Головуючий у 1 інстанції - Прудник С.В.
Суддя-доповідач - Ляшенко Д.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 жовтня 2013 року справа №812/5406/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецькій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:судді-доповідача Ляшенка Д.В., суддів Ястребової Л.В., Чумака С.Ю. розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 11 липня 2013 р. у справі № 812/5406/13-а за позовом ОСОБА_2 до юридичної особи з назвою "Управління Пенсійного Фонду України в м. Первомайську Луганської області" про скасування рішення №463від 12.03.2013р.,-
ВСТАНОВИВ:
В червні 2013 року ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до юридичної особи з назвою "Управління Пенсійного Фонду України в м. Первомайську Луганської області" про скасування рішення №463 від 12.03.2013 року суб*єкту господарської діяльності приватної юридичної особи з назвою "Управління Пенсійного Фонду України в м. Первомайську Луганської області" про застосування штрафних санкцій.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у рекомендованому поштовому відправленні з повідомленням від 20.03.2013 року нею, громадянином України ОСОБА_2, отримано Рішення №463 від 12.03.2013 року суб'єкту господарської діяльності приватної юридичної особи з назвою "Управління ПФУ в м.Первомайську" (ЄДРПОУ: №21792413). Вважає що зазначене рішення видано на підставі підроблених документів не утвореною та у зв*язку з цим неправоздатною і недієздатною приватною особою - суб*єктом господарської діяльності , яка не має жодного відношення до органів державної влади. Узв*язку з цим вважає Рішення № 463 від 12.03.2013р. незаконним та таким що підлягає скасуванню.
Просила суд скасувати рішення №463 від 12.03.2013 р. СПД ЮО "УПФУ в м.Первомайськ".
Постановою суду 1 інстанції у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Позивач вважаючи, що це судове рішення ухвалено з порушенням норм матеріального права, звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій просив постанову суду скасувати і закрити справу на підставі ч. 1 ст. 157 КАС України.
Сторони в судове засідання суду апеляційної інстанції не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. За приписами п.2 ч.1 ст.197 КАС України розгляд справи колегією суддів здійснюється в письмовому провадженні за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи колегія суддів встановила наступне.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24 жовтня 2007 року № 1261, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, організовує роботу з ведення персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та автоматизованого оброблення інформації у системі Пенсійного фонду України, проводить збирання, акумулювання та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України.
Згідно статті 15 Положення, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.
Відповідно довідки з ЄДРПОУ серії АБ №587515, Управління Пенсійного фонду України в м.Первомайську Луганської області, зареєстровано виконавчим комітетом Первомайської міської ради Луганської області 19.11.2012 року, ідентифікаційний код 21792413, має правовий статус юридичної особи, організаційно-правову форму за КОПФІ - орган державної влади (а.с.58).
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2, зареєстрована в якості фізичної особи - підприємця виконавчим комітетом Первомайської міської ради Луганської області 05.01.2011, реєстраційний №2 388 000 0000 004332, на підтвердження чого було видане свідоцтво серії НОМЕР_1 (а.с.19). Крім того, позивач є платником єдиного податку, що підтверджується свідоцтвом серії НОМЕР_2, виданим ДПІ в м.Первомайську 04.02.2011 року (а.с.30).
З 01.01.2011 набрав чинності Закон України від 08.07.2010 №2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", яким визначено правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Згідно пункту 2 частини 1 статті 1 Закону України від 08.07.2010 №2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 1 Закону України від 08.07.2010 №2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (надалі Закон №2464) застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до законодавства підлягає загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачується чи сплачувався у встановленому законом порядку єдиний внесок.
Згідно частини 1 статті 4 Закону України від 08.07.2010 №2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платниками єдиного внеску є:
- фізичні особи - підприємці, зокрема ті, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством про працю, чи за цивільно-правовим договором (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців);
- фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.
Відповідно до частини 1 статті 5 Закону України від 08.07.2010 №2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" облік осіб, зазначених у частині першій статті 4 цього Закону, ведеться в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно з пунктом другим розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №2464, з дня набрання чинності цим Законом суб'єкти підприємницької діяльності, які обрали спрощену систему оподаткування відповідно до Указу Президента України від 03 липня 1998 року №727/98 "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва", розділу IV Декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 року №13-92 "Про прибутковий податок з громадян", нараховують, обчислюють та сплачують єдиний внесок відповідно до цього Закону.
Взяття на облік осіб, зазначених у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, здійснюється Пенсійним фондом шляхом внесення відповідних відомостей до реєстру страхувальників.
Перереєстрація платників страхових внесків та застрахованих осіб не здійснюється (пункт третій розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №2464 від 08.07.2010).
Відповідно до пункту четвертого частини другої статті 6 Закону №2464 платник єдиного внеску зобов'язаний подавати звітність до територіального органу Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом за погодженням з відповідними фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та центральним органом виконавчої влади у галузі статистики.
Пунктом 2.1 Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 08.10.2010 №22-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.11.2010 за №1014/18309 (далі - Порядок №22-2), встановлено, що звіт до органів Пенсійного фонду подається особисто фізичною особою, страхувальником або відповідальною особою фізичної особи або страхувальника за місцем взяття на облік в органах Пенсійного фонду.
Пунктом 2.2 Порядку № 22-2 визначено, що звіт подається одним із способів:
- в електронній формі з використанням ЕЦП через центр обробки електронних звітів згідно з Порядком подання звітів до Пенсійного фонду України в електронній формі;
- на паперових носіях, завірених підписом керівника страхувальника та скріплених печаткою (за наявності), разом з електронною формою на електронних носіях інформації;
- на паперових носіях, якщо у страхувальника кількість застрахованих осіб не більше п'яти. На паперових носіях звіт формується у двох примірниках та подається страхувальником до органу Пенсійного фонду за місцем взяття його на облік. Один примірник звіту з відміткою органу Пенсійного фонду про його прийняття зберігається у страхувальника.
Згідно з п.п.3.1 Порядку №22-2 страхувальники, крім зазначених у пунктах 3.3-3.4 цього розділу, а також страхувальники, зазначені в пункті 3.2, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою-підприємцем, якщо виконувані роботи (надані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у свідоцтві про державну реєстрацію його, як підприємця), у частині подання звіту за таких осіб зобов'язані формувати та подавати до органів Пенсійного фонду звіт не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Базовим звітним періодом для них є календарний місяць. Звіт подається за формою згідно з додатком 4 до цього Порядку.
Тобто, позивач як платник єдиного внеску зобов'язаний подавати звітність до територіального органу Пенсійного фонду у строки, в порядку та за встановленою формою.
Відповідно до пункту 4 частини 11 статті 25 Закону України №2464 Територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої цим Законом, територіальним органом Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Судом встановлено, що позивачем звітність про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до управління Пенсійного фонду України в м. Первомайськ за січень 2013 року не подавалась.
Також з рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області "про результати розгляду скарги" від 10.04.2013 №2589/0910 вбачається, що звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за січень 2013 року скаржником станом на 26.02.2013 не наданий.
Управлінням був складений акт від 26.02.2013 року №144 про неподання звітності до Пенсійного фонду України і направлено позивачу рекомендованим листом з повідомленням, який позивачем було отримано 11.03.2013, що підтверджується підписом на поштовому повідомленні (а.с.12-13).
На підставі акту про неподання звіту про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів Пенсійного фонду України за січень 2013 року від 26.02.2013 року №144 управлінням Пенсійного фонду України в м. Первомайськ 12 березня 2013 року прийнято спірне рішення за №463 про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання за невстановленою формою звітності, передбаченої Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", яким до ОСОБА_2 застосовано штрафні санкції у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в сумі 170,00 грн. за неподання звітності (а.с. 11).
Позивач, не погодившись із вказаним рішенням, оскаржив його до Головного управління ПФУ в Луганській області. Рішенням Головного управління ПФУ в Луганській області від 10.04.2013 №2589/0910 у задоволенні скарги ОСОБА_2 відмовлено, а оскаржуване рішення залишено без змін (а.с. 12-13).
Не погодившись з рішенням Головного управління ПФУ в Луганській області позивач звернувся зі скаргою до Пенсійного фонду України. Рішенням від 26.04.2013 №10946/09-10 у задоволенні скарги ОСОБА_2 відмовлено, рішення від 12.03.2013 №463 та рішення від 10.04.2013 №2589/09-10 залишено без змін (а.с. 18).
Таким чином з викладеного вбачається, що на момент прийняття вказаного рішення позивач перебував на обліку у відповідача в якості платника єдиного внеску та не виконав покладеного на нього Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" обов'язку подавати звітність до територіального органу Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом.
Так, відповідно до акту Управління від 26.02.2013 за №144, ФОП ОСОБА_2 не подано до органів Пенсійного фонду України звіту передбаченого ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов*язкове державне соціальне страхування» за січень 2013 року, а тому рішення № 463 від 12.03.2013р. про застосування штрафних санкцій за неподання звітності, у розмірі 170,00 грн., прийнято УПФУ в м. Первомайську правомірно.
Колегія суддів зазначає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та ухвалено постанову з додержанням норм матеріального права.
Керуючись статтями 184, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 11 липня 2013 р. у справі № 812/5406/13-а - залишити без задоволення, а постанову суду без змін.
Ухвала Донецького апеляційного адміністративного суду за наслідками розгляду у письмовому провадженні набирає законної сили через пґять днів після направлення їх копій особами, які беруть уч асть у справі і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Суддя - доповідач Ляшенко Д.В.
Судді Ястребова Л.В.
Чумак С.Ю.