Копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 жовтня 2013 р. Справа №818/7299/13-a
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Савченка Д.М.,
за участю секретаря судового засідання - Прімової О.В.,
представника позивача - Макаренко Н.М.,
представника відповідача - Бондаря В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Білопільському районі до Державного підприємства "Побєда" про стягнення заборгованості,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, управління Пенсійного фонду України в Білопільському районі, звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державного підприємства "Побєда", в якому просить суд стягнути з відповідача заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком № 2 за липень 2013 року, у розмірі 11514,01 грн.
Свої вимоги мотивує тим, що відповідач всупереч вимог п.6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за № 64/8663, та п. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не відшкодував позивачу у передбачений законом строк фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком № 2 липень 2013 року, у розмірі 11514,01 грн.
Представник позивача в судовому засіданні вищевказані позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити.
Відповідач надав письмові заперечення на позов (а.с. 20-26), в яких зазначає, що на підставі розпорядження Кабінету Міністрів України від 16.05.2011 р. №424-р та наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 14.07.2011 р. № 343 "Про реорганізацію державних підприємств, діяльність яких пов'язана з виробництвом лікарської сировини", проведено реорганізацію Державного підприємства "Побєда" шляхом приєднання до Державного підприємства "Укрліктрави". Цим же наказом Міністерство аграрної політики та продовольства України (пункт 2) визначило правонаступника майнових прав та обов'язків реорганізованого Державного підприємства "Побєда", яким стало Державне підприємство "Укрліктрави". 25.12.2012 р. згідно акту приймання-передачі, Державне підприємство "Побєда" передало на баланс Державному підприємству "Укрліктрави" свої майнові права та обов'язки, яке стало правонаступником усіх майнових прав та обов'язків реорганізованого підприємства.
Пунктом 6.3 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за № 64/8663 передбачено, що у разі ліквідації або зміни власника підприємства суми зазначених витрат Пенсійному фонду вносять правонаступники.
Таким чином, відповідач вважає, що Державне підприємства "Побєда" з 25.12.2012 р., тобто з часу передачі на баланс державному підприємству "Укрліктрави" усіх майнових прав та обов'язків, не є суб'єктом даних правовідносин. З огляду на вказане, відповідач просив відмовити в задоволенні позову.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував з підстав, викладених вище.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає за необхідне позов задовольнити, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що Державне підприємство "Побєда" зареєстроване як юридична особа, про що свідчить копія витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с. 7-8). Відповідач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Білопільському районі.
Згідно із п. 1 ст. 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є: суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Відповідно до абз. 4 п. 1 ст. 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно з п. 6.1. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за № 64/8663, відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в таких розмірах: для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Відповідно до п. 6.4. вказаної Інструкції, розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Пунктом 6.5. вказаної Інструкції вказано, що розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.
Згідно п. 2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
Згідно абз. 1 п.п. 2 п. 2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", окремим категоріям працівників залежно від умов праці за результатами атестації робочих місць можуть призначатися пенсії за рахунок коштів підприємств та організацій, але не раніше ніж за 5 років до досягнення віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 6.8. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за № 64/8663, підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Позивач листами від 10.05.2013 р. № 3499/02-30 (а.с. 10), від 15.05.2013 р. № 3563/02-30 (а.с.13) направиви на адресу відповідача розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до п. "б"-"з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", для відшкодування сум фактичних витрат на виплату і доставку пенсій за списком № 2 на загальну суму 11514,01 грн. (а.с. 11-12, 14). Зазначені розрахунки отримані відповідачем, про що свідчить повідомлення про отримання поштового відправлення (а.с. 10, 13).
Доводи відповідача з приводу того, що вказані кошти підлягають стягненню з його правонаступника Державного підприємства "Укрліктрави", суд вважає необґрунтованими, виходячи з наступного.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 16.05.2011 р. №424-р та наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 14.07.2011 р. № 343 "Про реорганізацію державних підприємств, діяльність яких пов'язана з виробництвом лікарської сировини", була зазначена необхідність провести реорганізацію Державного підприємства "Побєда" шляхом приєднання до Державного підприємства "Укрліктрави".
Пунктом 2 наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 14.07.2011 р. № 343 "Про реорганізацію державних підприємств, діяльність яких пов'язана з виробництвом лікарської сировини", визначено ДП "Укрліктрави" правонаступником майнових прав та обов'язків реорганізованого ДП "Побєда".
Суд зазначає, що правонаступництвом є перехід прав і обов'язків від одного суб'єкта до іншого. Воно може бути універсальним або частковим. За універсального правонаступництва до правонаступника (фізичної або юридичної особи) переходять усі права і обов'язки того суб'єкта, якому вони належали раніше.
Відповідно до п.6.3 вищезгаданої Інструкції, у разі ліквідації або зміни власника підприємства суми зазначених витрат Пенсійному фонду вносять правонаступники.
Згідно з ч.1 ст.33 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рішенням або за рішенням державних органів, прийнятим у випадках, передбачених законом.
Юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи (ч.2 ст.33 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»).
Натомість з копії наданого суду Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців від 13.09.2013 р. убачається, що ДП «Побєда» значиться у ньому в якості діючого підприємства (а.с.58-62), тобто процедура реорганізації залишається незавершеною і перехід прав і обов'язків від відповідача до Державного підприємства "Укрліктрави" ще не відбувся.
Щодо посилань відповідача на пункт 10 Ро"зяснення Вищого арбітражного суду України від 12.09.1996 р., згідно з яким момент переходу майна та відповідних майнових прав і обов"язків до нових підприємств визначається днем підписання передаточного або розподільчого акту чи балансу, і тому може не співпадати у часі з моментом здійснення реорганізації підприємства, тобто виключення його з державного реєстру, суд зазначає наступне.
Вказане роз"яснення Вищого арбітражного суду України відповідає приписам чинного на час його видання законодавства, зокрема, вимогам частини 2 статті 37 Цивільного кодексу України 1963 року, якою передбачалось, що при злитті і поділі юридичних осіб майно (права і обов'язки) переходить до нововиниклих юридичних осіб. При приєднанні юридичної особи до іншої юридичної особи її майно (права і обов'язки) переходить до останньої. Майно переходить в день підписання передаточного балансу, якщо інше не передбачене законом або постановою про реорганізацію.
Натомість чинним законодавством вказане питання врегульовано по-іншому.
Так, частиною 12 статті 37 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" передбачено, що приєднання вважається завершеним з моменту державної реєстрації припинення юридичних осіб, що припиняються в результаті приєднання, та державної реєстрації відповідних змін до установчих документів.
Отже, оскільки на час розгляду справи процедура припинення відповідача не завершена, саме відповідач, а не його правонаступник, є зобов"язаною особою у спірних правовідносинах.
Враховуючи вищевикладене та те, що фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за липень 2013 року у розмірі 11514,01 грн., залишаються відповідачем не відшкодованими, суд приходить до висновку, що вимоги позивача про стягнення з Державного підприємства "Побєда" вказаної заборгованості є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в Білопільському районі до Державного підприємства "Побєда" про стягнення заборгованості - задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства "Побєда" (41800, Сумська область, м. Білопілля, вул. Миру, 2, р/р 26000026100124 у ПАТ "Піреус Банк МКБ", МФО 300658, код ЄДРПОУ 00481531) на користь Управління Пенсійного фонду України в Білопільському районі (41800, Сумська область, м. Білопілля, вул. Макаренка, 7, п/р 256093204360 у ТВБВ № 10018/080 філії Сумського обласного управління ВАТ "Державний ощадний банк України", МФО 337 568, код ЄДРПОУ 21129778) заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах (список № 2), за липень 2013 року у сумі 11514,01 грн. (одинадцять тисяч п"ятсот чотирнадцять грн. 01 коп.)
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) Д.М. Савченко
З оригіналом згідно
Суддя Д.М. Савченко
Повний текст постанови складено 07 жовтня 2013 року.