П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Харків
07 жовтня 2013 р. Справа № 820/8938/13-а
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Супрун Ю.О., розглянувши у порядку письмового провадження у приміщенні суду справу за адміністративним позовом Чугуївської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ігма -2011" про стягнення коштів за податковим боргом, -
ВСТАНОВИВ:
До Харківського окружного адміністративного суду звернулась Чугуївська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Харківській області ( надалі за текстом - Чугуївська ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській обл., позивач) з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ігма -2011"(надалі за текстом - ТОВ "Ігма - 2011", відповідач), в якому просить суд: стягнути податковий борг з Товариства з обмеженою відповідальністю "Ігма - 2011" з усіх розрахункових рахунків на загальну суму 18035,60 грн., на розрахунковий рахунок № 34123999700460, код 37792204, одержувач Чугуївське УДКСУ в Харківській області, МФО 851011, а у разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, до канцелярії Харківського окружного адміністративного суду 07.10.2013 року подав заяву про слухання справи у його відсутності в порядку письмового провадження.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився з невідомих суду причин, про день, час та дату судового засідання був повідомлений своєчасно та належним чином.
Згідно п.10 ч.1 ст.3 КАС України розгляд і вирішення адміністративної справи здійснюється в порядку письмового провадження без виклику осіб, які беруть участь у справі, та проведення судового засідання на основі наявних у суду матеріалів.
Згідно до ч.1 ст. 41 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього lass="fs104">КодексуNT > розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
За таких обставин суд вважає, що адміністративна справа повинна бути розглянута в порядку письмового провадження, на основі наявних доказів.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.
> Товариство з обмеженою відповідальністю "Ігма - 2011" (місце знаходження: 63525, Харківська обл., Чугуївський р-н., смт. Малинівка, вул. 1 Травня, буд. 10, код ЄДРПОУ 37792215) перебуває на обліку в Чугуївській ОДПІ як платник податків від 06.07.2011 року.
Відповідно до п. 54.1 ст. 54 Податкового кодексу України передбачено, що платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені Кодексом.
Порядок виконання податкового обов'язку по оплаті авансових внесків з податку на прибуток встановлений п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України , відповідно до якої платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Платники податку на прибуток (крім новостворених, виробників сільськогосподарської продукції, неприбуткових установ (організацій) та платників податків, у яких доходи, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування, за останній річний звітний податковий період не перевищують 10 мільйонів гривень) щомісяця сплачують авансовий внесок з податку на прибуток у порядку і в строки, які встановлені для місячного податкового періоду, у розмірі не менше 1/12 нарахованої до сплати суми податку за попередній звітний (податковий) рік без подання податкової декларації. У складі річної податкової декларації платником податку подається розрахунок щомісячних авансових внесків, які мають сплачуватися у наступні дванадцять місяців. Визначена в розрахунку сума авансових внесків вважається узгодженою сумою грошових зобов'язань. При цьому дванадцятимісячний період для сплати авансових внесків визначається починаючи з березня поточного звітного (податкового) року по лютий наступного звітного (податкового) року включно.
Внаслідок здійснення відповідачем господарської діяльності станом на 16.09.2013 року перед бюджетом виникла заборгованість у розмірі 18035,60 грн., яка складається з податку на додану вартість у сумі 13090, 85 грн., земельного податку з юридичних осіб у сумі 4899,87 грн. та пені у сумі 44,88 грн..NT>P>
Згідно з п. 59.1 ст. 59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до п. 59.4. ст. 59 ПК України податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
ONT > На виконання даної норми, Чугуївською ОДПІ була направлена на адресу відповідача податкова вимога № 40-19 від 29.05.2013 року на суму 4450,85 грн., яка була отримана 26.06.2013 року головним бухгалтером підприємства, здійснено опис майна у податкову заставу, що підтверджується актом опису № 18 від 26.07.2013 року. Однак, податковий борг в повному обсязі до цього часу позивачем не сплачено.
Відповідно до п. 59.5. ст. 59 ПК України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Суд звертає увагу, що в ході розгляду адміністративної справи сторонами по справі не надано доказів оскарження прийнятих податковою установою рішень, а тому суд приходить до висновку, що вони є узгодженими.
Відповідно до довідки Чугуївської ОДПІ ГУ Міндоходів в Харківській області про наявність відкритих банківських рахунків від 13.09.2013 року, ТОВ "ТОВ Ігма - 2011" має відкритий рахунок в АТ "Укрсиббанк".
Згідно з п. 95.1 та п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини. Контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі. Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення контролюючого органу підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою контролюючого органу. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику.
Як вбачається з позовних вимог, заявлених позивач просить податковий борг з усіх розрахункових рахунків відповідача на загальну суму 18035, 60 грн., а у разі їх недостатності - шляхом продажу майна платника податків, яке перебуває у податкові заставі.
Дана позовна вимога не відповідає та протирічить ст. 95 Податкового кодексу України, яка передбачає звернення до суду з вимогою про стягнення коштів з рахунків платника податків у банках та у разі недостатності шляхом продажу майна платника податків, яке перебуває у податкові заставі як самостійні способи заходів щодо погашення податкового боргу платників податків. При цьому, погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі можливе лише після відсутності чи недостатньої кількості коштів на рахунках платника податків у банках його обслуговуючих.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд приходить до висновку, що Чугуївська ОДПІ Головного управління Міндоходів у Харківській області наділена правом щодо звернення до суду, однак порядок такого звернення визначений безпосередньо Податковим кодексом України, з огляду на те, що позивач звернувся до суду 23.09.2013 року, тобто під час дії саме Податкового кодексу України.
Згідно з ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи зміст ст. 2 КАС України та кореспондуючи його з заявленими позовними вимогами податкового органу, враховуючи встановлені судом фактичні обставини справи, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог у спосіб, не передбачений чинним законодавством України.
Таким чином, позовні вимоги Чугуївської ОДПІ Головного управління Міндоходів у Харківській області не підлягають задоволенню, оскільки сформовані на помилковому розумінні законодавства.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 2, 8-14, 71, 94, 159, 160-164, 167, 186 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову Чугуївської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ігма -2011" про стягнення коштів за податковим боргом - відмовити в повному обсязі.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня його проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАСУ, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Супрун Ю.О.