ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
ПОСТАНОВА
Іменем України
23 вересня 2013 р. Справа №2а-9891/12/0170/3
(10:42) м. Сімферополь
Окружний адміністративний суд АР Крим у складі головуючого судді Шкляр Т.О., за участю секретаря Желудкової О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Публічного акціонерного товариства Акціонерний банк "Укргазбанк"
до Управління Пенсійного Фонду України в Сімферопольському районі АРК
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Комунальне підприємство "Житлово-комунальне господарство "Городок"
про скасування рішення
за участю представників сторін:
від позивача - Андрєєва Л.В., дов.,
від відповідача - не з'явився,
від третьої особи - не з'явився
Суть спору:
Публічне акціонерне товариство Акціонерний банк "Укргазбанк" звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Управління Пенсійного Фонду України в Сімферопольському районі АРК про скасування рішення № 1066 від 20.08.12 р. про застосування штрафних санкцій за порушення вимог, передбачених ч.2 ст. 24 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 15.10.2012 р. до участі у справі залучено третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Комунальне підприємство "Житлово-комунальне господарство "Городок".
В обгрунтування позовних вимог позивач посилається на положення Закону України "Про банки і банківську діяльність" від 07.12.2000 р. № 2121-III та Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті.
Відповідачем були подані письмові заперечення проти позову, у яких він просив у позові відмовити з наступних підстав: відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов`язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску, регламентуються Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених цим законом, або в частині, що не суперечить цьому закону; позивачем у порушення п. 2 ст. 24 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" недоперераховано Управлінню Пенсійного Фонду України в Сімферопольському районі АРК єдиного внеску на загальну суму 114 312,90 грн.
Позивачем була подана заява про уточнення позовних вимог, в якій він просив визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного Фонду України в Сімферопольському районі АРК № 1066 від 20.08.12 р. про застосування штрафних санкцій за порушення вимог, передбачених ч.2 ст. 24 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Представник позивача у судовому засіданні уточнений позов підтримав, просив позов задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не з`явився, подав клопотання про розгляд справи за його відсутністю.
Представник третьої особи у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином.
З урахуванням вищевикладеного, дослідивши матеріали справи, оцінивши у сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до ст.ст. 2, 3, 17 КАС України, згідно з якими визначальним критерієм віднесення справи до справ адміністративної юрисдикції є наявність стороною у справі суб'єкта владних повноважень та виконання ним у спірних відносинах владних управлінських функцій у сфері публічно-правових відносин, дана справа є справою адміністративної юрисдикції.
Публічне акціонерне товариство Акціонерний банк "Укргазбанк" (ЄДРПОУ 23697280) зареєстровано у якості юридичної особи 21.07.1993 р., що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи Серії А01 № 374085, копія якого наявна в матеріалах справи.
Листом від 10.05.2012 р. № 2529/03-5 Управлінням Пенсійного Фонду України в Сімферопольському районі АРК на адресу Сімферопольського філіала ПАТ АБ "Укргазбанк" направлено акт про виявлене порушення від 10.05.2012 р.
У вищевказаному акті від 10.05.2012 р. відповідачем встановлено, що під час перевірки комунального підприємства "Житлово-комунальне господарство "Городок" було виявлено, що Сімферопольським філіалом ПАТ АБ "Укргазбанк" з 15.06.2011 р. по 21.12.2011 р. з розрахункового рахунку КП ЖКГ "Городок" платіжним дорученням була перерахована заробітна плата на карткові рахунки робітників на загальну суму 414 116,13 грн. При цьому перерахований єдиний внесок (23 725,81 грн.) склав менше 1/3 (138 038,71 грн.) суми перерахованої заробітної плати. Таким чином, банком було порушено п. 2 ст. 24 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та п. 2 Порядку прийняття банками на виконання розрахункових документів на виплату заробітної плати, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 27.09.2010 № 21-3, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.10.2010 р. за № 953/18248.
Відповідно до розрахунку суми єдиного внеску, що підлягає сплаті одночасно з перерахуванням заробітної плати, зробленого відповідачем, сума єдиного внеску, що не була перерахована позивачем за період з 15.06.2011 р. по 21.12.2011 р. складає 114 312,90 грн.
Рішенням Управління Пенсійного Фонду України в Сімферопольському районі АРК № 1066 від 20.08.12 р. на підставі акту про виявлене порушення від 10.05.2012 р. та п. 2 ч. 12. ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі 114 312,90 грн.
Вказане рішення було отримано позивачем 27.08.2012 р. листом № 5083/03-5 від 20.08.2012 р., що підтверджується штампом вхідної кореспонденції позивача на вищевказаному листі.
Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 р. № 2464-VI (далі - Закон України № 2464) визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України № 2464 дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов'язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Згідно ч. 2 ст. 2 Закону України № 2464 виключно цим Законом визначаються, зокрема принципи збору та ведення обліку єдиного внеску; порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску.
Відповідно до п. 1) ч. 1 ст. 4 Закону України № 2464 платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Згідно ч. 2 ст. 9 Закону України № 2464 обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
Відповідно до ч. 3. ст.9 Закону України № 2464 обчислення єдиного внеску органами доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до органів доходів і зборів , бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
П. 2 ч. 8 ст. 9 Закону України № 2464 встановлено, що платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини, або за результатами звірення платника з органом доходів і зборів за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй. Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань.
Відповідно до ч. 2 ст. 24 Закону України № 2464 банки приймають від платників єдиного внеску, зазначених у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, платіжні доручення та інші розрахункові документи на видачу (перерахування) коштів для виплати заробітної плати, на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок, та здійснюють видачу (перерахування) зазначених коштів лише за умови одночасного подання платником розрахункових документів про перерахування коштів для сплати відповідних сум єдиного внеску або документів, що підтверджують фактичну сплату таких сум у порядку , визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику за погодженням з Національним банком України та центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення.
У разі невиконання цієї вимоги банки за рахунок власних коштів у порядку, встановленому Національним банком України, сплачують відповідному територіальному органу доходів і зборів суму, що дорівнює сумі несплаченого єдиного внеску, з правом зворотної вимоги до платників єдиного внеску щодо відшкодування цієї суми.
Механізм прийняття банками грошових чеків, платіжних доручень та інших розрахункових документів на видачу (перерахування) коштів для виплати заробітної плати, на які відповідно до Закону нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування регулюється Порядком прийняття банками на виконання розрахункових документів на виплату заробітної плати, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України 27.09.2010 № 21-3, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20.10.2010 р. за N 953/18248.
Відповідно до п. 2 Порядку прийняття банками на виконання розрахункових документів на виплату заробітної плати банки приймають від платників єдиного внеску грошові чеки, платіжні доручення та інші розрахункові документи на видачу (перерахування) коштів для виплати заробітної плати, на які відповідно до Закону нараховується єдиний внесок, та здійснюють видачу (перерахування) зазначених коштів лише за умови одночасного подання платником єдиного внеску розрахункових документів (документів на переказ готівки) про перерахування коштів для сплати сум єдиного внеску. Суми, які сплачені за цими документами, повинні складати не менше 1/3 суми коштів для виплати заробітної плати, зазначеної у грошових чеках, платіжних дорученнях та інших розрахункових документах. У разі якщо у розрахункових документах або документах на переказ готівки сума єдиного внеску менша, ніж 1/3 суми коштів для виплати заробітної плати, банки приймають від платників єдиного внеску грошові чеки, та/або платіжні доручення, та/або інші розрахункові документи на видачу (перерахування) коштів для виплати заробітної плати разом з оригіналом довідки-розрахунку, яка погоджена з управлінням Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті (далі - органи Пенсійного фонду) за місцем взяття на облік платника єдиного внеску.
Відповідно до п. 2 ч. 12 ст. 25 Закону України № 2464 органи доходів і зборів застосовують до банків такі фінансові санкції, зокрема: за порушення вимог, передбачених частиною другою статті 24 цього Закону, накладається штраф у розмірі суми єдиного внеску, яка підлягає сплаті платниками.
В матеріалах справи відсутні докази того, що Комунальне підприємство "Житлово-комунальне господарство "Городок" за період з 15.06.2011 р. по 21.12.2011 р. відповідно до п. 2 Порядку прийняття банками на виконання розрахункових документів на виплату заробітної плати надавало позивачу розрахункові документи для перерахування коштів для сплати єдиного внеску у розмірі не менше 1/3 суми коштів для виплати заробітної плати, за вищевказаний період; довідки - розрахунки, щодо перерахування суми єдиного внеску у розмірі меншому ніж 1/3 суми для виплати заробітної плати, погоджені з Управління Пенсійного Фонду України в Сімферопольському районі АРК, відсутні.
Позивачем був наданий розрахунок виплати заробітної плати КП ЖКГ "Городок" за період з 08.07.2010 р. по 21.12.2011 р., в якому визначені суми переплати єдиного внеску.
З аналізу норми п. 2 ч. 8 ст. 9 Закону України № 2464 слідує, що платники єдиного внеску під час кожної виплати заробітної плати зобов`язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для такого платника, крім випадків, коли внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені законом, або коли за результатами звірення платника з органом доходів і зборів за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй.
Докази того, що платником єдиного внеску - КП ЖКГ "Городок" відповідно до п. 2 ч. 8 ст. 9 Закону України № 2464 вже було сплачено єдиний внесок у строки, встановлені законом або було проведено звірення з відповідачем, за результатами якого за платником визнана переплата єдиного внеску, відсутні.
Також в матеріалах справи відсутні докази того, що по наданим розрахункам виплати заробітної плати КП ЖКГ "Городок" за період з 08.07.2010 р. по 21.12.2011 р. позивачем було здійснено перерахування сум єдиного внеску у розмірі не менше 1/3 суми коштів для виплати заробітної плати, визначеної в даному розрахунку.
Ч. 3 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Так, принцип прийняття рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України є орієнтиром при реалізації повноважень владного суб'єкта, який вимагає від останнього діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним, з дотриманням встановленої законом процедури.
Критерій прийняття рішення, вчинення (невчинення) дії обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення або вчинення дії, відображає принцип обґрунтованості рішення або дії. Він вимагає від суб'єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов'язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації.
Суб'єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями, а не конкретними обставинами. Так само недопустимо надавати значення обставинам, які насправді не стосуються справи. Несприятливе для особи рішення повинно бути вмотивованим.
З урахуванням вищенаведеного, рішення Управління Пенсійного Фонду України в Сімферопольському районі АРК № 1066 від 20.08.12 р. про застосування штрафних санкцій за порушення вимог, передбачених ч.2 ст. 24 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" є обгрунтованим, таким, що винесено на підставі чинного законодавства та у межах повноважень відповідача.
Таким чином, фактичні та правові підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини судового рішення. Постанову у повному обсязі складено 27.09.2013 р.
Керуючись ст.ст. 160-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позову відмовити.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Шкляр Т.О.