Ухвала суду № 34036963, 02.10.2013, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.10.2013
Номер справи
2а-1970/2610/11
Номер документу
34036963
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 жовтня 2013 року Справа № 147779/11

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючого судді Судової-Хомюк Н.М.,

суддів Гуляка В.В., Коваля Р.Й.

за участі секретаря судового засідання Малетич М.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові апеляційну скаргу Тернопільського обласного комунального підприємства теплових мереж «Тернопільтеплокомуненерго» на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 12.10.2011 року у справі за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Тернопільській області до Тернопільського обласного комунального підприємства теплових мереж «Тернопільтеплокомуненерго» про стягнення економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін,-

В С Т А Н О В И В:

14.09.2011 року позивач звернувся з позовом до суду та просив стягнути з Тернопільського обласного комунального підприємства теплових мереж «Тернопільтеплокомуненерго» економічні санкції за порушення державної дисципліни цін на суму 3449,37 грн..

В обґрунтування вимог зазначає, що під час проведення планової перевірки Тернопільського обласного комунального підприємства теплових мереж «Тернопільтеплокомуненерго» з питань додержання державної дисципліни цін при формуванні, встановленні та застосуванні тарифів на послуги з теплопостачання, відповідності зміни їх розмірів, а також рівня відшкодування населенням вартості послуг, перевіркою встановлено, що відповідачем у період з 01.01.2011р. по 21.01.2011р. Тернопільським обласним комунальним підприємством «Тернопільтеплокомуненерго» застосовано вільні тарифи на послуги з централізованого теплопостачання для населення м. Підволочиськ за умови запровадження для них режиму державного регулювання шляхом перевищення рівня затверджених тарифів постановою НКРЕ від 14.12.2010р. № 1759.

Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 12.10.2011 року позов задоволено. Стягнуто з Тернопільського обласного комунального підприємства теплових мереж «Тернопільтеплокомуненерго» економічні санкції за порушення державної дисципліни цін: 1149 ( одна тисяча сто сорок дев'ять ) грн. 79 коп. в дохід державного бюджету, шляхом стягнення: код класифікації доходів бюджету 21081100, р/р 31118106700002 УДК у м. Тернополі МФО 838012, ід. код 23588119; 2299 ( дві тисячі двісті дев'яносто дев'ять) грн. 58 коп. штрафу в дохід державного бюджету, шляхом стягнення: код класифікації доходів бюджету 21081100, р/р 31118106700002 УДК у м. Тернополі МФО 838012, iд. код 23588119.

Не погодившись із зазначеним судовим рішенням відповідачем подано апеляційну скаргу. Просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою в задоволенні вимог відмовити. В обґрунтування апеляційної скарги апелянт зокрема зазначає, що твердження позивача, що підвищення тарифів погоджується рішенням відповідних рад ( в даному випадку виконкомом Підволочиської селищної ради) не суперечить вимозі закону про те, що рішення міської ради є нормативним актом, який набирає чинності з дня його офіційного оприлюднення ( ст.28 ч.5 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997р. за №280/07), але спростовується правовою нормою, закріпленою в ч.3 ст. 6 ЦК України, якою сторонам у договорі надано право відступати від положень актів цивільного законодавства.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів зазначає наступне.

Так, згідно ст. 7 Закону України «Про ціни і ціноутворення» вільні ціни і тарифи встановлюються на всі види продукції, товарів і послуг, за винятком тих, по яких здійснюється державне регулювання цін і тарифів.

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про ціни і ціноутворення» державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції. Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України. Вказані органи здійснюють контроль у взаємодії з профспілками, спілками споживачів та іншими громадськими організаціями.

Стаття 14 Закону України «Про ціни і ціноутворення» передбачає відповідальність за порушення державної дисципліни цін, яка полягає в тому, що вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.

Частиною 2 ст. 14 Закону України «Про ціни і ціноутворення» передбачено, що підприємства, організації та інші юридичні і фізичні особи мають право оскаржити до суду порушення цін з боку державних органів, підприємств, організацій, кооперативів та інших юридичних і фізичних осіб і вимагати відшкодування завданих їм збитків у випадках реалізації їм товарів та послуг з порушенням вимог чинного законодавства.

Відповідно до п. 1.4 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої спільним наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України та Міністерства фінансів України від 03.12.2001 року № 298/519, підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необґрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного в періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства. Порушеннями порядку встановлення і застосування цін, за які накладаються економічні санкції, є, зокрема: застосування вільних цін (тарифів) на продукцію (послуги, роботи) за умови запровадження для них режиму державного регулювання, застосування цін (тарифів) на продукцію (послуги, роботи) з рентабельністю, рівень якої перевищує встановлений відповідно до законодавства граничний.

Пунктом 1.6 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 03.12.2001 року №298/519 передбачено, що необґрунтовано одержані суб'єктами господарювання, унаслідок порушень порядку встановлення і застосування цін, суми виручки та штрафи підлягають вилученню згідно із законодавством на підставі рішень, прийнятих органами державного контролю за цінами.

Так, судом встановлено, підтверджено матеріалами справи, що Державною інспекцією з контролю за цінами в Тернопільській області відповідно до Закону України «Про ціни і ціноутворення» та Закону України «Про засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» проведено планову перевірку Тернопільського обласного комунального підприємства теплових мереж «Тернопільтеплокомуненерго» з питань додержання державної дисципліни цін при формуванні, встановленні та застосуванні тарифів на послуги з теплопостачання, відповідності зміни їх розмірів, а також рівня відшкодування населенням вартості послуг.

За результатами перевірки складено акт від 14 червня 2011р. №000381 та встановлено, що постановою НКРЕ від 14.12.2010р. №1759, затверджено тарифи на теплову енергію ТОКП ТМ «Тернопільтеплокомуненерго» у гривнях за 1 Гкач (без ПДВ) у розрізі населених пунктів та трьох категорій споживачів.

Встановлено, що для Підволочиської теплодільниці при розрахунку вартості послуги з централізованого опалення для населення затверджено тариф на теплову енергію у розмірі 272,43 грн./Гкаї. (без ПДВ). На основі даного тарифу, з врахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 10.07.2006р. №355 «Про затвердження Порядку формування тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії на послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води», підприємством проведено розрахунок двоставкового тарифу на послуги з централізованого опалення населенню. В результаті чого, у період від 01.01.2011 р. по 20.01.2011 р. застосовано двоставковий тариф на рівні, що перевищує одноставковий тариф затверджений постановою НКРЕ від 14.12.2010р. №1759.

Тарифи, що застосовувалися підприємством з 01.01.2011 року при наданні послуги населенню встановлені рішенням виконавчого комітету Підволочиської міської ради від 12.01.2011р. №3. Дане рішення опубліковане у місцевій газеті «Гомін волі» 21.01.2011р. згідно вимог статті 22 Закону України «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації». Пунктом 1 зазначеного рішення відмічено: «Встановити тарифи на послуги з централізованого опалення населенню з 1 січня 2011 року», чим порушено вимоги пункту 5 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», яким передбачено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо не встановлено більш пізній (але не більш ранній) строк введення цих рішень у дію.

На підставі акту перевірки № №000381 від 14.06.2011 року відповідачем було прийняте рішення № 000053/4 від 17.06.2011 року про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін на загальну суму 3449,37 грн. (а.с. 27).

Так, 17.06.2011 року Державною інспекцією з контролю за цінами в Тернопільській області направлено відповідачу претензію 1623 з пропозицією добровільного виконання рішення № 000053/4 від 17.06.2011 року про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін та запропоновано добровільно перерахувати в дохід Державного бюджету України 3449,37 грн. (а.с.28).

Відповідачем рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін добровільно не виконано та не оскаржено.

Судом першої інстанції встановлено, що у період з 01.01.2011 р. по 21.01.2011 р. Тернопільським обласним комунальним підприємством «Тернопільтеплокомуненерго» застосовано вільні тарифи на послуги з централізованого теплопостачання для населення м. Підволочиськ за умови запровадження для них режиму державного регулювання шляхом перевищення рівня затверджених тарифів постановою НКРЕ від 14.12.2010р. № 1759.

З огляду на викладене, суд першої інстанції дійшов до вірного висновку, що рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін № 000053/4 від 17.06.2011 року є правомірним та таким, що відповідає нормам чинного законодавства та підлягає виконанню.

З огляду на викладене, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування постанови колегія суддів не вбачає і вважає, що апеляційну скаргу на неї слід залишити без задоволення.

Керуючись, ч. 3 ст. 160, ст.ст. 195, 196, п.1 ч.1 ст.198, ст. 200, 205, 206, 254 КАС України, суд, -

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Тернопільського обласного комунального підприємства теплових мереж «Тернопільтеплокомуненерго» залишити без задоволення, а на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 12.10.2011 року у справі № 2-а-1970/2610/11 - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя Н.М. Судова-Хомюк

Судді В.В. Гуляк

Р.Й. Коваль