Постанова № 33916114, 26.07.2013, Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
26.07.2013
Номер справи
188/1297/13-а
Номер документу
33916114
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 188/1297/13-а

Провадження № 2-а/188/37/2013

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 липня 2013 року смт Петропавлівка

Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області у складі

головуючого судді Курочкіної О.М.

розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Петропавлівської районної державної адмністрації, третя особа Центр по нарахуванню і виплаті допопмоги та здійсненню контролю за правильністю призначення та виплати пенсій і цільової грошової допомоги Дніпропетровської облдержадміністрації про визнання бездіяльність неправомірною та спонукання до дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з зазначеним позовом.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що він є учасником бойових дій відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Виходячи з вимог Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії, їх соціального захисту" вважає, що має невід'ємне право, в підтвердження ч. З ст. 22 Конституції України, на отримання до 5 травня кожного року одноразової грошової допомоги у розмірі, передбаченим ст. 12 Закону № 367-14, а саме - 5(п'ять) мінімальних пенсій за віком.

Але порушуючи вимоги ст. 12 Закону № 367-14 та ч. З ст. 22 Конституції України грошова допомога йому відповідачем виплачувалась у розмірах значно нижчих, ніж це передбачено Законом № 367-14, в 2013 році відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 149 від 13 березня 2013 р. йому виплачено як «учаснику бойових дій» - 745 гривень.

Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визначається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

Частиною 3 ст. 2 Закону № 3551-XII визначено, що нормативні акти органів державної влади та органів місцевого самоврядування, які обмежують права і пільги ветеранів війни, передбачені цим Законом, є недійсними, крім того, положення Закону 33551-XII не містять будь-яких обмежень таких виплат в разі відсутності належного фінансування на виплату разової допомоги.

Статтею 17 Закону № 355-ХІІ визначається, що фінансування витрат, пов'язаних з введенням в дію Закону здійснюється за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів.

Позивач вважає, ті обставини, що фінансування відповідача з державного бюджету на виплату цієї допомоги здійснювалось в межах норм передбачених Законами про Державний бюджет України на відповідний рік не може бути підставою для зменшення розміру разової грошової допомоги гарантованої позивачу спеціальним Законом № 367-14.

Відповідно до ст. 17-1 Закону № 3551-ХІІ центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері трудових відносин, соціального захисту населення щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснюють через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонером - за місцем отримання пенсії, та особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.

Таким чином, вважає, дії відповідача є протиправними, оскільки він повинен в своїй діяльності керуватися Конституцією та Законом України, що не суперечать її вимогам». На відповідача покладається обов'язок нарахування та виплати цієї разової грошової допомоги відповідно до Закону.

Позивач просив визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у 2013 році відповідно до вимог ст.12 Закону №367-14, зобов'язати відповідача зробити перерахунок грошової допомоги до 5 травня за 2013 рік відповідно до вимог ч.5 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та виплатити, виходячи з п'яти мінімальних пенсій за віком, забезпечити її виплату з урахуванням виплаченої суми.

До початку судового засідання від сторін надійшли заяви про розгляд справи без їхньої участі. Судом постановлено ухвалу про розгляд справи у порядку письмового провадження.

Відповідач надав заперечення проти позову, у яких зазначив наступне: Статтею 12 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Пр ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»» (із змінами, внесеними з Законом № 488/95-ВР від 22.12.1995р.) зазначено, що порядок виплати разової і допомоги ветеранам війни визначається Кабінетом Міністрів України. Такий встановлено постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2013р. № 149 «І, забезпечення щорічної виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законе^ України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».Тобто, норми, введені цим законом є пріоритетними відносно інших законодавчих актів. Виходячи з положень Конституції України, з урахуванням фінансових можливостей державного бюджету, закони України та постанов Кабінету Міністрів України кожного року визначають категорії громадян, яким буде виплачуватись разова грошова допомога та її розмір.

У 2013 році постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2013р. № 149 встановлено розмір грошової допомоги учасникам бойових дій -745 грн.

Головним розпорядником коштів по КПКВ 2501150 ( щорічна разова грошова допомога ветеранам війни) являється Міністерство праці та соціальної політики України, а Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської облдержадміністрації являється розпорядником коштів другого рівня. Управління соціального захисту населення Петропавлівської райдержадміністрації відноситься до централізованих районних управлінь та не є розпорядником коштів для здійснення виплат щорічних допомог на оздоровлення по КПКВ 2501150 з причини відсутності паспорта відповідної бюджетної програми, відсутності кошторису по даному КПКВ, також в управлінні Державного казначейства Петропавлівського району відсутня мережа Управління як головного розпорядника бюджетних коштів, відсутні рахунки на здійснення даного виду виплат. До компетенції управління соціального захисту населення Петропавлівської райдержадміністрації не відноситься нарахування та виплата щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни.

Щорічно Міністерство соціальної політки України надає департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської облдержадміністрації паспорти бюджетних програм за КПКВ 2501150 «щорічна разова грошова допомога ветеранам війни», згідно з якими здійснюється фінансування виплат щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни. Такі виплати проводяться з відповідних реєстраційних рахунків Центру по нарахуванню і виплаті допомог та здійсненні контролю за правильністю призначення та виплаті пенсій і цільових грошових допомог Дніпропетровської обласної державної адміністрації згідно з кошторисними призначеннями, затвердженими Департаментом соціального захисту населення Дніпропетровської облдержадміністрації.

Враховуючи вищевказане просить змінити первинного відповідача та відмовити у задоволенні позову.

Центр по нарахуванню і виплаті допомог та здійсненню контролю за правильністю призначення та виплати пенсій і цільових грошових допомог Дніпропетровської обласної державної адміністрації (Центр) в запереченні зазначиив:

Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в редакції 2013 року передбачене надання щорічної допомоги до 5 травня в розмірах, які встановлюються Кабінетом Міністрів України. Постановою КМУ № 149 від 13.03.2013р. встановлений розмір щорічної разової грошової допомоги до 5 травня учасникам бойових дій - 745,00 грн.

Конституційний Суд України рішенням 3-рп від 25.01.2012р. визнав конституційним регулювання Кабінетом Міністрів України розмірів соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України.На підставі вищевикладеного, розмір отриманої позивачем допомоги відповідає чинному законодавству.

Враховуючи вищезазначене, просять відмовити в задоволенні позову.

Суд вивчивши матеріали справи вважає, що позов не підлягає задоволенню з оглядом на наступні обставини.

Судом встановлено, що сторони знаходяться в публічно-правових відносинах урегульованих законодавством України.

Позивач є учасником бойових дій і має право на пільги, встановлені законодавством України, у квітні 2013 року отримав 745 грн. що підтверджується довідкою відповідача.

Суд погоджується, що ст.12 ч.5 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» передбачено, щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі 5(п'ять) мінімальних пенсій за віком.

Вирішуючи питання про відмову в задоволенні позову суд бере до уваги, що згідно п.4 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» встановлено, що у 2013 році норми і положення ст.12-16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2013 рік.

На виконання вказаної норми Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 149 від 13.03.2013р. «Деякі питання виплати у 2013 році разової грошової допомоги, передбачені Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань», де пп.2 п.1 встановив, що вказана допомога учасникам бойових дій та колишнім неповнолітнім в'язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також дітям, які народилися у зазначених місцях примусового тримання їх батьків виплачується у розмірі 745 грн.

Саме в такому розмірі відповідач виплатив позивачеві разову грошову допомогу до 05 травня у 2013 році.

Крім того, з 01.01.2011 року набув чинності Бюджетний кодекс України, частиною 2 статті 4 якого передбачено, що Бюджетна система України і Державний бюджет України встановлюються виключно цим Кодексом та законом про Державний бюджет України. Якщо іншим нормативно-правовим актом бюджетні відносини визначаються інакше, ніж у цьому Кодексі, застосовуються відповідні норми цього Кодексу. Виключно законом про Державний бюджет України визначаються надходження та витрати Державного бюджету України.

Оскільки джерелом виплати щорічної грошової допомоги до 05 травня є кошти Державного бюджету України, під час її нарахування та виплати слід керуватися виключно приписами Бюджетного кодексу України, Законом України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» та прийнятою на його виконання постановою Кабінету Міністрів України від 13 березня 2013 року № 149, а не статтею 14 Закону, як помилково вважає позивач.

Вищезазначене грунтується на рішенні КСУ 3-рп від 25.01.2012 року, який зазначив, що в аспекті конституційного подання положення частини другої статті 96, пунктів 2, 3, 6 статті 116 Конституції України треба розуміти так, що повноваження Кабінету Міністрів України щодо розробки проекту закону про Державний бюджет України та забезпечення виконання відповідного закону пов'язані з його функціями, в тому числі щодо реалізації політики у сфері соціального захисту та в інших сферах. Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.

Тож згідно зазначеного рішення керуючись положеннями частини другої статті 95, частини другої статті 124, частини першої статті 129 Конституції України, пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України та пункту 2 частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України в системному зв'язку з положеннями статті 6, частини другої статті 19,частини першої статті 117 Конституції України суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції‚ на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.

Зазначені норми та рішення КСУ 3-рп від 25.01.2012 року є чинними, відповідач є ланкою виконавчої влади, тож вищевикладене в сукупності дає суду підстави для висновку, що здійснюючи нарахування і виплату позивачеві щорічної грошової допомоги до 05 травня у 2013 році у розмірі 745 грн., відповідач діяв правомірно, а тому відсутні підстави для задоволення даного позову.

Керуючись Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантіях їх соціального захисту», Законом України « Про Державний бюджет України на 2013 рік», постановою Кабінету Міністрів України від 13 березня 2013 року № 149, Рішенням КСУ 3-рп від 25.01.2012 року, ст.ст.159, 160, 161, 163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Петропавлівської рапйонної державної адміністрації про визнання бездіяльність неправомірною та спонукання до дії відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Петропавлівський районний суд.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя О. М. Курочкіна