Головуючий у 1 інстанції - Золотарьов О.Ю.
Суддя-доповідач - Лях О.П.
УКРАЇНА
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 жовтня 2013 року справа №437/3469/13-а
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
судді-доповідача Лях О.П.
суддів Попова В.В., Нікуліна О.А.,
при секретарі судового засідання - Романенко Т.О.,
за участю представника позивача - Шатських В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Фінансист" на постанову Ленінського районного суду м.Луганська від 29 серпня 2013 р. у справі № 437/3469/13-а за позовом Приватного акціонерного товариства "Фінансист" до Департамента Луганської міської ради з питань земельних ресурсів про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Приватне акціонерне товариство "Фінансист" звернулось до Ленінського районного суду м. Луганська з адміністративним позовом про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позову зазначено, що між виконавчим комітетом Луганської міської ради та ЗАТ «Фінансист», яке перейменовано у ПАТ «Фінансист», був укладений договір оренди землі відповідно до якого, орендодавець (Виконавчий комітет Луганської міської ради), передав орендарю (ЗАТ «Фінансист») в строкове платне користування земельну ділянку, загальною площею 0,2310 га, яка знаходиться за адресою: місто Луганськ, площа Героїв ВВв (біля будинку № 4).
На момент укладення договору оренди землі, нормативна грошова оцінка складала 547 620 грн. 15 коп.
Відповідно до пункту 1.2 договору оренди землі, земельна ділянка була надана Позивачу строком до 27 серпня 2052 року під будівництво та розміщення 9-ти поверхового житлового будинку.
Відповідно до п.2.1. договору оренди землі, річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку (річного), який діє на момент укладання договору оренди земельної ділянки, збільшеного на коефіцієнт 2,5, що визначений рішенням Луганської міської ради від 02.04.99 №7/9, з урахуванням можливої зміни земельного податку.
Щомісячна орендна плата розраховується Орендарем самостійно на підставі довідки Управління земельними ресурсами Луганської міської ради, або іншого органу Луганської міської ради, до повноважень якого віднесене це питання, яка свідчить про розмір орендної плати з врахуванням індексації грошової оцінки земельних ділянок, яка здійснюється в порядку, передбаченому законодавством України (п.2.3. договору).
Позивач отримав від Відповідача Довідку про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки для розрахунку орендної плати на 2013 рік №4269 від 20.02.2013.
У даних для розрахунку зазначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки приведена з урахуванням зонального коефіцієнту (Км2), локального коефіцієнту (Км3), коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф), та коефіцієнту індексації, визначеного відповідно до ст. 289 Податкового кодексу України, рішення Луганської міської ради від 28.12.07 №28/10 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Луганська».
Для розрахунку орендної плати на 2013 рік Відповідачем був встановлений функціональний коефіцієнт 2,5, передбачений для земель комерційного використання.
Позивач вважає, що застосування вказаного функціонального коефіцієнту для проведення нормативної грошової оцінки зазначеної земельної ділянки в наданих для розрахунку орендної плати даних безпідставне та просив суд визнати протиправними дії Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів в частині визначення ПАТ «Фінансист» в Довідці про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки для розрахунку орендної плати на 2013 рік №4269 від 20.02.2013 нормативної грошової оцінки для земельної ділянки, що розташована за адресою: м.. Луганськ, площа Героїв ВВВ, (біля будинку № 4 (чотири), загальною площею 0,2310 га, із застосуванням функціонального коефіцієнту - 2,5, зобов'язати Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів змінити функціональний коефіцієнт використання землі з 2,5 на 0,5 для земельної ділянки загальною площею 0,2310 га, що розташована за адресою: м. Луганськ, площа Героїв ВВВ, (біля будинку № 4 (чотири) та надана Луганською міською радою ПАТ «Фінансист», зобов'язати Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів перерахувати нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 0,2310 га, що надана Луганською міською радою ПАТ «Фінансист» за адресою: м. Луганськ, площа Героїв ВВВ, (біля будинку № 4 (чотири) з врахуванням нового функціонального коефіцієнту - 0,5, скасувати Довідку № 4269 від 20.02.2013 стосовно вищевказаної земельної ділянки та видати ПАТ «Фінансист» нову Довідку про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки для розрахунку орендної плати на 2013 рік з врахуванням нового функціонального коефіцієнту - 0,5.
Ухвалою Ленінського районного суду м.Луганська від 29 серпня 2013 р. замінено відповідача з Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів на Департамент Луганської міської ради з питань земельних ресурсів.
Постановою Ленінського районного суду м. Луганська від 29 серпня 2013 року у задоволені адміністративного позову ПАТ «Фінансист» відмовлено.
В апеляційній скарзі позивач, а під час апеляційного розгляду справи представник позивача, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права , просить постанову суду першої інстанції скасувати, та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином.
Вислухавши суддю-доповідача, пояснення представника позивача, дослідивши матеріали, перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до наступного.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що на підставі рішення виконавчого комітету Луганської міської Ради від 27 серпня 2003 р. за № 311 Позивачу, терміном до 27 серпня 2052 року, передано в оренду земельну ділянку площею 0,2310 га за адресою: місто Луганськ, площа Героїв ВВВ (біля будинку №4) в межах, визначених проектом відведення земельної ділянки, під будівництво та розміщення 9-ти поверхового житлового будинку, між виконавчим комітетом Луганської міської ради та позивачем було укладено договір оренди землі від 13.10.2003 року (а.с. 6-7).
За умовами договору оренди землі, річна оренда плата встановлювалась у грошовій формі і підлягала сплаті в розмірі земельного податку з коефіцієнтом 2,5 з врахуванням проведеної у встановленому законодавством України порядку індексації грошової оцінки земельної ділянки. Відповідно до п.2.1. договору оренди землі, річна оренда плата встановлюється у розмірі земельного податку (річного), який діє на момент укладання договору оренди земельної ділянки, збільшеного на коефіцієнт 2,5, що визначений Луганської міської ради від 02.04. 1999 року № 7/9, з урахуванням можливої зміни земельного податку. У березні 2013 року позивач отримав від відповідача довідку про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки для розрахунку орендної плати на 2012 рік №4338 від 23.03.2012р.
Управлінням земельними ресурсами Луганської міської ради надано позивачу довідку від 20.02.2013 р.№ 4269 про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки для розрахунку орендної плати на 2013 рік за адресою: пл. Героїв ВВВ (біля будинку №4), площею 0,231 га, із застосуванням коефіцієнту функціонального використання 2,5.
Відповідно до частини 1 статті 19 Земельного кодексу України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: землі сільськогосподарського призначення; землі житлової та громадської забудови; землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; землі рекреаційного призначення; землі оздоровчого призначення; землі історико-культурного призначення; землі лісогосподарського призначення; землі водного фонду; землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
Статтею 38 Земельного кодексу України передбачено, що до земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об'єктів загального користування.
Згідно статті 271 Податкового кодексу України базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації
Відповідно до ст. 3 Закону України "Про оренду землі", орендна плата - це засноване на договорі строкове, платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.
Згідно з ч. 1 ч. 2 ч. 5 ст. 19 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за земельну ділянку - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати встановлюються за угодою сторін у договорі оренди. Орендна плата за земельні ділянки, які перебувають державній або комунальній власності, централізується на спеціальних бюджетних рахунках, розподіляється і використовується відповідно до Закону України "Про плату за землю" і не може бути меншою за розмір земельного податку, що встановлюється зазначеним Законом.
Статті 13 та 19 Закону України "Про плату за землю" передбачають, що підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за угодою сторін у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності).
Таким чином, розмір орендної плати, яку повинен сплачувати позивач, за договорами оренди землі, безпосередньо залежить від функціонального коефіцієнту використання та грошової оцінки земельної ділянки, яка є об'єктом вказаних договорів.
Механізм нормативної грошової оцінки земельних ділянок сільськогосподарського призначення та населених пунктів регламентований Порядком нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затверджений наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006 року № 18/15/21/11 (далі - Порядок), п. 1.3. якого визначає, що нормативна грошова оцінка земель використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва, а також під час розроблення показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Виходячи з п. 3.3 вищезазначеного Порядку, який визначає формулу, за якою встановлюється нормативна грошова оцінка одного квадратного метра земельної ділянки населених пунктів, вбачається, що вказана оцінка залежить, зокрема, і від коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (під житлову та громадську забудову, для промисловості, транспорту тощо).
Відповідно до абзацу 1 п. 3.5. Порядку, коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки ураховує відносну прибутковість видів економічної діяльності.
Розмір орендної плати і земельного податку за земельні ділянки які передаються в оренду або у постійне користування будь-яким особам не є фіксованими і змінюються у відповідності до змін земельного податку, при цьому зміни до договору оренди або до Державного акту на право постійного користування не вносяться.
Відповідачем здійснюється розрахунок земельного податку, за результатами чого видається відповідна довідка про розмір орендної плати або земельного податку яка містить в собі наступні дані: про землекористувача; стосовно земельної ділянки; коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки; коефіцієнт на який збільшується розмір земельного податку (договірний коефіцієнт) та ін.
Значення коефіцієнтів, які характеризують функціональне використання земельної ділянки наведені у Додатку № 1 до пунктів 3.5, 3.7, 3.9, 3.10 зазначеного Порядку і вказані в таблиці 1.1., згідно якої для земель, зайняті поточним та відведених під майбутнє будівництво визначений функціональний коефіцієнт 0,5, для земель комерційного використання визначений функціональний коефіцієнт 2,5, "інші землі"- землі зелених насаджень визначений функціональний коефіцієнт 0,5., та інш.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оскільки зазначені земельні ділянки відведені під майбутнє будівництво чи зайняті поточним будівництвом, колегія суддів вважає, що при проведенні нормативної грошової оцінки, повинен застосовуватись застосовується коефіцієнт 0,5.
З огляду на зазначене колегія суддів приходить до висновку, що Управління земельними ресурсами Луганської міської ради надавши довідку про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки для розрахунку орендної плати на 2013 рік із застосуванням коефіцієнту функціонального використання земельної ділянки Кф - 2,5, діяло не на підставі, поза межами повноважень та у спосіб, що суперечить Конституцією та законам України.
Згідно з статтею 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Таким чином, судова колегія вважає, що рішення суду першої інстанції є таким, що прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, що є підставою для задоволення апеляційної скарги, скасування постанови та ухвалення нової про відмову у задоволенні позовних вимог.
На підставі викладеного, керуючись ст. 160, ст. 167, ст. 195, ст. 196, ст. 198, ст. 202, ст. 205, ст. 206, ст. 211, ст. 212, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Фінансист" на постанову Ленінського районного суду м.Луганська від 29 серпня 2013 р. у справі № 437/3469/13-а за позовом Приватного акціонерного товариства "Фінансист" до Департамента Луганської міської ради з питань земельних ресурсів про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Постанову постанову Ленінського районного суду м.Луганська від 29 серпня 2013 р. у справі № 437/3469/13-а - скасувати. Прийняти нову постанову.
Адміністративний позов Приватного акціонерного товариства "Фінансист" до Департамента Луганської міської ради з питань земельних ресурсів про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити .
Визнати протиправними дії Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів в частині визначення ПАТ «Фінансист» в Довідці про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки для розрахунку орендної плати на 2013 рік розташованої за адресою: м. Луганськ, площа Героїв ВВВ, загальною площею 0,2310 га, із застосуванням функціонального коефіцієнту - 2,5.
Зобов'язати Департамент Луганської міської ради з питань земельних ресурсів змінити функціональний коефіцієнт використання землі з 2,5 на 0,5 для земельної ділянки загальною площею 0,2310 га, що розташована за адресою: м. Луганськ, площа Героїв ВВВ.
Зобов'язати Департамент Луганської міської ради з питань земельних ресурсів видати нову Довідку про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки для розрахунку орендної плати 3а 2013 рік з врахуванням нового функціонального коефіцієнту - 0,5.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня складання в повному обсязі.
В повному обсязі постанову складено 10 жовтня 2013 року.
Колегія суддів : О.П. Лях
В.В. Попов
О.А. Нікулін