Ухвала суду № 33922839, 29.05.2013, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.05.2013
Номер справи
14478/12/2070
Номер документу
33922839
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 травня 2013 р.Справа № 14478/12/2070Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Курило Л.В.

Суддів: Русанової В.Б. , Присяжнюк О.В.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "КОНТАКТЕНЕРГО" на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 28.02.2013р. по справі № 14478/12/2070

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "КОНТАКТЕНЕРГО"

до Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області Державної податкової служби

про визнання дій незаконними,

ВСТАНОВИЛА:

21.12.2011 року позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "КОНТАКТЕНЕРГО" - звернувся до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова, в якому просив визнати незаконними дії державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова з проведення 09.11.2011 року зустрічної звірки щодо документального підтвердження господарських відносин товариства з обмеженою відповідальністю "Контактенерго" із платником податків товариством з обмеженою відповідальністю "Спарта -10" їх реальності та повноти відображення в обліку за серпень 2011 року, за результатами якої складено довідку № 893/2305/34014744 від 09.11.2011 року; визнати незаконними дії державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова з проведення 09.11.2011 року зустрічної звірки щодо документального підтвердження господарських відносин товариства з обмеженою відповідальністю "Контактенерго" із платником податків публічним акціонерним товариством "Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання ім. Фрунзе", їх реальності та повноти відображення в обліку за серпень 2011 року, за результатами якої складено довідку № 893/2305/34014744 від 09.11.2011 року.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 22.03.2012 року замінено відповідача на правонаступника - Державну податкову інспекцію у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області Державної податкової служби.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 22.03.2012 року по справі №2а-17393/11/2070 позов задоволено. Визнано незаконними дії державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова з проведення 09.11.2011 року зустрічної звірки щодо документального підтвердження господарських відносин товариства з обмеженою відповідальністю «Контактенерго» із платником податків товариством з обмеженою відповідальністю «Спарта -10" їх реальності та повноти відображення в обліку за серпень 2011 року, про результати якої складено довідку № 893/2305/34014744 від 09.11.2011 року.

Визнано незаконними дії державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова з проведення 09.11.2011 року зустрічної звірки щодо документального підтвердження господарських відносин товариства з обмеженою відповідальністю «Контактенерго» із платником податків публічним акціонерним товариством «Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання ім. Фрунзе», їх реальності та повноти відображення в обліку за серпень 2011 року, про результати якої складено довідку № 893/2305/34014744 від 09.11.2011 року.

Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 05.07.2012 року апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області Державної податкової служби залишено без задоволення. Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 22.03.2012 року по справі №2а-17393/11/2070 залишено без змін.

Ухвалою Вищого адміністративного суду від 12.11.2012 року касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області Державної податкової служби задоволено частково. Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 22.03.2012 року по справі №2а-17393/11/2070 та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 05.07.2012 року скасовано, справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 28.02.2013 року в задоволенні позову відмовлено.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову постанову, якою задовольнити позов в повному обсязі.

В судове засідання суду апеляційної інстанції, призначене на 29.05.2013 року, сторони не прибули, про дату, час і місце судового засідання повідомлені своєчасно та належним чином.

Враховуючи неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, колегія суддів на підставі п. 2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, переглянувши в межах апеляційної скарги постанову суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши докази по справі, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що Товариство з обмеженою відповідальністю "КОНТАКТЕНЕРГО" пройшло передбачену законодавством процедуру державної реєстрації, набув правового статусу юридичної особи, включений до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України з ідентифікаційним кодом - 34014744, перебуває на обліку як платник податків (зборів) у Державній податковій інспекції у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області Державної податкової служби.

13.10.2011 року Державна податкова інспекція у Дзержинському районі м. Харкова на адресу ТОВ "Контактенерго" за вих. №22533/10/23-523 направила запит про надання пояснень та їх документального підтвердження з питань відносин за серпень 2011р. із контрагентами - ТОВ "Спарта-10" та ПАТ "Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання ім. М.В. Фрунзе". (а.с. 5-6)

ТОВ "Контактенерго" на запит податкового органу від 13.09.2011 року за № 22533/10/23-523 листом від 27.10.2011р. №10/271 надало відповідь та направило наступні первинні документи: договора, рахунки-фактури, податкові та видаткові накладні за перевіряємий період, договір купівлі-продажу ТОВ "Спарта-10" з ТОВ "Контактенерго"- (покупець) від 10.01.2011 року №15111, договір постачання ТОВ "Спарта-10" з ТОВ "Контактенерго" - (покупець) від 01.08.2011 року №270811. Вказані обставини не заперечувались сторонами.

Державною податковою інспекцією у Дзержинському районі м. Харкова 09.11.2011 року проведена зустрічна звірка щодо документального підтвердження господарських відносин ТОВ "Контактенерго" із платником податків - ТОВ "Спарта-10", їх реальності та повноти відображення в обліку за серпень 2011 року.

Результати проведеної звірки оформлені довідкою № 893/2305/34014744 від 09.11.2011р., згідно висновків якої податковим органом встановлено відсутність факту реального здійснення господарських відносин ТОВ "Контактенерго" з ТОВ "Спарта-10" (код 37365247) на загальну суму податкового кредиту 196182,61 грн., у тому числі за серпень 2011 року в сумі 19618261, грн. (відвантажений товар - 36450,87 грн., попередня оплата - 58510,82 грн., залишок товару - 101220,92 грн.), та з ПАТ "Сумське машинобудівне НВО ім. Фрунзе" (код ЄДРПОУ 05747991) на загальну суму податкового зобов'язання 36883,80 грн., у тому числі за серпень 2011 року в сумі 36883,80 грн.

Не погодившись з діями відповідача щодо проведення зустрічної звірки, позивач звернувся із зазначеним позовом до суду.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що, оскільки судовим розглядом не встановлено факту порушення спірними діями відповідача прав та охоронюваних законом інтересів позивача у сфері публічно-правових відносин, то позов належить залишити без задоволення.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з наступних підстав.

Спосіб дій органів державної податкової служби України при реалізації владної управлінської функції - контролю за правильністю та повнотою справляння податкових зобов'язань платників податків визначений нормами Податкового кодексу України.

Згідно з п.п.62.1.3 п.6.2.1 ст.62 Податкового кодексу України податковий контроль здійснюється шляхом перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження. Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин, зокрема, у разі проведення зустрічної звірки. З метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.

Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків (абз. 1-3 п. 73.3, абз. 1 п. 73.5 ст. 73 названого Кодексу).

При цьому, матеріали, отримані на запит про проведення зустрічної звірки, та її результати є податковою інформацією, яка може бути використана контролюючим органом для висновків під час проведення планових чи позапланових перевірок, що здійснюються за наявності обставин та підстав для їх проведення, визначених статтями 75, 77 та 78 ПК України.

Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.

Таким чином, складений за підсумками проведення звірки документ (довідка чи акт) згідно з законом не є самостійною підставою для прийняття контролюючим органом рішення про визначення грошових зобов'язань платника податків, а враховується лише при прийнятті рішення про призначення перевірки діяльності платника податків, тобто не створюю жодних юридичних наслідків.

Механізм проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок визначений Порядком проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 року № 1232 (далі за текстом - Порядок № 1232).

Відповідно до п.2 Порядку № 1232 зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.

Діюче податкове законодавство дозволяє податковим органам проводити зустрічну звірку суб'єкта господарювання виключно за наявності хоча б однієї з двох підстав: або, якщо під час перевірки платника податків та зборів (контрагента суб'єкта господарювання) виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій з суб'єктом господарювання, або, якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.

Пунктом 3 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 року № 1232 встановлено, що з метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних. Зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту.

За приписами п. 4 Порядку № 1232 від 27.12.2010 року встановлено, що орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.

Вимоги щодо оформлення запиту визначені п. 73.3 ст. 73 Податкового кодексу України відповідно до якого органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження.

Такий запит підписується керівником (заступником керівника) органу державної податкової служби і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту.

Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав: 1) за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби; 2) для визначення рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок; 3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків; 4) щодо платника податків подано скаргу про ненадання таким платником податків податкової накладної покупцю або про порушення правил заповнення податкової накладної; 5) у разі проведення зустрічної звірки; 6) в інших випадках, визначених цим Кодексом.

Відповідно до п.п. 6, 7 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого Постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 р. № 1232, у разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту) орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку.

Виходячи із системного аналізу вищезазначених норм, зустрічна звірка проводиться лише у разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, а отже й висновки, в тому числі щодо з'ясування реальності господарських відносин та повноти відображення в обліку платника податків, можуть бути зроблені та викладені у довідці за результатами проведення зустрічної звірки лише у випадку здійснення співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання.

У процесі розгляду справи судом встановлено, що рішень про визначення сум грошових зобов'язань з посиланням на вищевказану довідку звірки контролюючим органом відносно ТОВ "Контактенерго" не приймалось, довідка та дії контролюючого органу щодо її складання не змінили стану суб'єктних прав підприємства як платника податків, та не створили для нього ніяких додаткових обов'язків.

Крім того, в силу норм Податкового кодексу України (ст.ст.73 і 86) документ, складений посадовими особами контролюючого органу за результатами перевірки платника податків, не має ознак правозастосовчого акту, тому у правовому регулюванні участі не приймає, а є лише носієм певної інформації та може бути доказом у адміністративній справі відповідно до норм ст.69 Кодексу адміністративного судочинства України.

З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що у спірних правовідносинах відповідачем виконано законодавчо встановлений порядок та спосіб проведення зустрічної звірки, передбачений п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України та Порядком № 1232 від 27.12.2010 року.

Відповідно до ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.

Колегія суддів вважає, що постанова Харківського окружного адміністративного суду від 28.02.2013 року відповідає вимогам ст. 159 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог апелянта - відповідача у справі.

Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "КОНТАКТЕНЕРГО" залишити без задоволення.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 28.02.2013р. по справі № 14478/12/2070 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя (підпис)Курило Л.В.Судді(підпис) (підпис) Русанова В.Б. Присяжнюк О.В. ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Курило Л.В.