Постанова № 33929255, 17.09.2013, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
17.09.2013
Номер справи
826/13739/13-а
Номер документу
33929255
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

17 вересня 2013 року 12:15 № 826/13739/13-а

Окружний адміністративний суд міста Києва, у складі: судді Добрянської Я.І., секретаря судового засідання Корніюк А.В., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу:

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Марін Експрес»до відповідача Бориспільської об'єднаної Державної податкової інспекції Київської області Державної податкової служби (Бориспільської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області)провизнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 14.05.2013 р. № 0001761510 та від 14.08.2013 р. № 0000912220за участю представників сторін:

від позивача: Сергієнко Н.А. (довіреність № б/н від 21.08.2013 р.)

від відповідача: Безсмертна М.Т. (довіреність № 2/4-10 від 29.07.2013 р.)

На підставі ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, в судовому засіданні 17.09.2013 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Марін Експрес» звернувся в Окружний адміністративний суд міста Києва з позовом до відповідачів Бориспільської об'єднаної Державної податкової інспекції Київської області Державної податкової служби (Бориспільської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області) та Головного управління Міндоходів у Київській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 14.05.2013 р. № 0001761510 та від 14.08.2013 р. № 0000912220, а також визнання протиправним та скасування рішення про результати розгляду скарги від 26.07.2013 р. № 436/10/10-36-10-01-206/435.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 28.08.2013 р. суддею Добрянською Я.І. було відкрито провадження в адміністративній справі № 826/13739/13-а та призначено справу до судового розгляду на 17.09.2013 р.

В судовому засіданні 17.09.2013 р. представник позивача позовні вимоги підтримав повністю та в судових дебатах просив суд:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Бориспільської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області Державної податкової служби від 14 травня 2013 року №0001761510;

- визнати протиправним та скасувати рішення про результати розгляду скарги, прийняте Головним управлінням Міндоходів у Київській області від 26.07.2013 року № 436/10/10-36-10-01-206/435;

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Бориспільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області від 14 08 2013 року № 0000912220);.

- стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Марін Експрес» з Державного бюджету України 321,34 грн. судового збору.

В обґрунтування заявлених позовних вимог представник позивача послався на те, що під час проведення камеральної перевірки податкової звітності з плати за землю ТОВ «Марін Експрес» за 2011-2013 роки, відповідач дійшов помилкового висновку про заниження позивачем податку річної суми плати за землю (орендної плати за землі державної та комунальної власності) на підставі рішення Кіровської сільської ради від 15.09.2009 р. № 1244-34-05, за 2011 рік на суму 12 646,56 грн., за 2012 рік на суму 11 495,29 грн., за 2013 рік (січень-березень) на суму 2 873,82 грн., оскільки, на переконання позивача таке рішення Кіровської сільської ради від 15.09.2009 р. № 1244-34-05 про затвердження нової нормативно-грошової оцінки землі в межах населених пунктів не може застосовуватися при розрахунку орендної плати за землі державної та комунальної власності з підстав його не оприлюдненням в друкованих засобах масової інформації, а отже не набрання останнім законної сили.

На думку позивача, висновки, викладені в Акті камеральної перевірки податкової звітності з плати за землю ТОВ «Марін Експрес» за 2011-2013 роки, не відповідають дійсності та нормам чинного законодавства, а тому податкове повідомлення-рішення, винесене за наслідками такої перевірки та складеного Акта перевірки, є протиправним та підлягає скасуванню.

Також, на переконання позивача, враховуючи вищезазначене, підлягає визнанню протиправним та скасуванню рішення про результати розгляду скарги, що прийняте Головним управлінням Міндоходів у Київській області від 26.07.2013 року № 436/10/10-36-10-01-206/435.

Відповідачем Бориспільською об'єднаною Державною податковою інспекцією Київської області Державної податкової служби (правонаступником якої на час розгляду справи є Бориспільська об'єднана Державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Київській області) було подано письмове заперечення проти позову, в якому зазначений відповідач наголошує на правомірності прийняття ним оскаржуваних податкових повідомлень-рішень від 14.05.2013 р. № 0001761510 та від 14.08.2013 р. № 0000912220, з підстав не застосування позивачем під час розрахунку орендної плати за землі державної та комунальної власності за 2011-2013 роки рішення Кіровської сільської ради від 15.09.2009 р. № 1244-34-05 про затвердження нової нормативно-грошової оцінки землі в межах населених пунктів, внаслідок чого позивачем було занижено податок річної суми плати за землю (орендної плати за землі державної та комунальної власності) за 2011 рік на суму 12 646,56 грн., за 2012 рік на суму 11 495,29 грн., за 2013 рік (січень-березень) на суму 2 873,82 грн.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 17.09.2013 р. було закрито справдження у справі № 826/13739/13-а в частині позовних вимог до відповідача Головного управління Міндоходів у Київській області, а саме щодо визнання протиправним та скасування рішення про результати розгляду скарги, прийнятого Головним управлінням Міндоходів у Київській області від 26.07.2013 року № 436/10/10-36-10-01-206/435, оскільки вирішення даної частини спору, згідно вимог п. 1 ч. 1 ст. 17 КАС України, не відноситься до компетенції адміністративних судів.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Марін Експрес» є орендарем земельної ділянки, яка знаходиться в селі Кірово, Бориспільського району Київської області, кадастровий номер земельної ділянки 3220884401:01:011:0010, площа 0,4998 га (надалі - Земельна ділянка).

На підставі п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 та п.п. 75.1 ст. 75, ст. 76 Податкового кодексу України (надалі - ПК України), головним державним податковим ревізором-інспектором відділу адміністрування податку на прибуток Бориспільської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області державної податкової служби (надалі - Бориспільська ОДПІ) Курилко С. В. було проведено камеральну перевірку податкової звітності з плати за землю за звітний податковий період: 2011-2013 роки, платника податку плати за землю - ТОВ «Марін Експрес».

За результатами зазначеної камеральної перевірки податкової звітності з плати за землю, відповідачем Державною податковою інспекцією Київської області Державної податкової служби було складено Акт камеральної перевірки від 08 квітня 2013 року № 93/15-1/33398085, в якому зазначено про невірне застосування ТОВ «Марін Експрес» розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки при визначенні суми орендної плати за землі державної та комунальної власності, що стало причиною заниження податкового зобов'язання з орендної плати за 2011 рік на суму 12 646,56 грн. (14 949,12 грн.-2 302,56 грн.), за 2012 рік на суму 11 495,29 грн. (14 949,12 грн.-3 453,83 грн.), за 2013 рік (січень-березень) на суму 2 873,82 грн (3737,28 грн.-863,46 грн.).

Такий висновок було зроблено відповідачем з огляду на те, що відповідно до п.п. 271.1.1 ст. 271 ПК України, базою оподаткування плати за землю є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом XIII ПК України. Відповідно до п.п. 288.5 ст. 288 ПК України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється розділом XIII ПК України; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється розділом XIII ПК України.

Так, як зазначив відповідач в Акті перевірки позивача, відповідно до рішення Кіровської сільської ради від 15.09.2009 року № 1244-34-05 затверджено нову нормативно-грошову-оцінку землі в межах населених пунктів. Листом Управління Держземагенства у Бориспільському районі Київської області від 12.04.2011 року № 1142 Бориспільську ОДПІ повідомлено про нову нормативно-грошову оцінку Земельної ділянки.

Зважаючи на таке, Бориспільською ОДПІ було зроблено висновок про те, що у зв'язку зі зміною нормативно-грошової оцінки Земельної ділянки у ТОВ «Марін Експрес» виник обов'язок сплачувати плату за землю виходячи саме з нової нормативно-грошової оцінки Земельної ділянки.

Отже, виходячи з нової нормативно-грошової оцінки Земельної ділянки 498 303,88 грн., Бориспільська ОДПІ здійснила розрахунок плати за Земельну ділянку, порівняла здійснений нею розрахунок плати за Земельну ділянку з даними, вказаними в податкових деклараціях з плати за землю з 2011 року по березень 2013 року, які подавались ТОВ «Марін Експрес» щодо Земельної ділянки, та виявила відхилення між сумами плати за землю, які визначила Бориспільська ОДПІ як такі, які мали бути сплачені, та сумами, які були визначені як палата за землю ТОВ «Марін Експрес» у вказаних податкових деклараціях. Суми відхилення Бориспільська ОДПІ зазначила як заниження податкового зобов'язання з орендної плати за 2011-2013 (січень-березень) роки.

В свою чергу ТОВ «Марін Експрес», не погодившись із висновками, викладеними в Акті перевірки, надало Бориспільській ОДПІ заперечення від 18.04.2013 р. № 18/04 (вх. № 3845/10 від 19.04.2013 р.) на Акт перевірки, в яких просило податковий орган не нараховувати грошові зобов'язання ТОВ «Марін Експрес» на підставі зазначеного Акта перевірки.

В запереченні позивач зазначив, що в Акті перевірки не враховане коригування суми річної орендної плати за 2011 рік, відповідно до уточнюючої податкової декларації з плати за землю за 2011 рік від 17 січня 2012 року, яка була прийнята Бориспільською ОДПІ 20 січня 2012 року.

У Відповіді Бориспільської ОДПІ від 25.04.2013 року № 1972/10/15-1 на заперечення позивача на Акт перевірки зазначено, що оскільки в Акті камеральної перевірки не враховані показники уточнюючого розрахунку плати за землю за 2011 рік, то під час розгляду заперечення проведено перерахунок податкових зобов'язань, та заперечення частково задоволено в частині коригувань податкового зобов'язання за 2011 рік.

Проте інші заперечення ТОВ «Марін Експрес» Бориспільською ОДПІ враховано не було, та висновки Акта перевірки позивача залишені без змін.

На підставі зазначеного Акта перевірки, Бориспільською ОДПІ було прийнято податкове повідомлення-рішення від 14.05.2013 року № 0001761510 про сплату грошового зобов'язання зі сплати земельного податку з 2011 року по березень 2013 року в сумі 24 396,44 грн.

Позивач скористався правом адміністративного оскарження зазначеного податкового повідомлення-рішення від 14.05.2013 року № 0001761510, та звернувся зі скаргою від 20.05.2013 року № 20/05 до Головного управління Міндоходів у Київській області (надалі - ГУ Міндоходів у Київській області), якій просило скасувати повністю податкове повідомлення-рішення від 14.05.2013 року № 0001761510.

За результатами розгляду вказаної вище скарги, ГУ Міндоходів у Київській області було винесено рішення про результати розгляду скарги від 26.07.2013 року № 436/10/10-36-10-01 -206/435, в якому ГУ Міндоходів у Київській області погодилось з висновками Бориспільської ОДПІ, викладеними в податковому повідомленні-рішенні від 14.05.2013 року №0001761510, щодо обов'язку ТОВ «Марін Експрес» сплачувати плату за землю за користування Земельною ділянкою, відповідно до нової нормативно-грошової оцінки Земельної ділянки - 498 303,88 грн., з урахуванням рішення Кіровської сільської ради від 15.09.2009 р. № 1244-34-05 про затвердження нової нормативно-грошової оцінки землі в межах населених пунктів.

Розрахунок, проведений ГУ Міндоходів у Київській області щодо того, яку суму мало сплачувати ТОВ «Марін Експрес» в якості плати за землю за Земельну ділянку, був ідентичний аналогічному розрахунку, який провела Бориспільська ОДПІ в Акті перевірки: за 2011 рік 14 949,12 грн. ((49 8303,88 грн.*3) / 100); за 2012 рік 14 949,12 грн. ((49 8303,88 грн.*3) / 100); за січень-березень 2013 року 3 737,28 грн. (14 949,12 грн. / 12 місяців * 3 місяці).

Отже, ГУ Міндоходів у Київській області порівняло дані вказаного розрахунку з даними, вказаними в податкових деклараціях з плати за землю з 2011 року по березень 2013 року, які подавались ТОВ «Марін Експрес» щодо Земельної ділянки, та встановило заниження ТОВ «Марін Експрес» суми плати за землю:

- за 2011 рік на суму 12 597,04 грн. (14 949,12 грн. (сума, яка на думку ГУ Міндоходів у Київській області мала бути сплачена) - 2 352,08 грн. (сума, вказана в податковій декларації з плати за землю за 2011 рік з врахуванням уточнюючої податкової декларації ТОВ «Марін Експрес»));

- за 2012 рік на суму 11 495,29 грн. (14 949,12 грн. (сума, яка на думку ГУ Міндоходів у Київській області мала бути сплачена) - 3 453,84 грн. (сума, вказана в податковій декларації з плати за землю за 2012 рік ТОВ «Марін Експрес»));

- за січень-березень 2013 року на суму 2 873,82 грн. (3 737,28 грн. (сума, яка на думку ГУ Міндоходів у Київській області мала бути сплачена) - 863,46 грн. (сума, за січень-березень 2013 року, вказана в податковій декларації з плати за землю за 2013 рік - ТОВ «Марін Експрес»)), - всього на суму 26 966, 14 грн.

Так, в рішенні про результати розгляду скарги від 26.07.2013 року № 436/10/10-36-10-01-206/435 ГУ Міндоходів у Київській області збільшило визначене в податковому повідомленні-рішенні Бориспільської ОДПІ від 14.05.13 №0001761510 грошове зобов'язання по орендній платі за землю за основним платежем на суму 7 448,79 грн. (було 19 517,35 грн., стало 26 966, 14 грн.), в частині штрафних санкцій на суму 287,82 грн. (було 4 879,09 грн., стало 5 166,91 грн.)., та залишило скаргу платника - ТОВ «Марін Експрес» без задоволення.

Зважаючи на таке, 06.08.2013 року ТОВ «Марін Експрес» звернулось до Міністерства доходів і зборів України зі скаргою від 05 серпня 2013 року вих. №: 1-05/08/13, в якій просило повністю скасувати податкове повідомлення-рішення від 14.05.2013 року № 0001761510 та рішення ГУ Міндоходів у Київській області про результати розгляду скарги від 26.07.2013 року № 436/10/10-36-10-01-206/435, проте відповіді від Міністерства доходів і зборів України на зазначену скаргу позивачем отримано не було.

Таким чином, оскільки в рішенні про результати розгляду скарги від 26.07.2013 року № 436/10/10-36-10-01-206/435 ГУ Міндоходів у Київській області збільшило у податковому повідомленні-рішенні Бориспільської ОДПІ від 14.05.2013 р. № 0001761510 грошове зобов'язання по орендній платі за землю за основним платежем та в частині штрафних санкцій, Бориспільською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Київській області (надалі - Бориспільська ОДПІ ГУ Міндоходів у Київській області) було винесено також інше податкове повідомлення-рішення від 14 08 2013 року № 0000912220, відповідно до якого, ТОВ «Марін Експрес» зобов'язано сплатити 26 966,14 грн. за основним платежем та 5 166,91 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) щодо орендної плати за землю (надалі - Податкове повідомлення-рішення Бориспільської ОДПІ ГУ Міндоходів у Київській області від 14 08 2013 року № 0000912220).

Однак, вважаючи такі податкові повідомлення-рішення Бориспільської об'єднаної Державної податкової інспекції Київської області Державної податкової служби (Бориспільської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області) від 14.05.2013 р. № 0001761510 та від 14.08.2013 р. № 0000912220 - протиправними, позивач оскаржив їх у судовому порядку до Окружного адміністративного суду м. Києва.

Дослідивши наявні у справі докази, проаналізувавши матеріали справи, та заслухавши пояснення представників сторін, Окружний адміністративний суд м. Києва дійшов до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог позивача, зважаючи зокрема на наступне.

Згідно з п. 3 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу» від 04.12.1990 р. № 509-ХІІ (із змінами та доповненнями), державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції виконують такі функції: контролюють своєчасність подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів.

Відповідно до п. 63.11 ст. 63 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби забезпечують достовірність даних про платників податків в Єдиному банку даних про платників податків - юридичних осіб та Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, реєстрі платників податку на додану вартість, реєстрі неприбуткових організацій та інших реєстрах, що формуються та ведуться органами державної податкової служби згідно з цим Кодексом, їх захист від несанкціонованого доступу, оновлення, архівування та відновлення даних.

Статтею 67 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки та збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Так, одним із способів реалізації органами ДПС наданих законом повноважень є проведення документальних (планових, позапланових, виїзних та невиїзних), камеральних та фактичних перевірок платників податків з питань дотримання ними вимог податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на органи ДПС. щодо виявлення фактів порушення законів України про оподаткування.

Відповідно до п.п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 ПК України, документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.

У відповідності до норм ст. 76 Податкового кодексу України, камеральна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.

В позовній заяві та в судовому засіданні представник позивача не заявляв позовних вимог, які б стосувалися не дотримання відповідачем законодавчо визначеної процедури проведення камеральної перевірки податкової звітності зі сплати за землю, а також належного отримання документів прийнятих за наслідками такої перевірки.

По суті встановлених в Акті камеральної перевірки податкової звітності з плати за землю порушень позивачем вимог чинного законодавства та правомірності визначення позивачу оскаржуваними податковими повідомленнями-рішеннями податкових зобов'язань, з матеріалів справи вбачається наступне.

Згідно даних декларації з орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності за 2011 рік, площа земельної ділянки (р.2.1 гр. 3) ТОВ «Марін Експрес», що знаходиться в с. Кірове, становить 0,4998 гектарів, нормативно-грошова оцінка земельної ділянки, зазначена платником у р. 2.1 гр.4 - 115 127,96 грн., ставка податку орендної плати не зазначена. Річна сума орендної плати за земельну ділянку, яка підлягає сплаті за даними декларації, становить (р. 2.1 гр.9) - 2 303,56 грн.

Згідно даних декларації з орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності за 2012 рік, площа земельної ділянки (р.2.1 гр.3) ТОВ «Марін Експрес», що знаходиться в с. Кірове, становить 0,4998 гектарів, нормативно-грошова оцінка земельної ділянки, зазначена платником у р. 2.1 гр.4 - 115 127,96 гри, ставка податку орендної плати, зазначена платником - 3 відсотки. Річна сума орендної плати за земельну ділянку, яка підлягає сплаті за даними декларації, становить (р. 2.1 гр.9) - 3 453,84 грн.

Згідно даних декларації з орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності за 2013 рік, площа земельної ділянки (р.2.1 гр.3) ТОВ «Марін Експрес», що знаходиться в с. Кірове, становить 0,4998 гектарів, нормативно-грошова оцінка земельної ділянки, зазначена платником у р. 2.1 гр.4 - 115 127,96 грн, ставка податку орендної плати, зазначена платником - 3 відсотки. Річна сума орендної плати за земельну ділянку, яка підлягає сплаті за даними декларації, становить (р. 2.1 гр.9) - 3 453,83 грн. (за січень, лютий, березень зазначено - 863,46 грн.).

Відповідно до пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України, розмір орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою:

- для земель сільськогосподарського призначення розміру земельного податку, що встановлюється розділом XIII Кодексу;

- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється розділом XIII Кодексу.

Згідно пункту 9 Типового договору оренди землі (затверджений постановою КМ України від 03.03.2004 р. № 220 (із змінами та доповненнями), розмір орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності вноситься у грошовій формі та зазначається у відсотках від нормативно грошової оцінки земельної ділянки або розміру земельного податку.

Підпунктом 271.1.1 пункту 271.1 статті 271 Податкового кодексу України встановлено, що базою оподаткування плати за землю є нормативно грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом XIII Податкового Кодексу, а у разі, якщо нормативну грошову оцінку не проведено (п.п. 271.1.2 п. 271.1 ст. 271 Податкового Кодексу) - площа земельних ділянок.

Пунктом 286.2 статті 286 Податкового кодексу України визначено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і до 20 лютого поточного року (в 2010 - 2011 роках - до 1 лютого) подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 Податкового кодексу, а розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативно - грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативно грошової оцінки землі.

Тобто, у разі зміни нормативно грошової оцінки землі, яка є базою оподаткування для плати за землю, змінюється річна сума податкового зобов'язання по земельному податку та орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Так, як підтверджується наявними матеріалами справи, рішенням Кіровської сільської ради від 15.09.2009 р. № 1244-34-05 було затверджено нову нормативно-грошову оцінку землі в межах населених пунктів.

Управлінням Держземагенства у Бориспільському районі Київської області було надано лист від 12.04.2011 р. № 1142 до Бориспільської ОДПІ щодо визначення нової нормативно-грошової оцінки земельної ділянки ТОВ «Марін Експрес».

Отже, беручи до уваги вимоги п.п. 271.1.2 п. 271.1 ст. 271 та п. 286.2 ст. 286 Податкового кодексу України, відповідно до рішення Кіровської сільської ради від 15.09.2009 р. № 1244-34-05, річна сума плати за землю, яка підлягає нарахуванню та сплаті платником за 2011 рік становить 14 949,12 грн. (498 303,88 грн. * 3) : 100 = 14 949,12 грн., за 2012 рік становить 14 949,12 грн. (498 303,88 грн. * 3) : 100 = 14 949,12 грн.), за 2013 рік (січень - березень) становить 3 737,28 грн. (498 303,88 грн. * 3) : 100 = 14 949,12 грн., 14 949,12 грн. / 12 (місяців) * 3 (місяці) = 3 737,28 грн.).

Однак, сума орендної плати за землі державної та комунальної власності, строк сплати якої настав на день проведення перевірки, за даними платника складає: за 2011 рік - 2 302,56 грн., за 2012 рік - 3453,84 грн., за 2013 рік - 863,46 грн.

Також, як вбачається з наявних матеріалів справи, на день проведення перевірки уточнюючі декларації з плати за землю підприємством як за 2011, 2012 так і за 2013 роки не подавались, виправлення помилки щодо невірного застосування нормативної грошової оцінки, в деклараціях наступного звітного періоду з плати за землю ТОВ «Марін Експрес» не проводилось.

А отже, за результатами перевірки позивача було встановлено факт заниження платником податку річної суми плати за землю (орендної плати за землі державної та комунальної власності) на підставі рішення Кіровської сільської ради від 15.09.2009 р. № 1244-34-05 за 2011 рік на суму 12 646,56 грн. (14 949,12 грн. - 2 302,56 грн), за 2012 рік на суму 11 495,29 грн. (14 949,12 грн. - 3 453,83 грн), за 2013 рік (січень-березень) на 2 873,82 грн. (3 737,28 грн. - 863,46 грн.).

Всього за даними перевірки встановлено, що платником при визначенні суми орендної плати за землі державної та комунальної власності невірно застосовано розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що стало причиною заниження податкового зобов'язання з орендної плати за 2011 рік на 12 646,56 грн., за 2012 рік на 11 495,29 грн., за 2013 рік (січень-березень) - на 2 873,82 грн.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень.

Відповідно до п. 3 ст. 125 Земельного кодексу України, приступати до використання земельної ділянки, в тому числі на умовах оренди, до встановлення меж цієї ділянки в натурі (на місцевості) і одержання документа, що посвідчує право власності або право користування землею, забороняється. Такими документами згідно зі статтею 126 Кодексу є Державний акт на право власності на земельну ділянку та Державний акт на право постійного користування земельною ділянкою. Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.

Статтею 206 Земельного кодексу України визначено, що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

З 1 січня 2011 року введено в дію Податковий кодекс України (далі - ПКУ), який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до підпункту 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 ПКУ, плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Як встановлено підпунктом 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 ПКУ, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. При цьому вказано, що далі у розділі XIII слова «орендна плати за земельні ділянки державної і комунальної власності» визначаються як «орендна плата».

Справляння плати за землю здійснюється відповідно до положень розділу XIII ПКУ.

Пунктом 288.1 статті 288 ПКУ визначено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Платником орендної плати є орендар земельної ділянки, об'єктом оподаткування - земельна ділянка, надана в оренду (пункт 288.2 статті 288 ПКУ).

Так, як вже було зазначено вище, відповідно до пункту 288.5 статті 288 ПКУ, розмір орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності встановлюється у договорі оренди, а річна сума платежу не може бути меншою:

- для земель сільськогосподарського призначення розміру земельного податку, що встановлюється розділом XIII Кодексу;

- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється розділом XIII Кодексу.

Разом з тим, статтею 271 ПКУ визначено, що базою оподаткування плати за землю є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації. визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом XIII ПКУ.

Згідно з підпунктом 14.1.125 пункту 14.1 статті 14 ПКУ, нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу ХІІІ ПКУ - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Отже, нормативна грошова оцінка земель прямо впливає на розмір плати за землю.

Крім того, як вже також зазначалося вище, відповідно до листа Управління Держземагенства у Бориспільському районі Київської області від 12.04.2011 року № 1142, наданого Бориспільської ОДПІ, податковий орган було повідомлено про затвердження нової нормативної грошової оцінки земельних ділянок, що знаходяться на території Бориспільського району і перебувають у власності та користуванні юридичних осіб, в тому числі земельних ділянок, які знаходяться у користуванні ТОВ «Марін Експрес».

Так, у відповідності до рішення Кіровської сільської ради від 15.09.2009 року № 1244-34-05, якою затверджено нову нормативно-грошову оцінку земельної ділянки кадастровий номер 3220884401:01:011:0010, площею 0,4998 га, що знаходиться в с. Кірове, Бориспільської о району Київської області з 2011 року, становить 14 949,12 грн.

Правові засади проведення оцінки земель в Україні визначені Законом України «Про оцінку земель» від 11.12.2003 р. № 1378-ІV з наступними змінами та доповненнями (далі по тексту - Закон № 1378-ІV).

Відповідно до абзацу 5 статті 5 Закону № 1378-ІV, нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

У той же час, стаття 7 цього Закону закріплює, що суб'єктами оціночної діяльності у сфері оцінки земель є органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які здійснюють управління у сфері оцінки земель, а також юридичні та фізичні особи, заінтересовані у проведенні оцінки земельних ділянок.

Підставою для проведення оцінки земель є рішення органу виконавчої влади або орган) місцевого самоврядування (стаття 15 Закону № 1378-ІV).

Згідно зі статтею 18 Закону № 1378-ІV, нормативна грошова оцінка земельних ділянок. розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення, проводиться не рідше ніж один раз на 5 - 7 років.

Відповідно до статті 23 Закону № 1378-ІV, технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною і міською радою. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається відповідним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

З приводу наведеного вище та зазначених норм законодавства, суд не може погодитися з доводами позивача відносно того, що рішення Кіровської сільської ради Бориспільського району Київської області від 15.09.2009 р. за № 1244-34-05 «Про затвердження технічної документації з нормативно грошової оцінки земель населених пунктів Артемівна, Кірове, Лебедин, Мала Стариця, Сулимівка, Кіровської сільської ради Бориспільського району Київської області» не підлягає застосуванню у зв'язку з його не оприлюдненням в друкованих засобах масової інформації, оскільки позивачем в даному випадку не дуло надано суду доказів визнання такого рішення незаконним або нечинним.

Так, нормативно-правовим актом визнається офіційний письмовий документ, прийнятий уповноваженим на це суб'єктом нормотворення у визначеній законодавством формі та за встановленою законодавством процедурою, спрямований на регулювання суспільних відносин, що містить норми права, має неперсоніфікований характер і розрахований на неодноразове застосування.

З приводу зазначеного, рішення Кіровської сільської ради Бориспільського району Київської області про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель не спрямоване на регулювання суспільних відносин та не містить ніяких нормативних приписів, оскільки не встановлює ніяких прав та обов'язків. Тобто, рішення органу місцевого самоврядування, яким затверджується технічна документація з нормативної грошової оцінки земель у конкретному населеному пункті, не може ввижатися рішенням нормативно-правового характеру, а тому на такі рішення не розповсюджуються положення ч. 5 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», щодо набрання чинності рішень ради нормативно-правового характеру з дня їх офіційного оприлюднення.

Крім того, суд наголошує на тому, що сплата орендної плати за земельну ділянку державної та комунальної власності має здійснюватися орендарем незалежно від внесення змін до договору оренди в частині нормативної оцінки та розміру орендної плати, оскільки за умов передбачених в ч. 2 ст. 286 Податкового кодексу України, орендар має самостійно здійснювати розрахунок орендної плати з урахуванням нормативної грошової оцінки землі станом на 1 січня поточного року і не пізніше 20 лютого поточного року та подавати відповідному органу державної влади податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки.

Також, як підтверджується наявними матеріалами справи, позивача до подання даного позову до Оружного адміністративного суду даного позову, було повідомлено Кіровською сільською радою листом від 31.08.2010 року за № 524/2-26 про затвердження нової нормативно грошової оцінки земель с. Кірове, Бориспільського району Київської області, відповідно до чого наявними матеріалами справи спростовується довід позивача щодо його необізнаності про зміни нормативно-грошової оцінки земель.

А отже, позивачем самостійно не було внесено змін до податкової звітності, не надано Бориспільській ОДПІ копій документів, за допомогою яких здійснюється податковий контроль, чим відповідно було порушено порядок (алгоритм) дій при подачі декларації з орендної плати за земельну ділянку державної та комунальної власності.

З огляду на вищевикладені обставини вбачається, що дії позивача спрямовані виключно на штучне зменшення податкового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, що в свою чергу порушує фінансово-економічні інтереси Держави. У даному випадку інтереси Держави порушуються у зв'язку з тим, що ненадходження коштів до бюджету унеможливлює фінансування запланованих органами державної влади заходів, направлених на забезпечення виконання функцій по державному управлінню та соціальним) захисту громадян.

Допустимих доказів, які б спростовували викладенні в Акті камеральної перевірки висновки контролюючого (податкового) органу - позивачем до суду надано не було.

Враховуючи вищезазначене, суд вважає, що відповідачем було правомірно винесено оскаржувані податкові повідомлення-рішення, на підставі висновків, викладених в Акті перевірки.

Згідно ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Згідно з ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, довів суду правомірність винесених ним податкових повідомлень-рішень від 14.05.2013 р. № 0001761510 та від 14.08.2013 р. № 0000912220.

Натомість позивач не надав суду допустимих доказів на обґрунтування заявлених ним позовних вимог.

Враховуючи вищенаведене в сукупності, та керуючись ст.ст. 2, 71, 86, 94, 97, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. В адміністративному позові відмовити.

Строк і порядок набрання судовим рішенням законної сили встановлені у статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо інше не встановлено цим Кодексом.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.

Суддя: Я.І. Добрянська

Дата складання та підписання в повному обсязі постанови 23.09.2013 р.