Рішення № 33965927, 24.09.2013, Господарський суд Одеської області

Дата ухвалення
24.09.2013
Номер справи
5017/3397/2012
Номер документу
33965927
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

_______________________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"24" вересня 2013 р.Справа № 5017/3397/2012

Господарський суд Одеської області у складі колегії судів:

головуючий суддя Зайцев Ю.О.

суддя Меденцев П.А.

суддя Щавинська Ю.М.

при секретарі судового засідання Буза К.С.

за участю представників сторін:

від прокуратури: Супруновський В.І. (посвідчення № 005231 від 22.09.2012р.)

від позивача: Попова О.В. (довіреність №961/4/14-13 від 26.02.2013 р.);

від відповідача ІМР: Троян О.В. (довіреність № 961/4/14-13 від 26.02.2013

від відповідача ТОВ «Ліман»: Сорокін К.О. (довіреність б/н від 12.01.2010

від третьої особи ДП «МАРС»: не з'явився

від третьої особи ДП «Чорноморсько-Азовське виробниче-експлуатаційне Управління морських шляхів»: Попова О.В. (довіреність №961/4/14-13 від 26.02.2013 р.);

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Чорноморського транспортного прокурору з нагляду за додержанням законів в транспортній сфері Одеській області в інтересах держави - Міністерства інфраструктури України до відповідачів Іллічівської міської ради, Товариства з обмеженою відповідальністю «Ліман», за участю третіх осіб на стороні позивача, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Державного підприємства «Морська аварійна-рятувальна служба», Державного підприємства «Чорноморсько- Чорноморсько-Азовське виробниче експлуатаційне Управління морських шляхів», про визнання не дійсним договору оренди земельної ділянки, -

ВСТАНОВИВ:

Суть спору: 22.11.2012 р. до господарського суду Одеської області звернувся Чорноморський транспортний прокурор з нагляду за додержанням законів в транспортній сфері Одеській області в інтересах держави - Міністерства інфраструктури України з позовом до Іллічівської міської ради про визнання протиправним та недійсним договору оренди земельної ділянки загальною площею 0,0400 га за адресою м. Іллічівськ, сел. Олександрівка, вул. Судноремонтна (район ДП «Черазморшлях»), укладений між ТОВ «Ліман» та Іллічівською міською радою, скасування рішення Іллічівської міської ради Одеської області від 24.10.2008 року № 485/18-V про передачу в оренду ТОВ «Ліман» зазначеної земельної ділянки площею 0,0400 га.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 26.11.2012 р. порушено провадження у справі №5017/3397/2012, з призначенням справи до розгляду у відкритому судовому засіданні.

22.11.2012 р. Чорноморським транспортним прокурором з нагляду за додержанням законів в транспортній сфері Одеській області до канцелярії господарського суду Одеської області подано заяву про забезпечення позову (вх.ГСОО№35518), відповідно до якої прокурор просить забезпечити позовні вимоги шляхом встановлення заборони Товариству з обмеженою відповідальністю «Ліман» щодо використання земельної ділянки загальною площею 0,0400 га. за адресою м. Іллічівськ, сел. Олександрівка, вул. Судоремонтна (район ДП «Черазморщлях»), в тому числі будувати споруди, проводити комунікації, використовувати техніку, тощо, а також шляхом встановлення заборони Іллічівській міській раді щодо відчуження земельної ділянки загальною площею 0,0400 га. за адресою м. Іллічівськ, сел. Олександрівка, вул. Судоремонтна (район ДП «Черазморщлях»), змінювати її цільове призначення до моменту набрання рішенням суду законної сили.

05.12.2012 р. представник відповідача ІМР подав заперечення на позовну заяву (відзив, вх.ГСОО№36932/2012), відповідно до змісту якого поданий позов не визнає в повному обсязі, заперечує проти обставин, викладених у позовній заяві, та просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

У судовому засіданні 10.12.2012 р. представником відповідача подано клопотання про залучення до справи № 5017/3397/ 2012 в якості іншого відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Ліман».

Відповідно до вимог ст.77 ГПК України, за клопотанням позивача, ухвалою суду від 10.12.2012 р. розгляд справи відкладено на 21.12.2012 р.

20.12.2012 представник ДП «Черазморшлях» подав до канцелярії господарського суду Одеської області письмові пояснення (вх.ГСОО№38943/2012).

Ухвалами суду від 21.12.2012 р. за клопотанням представника відповідача, відповідно до ч 3 ст.69 ГПК України строк розгляду справи продовжено до 07.02.2013 р., та відповідно до вимог ст. 77 ГПК України відкладено розгляд справи на 23.01.2013 року.

23.01.2013 р. до канцелярії господарського суду Одеської області представником відповідача Іллічівської МР за подані письмові пояснення (вх.ГСОО№2486/13) в порядку ст. 22 ГПК України.

Ухвалою від 23.01.2013 року до участі в справі залучено іншого відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю «Ліман», та відкладено розгляд справи на 06.02.2013 року.

06.02.2012 р. в судовому засіданні представник відповідача ТОВ «Ліман» подав відзив на позовну заяву (вх.ГСОО№4147/2013), відповідно до змісту якого поданий позов не визнає в повному обсязі, заперечує проти обставин, викладених у позовній заяві, та просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

Представник третьої особи ДП «Марс» 06.02.2013 р. надав письмові пояснення (вх. ГСОО№4175/2013), згідно яких позовні вимоги підтримує.

Ухвалами суду від 06.02.2013 р., 20.02.2013 р., 06.03.2013 р. відповідно до вимог ст. 77 ГПК України розгляд справи було відкладено на 20.02.2013., 06.03.2013 р. та 20.03.2013 р. відповідно.

Ухвалою судді господарського суду Одеської області Зайцева Ю.О. від 20.03.2013 року справу №5017/3397/2012 призначено до колегіального розгляду. Розпорядженням голови господарського суду Одеської області Волкова Р.В., визначено склад колегії суддів: головуючий суддя Зайцев Ю.О., судді ДяченкоТ.Г. та Рога Н.В.

В судовому засіданні 10.04.2013 року за клопотанням представника ТОВ «Ліман» до матеріалів справи залучено додаткові письмові пояснення (вх. ГСОО№11692/2013). Ухвалою суду від 10.04.2013 р. відповідно до вимог ст.77 ГПК України розгляд справи відкладено на 24.04.2013 р.

Ухвалою суду від 24.04.2013 р. відповідно до вимог ст.77 ГПК України розгляд справи відкладено на 13.05.2013 р.

08.05.2013 року прокурором Чорноморської транспортної прокуратури з нагляду за додержанням законів в транспортній сфері Одеській області до канцелярії господарського суду Одеської області подані додаткові письмові пояснення (вх. ГСОО№14353/2013).

Ухвалою суду від 13.05.2013 року на підставі розпорядження голови господарського суду Одеської області Волкова Р.В., у зв'язку з находженням судді Рога Н.В. у відпустці, справу № 5017/3397/2012 прийнято до розгляду колегій суддів у складі: головуючий суддя Зайцев Ю.О., судді ДяченкоТ.Г. та Демешин О.А.

В судовому засіданні 13.05.2013 року за клопотанням представника позивача, до матеріалів справи залучено додаткові докази - державний акт на право постійного користування землею ІІ-ОД №000013 від 03.12.2003 р., виданий ДП «Чоразморшлях», свідоцтва про державну реєстрацію ДП «Чоразморшлях» від 21.04.2009 р.

Ухвалами суду від 13.05.2013 р., 03.06.2013 р. відповідно до вимог ст.77 ГПК України розгляд справи відкладено на 03.06.2013 р. та 19.06.2013 р.

Ухвалами суду від 10.06.2013 р. зобов'язано Одеську регіональну філію Державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» та головне управління Держкомзему у Одеській області надати відомості щодо цільового призначення земельної ділянки - кадастровий № 5110800000030010118 площею 0,0400 га.

Ухвалою суду від 19.06.2013 р. відповідно до вимог ст.77 ГПК України розгляд справи відкладено на 05.07.2013 р.

05.07.2013 року до канцелярії господарського суду Одеської області на виконання ухвали суду про витребування доказів надійшов лист від головного управління Держкомзему у Одеській області (вх.ГСОО№20460/13).

Ухвалою суду від 05.07.2013 року на підставі розпорядження голови господарського суду Одеської області Волкова Р.В., у зв'язку з находженням судді Д'яченко Т.Г. у відпустці, справу № 5017/3397/2012 прийнято до розгляду колегій суддів у складі: головуючий суддя Зайцев Ю.О., судді Демешин О.А. та Меденцев П.А.

Ухвалою суду від 09.08.2013 р. відповідно до вимог ст.77 ГПК України розгляд справи відкладено на 15.08.2013 р.

В судовому засіданні 15.08.2013 представником позивача подано додаткові пояснення (вх. ГСОО№24866/13). Ухвалою суду від 15.08.2013 р. розгляд справи відкладено на 02.09.2013.

Ухвалою суду від 02.09.2013 року відповідно до розпорядження голови господарського суду Одеської області Волкова Р.В., у зв'язку з находженням судді Демешина О.А. у відпустці, справу №5017/3397/2012 прийнято до розгляду колегій суддів у складі, головуючий суддя Зайцев Ю.О., судді Демешин О.А. та Щавінська Ю.М.

В судовому засіданні 02.09.2013 представником позивача подано додаткові пояснення по справі. Ухвалою суду розгляд справи відкладено на 13.09.2013 року.

В судовому засіданні 13.09.2013 року представниками відповідачів ІМР та ТОВ «Ліман» подано додаткові пояснення та залучено до матеріалів справи витяг з ЄДРОПУ ТОВ «Ліман». Ухвалою суду розгляд справи відкладено на 20.09.2013 року.

В судовому засіданні 20.09.2013 представником позивача до справи долучено додаткові докази, фрагмент топографічної схеми земельної ділянки ДП «Чоразморшлях», схема земельних ділянок ДП «Марс» та ДП «Чоразморшлях» та фото таблиця пгт. Олександрівка, вул.. Судноремонтна на 6 аркушах. В судовому засіданні оголошено перерву до 24.09.2013 року.

У судових засіданнях представники прокуратури, позивача та третіх осіб підтримали у повному обсязі позовні вимоги, просили позов задовольнити. Представники відповідачів позовні вимоги не визнали в повному обсязі з підстав наведених у відзивах на позовну заяву.

24.09.2013 р. у судовому засіданні після повернення з нарадчої кімнати було проголошено вступну та резолютивну частини рішення суду в порядку статті 85 ГПК України.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши пояснення, суд встановив:

В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на наступні обставини.

Статтею 121 Конституції України на органи прокуратури покладається представництво інтересів держави в суді у випадках, визначених законом. Право звернення прокурора до господарського суду в інтересах держави передбачено п. 6.6 ст. 20, ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру», ст. 2 Господарського процесуального кодексу України.

Відповідно до ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді. інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.

Підставою представництва інтересів держави в суді є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.

Згідно з рішенням Конституційного суду України від 08.04.99 р. у справі про представництво інтересів держави в арбітражному судочинстві, прокурор самостійно визначає і обґрунтовує в позовній заяві в чому полягає порушення інтересів чи в чому існує загроза інтересам держави і ця загроза є підставою для порушення справи в арбітражному суді. Інтереси держави можуть збігатися повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами державних органів, державних підприємств та організацій чи з інтересами господарських товариств з часткою державної власності у статутному фонді. Проте держава може вбачати свої інтереси не тільки в їх діяльності, але і в діяльності приватних підприємств.

Поняття "орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах" означає орган, на який державою покладено обов'язок щодо здійснення конкретної діяльності у відповідних правовідносинах, спрямованої на захист інтересів держави. Таким органом відповідно до статей 6, 7, 13 та 143 Конституції України може виступати орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.

На виконання зазначеного рішення Конституційного суду прокурором подано позовну заяву до господарського суду в інтересах держави в особі Міністерства інфраструктури України до Іллічівської міської ради.

При цьому, прокурором враховані наступні підстави для звернення з вказаним позовом до суду.

Згідно зі ст.ст. 73, 74 Господарського кодексу України орган державної влади, до сфери управління якого входить підприємство, є представником власника і виконує його функції у межах, визначених цим Кодексом та іншими законодавчими актами. Майно державного комерційного підприємства перебуває у державній власності і закріплюється за таким підприємством на праві повного господарського відання.

Від імені та в інтересах держави право власності здійснюють відповідно органи державної влади (ст. 326 Цивільного кодексу України).

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про управління об'єктами державної власності» суб'єктами управління об'єктами державної власності є Кабінет Міністрів України, Фонд державного майна України, міністерства та інші органи виконавчої влади (уповноважені органи управління); органи, які здійснюють управління державним майном відповідно до повноважень, визначених окремими законами.

Згідно з Положенням про Міністерство інфраструктури України, затвердженим Наказом Президента України від 12.05.2011 № 581/2011, Міністерство інфраструктури України є правонаступником Міністерства транспорту та зв'язку України та є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України. Міністерство Інфраструктури України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади у формуванні та забезпеченні реалізації державної політики у сферах авіаційного, автомобільного, залізничного, морського і річкового, міського електричного транспорту.

Відповідно до покладених на Міністерство інфраструктури України завдань та з врахуванням п. 2 ст. 136 Господарського кодексу України, останнє здійснює контроль за використанням та збереженням належного державі майна та забезпечує його ефективне використання.

Таким чином прокурор вказує, що спір, який виник, зачіпає майнові інтереси держави в особі органу державної виконавчої влади - Міністерства інфраструктури України. Крім того, це обґрунтовується і нижчезазначеним.

01.07.2008 року ТОВ «Ліман» звернулось до Іллічівської міської ради Одеської області, з проханням затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки 0,0400 га за адресою: м. Іллічівськ, сел. Олександрівка, вул. Судноремонтна (район ДП «Черазморшлях») для розташування складської бази.

25.07.2008 року Іллічівською міською радою, враховуючи рекомендації постійної комісії з питань будівництва, регулювання земельних відносин, охорони навколишнього середовища та благоустрою (протокол від 17.07.2008 року № 70 п. 14.2) про відмову в задоволенні клопотання товариства, було прийнято рішення № 456/71-V, яким клопотання ТОВ «Ліман» про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки 0,0400 га за адресою: м. Іллічівськ, сел. Олександрівка, вул. Судноремонтна (район ДП «Черазморшлях») для розташування складської бази, та передачу в оренду земельної ділянки 0,400 га, залишено без задоволення в зв'язку з тим, що набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності відбувається виключно на умовах аукціону (ст. 12,124 Земельного Кодексу України).

Не погодившись з цим ТОВ «Ліман» звернулось до Іллічівського міського суду з позовом до Іллічівської міської ради Одеської області в про визнання рішення протиправним, зобов'язання прийняти рішення та вчинити певні дії.

19.09.2008 року Іллічівським міським судом Одеської області було винесено постанову у справі № 2а-128/08 відповідно до якої позов задоволено, визнано протиправною відмову Іллічівської міської ради Одеської області, викладену у рішенні № 456/71-У від 25.07.2008 року, та зобов'язано Іллічівську міську раду Одеської області прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ фірма «Ліман» в короткострокову оренду терміном на 5 (п'ять) років, та укласти відповідний договір оренди.

14.10.2008 ТОВ «Ліман» знову звернулось з клопотанням затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки 0,0400 га за адресою: м. Іллічівськ, сел. Олександрівка, вул. Судноремонтна (район ДП «Черазморшлях»).

На виконання вищевказаної постанови суду від 19.08.2008 р. Іллічівською міською радою Одеської області прийнято рішення №485/18-V від 24.10.2008 року, яким затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а також передано земельну ділянку ТОВ-фірмі «Ліман» у короткострокову оренду на 5 років.

На підставі рішення сесії Іллічівської міської ради від 24.10.2008 року №485/18-V ТОВ «Ліман» передано оренду ділянку, кадастровий номер 5110800000030010118, яка знаходиться за адресою: м.Іллічівськ сел. Олександрівка вул. Судоремонтна (район ДП «Черазморшлях»).

Пунктом 1 договору зазначено, що Орендодавець на підставі рішення сесії Іллічівської міської ради від 24.10.2008 року № 485/18-V надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, кадастровий номер 5110800000030010118, несільськогосподарського призначення, із земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, яка знаходиться за адресою: м. Іллічівськ сел. Олександрівка вул. Судоремонтна (район ДП «Черазморшлях»).

П.8 договору визначено, що договір укладено строком на 5 років. Відповідно до п. 14 земельна ділянка передається в оренду для розташування складської бази.

П. 14 договору визначено класифікацію цільового використання земельної ділянки « 1.11.6 інші комерційної діяльності». Орендар за письмовою згодою Орендодавця та з дотриманням відповідних державних норм і правил має право у встановленому законодавством порядку змінити цільове призначення земельної ділянки.

Відповідно до п.24 договору, на орендовану земельну ділянку не встановлено обмеження (обтяження) п. 25 зазначено, що передача в оренду земельної ділянки не є підставою для припинення або зміни обмежень (обтяжень) та інших прав третіх осіб на цю ділянку.

Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 17.03.2011 по справі 2-а-128/08/1511 за апеляційною скаргою Чорноморського транспортного прокурора, постанову Іллічівського міського суду Одеської області у справі № 2а-128/08 скасовано та прийнято нову постанову, якою у задоволенні позову ТОВ фірмі «ЛІМАН» відмовлено.

Таким чином на момент подачі позову, судове рішення, яким неправомірно затверджено вищезазначений проект землеустрою та передано вказану земельну ділянку у оренду скасовано, що стало підставою для звернення Чорноморського транспортного прокурору з нагляду за додержанням законів в транспортній сфері Одеській області в інтересах держави - Міністерства інфраструктури України з позовом до господарського суду Одеської області з вимогами про визнання протиправним та недійсним договору оренди земельної ділянки загальною площею 0,0400 га за адресою м. Іллічівськ, сел. Олександрівка, вул. Судноремонтна (район ДП «Черазморшлях»), укладений між ТОВ «Ліман» та Іллічівською міською радою, скасування рішення Іллічівської міської ради Одеської області від 24.10.2008 року № 485/18-V про передачу в оренду ТОВ «Ліман» зазначеної земельної ділянки площею 0,0400 га.

Проаналізувавши наявні у справі докази та надавши їм правову оцінку, суд дійшов наступних висновків.

Позивач в обґрунтування позовних вимог вказує, що існуючий договір та рішення Іллічівської міської ради порушує права Міністерства інфраструктури України, яке було позбавлено права користування цією земельною ділянкою та зазначає, що на території зазначеної земельної ділянки розташовано два державних стратегічних для економіки держави підприємства сфери морського транспорту, права та інтереси яких також порушені відповідачем та вимагають захисту - ДП «Чоразморшлях» та ДП «Іллічівський морський торговельний порт».

В відзивах на позовну ІМР та ТОВ «Ліман» вказують, що підставою для прийняття рішення Іллічівської міської ради Одеської області від 24.10.2008 року № 485/18-V були норми Земельного кодексу України (ст.ст. 12, 93,124-126) та Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (ст. 26), погоджений проект землеустрою, а не постанова Іллічівського міського суду Одеської області від 19.09.2008 року.

Дані твердження відповідачів судом до уваги не приймаються оскільки, рішення Іллічівської міської ради про надання земельної ділянки в оренду було прийнято з порушенням приписів ст. 124 ЗК України, при наданні земельної ділянки в оренду торги не проводились, що є безумовним порушенням норм чинного законодавства.

Саме з підстав не допущення порушень законодавства Іллічівською міською радою було відмовлено ТОВ «Ліман» в задоволенні клопотання від 01.07.2008 року щодо затвердження проекту землеустрою відведення земельної ділянки 0,0400 га за адресою: м. Іллічівськ, сел. Олександрівка, вул. Судноремонтна (район ДП «Черазморшлях») для розташування складської бази.

Суд зазначає що саме враховуючи рекомендації постійної комісії з питань будівництва, регулювання земельних відносин, охорони навколишнього середовища та благоустрою (протокол від 17.07.2008 року № 70 п. 14.2) про відмову в задоволенні клопотання товариства, в зв'язку з тим, що набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності відбувається виключно на умовах аукціону ст. 12, 124 Земельного Кодексу України, Іллічівською міською радою було прийнято рішення 25.07.2008 р. № 456/71-V, яким клопотання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки 0,0400 га за адресою: м. Іллічівськ, сел. Олександрівка, вул. Судноремонтна (район ДП «Черазморшлях») для розташування складської бази, та передачу в оренду земельної ділянки 0,400 га, залишено без задоволення.

Постанову Іллічівського міського суду Одеської області від 19.09.2008 року у справі №2а-128/08 відповідно до якої позов ТОВ «Ліман» до ІМР задоволено, визнано протиправною відмову Іллічівської міської ради Одеської області, було скасовано постановою Одеського апеляційного адміністративного суду по справі №2-а-128/08/1511 від 17.03.2011 року.

Прийнято нову постанову, якою в задоволенні вимог товариства з обмеженою відповідальністю «Ліман» до Іллічівської міської ради Одеської області про визнання рішення протиправним, зобов'язання прийняття рішення та вчинити певні дії - відмовлено. Дана постанова суду, на час прийняття рішення господарським судом по справі № 5017/3397/2013 є чинна та не скасована.

Рішення Іллічівської міської ради № 456/71-V, від 25.07.2008 р., року на час прийняття господарським судом рішення по справі № 5017/3397/2012 є чинним та ні ким не скасовано.

Відповідно до частини 4 статті 124 Конституції України, судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.

Тим часом, у порушення законодавства та нехтуючи рішенням суду, Іллічівська міська рада, подовжує незаконні договірні відносини із ТОВ «Ліман».

Також, відповідач посилається на те, що 14.10.2008 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву» (в частині внесення змін до п. З ч. 1 Розділу X Перехідних положень Земельного Кодексу України), згідно положень якого у разі прийняття відповідними органами рішення про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки до 1 січня 2008 року передача в оренду таких земельних ділянок із земель державної та комунальної власності здійснюється без проведення земельних торгів (аукціонів). Рішення міської ради №295/28- XXIV, яким надано дозвіл на розробку проекту відводу земельної ділянки ТОВ фірма «Лїман», прийняте 18.05.2004 року.

Проте суд не приймає до уваги такі посилання відповідача, оскільки зазначене рішення суду в якості доказу подано не було, клопотань про витребування зазначеного доказу сторони не заявляли.

Згідно ч. 2 ст. 4 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» не можуть бути об'єктами оренди об'єкти державної власності, що мають загальнодержавне значення і не підлягають приватизації відповідно до частини другої статті 5 Закону України "Про приватизацію державного майна".

Крім визначеного, суд дійшов висновку, що оспорюваний договір оренди земельної ділянки укладений сторонами з порушенням вимог чинного законодавства.

Зокрема, згідно з частиною 2 статті 203 ЦК, особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Стаття 207 ЦК визначає вимоги до письмової форми правочину. Правочин, який вчиняє юридична особа, підписується особами, уповноваженими на це її установчими документами, довіреністю, законом або іншими актами цивільного законодавства, та скріплюється печаткою.

Так, оспорюваний договір оренди земельної ділянки підписаний з боку ТОВ фірма «Ліман» Шлапак О.П. та з боку Іллічівської міської ради Одеської області першим заступником міського голови Незнакомовим Олександром Анатолійовичем.

Згідно п. 34 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР, питання регулювання земельних відносин вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.

Пунктом 43 цієї ж статті встановлено також, що договори, укладені сільським, селищним, міським головою від імені ради, з питань, віднесених до її виключної компетенції затверджуються виключно на пленарних засіданнях.

Також згідно п. 16 ч. 4 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР, сільський, селищний, міський голова укладає від імені територіальної громади, ради та її виконавчого комітету договори відповідно до законодавства, а з питань, віднесених до виключної компетенції ради, подає їх на затвердження відповідної ради.

Відповідно до ч. 2 ст. 180 Господарського кодексу України, господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода.

Статтею 15 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998 № 161-ХІУ зазначено, що істотними умовами договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату, умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду та інше.

Отже, чинним законодавством передбачено, що способом волевиявлення ради, яка здійснює право власності від імені відповідної територіальної громади щодо регулювання земельних відносин, є прийняття рішення сесії. У порушення діючого законодавства, договір не підписаний міським головою та не затверджений на пленарному засідання Іллічівської міської ради.

Крім того суд зазначає, що акт встановлення в натурі меж земельної ділянки від 09.06.2009 року (рік зазначено приблизно оскільки у печатному документі маються виправлення) не підписаний Іллічівським міським головою Хмельником В.Я., проте у тексті документу зазначено, що він ніби був присутній при встановленні меж. Також у цьому акті зазначається, що на земельну ділянку встановлені обмеження згідно п.п. «є» та «ж» ст. 111 Земельного кодексу України.

У свою чергу, всупереч положенням вказаного Акту від 09.06.2009, у п. 24 Договору зазначено, що обмежень на орендовану земельну ділянку не встановлено, а у пунктах 14, 15 договору не зазначені умови додержання природоохоронних вимог або виконання робіт.

Також, при укладанні оспорюваного договору оренди земельної ділянки, наявні порушення визначення цільового призначення та використання земельної ділянки у різних документах.

Згідно ст. 9 Земельного кодексу України, землі України за основним цільовим призначенням поділяються на 9 категорій у тому числі: б) землі житлової та громадської забудови, є) землі водного фонду та ж) землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

У п. 2 рішення Іллічівської міської ради Одеської області від 24.10.2008 № 485/18-У зазначається, що ТОВ фірма «Ліман» передається земельна ділянка із земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення м. Іллічівська.

Проте, у п. 15 договору вже зазначається, що цільове використання земельної ділянки визначену класифікацією « 1.11.6 іншої комерційної діяльності». У свою чергу у висновку виконавчого комітету Іллічівської міської ради Одеської області № 16-1095 від 21.09.2006 йдеться про можливість відведення ТОВ фірмі «Ліман» в оренду строком на 5 років земельної ділянки площею 0,0400 га за рахунок земель житлової та громадської забудови.

Українським класифікатором цільового використання землі (УКЦВЗ), затвердженим Держкомземом від 24.04.1998 № 14-1-7/1205, встановлено, що цільове використання за напрямом/позицією « 1.11.6 іншої комерційної діяльності» здійснюється у рамках основного цільового призначення « 1. Землі населених пунктів», у той час коли основне цільове призначення « 3. Землі промисловості, транспорту, зв'язку, оборони та іншого призначення» та відповідно і похідні від нього угруповані під цифрою «З» цього класифікатора та взагалі не мають такого цільового використання, як зазначено у п. 15 Договору.

Статтею 65 Земельного кодексу України дано визначення земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, згідно з яким, землі промисловості - це земельні ділянки, надані в установленому порядку підприємствам, установам та організаціям для здійснення відповідної діяльності. Статтею 67 цього кодексу до земель транспорту віднесені землі, надані підприємствам, установам та організаціям залізничного, автомобільного транспорту і дорожнього господарства, морського, річкового, авіаційного, трубопровідного транспорту та міського електротранспорту для виконання покладених на них завдань щодо експлуатації, ремонту і розвитку об'єктів транспорту.

Відповідно до ст. 69 Земельного кодексу України, до земель морського транспорту належать землі під морськими портами з набережними, майданчиками, причалами, вокзалами, будівлями, спорудами, устаткуванням, об'єктами загальнопортового І комплексного обслуговування флоту, гідротехнічними спорудами і засобами навігаційної обстановки, судноремонтними заводами, майстернями, базами, складами, радіоцентрами, службовими та культурно-побутовими будівлями та іншими спорудами, що обслуговують морський транспорт.

Відповідно до статті 21 Земельного кодексу України, порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель є підставою для визнання недійсними угод щодо земельних ділянок.

Відповідно до ст. 15 Закону України «Про оренду землі», встановлені істотні умови договору оренди землі, відсутність яких у договорі оренди є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також для визнання договору недійсним відповідно до закону.

Частиною 1 статті 638 Цивільного кодексу України встановлено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Так, у договорі відсутнє зазначення об'єкту оренди, його точне місце розташування, у порядку встановленому законодавством не визначене цільове призначення земельної ділянки, не зазначені умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки.

Також порушена умова договору (п. 18) та положення типового договору оренди землі, затвердженого постановою КМУ від 03.03.2004 № 220 щодо передачі земельної ділянки Орендарю в тижневий строк після державної реєстрації договору.

У п. 15 Договору зазначається, що орендар - ТОВ фірма «Ліман» має право змінити цільове призначення земельної ділянки за згодою Орендодавця - Іллічівської міської ради Одеської області.

Це суперечить ч.ч. 1, 2 ст. 20 Земельного кодексу України, якими закріплено, що віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення об'єктів природоохоронного та історико-культурного призначення.

Також статтею 15 Закону України «Про оренду землі» закріплено, що невід'ємними частинами договору оренди землі є:

- план або схема земельної ділянки, яка передається в оренду;

- кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів;

- акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);

- акт приймання-передачі об'єкта оренди;

- проект відведення земельної ділянки.

На порушення вищезазначеної статті Закону, у договорі не має плану або схеми земельної ділянки, яка передається в оренду, кадастрового плану земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів, акту приймання-передачі об'єкта оренди, проекту відведення земельної ділянки.

Крім викладеного, суд зауважує, що під час встановлення у натурі меж земельної ділянки акт, що складався 19.06.2009 р., оформлений з порушенням норм чинного законодавства. Так, згідно додатку до акта встановлення в натурі меж земельної діялнки від 09.06.2013 р., опис меж містить позначки "А-Б землі Олександрівської селищної адміністрації, Б-В землі ДП Черазморшлях, В-Г вулиця Судноремонтна, Г-А землі ВАТ "МАРС", та взагалі не містить позначки прибрежної захисної смуги Сухого лиману.

Відповідно до частини 1 статті 203 ЦК, зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.

Згідно ст.32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Частина 1 статті 33 Господарського процесуального кодексу України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

За ст.34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом (ст.43 ГПК України).

Враховуючи вищевикладене та те, що постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 17.03.2011 по справі 2-а-128/08/1511 за апеляційною скаргою Чорноморського транспортного прокурора, вищезазначену постанову Іллічівського міського суду Одеської області було скасовано та прийнято нову постанову, якою у задоволенні позову ТОВ фірмі «ЛІМАН» відмовлено, та з урахуванням вищезазначених порушень, договір підлягає визнанню недійсним, а рішення Іллічівської міської ради скасуванню.

Керуючись ст.ст. 3,34,43,44,49,82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Чорноморського транспортного прокурору з нагляду за додержанням законів в транспортній сфері Одеській області в інтересах держави - Міністерства інфраструктури України до відповідачів Іллічівської міської ради, Товариства з обмеженою відповідальністю «Ліман» про визнання не дійсним договору оренди земельної ділянки - задовольнити.

Скасувати рішення Іллічівської міської ради Одеської області від 24.10.2008 р. за №485/18-V «Про передачу в оренду товариству з обмеженою відповідальністю фірма «Ліман» земельної ділянки площею 0,0400 га.

Визнати недійсним укладений 09.09.2009 р. між Іллічівською міською радою Одеської області та Товариством з обмеженою відповідальністю фірма «Ліман» договір оренди землі - земельної ділянки, кадастровий №5110800000030010118, розташованої за адресою: м. Іллічівськ, сел. Олександрівка, вул. Судноремонтна (район ДП «Черазморшлях»), зареєстрований у Одеській регіональній філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» 29.09.2009 р. за №040950800024.

Стягнути з Іллічівської міської ради Одеської області (68001, м. Іллічівськ, вул. Леніна, буд. 33, код ЄДРПОУ 25932851) та Товариства з обмеженою відповідальністю фірма «Ліман» (65037, м. Іллічівськ, с. Бурлача Балка, вул. Приморська, буд. 31, код ЄДРПОУ 22464585) на користь Державного бюджету України на п/р 31210206783008, одержувач ГУДКУ у Одеській області, код ЄДРПОУ 37607526, банк одержувача ГУ ДКСУ в Одеській області, МФО 828011, КБК 22030001, символ звітності банку 206 - судовий збір в сумі 2294 /дві тисячі двісті дев'яносто чотири/ грн. по 1147 грн. з кожного.

Рішення господарського суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного господарського суду, яка подається через місцевий господарський суд протягом 10-денного строку з моменту складення та підписання повного тексту рішення.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо не буде подано апеляційну скаргу. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Наказ видати після набрання законної сили рішенням.

Повний текст складено та підписано 30.09.2013 року.

Головуючий Зайцев Ю.О.

Суддя Меденцев П.А.

Суддя Щавинська Ю.М.