Постанова № 33992443, 24.09.2013, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.09.2013
Номер справи
2а-17582/12/2670
Номер документу
33992443
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а-17582/12/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Донець В.А.

Суддя-доповідач: Собків Я.М.

ПОСТАНОВА

Іменем України

24 вересня 2013 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді : Собківа Я.М.,

суддів: Борисюк Л.П.,Петрика І.Й.,

при секретарі: Присяжній Д.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державного територіально-галузевого об'єднання "Південно-Західна залізниця" на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 лютого 2013 року у справі за адміністративним позовом Державного територіально-галузевого об'єднання "Південно-Західна залізниця" до Управління праці та соціального захисту населення Попільнянської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання дії та бездіяльність протиправним та стягнення коштів,-

ВСТАНОВИВ:

У грудні 2012 року позивач - Державне територіально-галузевого об'єднання "Південно-Західна залізниця" звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва із адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Попільнянської районної державної адміністрації Житомирської області (далі - УПСЗН Попільнянської РДА), в якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Попільнянської районної державної адміністрації Житомирської області в частині невиконання вимог пункту 6 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 04 березня 2002 року №256, а саме, не реєстрації за період з 01.01.2012 р. по 31.10.2012 р. додаткових зобов'язань за фактично надані послуги пільгового проїзду залізницею окремим категоріям громадян по станціям та зупиночним пунктам Яроповичі, Липняк, Корнин, Ставище, Волиця Попільнянського району Житомирської області за цей же період та не надсилання інформації про додаткові зобов'язання щомісяця до 18 числа фінансовому органу Попільнянської районної державної адміністрації Житомирської області;

- визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Попільнянської районної державної адміністрації Житомирської області в частині неповної сплати Державному територіально-галузевому об'єднанню "Південно-Західна залізниця" витрат на перевезення пасажирів, які користуються пільгами з оплати проїзду у приміських поїздах за період з 01.01.2012 р. по 31.10.2012 р.;

- стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Попільнянської районної державної адміністрації Житомирської області на користь Державного територіально-галузевого об'єднання "Південно-Західна залізниця" 8846,50 грн. витрат, які понесла залізниця на перевезення пасажирів, які користуються пільгами з оплати проїзду у приміських поїздах, за період з 01.01.2012 р. по 31.10.2012 р.

В ході розгляду справи позивач уточнив свої вимоги в частині визначення розміру витрат, що понесла залізниця на перевезення пасажирів, які користуються пільгами з оплати проїзду у приміських поїздах за період з 01.01.2012 р. по 31.10.2012 р., та просив стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Попільнянської районної державної адміністрації Житомирської області на користь Державного територіально-галузевого об'єднання "Південно-Західна залізниця" 6 859,78 грн. (згідно Довідки-розшифровки про пред'явлені та відшкодовані кошти УПСЗН Попільнянського району Житомирської області по Коростенській дирекції залізничних перевезень за січень-жовтень 2012 року).

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 лютого 2013 року позов задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Попільнянської районної державної адміністрації Житомирської області в частині невиконання вимог пункту 6 "Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 04 березня 2002 року №256, а саме, не реєстрації за період з 01.01.2012 р. по 31.10.2012 р. додаткових зобов'язань за фактично надані послуги пільгового проїзду залізницею окремим категоріям громадян по станціям та зупиночним пунктам Липняк, Корнин, Ставище, Волиця Попільнянського району Житомирської області за цей же період та не надсилання інформації про додаткові зобов'язання щомісяця до 18 числа фінансовому органу Попільнянської районної державної адміністрації Житомирської області.

В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Позивач не погоджуючись з прийнятим рішенням суду звернувся з апеляційною скаргою, в якій зазначає, що оскаржувана постанова суду не відповідає вимогам матеріального та процесуального права, а саме, судом першої інстанції неповно з'ясовано та не доведено обставини, що мають значення для справи, висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, в зв'язку з чим просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким задовольнити його позов в повному обсязі.

Сторони, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, в судове засідання не з'явилися.

Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні - не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності представників сторін.

Згідно ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення суду першої інстанції - скасуванню в частині відмови в задоволенні позову, виходячи з наступного.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст.202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання, а так само розгляд і вирішення справи неповноважним судом; участь в ухваленні постанови судді, якому було заявлено відвід на підставі обставин, які викликали сумнів у неупередженості судді, і заяву про його відвід визнано судом апеляційної інстанції обґрунтованою; ухвалення чи підписання постанови не тим суддею, який розглянув справу.

Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, Державне територіально-галузеве об'єднання "Південно-Західна залізниця" зареєстроване як юридична особа 29.12.1997 р., що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ідентифікаційний код 04713033).

03 січня 2012 року між Державним територіально-галузевим об'єднанням "Південно-Західна залізниця" в особі начальника відокремленого підрозділу Коростенська дирекція залізничних перевезень Яременка В.В. (Перевізник) та Управлінням праці та соціального захисту населення Попільнянської районної державної адміністрації Житомирської області в особі начальника управління Прохорчука Ю.О. (Платник) було укладено договір №ПЗ/ДН4-125628/НЮ про розрахунки за перевезення пільгових категорій пасажирів залізничним транспортом за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам.

За твердженням позивача, внаслідок невиконання відповідачем умов вказаного Договору порушуються законні права та інтереси залізниці, яка в свою чергу не отримує компенсацію понесених нею збитків при виконанні державної програми соціального захисту населення.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи колегія суддів зважає на наступне.

Обов'язок УПСЗН Попільнянської РДА відшкодовувати Державному територіально-галузевому об'єднанню "Південно-Західна залізниця" витрати на перевезення пільгових категорій громадян випливає з приписів Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік", Закону України "Про залізничний транспорт", Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 року №256 та зі змісту Договору № ПЗ/ДН4-125628/НЮ від 03.01.2012 року про розрахунки за перевезення пільгових категорій пасажирів залізничним транспортом за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам, укладеного між УПСЗН Попільнянської РДА та Державним територіально-галузевим об'єднанням "Південно-Західна залізниця".

Так, за умовами Договору № ПЗ/ДН4-125628/НЮ від 03.01.2012 року позивач як Перевізник забезпечує перевезення окремих категорій громадян, відшкодування витрат за пільгове перевезення яких здійснюється у відповідності до ст. 102 Бюджетного кодексу України (п. 2.1.1 Договору), забезпечує видачу квитків пільговій категорії громадян для проїзду в залізничному транспорті на приміських маршрутах на підставі пільгових посвідчень по кожному зупинному пункту Попільнянського району (п. 2.1.2 Договору); подає щомісяця, не пізніше 6 числа, платнику розрахунок необхідної суми компенсації за пільговий проїзд окремих категорій громадян в залізничному транспорті на приміських маршрутах згідно форми, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2009 року №1359 (п. 2.1.3 Договору).

В свою чергу Управління праці та соціального захисту населення Попільнянської районної державної адміністрації як Платник забезпечує протягом 3 днів перевірку поданого перевізником розрахунку суми компенсації за пільговий проїзд окремих категорій громадян і складає акт звіряння розрахунку за надані послуги в межах бюджетних призначень на 2012 рік (п. 2.2.1 Договору); здійснює розрахунки з перевізником у п'ятиденний термін після отримання відповідного фінансування в межах обсягу затверджених асигнувань на ці цілі. У разі скорочення (збільшення) обсягу затверджених асигнувань вживає заходи щодо приведення договірних зобов'язань з перевізником та обсягів бюджетних зобов'язань у відповідності до уточнених обсягів бюджетних асигнувань (п. 2.2.2 Договору).

Нормами Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" передбачено виділення коштів на компенсацію підприємствам транспорту за надання послуг по пільговому перевезенню окремих категорій громадян, в тому числі на виконання вказаної державної програми.

Пунктом 1 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 року №256 (далі - Порядок №256), встановлено, що даний Порядок визначає відповідно до статті 102 Бюджетного кодексу України механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення щодо компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян за рахунок субвенцій з державного бюджету.

Відповідно до п.п. 2, 3 Порядку № 256, фінансування видатків місцевих бюджетів за державними програмами соціального захисту населення провадиться за рахунок субвенцій, передбачених державним бюджетом на відповідний рік, у межах обсягів, затверджених у обласних бюджетах, бюджеті Автономної Республіки Крим, бюджетах міст Києва та Севастополя, міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення та у районних бюджетах на зазначені цілі. Забороняється фінансування місцевих програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету. Головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення (далі - головні розпорядники коштів).

Згідно з п. 5 Порядку № 256, головні розпорядники коштів місцевих бюджетів щомісяця готують інформацію про фактично нараховані суми та акти звіряння розрахунків за надані послуги з підприємствами - надавачами відповідних послуг і надсилають їх фінансовим органам райдержадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення) до 22 числа місяця, що настає за звітним, - щодо, зокрема, компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян. Інформація про фактично нараховані за звітний період суми подається як в цілому, так і за розрахунками, не проведеними згідно з Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2005 року № 20.

Пунктом 6 Порядку № 256 передбачено, що фінансові органи районних держадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення) на підставі актів звіряння, зазначених у пункті 5 цього Порядку, щомісяця готують реєстри нарахованих сум та подають їх Міністерству фінансів Автономної Республіки Крим, фінансовим органам обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, управлінням Державної казначейської служби в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі до 25 числа місяця, що настає за звітним, - щодо, зокрема, компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян. Інформація про фактично нараховані за звітний період суми подається як в цілому, так і за розрахунками, не проведеними згідно з Порядком, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2005 року № 20. У разі виникнення додаткових зобов'язань головні розпорядники коштів місцевих бюджетів надсилають щомісяця до 18 числа фінансовим органам райдержадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення) уточнену інформацію про фактично нараховані у поточному місяці суми. Зазначені фінансові органи готують уточнені реєстри нарахованих у поточному місяці сум та подають їх до 20 числа Міністерству фінансів Автономної Республіки Крим, фінансовим органам обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, управлінням Державної казначейської служби в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі.

Відповідно до пункту 7 Порядку № 256, Міністерство фінансів Автономної Республіки Крим, фінансові органи обласних держадміністрацій протягом двох операційних днів після отримання коштів субвенцій надають органам Державної казначейської служби платіжні доручення щодо перерахування цих коштів на рахунки районних бюджетів, бюджетів міст республіканського Автономної Республіки Крим та обласного значення пропорційно фактичним зобов'язанням з пільг, субсидій, допомоги та компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян відповідних бюджетів на дату проведення платежів з їх оплати. Щомісячні суми субвенцій перераховуються органами Державної казначейської служби на рахунки місцевих бюджетів з урахуванням їх обсягів, передбачених у бюджеті Автономної Республіки Крим, обласних бюджетах для відповідних місцевих бюджетів.

Згідно п. 8 Порядку № 256, отримані місцевими бюджетами суми субвенцій перераховуються протягом одного операційного дня на рахунки головних розпорядників коштів, відкриті в територіальних управліннях Державної казначейської служби, для здійснення відповідних видатків. Головні розпорядники коштів місцевих бюджетів здійснюють у п'ятиденний строк розрахунки з постачальниками відповідних послуг і ведуть облік компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем на виконання умов договору №ПЗ/ДН4-125628/НЮ від 03 січня 2012 року про розрахунки за перевезення пільгових категорій пасажирів залізничним транспортом за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам щомісячно (у період із січня по жовтень 2012 року) надсилались на адресу відповідача облікові форми про недоотримані кошти за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян витрати на перевезення яких відшкодовуються з державного бюджету, всього на суму 13772,50 грн. (за виключенням сум компенсації по зупиночному пункту «Ярославичі», який знаходиться на території Андрушівського району Житомирської області) та акти звіряння розрахунків за надані населенню послуги, на які надаються пільги, між Коростенською дирекцією залізничних перевезень ДТГО «Південно-Західна залізниця» та Управлінням праці та соціального захисту населення Попільнянської районної державної адміністрації за січень-жовтень 2012 року, які були отримані та погоджені відповідачем, що підтверджується наявними у матеріалах справи повідомленнями про вручення поштового відправлення з відміткою про отримання.

Згідно акту звіряння розрахунків за надані населенню пільги ветеранам війни та праці на пільгове перевезення залізничним транспортом між Коростенською дирекцією залізничних перевезень та Управлінням праці та соціального захисту населення Попільнянської районної державної адміністрації Житомирської області (без дати на номера), станом на 1 листопада 2012 року з початку року фактично було спожито 13 772,50 грн., за звітний місяць - 1 945,68 грн., профінансовано станом на 01.11.2012 р. 4 926,00 грн., заборгованість поточного року станом на 01.11.2012 р. становить 8 846,50 грн., заборгованість минулих років - 0,00 грн. (а.с. 12).

За твердженням позивача, станом на 01.11.2012 року за відповідачем рахується заборгованість в сумі 6 859,78 грн. (за виключенням сум компенсації по зупиночному пункту «Ярославичі», який знаходиться на території Андрушівського району Житомирської області).

На підтвердження цьому позивачем було надано Довідку-розшифровку про пред'явлені та відшкодовані кошти УПСЗН Попільнянського району Житомирської області по Коростенській дирекції залізничних перевезень за січень-жовтень 2012 року (а.с. 117), де зокрема зазначено, що сума недоотриманих коштів за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян становить 11 785,78 грн. Оскільки в період січня-жовтня 2012 року відповідачем було компенсовано витрати, які понесла залізниця на перевезення пасажирів, що користуються пільгами з оплати проїзду у приміських поїздах, в розмірі 4 926,00 грн., сума заборгованості на даний час складає 6 859,78 грн.

Відповідно до п. 3 Типового положення про Головне управління праці та соціального захисту населення обласної, Київської міської, управління праці та соціального захисту населення Севастопольської міської і про управління праці та соціального захисту населення районної, районної у мм. Києві та Севастополі державної адміністрації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2007 № 790, основними завданнями управління, зокрема, є: забезпечення на відповідній території реалізації державної політики у сфері соціально-трудових відносин, оплати і належних умов праці, зайнятості, трудової міграції, пенсійного забезпечення, соціального захисту та соціального обслуговування населення, в тому числі громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, а також ведення обліку осіб, що мають право на пільги за соціальною ознакою; забезпечення у межах своїх повноважень додержання законодавства про працю, зайнятість, загальнообов'язкове державне соціальне страхування, пенсійне забезпечення та соціальний захист населення.

Зі змісту наведеної вище норми вбачається, що відповідач повинен вивчати потреби про об'єми та вартість соціальної послуги, укладати правочини з надавачем послуг, контролювати процес надання такої послуги та забезпечувати компенсаційні виплати надавачу послуги.

При цьому колегією суддів враховується, що не зважаючи на те, що головні розпорядники коштів при розрахунках компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян обмежені сумами фактичних зобов'язань відповідних бюджетів, вони зобов'язані у разі виникнення додаткових зобов'язань надсилати щомісяця до 18 числа фінансовим органам райдержадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення) уточнену інформацію про фактично нараховані у поточному місяці суми.

На підставі отриманої інформації фінансовий орган вирішує питання про фінансування додаткових зобов'язань, зокрема, шляхом: збільшення обсягу субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам; перерозподіл обсягів субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам за рахунок позицій, по яким не відбулось повного чи часткового освоєння коштів; перереєстрація заборгованості за минулий період та включення її в кошторис наступного періоду.

Аналізуючи вищенаведені норми діючого законодавства колегія суддів знаходить протиправною бездіяльність відповідача в частині невиконання ним вимог п. 6 Порядку № 256.

Разом з тим, Окружний адміністративний суд м. Києва не врахував ту обставину, що відповідач, не виконуючи покладений на нього обов'язок щомісяця до 18 числа надсилати фінансовим органам уточнену інформацію про фактично нараховані у поточному місяці суми, порушив право позивача на отримання компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян залізничним транспортом у повному обсязі, а тому колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду вважає за необхідне задовольнити заявлені позивачем вимоги в повному обсязі.

З підстав вищевикладеного колегія суддів приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції ухвалена з частковим порушенням норм матеріального права, доводи апеляційної скарги спростовують висновки суду першої інстанції, а тому вбачаються підстави для скасування постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 лютого 2013 року в частині відмови в задоволенні позову та ухвалення в цій частині нового рішення, яким адміністративний позов Державного територіально-галузевого об'єднання "Південно-Західна залізниця" до Управління праці та соціального захисту населення Попільнянської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання дії та бездіяльність протиправними та стягнення коштів, слід задовольнити повністю.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.

Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Державного територіально-галузевого об'єднання "Південно-Західна залізниця" - задовольнити.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 лютого 2013 року - скасувати в частині відмови в задоволенні позову Державного територіально-галузевого об'єднання "Південно-Західна залізниця".

Прийняти в цій частині нову постанову, якою адміністративний позов Державного територіально-галузевого об'єднання "Південно-Західна залізниця" до Управління праці та соціального захисту населення Попільнянської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання дії та бездіяльність протиправними та стягнення коштів - задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Попільнянської районної державної адміністрації Житомирської області в частині неповної сплати Держаному територіально-галузевому об'єднанню "Південно-Західна залізниця" витрат на перевезення пасажирів, які користуються пільгами з оплати проїзду у приміських поїздах за період з 01.01.2012 р. по 31.10.2012 р.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Попільнянської районної державної адміністрації Житомирської області на користь Держаного територіально-галузевого об'єднання "Південно-Західна залізниця" витрати, які понесла залізниця на перевезення пасажирів, які користуються пільгами з оплати проїзду у приміських поїздах за період з 01.01.2012 р. по 31.10.2012 р. в сумі 6 859,78 грн.

В іншій частині постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 лютого 2013 року - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя суддя суддя Я.М. Собків Л.П. Борисюк І.Й. Петрик

Головуючий суддя Собків Я.М.

Судді: Борисюк Л.П.

Петрик І.Й.