ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"12" вересня 2013 р. справа № 1170/2а-3852/12
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Малиш Н.І.
суддів: Щербака А.А. Чабаненко С.В.
за участю секретаря судового засідання:Стельмашовій Я.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровськ апеляційну скаргу Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Кіровоградської області на постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 05 грудня 2012 року у справі №1170/2а-3852/12 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Єлисаветградська транспортна компанія" до Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Кіровоградської області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 19.07.2012 року №0001340153, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Єлисаветградська транспортна кампанія" звернулось до Кіровоградського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Кіровоградської області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення - рішення від 19.07.2012 р. №0001340153, яким визначено суму грошового зобов'язання з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Позовні вимоги обґрунтовані незгодою з висновками відповідача щодо неповної сплати суми за оренду землі, оскільки така визначена позивачем відповідно до ст.. 288 ПК України та відповідно до умов договору.
Постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 05 грудня 2012р. позов було задоволено.
На вказане рішення суду відповідачем подана апеляційна скарга, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та постановити нову про відмову в задоволенні позову. В апеляційній скарзі посилається на необґрунтованість рішення суду, неповне з'ясування всіх обставин, що мають значення для вирішення справи, порушення судом норм матеріального права.
Заслухавши суддю-доповідача, осіб, що з'явились в судове засідання, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, що відповідачем 06.07.2012 проведено документальну позапланову виїзну перевірку позивача з питань достовірності нарахування орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2011 рік, січень -квітень 2012р., за результатами якої складено акт перевірки від 06.07.2012 року №000047/153/32967628.
Перевіркою встановлено, що згідно з даними податкових декларацій з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності) за 2011 рік та січень -квітень 2012 року (минулі податкові періоди відповідно до п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України), позивачем задекларовано податкове зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у розмірі 136826,21 грн. та 45608,76 грн. відповідно, що в свою чергу призвело до заниження податкового зобов'язання з вищезазначеного податку на загальну суму 354751,54 грн.
До такого висновку перевіряючи дійшли, посилаючись на п.288.5 ст. 288 ПК України, витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, з якого вбачається, що загальна нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 11873785,01 грн., який в свою чергу було надано Держкомземом м. Кіровограді.
За результатами перевірки прийнято податкове повідомлення -рішення форми "Р" від 19.07.2012 року №0001340153.
Як вбачається з матеріалів справи 24.02.2006р. між Кіровоградською міською радою (одендодавець) та ТОВ "Єлисаветградська транспортна кампанія"укладено договір №58 оренди землі. Відповідно до п.2 даного договору, в оренду передається земельна ділянка загальною площею 36848,5 кв. м, в тому числі: 36848,5 кв. м землі транспорту. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить3844035,52 грн., згідно довідок державного земельного кадастру про грошову оцінку земельної ділянки №788 від 21.02.2006 року. Земельна ділянка , яка передається в оренду не має недоліків, що можуть перешкоджати її ефективному використанню. Відповідно до п. 3 даного договору, договір укладено на 49 років, починаючи з дати прийняття рішення Кіровоградської міської ради. Відповідно до п. 4 даного договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 3203,36 грн. щомісяця, починаючи з дня державної реєстрації договору оренди землі (а.с. 16 - 18).
Відповідно до вказаного договору, розрахунок орендної плати за користування земельною ділянкою по просп. Університетському, 3 для розміщення тролейбусного депо, яким визначено суму до сплати 3203,36 грн. щомісячно.
19.02.2008 року між сторонами договору була укладена додаткова угода №764, якою визначена орендна плата у розмірі 3293,05 грн.
Позивачем до податкового органу було подано звітну податкову декларацію від 28.01.2011 року з плати за землю за рік (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності), відповідно до якої позивачем нарахована орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності за 2011 рік у розмірі 86192,68грн.
01.04.2011р. позивачем до відповідача було подано уточнюючу податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності), відповідно до якої позивачем нарахована орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності за 2011 рік у розмірі 136826,21 (а.с. 56 - 57).
05.06.2012р. відповідачем направлено запит вих. №708/9/15-3-38 до в.о. начальника управління Держкомзему м. Кіровограда про надання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, що розташована по прос. Університетському, 3, загальною площею 36848,5 кв.м та знаходиться в користуванні позивача.
06.06.2012р. відповідачу було надано витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, з якого вбачається, що загальна нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 11873785,01грн.
Отже у ході перевірки відповідачем було виявлено, що у декларації позивача визначена сума податкового зобов'язання з орендної плати за землю без врахування нової нормативної грошової оцінки землі.
Суд першої інстанції, задовольняючи позов, прийшов до висновку, що відповідач протиправно збільшив позивачу грошове зобов'язання з орендної плати за земельну ділянку та прийняв податкове повідомлення - рішення, так як застереження про мінімальний розмір орендної плати передбачений підпункту 288.5.1. пункту 288.5 ст.288 Податкового кодексу України починаючи з 01.01.2011 року дає підстави для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору і не тягне автоматичного підвищення розміру орендної плати.
Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції та зазначає наступне.
Відповідно до підпункту 9.1.10. пункту 9.1. статті 9 Податкового кодексу України плата за землю відноситься до загальнодержавних податків та зборів.
Плата за землю, відповідно до підпункту 14.1.147. пункту 14.1. Податкового кодексу України, - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Відповідно до підпункту 14.1.136. пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Пунктами 288.2. та 288.3. статті 288 Податкового кодексу України встановлено, що платником орендної плати є орендар земельної ділянки, а об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.
Підпунктом 271.1.1. пункту 271.1. статті 271 Податкового кодексу України встановлено, що базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.
Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України "Про плату за землю", використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом.
При визначенні розміру орендної плати за землі державної та комунальної власності сторони договору мають враховувати положення статті 7 Закону України "Про плату за землю", зокрема частини 1 статті 7 вказаного Закону, що регулює розмір плати за землю населених пунктів, згідно з якою ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, встановлюються у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки.
Згідно пункту 288.1. статті 288 ПК України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Ставки податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не проведено, встановлюються частиною 2 статті 7 Закону України "Про плату за землю" та є диференційованими в залежності від чисельності мешканців відповідного населеного пункту.
Відповідно до частини 2 статті 21 Закону України "Про оренду землі" розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Так, з матеріалів справи вбачається, що відповідно до Пунктом 4 договору оренди, зазначеного вище, передбачено, що орендна в разі зміни розмірів земельного податку розмір орендної плати переглядається.
Умови договору (включаючи і умову щодо розміру орендної плати) є обов'язковими для виконання сторонами. Відповідно, платник орендної плати зобов'язаний сплачувати орендну плату за користування земельною ділянкою, що є предметом вказаного договору, у визначеному договором розмірі з урахуванням змін законодавства.
Відповідно до п. 288.5. ст. 288 ПК України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
За таких обставин, враховуючи застереження про мінімальний розмір орендної плати передбачений п.п. 288.5.1. п. 288.5 ст.288 Податкового кодексу України, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що відповідач приймаючи оскаржене рішення дійшов обґрунтованого висновку про правомірність донарахування позивачеві зобов'язання з орендної плати за землю.
Відповідачем надано докази на підтвердження правомірності винесеного податкового повідомлення-рішення, в той же час позивачем надано достатньо доказів та обґрунтувань своїх позовних вимог.
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що позовні вимоги не обґрунтовані та такі, що не підлягають задоволенню.
Таким чином апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення у справі про відмову в задоволенні позову.
Керуючись ст.ст. 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Кіровоградської області задовольнити.
Постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 05 грудня 2012 року у справі №1170/2а-3852/12 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Єлисаветградська транспортна компанія" до Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Кіровоградської області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 19.07.2012 року №0001340153 - скасувати.
У задоволенні позову відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення. Відповідно до ст. 254 КАС України та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку і строки, визначені ст. 212 КАС України.
Відповідно до ч. 2 ст. 212 КАС України касаційна скарга на судові рішення подається протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Головуючий: Н.І. Малиш
Суддя: А.А. Щербак
Суддя: С.В. Чабаненко