Справа № 638/8339/13-а
Провадження № 2-а/638/497/13
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03.10.2013 року Дзержинський районний суд м. Харкова
у складі: головуючого судді Хайкіна В.М.
при секретарі Шептуха В.М.
з участю судового розпорядника Мірошніченко В.О.
з участю позивача ОСОБА_2
з участю представника відповідача Горобинської Н.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харків справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Харківської міської ради, начальника управління обліку та розподілу житлової площі Департаменту Житлового господарства Харківської міської ради Половянської Наталії Георгіївни, про визнання дій протиправними та забов"язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач в червні 2013 року звернувся до суду з позовом до Харківської міської ради, начальника управління обліку та розподілу житлової площі Департаменту Житлового господарства Харківської міської ради Половянської Наталії Георгіївни, про визнання дій протиправними та забов"язання вчинити певні дії.
У судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги та просив задовольнити позов в повному обсязі, вимоги мотивував тим, що він, як громадянин України, звернувся в порядку статті 118 Земельного кодексу України до Харківської міської ради з клопотанням та графічними матеріалами для отримання безоплатно у власність земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд у межах м. Харкова без її погодження.
Представник відповідача Харківської міської ради Горобинська Н.М. заперечувала проти задоволення позовних вимог, просила суд відмовити у задоволенні позову в повному обсязі, посилаючись на недодержання позивачем вимог статті 118 Земельного кодексу України та Порядку обліку громадян, які бажають одержати у власність земельні ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, затвердженого рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 20.02.2009р. №83.
Відповідач, посадова особа - начальник управління обліку та розподілу житлової площі Департаменту житлового господарства Харківської міської ради Половянська Надія Георгіївна, про дату, час і місце проведення судового засідання повідомлена належним чином, у судове засідання не з'явилась, письмових заперечень не надала.
Відповідно до частини 4 статті 128 КАС України неявка відповідача, який є суб'єктом владних повноважень, не перешкоджає розгляду справи та винесенню рішення на підставі наявних у справі доказів.
Вислухавши пояснення позивача, представника відповідача Харківської міської ради, дослідивши матеріали справи у їх сукупності, з'ясувавши дійсні обставини справи, вирішивши питання щодо правовідносин, зумовлених встановленими фактами, на підставі норм матеріального права, які регулюють ці правовідносини, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 4 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», місцеве самоврядування в Україні здійснюється на принципах законності, підзвітності та відповідальності перед територіальними громадами їх органів та посадових осіб.
Відповідно до частини 6 статті 118 Земельного кодексу України, особи зацікавлені в отриманні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної та комунальної власності для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідної сільської, селищної, міської ради по місцезнаходженню земельної ділянки.
Судовим розглядом встановлено, що 21.02.2013 року позивач звернувся із клопотанням до Харківської міської ради про визначення без її погодження та виділення земельної ділянки орієнтовним розміром до 0,10 га. в межах міста Харкова з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд.
Позивач не включений до загальноміських списків черговиків на одержання у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.
Листом Управління обліку та розподілу житлової площі від 16.04.2013 р. №413 було надано роз'яснення позивачу про необхідність надання документів, передбачених пунктом 1.3 Порядку обліку громадян, які бажають одержати у власність земельні ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, затвердженого рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 20.02.2009 р. №83.
Рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 20.02.2009 р. №83, яке є чинним на час розгляду справи, затверджено Порядок обліку громадян, які бажають одержати у власність земельні ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд. Вказане рішення є обов'язковим для виконання всіма особами на території міста Харкова.
Відповідно до пунктів 1.1, 1.2, 1.3 Порядку обліку громадян, які бажають одержати у власність земельні ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, затвердженого рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 20.02.2009 р. №83, право на одержання у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд мають громадяни України, що зареєстровані для проживання в місті Харкові.
Актами, що регулюють правовідносини у сфері земельних відносин, є зокрема Закон України «Про планування і забудову територій», Закон України «Про основи містобудування», Закон України «Про архітектурну діяльність».
Статтею 118 Земельного кодексу України жодним чином не врегульоване питання щодо того, яким саме чином повинно визначатися місцезнаходження земельної ділянки, її розміри, та наскільки відповідає запропоноване місце для відведення земельної ділянки вимогам містобудівного законодавства, Генеральному плану населеного пункту, планам забудови територій тощо.
Харківська міська рада та її виконавчі органи керуються та виконують вимоги як нормативно-правових актів загально державного рівня (законів, постанов Кабінету міністрів України, указів Президента України тощо), так і актів місцевого рівня (рішення міської ради тощо).
Таким чином, вимоги Порядку обліку громадян, які бажають одержати у власність земельні ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, затвердженого рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 20.02.2009 р. №83, та вимоги Положення про порядок передачі у власність громадян земельних ділянок для будівництва та обслуговування жилого будинку та господарських будівель і споруд, затвердженого рішенням Харківської міської ради 5 скликання від 24.12.2008 року №364/08, є обов'язковим для виконання та дотримання їх як самою Харківською міською радою, її відповідними виконавчими органами, фізичними та юридичними особами тощо.
Відповідно до Положення про управління обліку та розподілу житлової площі Департаменту житлового господарства Харківської міської ради, затвердженого рішенням Харківської міської ради від 24.11.2010 р. №07/10 Управління не є юридичною особою.
Пунктом 3.1.24. вищевказаного Положення до функцій Управління обліку та розподілу житлової площі віднесено здійснення ведення загальноміської черговості на надання земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва у межах міста та підготовка в межах повноважень інших матеріалів з цього приводу.
1.2. Облік громадян, які бажають одержати земельні ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд ведеться управлінням обліку та розподілу житлової площі Департаменту житлового господарства.
1.3 Для включення до загальноміських списків обліку на одержання у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд громадяни подають заяву на ім'я міського голови.
В заяві вказується бажане місце розташування та площа земельної ділянки. До заяви додаються: довідка Харківської регіональної філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному Комітеті України по земельних ресурсах» про відсутність або наявність у громадянина, який бажає отримати земельну ділянку, державної реєстрації раніше придбаного права власності на землю; копія паспортних даних; копія ідентифікаційного коду, документи, які підтверджують право на першочергове або позачергове надання земельної ділянки; інші документи на вимогу міської громадської комісії з житлових питань, що посвідчують право громадян бути визнаними такими, що мають переважне право на отримання земельної ділянки у власність.
ОСОБА_2 не надав документів, вказаних у листах Управління обліку та розподілу житлової площі, натомість звернувся до суду з адміністративним позовом про незаконність відмови у наданні земельної ділянки та розгляду його клопотання.
Відповідно до п. 1.4 Порядку обліку громадян, які бажають одержати у власність земельні ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, затвердженого рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 20.02.2009 р. №83, до компетенції виконавчого комітету міської ради відносяться повноваження щодо прийняття рішення про включення до загальноміських списків обліку на одержання у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд або про відмову щодо включення до таких списків.
Виконавчим комітетом Харківської міської ради не приймалось рішення про відмову ОСОБА_2 у включенні його до загальноміських списків обліку на одержання у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.
З метою врегулювання порядку надання згоди на передачу земельної ділянки рішенням Харківської міської ради від 24.12.2008 року №364/08 затверджено «Положення про порядок передачі у власність та (або) надання в оренду громадянам земельних ділянок для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, обслуговування індивідуальних гаражів та ведення садівництва», надалі - Положення.
Пунктом 3.1. Положення передбачено, що до заяви (клопотанням) про вибір місця розташування земельної ділянки про відведення земельної ділянки даються: обґрунтування необхідності надання (відведення) земельної ділянки. Розгляд питання обґрунтування необхідності відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд здійснюється міською громадською комісією з житлових питань. позначене на відповідному графічному матеріалі бажане місце розташування земельної ділянки з її орієнтовними розмірами та площею в масштабі 1:500, 1:2000, погоджене управлінням містобудування та архітектури; копія паспорта громадянина України; копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номера; довідка Харківської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» про відсутність або наявність державної реєстрації права власності або права користування на земельну ділянку, яку бажає отримати громадянин; довідка Харківської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» про відсутність або наявність у громадянина, який бажає отримати земельну ділянку, державної реєстрації раніше придбаного права власності на землю; довідка КП «Харківське міськ БТІ» (при необхідності) про наявність або відсутність на земельній ділянці, яку бажає отримати громадянин, будівель і споруд та їх державної реєстрації; нотаріально посвідчена відмова землекористувача від права користування землею у разі, якщо земельна ділянка буде надаватися громадянину за рахунок раніше наданої.
Відповідно до пункту 3.2. рішення Харківської міської ради від 24.12.2008 року №364/08 управління земельних відносин готує проект рішення Харківської міської ради про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки. Після погодження проекту рішення у порядку, встановленому Регламентом Харківської міської ради, зазначене питання виноситься на розгляд пленарного засідання сесії Харківської міської ради.
Згідно пунктів 1-4 ст. 29 Регламенту Харківської міської ради 6 скликання Міська рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. На пленарних засіданнях приймаються рішення з питань, включених до порядку денного сесії міської ради та рішення з процедурних питань. Рішення з процедурних питань приймаються міською радою, фіксуються в протоколі пленарного засідання та як окреме рішення не виготовляються.
Рішення, які приймає міська рада, є актами або нормативного або індивідуально-правового характеру. Прийняття рішень індивідуально-правового характеру за однорідними життєвими ситуаціями може бути об'єднано в одне питання порядку денного сесії міської ради.
Проект рішення вважається підготовленим після узгодження і візування відповідними виконавчими органами міської ради та юридичним департаментом. У разі невідповідності проекту рішення вимогам чинного законодавства він повертається автору проекту для доопрацювання.
Таким чином, на пленарному засіданні сесії міської ради розглядаються не клопотання (звернення) про надання земельних ділянок, а проекти відповідних рішень.
З матеріалів справи вбачається, що позивач не включений до загальноміських списків черговиків на одержання у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, ним не надано ані до Управління земельних відносин ані до суду пакету документів, передбаченого Положенням про порядок передачі у власність та (або) надання в оренду громадянам земельних ділянок.", затвердженого рішенням міської ради від 24.12.2008 р. № 364/08 із змінами.
За таких обставин, відсутні підстави для підготовки проекту рішення та винесення його на розгляд чергового засідання сесії Харківської міської ради. А відтак інший спосіб щодо розгляду заяв позивача, як надання відповіді з роз'ясненнями не передбачений діючим законодавством.
Відповідно до статті 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Відтак, зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на безпідставність вимог позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2, 81, 116, 118, 121, 122 Земельного Кодексу України, 2,6,17,19,104,105,106 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до Харківської міської ради, начальника управління обліку та розподілу житлової площі Департаменту Житлового господарства Харківської міської ради Половянської Наталії Георгіївни, про визнання дій протиправними та забов"язання вчинити певні дії - відмовити.
Судові витрати залишити за позивачем.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративному суду через Дзержинський районний суд м. Харкова шляхом подачі протягом 10 днів з дня її проголошення апеляційної скарги, а в разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС України, з дня отримання копії постанови.
Головуючий: