Постанова № 34037029, 07.10.2013, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.10.2013
Номер справи
817/2087/13-а
Номер документу
34037029
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 817/2087/13-а

07 жовтня 2013 року

11год. 30хв.

м. Рівне

>

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Жуковської Л.А. за участю секретаря судового засідання Деркач Н.А. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача:представник не з'явився,

відповідача: представник не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Комунального підприємства "Рівнеелектроавтотранс" Рівненської міської ради

до

Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне

про визнання дій протиправними,

ВСТАНОВИВ :

Комунальне підприємство "Рівнеелектроавтотранс" Рівненської міської ради (по тесту постанови КП "Рівнеелектроавтотранс" РМР) звернулося з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне про визнання дій протиправними та визнання Розрахунку за вихідним №638/04 від 15.01.2013 року, фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України " Поо загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України " Про пенсійне забезпечення" на 2013 рік на суму 40083,35 гривень не дійсним.

В обґрунтування позовних вимог зазначав, що на його адресу надійшов Розрахунок, за вихідним № 638/04 від 15.01.2013 року, фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України " Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України" Про пенсійне забезпечення" на 2013 рік на суму 40083,35 грн. На думку позивача такий розрахунок не відповідає вимогам чинного законодавства та підлягає визнанню недійсним.

Вказує, що КП "Рівнеелектроавтотранс" РМР не є підприємством чи організацією, яке займається виплатою та призначенням пенсій, для цього в України є Пенсійний фонд України з його відділами та управліннями. КП "Рівнеелектроавтотранс" РМР створене для надання транспортних послуг(перевезення пасажирів електротранспортом - тролейбусами).

Відповідно до Постанови правління Пенсійного фонду України від 25.01.2008 року № 3-2, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 15.02.2008 року за № 129/14820, затверджено "Порядок подання та оформлення документів для призначення пільгової пенсії та перерахування підприємствами та організаціями коштів на її виплату", тобто законодавством визначено порядок перерахування підприємствами коштів на виплату пільгової пенсії.

В п.2 вищевказаної Постанови № 3-2, вказано, що Рішення про призначення пільгової пенсії приймають органи Пенсійного фонду України за місцем розташування підприємств та організацій на підставі документів, передбачених пунктом 7 Порядку подання та оформлення документів , а також гарантійного листа підприємств та організацій про перерахування коштів на рахунок органів Пенсійного фонду України за формою згідно з додатком 2. Такого гарантійного листа Позивач(підприємство) не давало.

Звертає увагу суду на те, що у п.9 вищевказаної Постанови № 3-2 вказано: "Виплата пільгової пенсії здійснюється органами Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонера шляхом оформлення окремих виплатних документів після надходження у повному обсязі коштів від підприємств та організацій для її виплати.

Таких коштів підприємство також не перераховувало і гарантійних зобов'язань Відповідачу, щодо виплати коштів підприємства на виплату та доставку пенсій пенсіонерам не давало. Пенсії призначив Відповідач по справі, а тому і він повинен здійснювати або не здійснювати їх виплати, а не комунальне підприємство здійснювати виплати пенсій або відшкодування їх витрат за осіб, які не є його працівниками, а тому і не мають ніякого відношення до підприємства. Якщо держава ( Пенсійний фонд України) встановив пільгові пенсії, то і повинен їх виплачувати з створеного для цього фонду до якого підприємство, як роботодавець, а також і його працівники сплачували та сплачують встановлені законодавством внески, а не здійснювати додаткові відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій з коштів підприємства, яких для цього в підприємства не має, а також непередбачено джерела їх накопичення(надходження). Зазначає й те, що у Розрахунках вказані пенсіонери, які не є на даний час працівниками підприємства. Крім цього, вказані пенсіонери працювали і на інших підприємствах, де також заробили пільгову пенсію.

Відповідач позов не визнав, надав суду письмове заперечення (вх.№14082/13 від 04.02.2013 р.).

В обґрунтування зазначеного заперечення звертає увагу на наступне.

Відповідно до п. 6.9 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України 19.12.2003 р. за №21-1 та зареєстрованої Міністерстві юстиції України 16.01.2004р. №64/8663 у разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає повідомлення згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї Інструкції для зазначених підприємств, у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням нього підприємства. Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду зa місцем його реєстрації.

Вказує, що підтвердження і права на пільгове пенсійне забезпечення здійснюється у відповідності списками на підставі записів у трудових книжках працівників та уточнюючих довідок, виданих підприємствами на підставі первинних документів про характер виконуваної роботи та умови праці, а також про безпосередню зайнятість протягом повного робочого дня на роботах, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення.

Крім того, зазначає, що у відповідності до згаданого вище та керуючись записами в трудових книжках, уточнюючими довідками виданими КП "Рівнеелектроавтотранс" Рівненської міської ради відповідачем були призначені пільгові пенсії для пенсіонерів, зазначених в оскаржуваному розрахунку.

Представник позивача в судове засідання 07.10.2013 р. не прибув, хоча належним чином був повідомлений про час та місце судового розгляду.

В судове засідання представник відповідача 07.10.2013 р. не прибув, подав клопотання про розгляд справи без його участі (вх.№20973/13 від 07.10.2013 р.).

Судом не визнавалася обов'язковою участь сторін в судовому засіданні.

Згідно ч.6 ст.128 КАС України, суд приходить до висновку про можливість розгляду справи без участі сторін на підставі наявних у справі доказів. На підставі ст.41 КАС України, судове засідання технічними засобами не фіксується.

Дослідивши у відкритому судовому засіданні подані письмові докази, повно і всебічно з’ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов не підлягає до задоволення.

Судом встановлено, що Комунальне підприємство "Рівнеелектроавтотранс" Рівненської міської ради зареєстроване як юридична особа, код ЄДРПОУ 03362844 та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Рівне.

Відповідно до матеріалів справи Управлінням Пенсійного фонду України в м. Рівне складено та направлено на адресу Комунального підприємства "Рівнеелектроавтотранс" Рівненської міської ради розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини другої прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій призначених відповідно до пунктів "б-з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на 2013 року на суму 40 083, 35 грн.

Вищезазначені розрахунки є предметом оскарження у даній справі.

Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Надаючи правову оцінку обґрунтованості позовних вимог та відповідним доводам сторін, суд виходить з наступного.

До складу розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій (а.с.5) Управлінням Пенсійного фонду України в м. Рівне за 2013 року за списком № 2 віднесено відповідних працівників Комунального підприємства "Рівнеелектроавтотранс", при цьому жодного зі спірних пенсіонерів не включено до розрахунку.

Сторонами у справі не заперечується факт, що вищезазначені громадяни були зайняті на роботах, що дають їм право на призначення пенсій на пільгових умовах відповідно до пунктів "б-з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Відповідно до преамбули Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058-ІV цей Закон визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень зазначеного Закону пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими й важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах з шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через такі фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами Закону №1058-ІV в разі досягнення пенсійного віку та наявності та наявності трудового стажу передбаченого Законом №1058-ІV. У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 Закону №1058-ІV. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Порядок покриття витрат на виплату та доставку пільгових пенсій встановлений Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Правління пенсійного фонду України 19 грудня 2003 року №21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за №64/8663 /далі Інструкція/.

Відповідно до пункту 6.1 Інструкції, відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в таких розмірах: для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону (застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Відповідно до пункту 6.2 Інструкції витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи з урахуванням вимог абзацу третього підпункту 1 пункту 2 розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах.

Підтвердження права на пільгове пенсійне забезпечення здійснюється у відповідності зі списками на підставі записів у трудових книжках працівників та уточнюючих довідок (п. 20 Порядку), виданих підприємствами на підставі первинних документів про характер виконуваної роботи та умови праці, а також про безпосередню зайнятість протягом повного робочого дня на роботах, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення. У довідці має бути зазначено: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування Списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. Характер виконуваної роботи підтверджується документами того часу, коли виконувалася робота, що дає право на пільгову пенсію. Довідка про роботу в шкідливих умовах праці підписується посадовими особами підприємства (керівником підприємства та начальником (інспектором) відділу кадрів) і засвідчується печаткою.

Приймаючи рішення по заявлених вимогах, суд виходив і з того, що сам факт правомірності призначення пільгової пенсії працівникам, зазначеним в оспорюваному розрахунку не заперечується позивачем. Дані обставини стверджуються дослідженими у судовому засіданні копіями протоколів про призначення пенсії, відомостями про розрахунок стажу, уточнюючими довідками та протоколами засідання комісії «Про підтвердження пільгового стажу працівників Комунального підприємства "Рівнеелектроавтотранс" Рівненської міської ради (а.с.19-73).

Відповідно до пункту 6.4 Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Пунктом 6.8 вищезазначеної Інструкції визначено, що підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного Фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин. Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.

Отже, зважаючи на встановлені обставини, щодо призначення пенсій цим особам та вказані норми закону та Інструкції, підставою для відшкодування підприємством органам Пенсійного фонду України витрат на виплату та доставку пільгових пенсій є розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за відповідний період, які складені відповідачем у відповідності до вимог діючого законодавства.

З приводу посилань позивача щодо невірного вказання його назви, суд приходить до висновку, що запис в розрахунку останнього як КП "Рівнеелектроавтотранс" Рівненської міської ради з вказанням коду ЄДРПОУ 03362844 та поштової адреси (для направлення) у повній мірі дає змогу ідентифікувати адресата, і не може слугувати підставою для прийняття судом рішення про визнання такого розрахунку недійсним.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідач під час формування та направлення розрахунку діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Протиправності в його діях або протиправної бездіяльності, а відтак і підстав для визнання нечинним та скасування "Розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за на 2013 року в сумі 40 083, 35 грн., судом не встановлено.

Відповідно до частини першої статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з частинами першою, другою статті 71 цього Кодексу кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу /частина 1/; в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову /частина 2/.

Відповідач як суб'єкт владних повноважень повністю довів правомірність вчинених ним дій та прийнятих рішень.

Таким чином, позивач скористався правом на звернення до адміністративного суду і його право не може бути обмежене; заявлені Комунальним підприємством "Рівнеелектроавтотранс" Рівненської міської ради вимоги розглянуті судом по суті. Проте, враховуючи відсутність протиправності у діях відповідача, підстави для задоволення позову відсутні.

Зважаючи на зазначене, позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Судовий збір відповідно до статті 94 КАС України не присуджується.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Комунального підприємства "Рівнеелектроавтотранс" Рівненської міської ради відмовити повністю.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Жуковська Л.А.