Справа № 121/8194/13-а
2-а/121/588/13
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 жовтня 2013 року Ялтинський міський суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Цалко А.А., при секретарі Шпетній Г.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ялті адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до виконавчого комітету Ялтинської міської ради, про визнання незаконним та скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до виконавчого комітету Ялтинської міської ради та просив визнати незаконним та скасувати рішення виконавчого комітету Ялтинської міської ради №437 від 23 травня 2013 року «Про затвердження типової форми контракту з керівниками установ охорони здоров'я, що знаходяться в комунальній власності територіальної громади м Ялти», з посиланням на Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» Закону України», Закон України «Про Основи законодавства України щодо охорони здоров'я» та Постанови Кабінету Міністрів України від 02.08.1995 року № 597 «Про типову форму контракту з керівниками підприємства, що є у державній власності», яким було вирішено (мовою оригінала):
« 1. Утвердить типовую форму контракта с руководителями учреждений здравоохранения, находящихся в коммунальной собственности территориальной громады г. Ялты (приложения1).
2.Заключение или перезаключение контрактов с руководителями учреждений здравоохранения, ранее назначенных на должность, производиться в соответствии с настоящим решением Ялтинским городским головой.
3.Установить, что назначение на должность на условиях контракта и освобождение от должностей руководителей учреждений здравоохранения, находящейся в коммунальной собственности территориальной громады г. Ялты, осуществляется на основании распоряжения Ялтинского городского головы.
Контракт является основанием для издания распоряжения о назначении руководителя на должность со дня, установленному по соглашению сторон в контракте.
4.Первому заместителю городского головы по вопросам деятельности исполнительных органов совета ОСОБА_2, начальнику управления здравоохранения Ялтинского городского совета ОСОБА_3, юридическому департаменту Ялтинского городского совета (ОСОБА_4) в срок до 31 июля 2013 года организовать работу по подготовке к заключению и перезаключению контрактов с руководителями учреждений здравоохранения, а также по внесению изменений в уставы учреждений, в соответствии с настоящим решением.
5.Заместителю городского головы - управляющему делами исполнительного комитета ОСОБА_5 осуществить координацию и контроль над охватом контрактной системы труда руководителей учреждений здравоохранения находящихся в коммунальной собственности территориальной громады г. Ялты.
6.Управлению здравоохранения Ялтинского городского совета (ОСОБА_3) осуществить анализ административной, кадровой, хозяйственной, финансовой деятельности учреждений здравоохранения и обеспечить осуществление мер, направленных на повышение эффективности их работы.
7.Фонду коммунального имущества Ялтинского городского совета (ОСОБА_6) по результатам анализа финансово-хозяйственной деятельности учреждений здравоохранения и в соответствии с полученными рекомендациями проводить соответствующую организационную работу по постановке на баланс другому балансодержателю, передаче в аренду, приватизации, отчуждению в иной форме коммунального имущества, которое неэффективно используется.
Контроль за исполнением настоящего решения возложить на первого заместителя городского головы по вопросам деятельности исполнительных органов совета ОСОБА_2».
Вважає незаконним вказане рішення виконавчого комітету Ялтинської міської ради та таким що прийнято з перевищенням повноважень та в порушення Законів, посилання на які містяться у рішенні.
Представник позивача ОСОБА_7 в судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача - Матвієць О.П. з позовом не погодився, вважає, що оскаржене рішення прийнято відповідно до повноважень, передбачених ст.ст.32,51,52,53,54 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та у спосіб, передбачений Законом.
Вислухав сторони, з'ясував обставини справи, надані суду сторонами докази, суд приходить до висновку, що позовна заява підлягає частковому задоволенню з наступних підстав:
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав і основних свобод людини (Рим 4 листопада 1950 року), ратифікованою Верховною радою України 17 липня 1997 року, кожен при вирішенні питань щодо його цивільних прав і обов'язків або встановленні обґрунтованості будь-якого кримінального обвинувачення, висунутого проти нього, має право на справедливий і відкритий розгляд упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом. Конвенція про захист прав і основних свобод людини є складовою частиною загальнонаціонального законодавства України.
Згідно ст. 55 Конституції України права свободи громадян захищаються судом.
Це означає, що суд не може відмовити у правосудді, якщо громадянин України, іноземець, особа без громадянства вважають, що їх права і свободи порушені або порушаються, створено або створюються перешкоди для їх реалізації, або мають місце інші ущемлення прав та свобод.
Положення Конвенції та Конституції України з цього питання відтворені в ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України про завдання адміністративного судочинства.
Відповідно до ст. 2 ч. 3 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони, зокрема, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено), з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації та інше.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування та їх посадови особи зобов'язані діяти лише на підставі та у межах повноважень та засобами, передбаченими Конституцією та законами України.
Зазначені положення Конституції України кореспондовані в ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Відповідно до приписів частини 4 статті 16 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров'я» планування розвитку мережі державних і комунальних закладів охорони здоров'я, прийняття рішень про її оптимізацію, створення, організацію, перепрофілювання державних і комунальних закладів охорони здоров'я здійснюється відповідно до закону органами, уповноваженими управляти об'єктами відповідно до державної і комунальної власності.
Відповідно до приписів пункту 31 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до виключної компетенції міської ради віднесено повноваження по управлінню майном, яке відноситься до комунальної власності відповідної територіальної громади, визначення меж цих повноважень та умов їх здійснення.
Рішенням Ялтинської міської ради № 22 від 25 січня 2008 року затверджено Положення про Управління охорони здоров'я Ялтинської міської ради:
Відповідно до пункту 1.1. якого встановлено, що Управління охорони здоров'я Ялтинської міської ради є виконавчим органом Ялтинської міської ради, що створено у відповідності до «Основ законодавства України про охорону здоров'я», засноване на майні комунальної власності Ялтинської міської ради і є правонаступником Управління охорони здоров'я виконавчого комітету Ялтинської міської ради та підзвітне та підконтрольне Ялтинської міської раді, виконавчому комітету Ялтинської міської ради - з питань фінансово-господарської діяльності, а Фонду комунального майна Ялтинської міської ради з питань управління майном комунальної власності.
Відповідно до приписів пунктів 1.2, 4.1, 4.3 та 4.5 Положення про Управління охорони здоров'я Ялтинської міської ради, - Управління є юридичною особою, начальник Управління охорони здоров'я здійснює одноособове керівництво Управлінням на підставі чинного законодавства та приймає на роботу, призначає, переводить та звільняє головних лікарів, забезпечує виконання трудового законодавства (а.с.14-19).
На підставі Розпорядження № 69-л від 02 лютого 2011 року Ялтинського міською голови «Про призначення ОСОБА_1», ОСОБА_1 призначено начальником Управління охорони здоров'я Ялтинської міської ради (а.с.20).
Відповідно до приписів пункту 2.2. Положення, - Управлінню, як головному розпоряднику бюджетних коштів, підпорядковані установи охорони здоров'я за самостійним юридичним статусом які перебувають на самостійному балансі, згідно встановленого в пункті переліку.
Відповідно до приписів частини 1 ст.52 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»,- виконавчий комітет міської ради може розглядати та вирішувати питання, віднесені цим Законом до відання виконавчих органів ради.
Відповідно до приписів частини 3 статті 52 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», - міська рада може прийняти рішення про розмежування повноважень між його виконавчим комітетом, відділами, управліннями, іншими виконавчими органами ради, та сільським, селищним міським головою в межах повноважень, наданим зазначеним Законом виконавчим органам сільських, селищних міських рад.
Проаналізувавши всі вищевказані обставини та докази, суд приходить до висновку, що Ялтинська міська рада прийняла рішення №22 від 25 січня 2008 року, яким затвердила вищезгадане Положення щодо розмежування повноважень між керівником Управління охорони здоров'я та виконавчим комітетом, Ялтинським міським головою в частині що стосується призначення керівників закладів охорони здоров'я, передав повноваження прийому на роботу, переведення, звільнення головних лікарів до компетенції керівника Управління охорони здоров'я та в частині підконтрольності виконавчому комітету тільки з питань фінансово-господарської діяльності.
Таким чином, суд вважає, що виконавчий комітет Ялтинської міської ради пунктами 1,2,3,4,5 рішення № 437 від 23 травня 2013 року перевищив свої повноваження в цій частині та вони не відповідають вищевказаним Законам, оскільки без рішення Ялтинської міської ради, яка наділена повноваженнями про внесення відповідних змін до Положення про управління охорони здоров'я, виконавчий комітет не міг самостійно вирішувати питання щодо укладання трудових контрактів з головними лікарями, прийняття та звільнення їх з роботи по розпорядженню Ялтинського міського голови та вирішувати питання щодо організації цієї роботи іншими установами, а не управлінням охорони здоров'я.
Суд не може погодитись з представником відповідача, який вважає, що вони діяли на підставі ч.1 ст.52 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», оскільки цією нормою Закону виконавчий комітет може керуватись тільки тоді, коли міська рада не приймала рішення щодо розмежування повноважень відповідно до ч.3 ст.52 цього Закону. Але ж, як вже вказав суд рада таке рішення прийняла та в Положенні вказала, що управленні охорони здоров'я підзвітне та підконтрольне виконавчому комітету тільки з питань фінансово-господарської діяльності (п.п.1.1). Тобто всі інші повноваження, якими наділила міська рада, віднесені до окремої юридичної установи управління охорони здоров'я, яка також є виконавчим органом міської ради.
При таких обставинах вказані пункти рішення виконавчого комітету необхідно визнати незаконними, такими, що порушують права позивача, який є керівником управління охорони здоров'я та їх скасувати.
Що стосується пунктів 6,7 вказаного рішення, то суд вважає, що вони відповідають вимогам Закону, оскільки прийняті відносно цих повноважень, якими наділений виконавчий комітет відносно управління охорони здоров'я та фонду комунального майна, тому в цій частині позов задоволенню не підлягає.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 19, 55 Конституції України, ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав і основних свобод людини (Рим 4 листопада 1950 року), ратифікованою Верховною радою України 17 липня 1997 року, ч. 4 ст. 16 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров'я», ст. 24, п. 31 ч. 1 ст. 26, ч. 1, 3 ст. 52 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. ст. 2, 6, 9, 17, 160-163, Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати незаконними та скасувати п.п. 1,2,3,4,5 рішення виконавчого комітету Ялтинської міської ради № 437 від 23 травня 2013 року «Про затвердження типової форми контракту з керівниками установ охорони здоров'я, що знаходяться в комунальній власності територіальної громади м. Ялти».
В іншій частині позову відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Ялтинський міський суд в порядку та строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
СУДДЯ: