КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 вересня 2013 року № 810/4460/13-а
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лапій С.М., розглянувши у м. Києві у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України у Згурівському районі Київської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,-
В С Т А Н О В И В:Управління Пенсійного фонду України в Згурівському районі Київської області звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та штрафної санкції на загальну суму 8599,33 грн.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що відповідач має заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за 2011 рік у сумі 3 008,85 грн., за 2012р. - 4 572,42 грн., за 2013р. - 2 388,06 грн., а також штрафні санкції у сумі 340,00 грн.
Ухвалою суду від 20.08.2013 відкрито провадження у справі №810/44630/13-а, розгляд якої відповідно до статті 183-2 КАС України здійснюється у порядку скороченого провадження.
Одночасно вказаною ухвалою суду відповідачу запропоновано у десятиденний строк з дня одержання копії ухвали подати через відділ документообігу суду заперечення на позов або заяву про визнання позову. Копію вказаної ухвали суду надіслано відповідачу на адресу, яку зазначено у даному позові та у копії Свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця, доданої позивачем до позовної заяви.
До суду 27.08.2013 повернулось поштове відправлення з поміткою про невручення адресату з причини відмови адресата в його отриманні.
Відповідно до статей 35, 167 КАС України копія ухвали суду від 20.08.2013 вважається врученою відповідачу.
Отже, справа вирішується судом за наявними матеріалами.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 6 Закону №2464 платник загального внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Згідно абз. 1 частини 8 статті 9 Закону №2464 платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
З матеріалів справи слідує, що ФОП ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) перебуває на обліку в УПФУ в Згурівському районі Київської області та є страхувальником у розумінні Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464.
Станом на 01.08.2013 відповідачем не сплачено страхові внески за 2011 рік у сумі 3 008,85 грн., єдиний внесок за 2012 рік у сумі 4 572,42 грн., за 2013 рік у сумі 2 388,06 грн. Зазначені обставини підтверджуються даними, наведеними у розрахунку позивача, доданому до позовної заяви.
За несвоєчасну сплату відповідачем єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування УПФ України в Згурівському районі Київської області прийнято Рішення про застосування штрафних санкцій від 12.07.2013 №129 та №130 - на загальну суму 340,00 грн.
Вказані рішення, розрахунки заборгованості та вимогу про сплату недоїмки направлено відповідачу рекомендованим листом за його місцем проживання.
Отже, загальна сума заборгованості відповідача становить 8 599,33 грн.
Борг зі сплати єдиного внеску та нараховані штрафні санкції у строк встановлений Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 №2464-VI відповідачем не сплачено, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду з даним позовом.
Спеціальний законом, який визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку є Закон України від 08.07.2010 № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування". (далі - Закон №2464-VІ).
Згідно із ст. 1 Закону №2464-VI єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до пунктів 1, 4 ч. 2 ст. 6 Закону №2464-VІ платник єдиного внеску, зокрема, зобов'язаний: своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; вести облік виплат (доходу) застрахованої особи та нарахування єдиного внеску за кожним календарним місяцем і календарним роком, зберігати такі відомості в порядку, передбаченому законодавством; подавати звітність до територіального органу Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом за погодженням з відповідними фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та центральним органом виконавчої влади у галузі статистики.
Згідно ч. 8 ст. 9 Закону №2464-VІ платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Базовим звітним періодом є календарний місяць.
Частиною 12 ст. 9 Закону №2464-VІ передбачено, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Згідно ст. 1 Закону №2464-VІ сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена територіальними органами Пенсійного фонду України у випадках, передбачених цим Законом, визнається недоїмкою по сплаті єдиного внеску.
Функції із забезпечення збору єдиного внеску, ведення обліку надходжень від його сплати та здійснення контролю за сплатою єдиного внеску в силу ст. 12 Закону №2464-VІ покладаються на Пенсійний фонд України.
Згідно ч. 1 ст. 13 цього Закону Пенсійний фонд України та його територіальні органи мають право стягувати з платників несплачені суми єдиного внеску та застосовувати фінансові санкції, передбачені цим Законом.
Згідно абз. 1 ч. 4 ст.25 Закону №2464-VІ територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Абзацами 3 та 4 ч. 4 ст. 25 вказаного Закону встановлено, що платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею. У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки, платник єдиного внеску узгоджує її з органом Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.
Відповідно до Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 27.09.2010р. №21-5 вимога вважається надісланою (врученою) фізичній особі, якщо її вручено особисто такій фізичній особі або її законному представникові чи надіслано листом на її адресу за місцем проживання або останнього відомого їй місця перебування (проживання) з повідомленням про вручення за порядком оформлення зазначених поштових відправлень, установленим Кабінетом Міністрів України. Якщо платник на день надсилання йому органом Пенсійного фонду вимоги не повідомив в установленому порядку про зміну місцезнаходження (місця проживання), вимога вважається належним чином врученою навіть у разі її повернення як такої, що не знайшла адресата.
Згідно абз. 6 ч. 14 ст. 25 Закону №2464-VІ у разі, якщо платник єдиного внеску протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом Пенсійного фонду, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня надходження узгодженої вимоги, територіальний орган Пенсійного фонду має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки. При цьому заходи досудового врегулювання спорів, передбачені законом, не застосовуються.
Статтею 25 Закону України від 08.07.2010р. № 2464-VІ визначено, що у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
УПФ України в Згурівському районі Київської області 12.07.2013 прийнято рішення №129 та №130 про застосування штрафних санкцій, якими до відповідача застосовано штраф на загальну суму 340,00 грн.
В силу положень ч. 14 ст. 25 Закону України від 08.07.2010р. №2464-VI суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення.
Будь-яких доказів адміністративного чи судового оскарження відповідачем суми заборгованості суду не надано, у зв'язку з чим суд дійшов висновку, що зобов'язання є узгодженим.
Відповідно до ч.1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Оскільки заборгованість до УПФУ у Згурівському районі Київської області у сумі 8 599,30 грн. відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив; заборгованість підтверджується доказами, наявними у матеріалах справи; доказів її погашення або оскарження на день прийняття рішення не надано, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 69-72, 158-163, 183-2, 256 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, АДРЕСА_1) на користь Управління Пенсійного фонду України у Згурівському районі Київської області (код ЄДРПОУ 20622465) заборгованість в сумі 8 599 (вісім тисяч п'ятсот дев'яносто дев'ять) грн. 30 коп.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Лапій С.М.