Постанова № 33974370, 02.10.2013, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.10.2013
Номер справи
522/6716/13-а
Номер документу
33974370
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 жовтня 2013 р.Справа № 522/6716/13-а

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Ільченко Н.А.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Джабурія О.В.

суддів - Крусяна А.В.

- Шляхтицького О.І.

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за апеляційною скаргою Одеського обласного військового комісаріату на постанову Приморського районного суду м. Одеси від 10 квітня 2013 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Міністерства оборони України, Одеського обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними та стягнення коштів,

ВСТАНОВИВ :

ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Міністерства оборони України, Одеського обласного військового комісаріату про стягнення з Міністерства оборони України недоплаченої частини грошової допомоги у разі інвалідності в розмірі 285 810,08 гривень.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач проходив військову службу у Збройних Силах України на посаді військового комісара Одеського обласного військового комісаріату. Наказом Міністра оборони України (по особовому складу) від 08.07.2011 року № 691 був звільнений з військової служби в запас та наказом військового комісара Одеського обласного військового комісаріату від 01.08.2011 року № 105 з 01 вересня 2011 року виключений із списків особового складу Одеського обласного військового комісаріату. Згідно висновку медико-соціальної експертної комісії його визнано інвалідом 2-ї групи, яку встановлено в результаті травми, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби, що підтверджується посвідченням інваліда війни.

Позивач вказує, що у зв'язку з визнанням його інвалідом 2-ої групи внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 499 «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб», він отримав право на одержання одноразової грошової допомоги у розмірі 48-місячного грошового забезпечення.

Проте, як зазначає позивач, розрахунок одноразової грошової допомоги, виплаченої йому у грудні 2011 року, протиправно був здійснений без врахування усіх надбавок станом на день звільнення з військової служби, у зв'язку з чим позивач просив стягнути з відповідача недоплачену частину грошової допомоги, яка складає 285 810,00 грн.

Відповідачі Міністерство оборони України та Одеський обласний військовий комісаріат надали письмові заперечення проти позову, в яких наголошується на тому, що виплата одноразової допомоги позивачу здійснена у відповідності до Постанови КМ України №499 від 28.05.2008 року, яка є обов'язковою для виконання для відповідачів також при цьому зазначає, що порядок затверджений Постановою КМ України №499 від 28.05.2008 року не визначає, що є додатковими видами забезпечення, тому для визначення даних видів грошового забезпечення слід керуватись додатком 25 до постанови КМ України №1294 від. 07.11.2007 року, яким визначено додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців Збройних сил та відсутні такі виплати як одноразова грошова допомога, при звільнені з військової служби та матеріальна допомога при вирішенні соціально-побутових проблем. Таким чином зазначені платежі не можуть бути враховані під час розрахунку належної до виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з отриманням інвалідності, оскільки одноразова грошова допомога при звільненні з військової служби та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, у розумінні законодавства України не є додатковими видами грошового забезпечення.

Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 10 квітня 2013 року позовні вимоги задоволено. Визнано протиправними дії Міністерства оборони України щодо призначення ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги у разі настання інвалідності в розмірі меншому, ніж передбачено чинним законодавством України. Визнано протиправними дії Одеського обласного військового комісаріату щодо виплати ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги у разі настання інвалідності у розмірі меншому, ніж передбачено чинним законодавством України. Стягнуто з Міністерства оборони України на користь ОСОБА_2 суму недоплаченої частини одноразової грошової допомоги у разі настання інвалідності у розмірі 285 810,00 грн.

Одеським обласним військовим комісаріатом на зазначену постанову подано апеляційну скаргу. Апелянт просить оскаржувану постанову скасувати та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 відмовити.

Згідно з вимогами п.2 ч.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки у судове засідання не прибули сторони, які беруть участь у справі, про те про розгляд справи були належним чином повідомлені.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення, судова колегія вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Колегією суддів встановлені наступні обставини.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач проходив військову службу у Збройних Силах України на посаді військового комісара Одеського обласного військового комісаріату. Наказом Міністра оборони України (по особовому складу) від 08.07.2011 року № 691 був звільнений з військової служби в запас та наказом військового комісара Одеського обласного військового комісаріату від 01.08.2011 року № 105 з 01 вересня 2011 року виключений із списків особового складу Одеського обласного військового комісаріату. Згідно висновку медико-соціальної експертної комісії його визнано інвалідом 2-ї групи, яку встановлено в результаті травми, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби, що підтверджується посвідченням інваліда війни. На думку позивача, розрахунок одноразової грошової допомоги, виплаченої йому у грудні 2011 року, протиправно був здійснений без врахування усіх надбавок станом на день звільнення з військової служби, у зв'язку з чим позивач просив стягнути з відповідача недоплачену частину грошової допомоги, яка складає 285 810,00 грн.

З'ясувавши обставини справи, дослідивши докази на їх підтвердження, суд першої інстанції дійшов до висновку про необхідність задоволення позову.

Відповідно до вимог ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій, чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед Законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Вимогами ч. 1 ст. 2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно з вимогами ч. 2 ст. 2 КАС України, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Керуючись положеннями вищевказаних законів, Кодексом та контекстом Конституції України можна зробити висновок, що однією з найважливіших тенденцій розвитку сучасного законодавства України є розширення сфери судового захисту, в тому числі судового контролю за правомірністю і обґрунтованістю рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного військовослужбовцю під час виконання ним обов'язків військової служби, а також інвалідності, що настала в період проходження військової служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження військової служби, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі до п'ятирічного грошового забезпечення за останньою посадою в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України № 499 від 28.05.2008 року було затверджено Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб.

Відповідно до вимог пп. 2 п. 2 Порядку..., затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №499, одноразова грошова допомога виплачується військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби) у разі настання інвалідності в період проходження військової служби та особам, звільненим з військової служби, у разі настання інвалідності не пізніше ніж через три місяці після звільнення з такої служби чи після закінчення зазначеного строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період її проходження, - у розмірі: 27-місячного грошового забезпечення - інвалідам І групи; 24-місячного грошового забезпечення - інвалідам II групи; 20-місячного грошового забезпечення - інвалідам III групи, а у разі настання інвалідності внаслідок виконання обов'язків військової служби - у розмірі: 33-місячного грошового забезпечення - інвалідам І групи; 30-місячного грошового забезпечення - інвалідам II групи; 27-місячного грошового забезпечення - інвалідам III групи. Відповідно до Порядку..., затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №499, особи, яким виплачується одноразова грошова допомога у разі поранення (контузії, травми або каліцтва) чи в разі настання інвалідності, подають за місцем проходження служби (зборів) або до військового комісаріату (далі -уповноважений орган) такі документи: заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з пораненням (контузією, травмою або каліцтвом) чи настанням інвалідності; довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення відсотка втрати працездатності та рішення відповідної військово-медичної установи щодо визнання поранення (контузії, травми або каліцтва); копію документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане з вчиненням особою злочину чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння або навмисного заподіяння собі тілесного ушкодження; довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності; копію сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера.

Згідно з пунктом 7 Порядку..., затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №499 керівник уповноваженого органу (військового комісаріату) подає в 15-денний строк з дня реєстрації документів головному розпорядникові бюджетних коштів (Департаменту фінансів Міністерства оборони України, якому як структурному підрозділу Міністерства оборони України делеговані повноваження головного розпорядження бюджетними коштами Міністром оборони України як безпосередньо головним розпорядником) висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються вказані вище документи.

Головний розпорядник коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів на їх підставі рішення про призначення одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові (військовому комісаріату) для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або в разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.

Зокрема, п. 9 Методичних рекомендації щодо порядку оформлення, фінансування та виплати одноразової грошової допомоги відповідно до постанови КМУ № 499 від 28.05.2008 року на Департамент фінансів Міністерства оборони України покладено обов'язок щодо переказу коштів на реєстраційні рахунки в установах державного казначейства, для подальшої їх виплати особі, якою було подано заяву на призначення та виплату одноразової грошової допомоги.

В подальшому одноразова грошова допомога виплачується особі шляхом її перерахування уповноваженим органом на рахунок в установі банку, зазначений одержувачем виплати, або через касу уповноваженого органу.

Відповідно до абзацу 5 пп. 4 п. 2 Порядку..., затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.08р. №499, грошове забезпечення для обчислення розміру одноразової грошової допомоги визначається для військовослужбовців, які перебувають на кадровій військовій службі або проходять військову службу за контрактом,- за останньою посадою, яку вони займали на день втрати працездатності, а для звільнених з військової служби - на день звільнення виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія), одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Колегія суддів вважає, що судом першої інстанції не враховано, що Порядок..., затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №499, не визначає що є додатковими видами грошового забезпечення, в тому числі одноразовими додатковими видами грошового забезпечення.

Отже, колегія суддів вважає, що для визначення даних видів грошового забезпечення слід керуватись додатком 25 до постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року, яким визначено додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України.

Виходячи зі змісту вищезазначеного переліку додаткових видів грошового забезпечення можливо побачити те, що у вказаному переліку відсутні такі виплати як одноразова грошова допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Перелік додаткових видів грошового забезпечення, визначений у додатку до постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року, є вичерпним та визначає, які виплати, що їх отримують військовослужбовці, належать до додаткових видів грошового забезпечення, і розширеному застосуванню не підлягає.

Таким чином, колегія суддів доходить до висновку про те, що зазначені виплати не можуть бути враховані під час розрахунку належної до виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з отриманням інвалідності, оскільки одноразова грошова допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, в розумінні чинного законодавства України, не є додатковими видами грошового забезпечення.

Відповідно до вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З урахуванням наведеного, колегія суддів погоджується з доводами апеляційної скарги стосовно правомірності та законності дій Міністерства оборони України та Одеського обласного військового комісаріату щодо призначення, розрахунку, визначення розміру та виплати позивачеві у розмірах, визначених відповідачами, одноразової грошової допомоги у разі настання інвалідності.

Відповідно до вимог ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а в адміністративних справах про протиправність рішень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення та надання відповідних доказів покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Отже, в адміністративному процесі, як виняток із загального правила, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень встановлена презумпція його винуватості. Презумпція винуватості покладає на суб'єкта владних повноважень обов'язок аргументовано, посилаючись на докази, довести правомірність свого рішення, дії чи бездіяльності та спростувати твердження позивача про порушення його прав, свобод чи інтересів. Такий обов'язок відсутній, якщо відповідач визнає позов. Відповідачі, які є суб'єктами владних повноважень, свою позицію суду доказали та обґрунтували її.

Оскільки висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи і, крім того, судом порушено норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, ухвалене судове рішення на підставі вимог ст. 202 КАС України підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову у задоволенні вимог позивача.

Згідно положень ч. 10 ст. 1832 КАС України у разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, судове рішення апеляційної інстанції по такій справі є остаточним і оскарженню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 195; 197; 198; 202; 205; 207; 254 КАС України, суд апеляційної інстанції, -

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу Одеського обласного військового комісаріату задовольнити, постанову Приморського районного суду м. Одеси від 10 квітня 2013 року скасувати, прийняти у справі нову постанову, якою відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 у справі №522/6716/13-а.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Головуючий: О.В. Джабурія

Суддя: А.В. Крусян

Суддя: О.І. Шляхтицький