ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 вересня 2013 року м. ПолтаваСправа № 816/5094/13-а
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гіглави О.В.,
при секретарі - Дрижирук М.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Управління праці та соціального захисту населення Глобинської районної державної адміністрації Полтавської області до ОСОБА_1 про стягнення коштів, -
В С Т А Н О В И В:
19 серпня 2013 року Управління праці та соціального захисту населення Глобинської районної державної адміністрації Полтавської області (далі - УПСЗН Глобинської РДА Полтавської області, позивач) звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, відповідач) про стягнення коштів у розмірі 2014,80 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що в порушення положень постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2006 №189 "Про затвердження Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме" відповідачем не повідомлено спеціалістів УПСЗН Глобинської РДА Полтавської області про наявність обставин, що впливають на виплату їй тимчасової допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, а саме, про сплату ОСОБА_2 у період з серпня по листопад 2011 року аліментів на утримання неповнолітніх дітей ОСОБА_3 та ОСОБА_4, в результаті чого за період з 01.02.2012 по 30.04.2013 ОСОБА_1 незаконно отримала тимчасову допомогу в розмірі 2014,80 грн. Вказані кошти відповідачем у добровільному порядку на розрахунковий рахунок управління не перераховані, що стало підставою для звернення з даним позовом до суду.
Позивач явку свого уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, будучи належно повідомленим про дату, час та місце судового розгляду справи, направив до суду клопотання, у якому просив провести розгляду справи за відсутності уповноваженого представника управління (а.с. 32-33).
Відповідач у судове засідання не з'явилась, хоча у матеріалах справи наявні докази, що вона належним чином повідомлена про дату, час та місце розгляду справи (а.с. 31).
Згідно з частиною 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
З огляду на викладене, суд вважає за можливе провести розгляд справи за наявними у справі матеріалами за відсутності осіб, які беруть участь у справі.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступних висновків.
Згідно з частиною 2 статті 51 Конституції України батьки зобов'язані утримувати дітей до їх повноліття.
Відповідно до статті 8 Закону України "Про охорону дитинства" кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.
Згідно зі статтею 181 Сімейного кодексу України способи виконання батьками обов'язку утримувати дитину визначаються за домовленістю між ними. За домовленістю між батьками дитини той із них, хто проживає окремо від дитини, може брати участь у її утриманні в грошовій і (або) натуральній формі.
Судом встановлено, що на підставі рішення Глобинського районного суду Полтавської області від 04.01.2001 у справі №2-110/2001 з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, стягнуто на користь ОСОБА_1 аліменти на утримання неповнолітніх дітей ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, та ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3, в розмірі 1/3 частини всіх видів заробітку щомісячно, але не менше половини неоподатковуваного мінімуму доходів громадян на кожну дитину, починаючи з 21.12.2000 і до досягнення повноліття дітей. На підставі вказаного рішення 04.01.2001 ОСОБА_1 видано виконавчий лист (а.с. 5).
Згідно частин 8, 9 статті 181 Сімейного кодексу України якщо місце проживання чи перебування батьків невідоме, або вони ухиляються від сплати аліментів, або не мають можливості утримувати дитину, дитині призначається тимчасова державна допомога, яка не може бути меншою ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Виплата тимчасової державної допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Порядок призначення та виплати тимчасової державної допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2006 №189 затверджено Порядок призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме.
Пунктами 1, 2 вказаного Порядку встановлено, що цей Порядок визначає механізм надання тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання (перебування) їх невідоме.
Тимчасова допомога призначається у разі, коли: - рішення суду про стягнення аліментів з одного з батьків не виконується у зв'язку з ухиленням від сплати аліментів або відсутністю у боржника коштів та іншого майна, на які за законом може бути звернено стягнення; - стосовно одного з батьків здійснюється кримінальне провадження або він перебуває на примусовому лікуванні, у місцях позбавлення волі, якого визнано в установленому порядку недієздатним, а також перебуває на строковій військовій службі; - місце проживання (перебування) одного з батьків не встановлено.
Відповідно до пунктів 5, 7 зазначеного Порядку тимчасова допомога призначається і виплачується за місцем проживання (перебування) одного з батьків, який утримує дитину (далі - одержувач), управлінням праці та соціального захисту населення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, структурним підрозділом з питань праці та соціального захисту населення виконавчого органу міської, районної у місті ради. Тимчасова допомога призначається кожні шість місяців починаючи з місяця, в якому подані усі необхідні документи. Для призначення допомоги на наступний шестимісячний строк одержувач подає лише заяву, в якій повідомляє про обставини, що можуть бути підставою для продовження виплати допомоги.
Згідно з пунктом 6 Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, для призначення тимчасової допомоги одержувач подає органу праці та соціального захисту населення за місцем проживання (перебування): - заяву за формою, затвердженою Мінсоцполітики; - копію свідоцтва про народження дитини; - довідку про реєстрацію місця проживання (перебування) дитини; - довідку про реєстрацію місця проживання (перебування) одержувача.
Залежно від підстав, на яких призначається тимчасова допомога, додатково подаються, зокрема, такі документи, як рішення суду (виконавчий лист) про стягнення з одного з батьків аліментів на дитину; довідка державної виконавчої служби, що підтверджує факт несплати аліментів одним з батьків протягом шести місяців, що передують місяцю звернення.
Пунктом 10 Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, встановлено, що виплата тимчасової допомоги припиняється у разі: 1) встановлення місця проживання (перебування) особи, яка зобов'язана сплачувати аліменти за рішенням суду; 2) виявлення обставин, що свідчать про можливість одного з батьків утримувати свою дитину; 3) досягнення дитиною 18-річного віку; 4) виконання в повному обсязі зобов'язань одного з батьків щодо сплати аліментів у разі виїзду на постійне місце проживання за кордон; 5) влаштування дитини до відповідної установи (закладу) на повне державне утримання; 6) скасування або визнання усиновлення недійсним; 7) усиновлення дитини (чоловіком матері або дружиною батька); 8) відмови від стягнення аліментів; 9) добровільного виконання рішення суду особою, зобов'язаною сплачувати аліменти; 10) скасування в установленому законодавством порядку рішення суду щодо стягнення аліментів; 11) смерті дитини, якій була призначена тимчасова допомога; 12) смерті одного з батьків, зобов'язаного сплачувати аліменти, або визнання його в установленому порядку безвісти відсутнім чи оголошення померлим; 13) позбавлення в установленому порядку одного з батьків, який утримує дитину, батьківських прав; 14) відібрання дитини від одного з батьків, який утримує дитину, без позбавлення батьківських прав; 15) встановлення над дитиною опіки чи піклування.
Про виникнення зазначених у цьому пункті обставин одержувач зобов'язаний повідомити у десятиденний строк орган праці та соціального захисту населення.
Виплата тимчасової допомоги припиняється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому виникла одна із зазначених обставин.
28 лютого 2012 року ОСОБА_1 звернулась до УПСЗН Глобинської РДА Полтавської області з заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям /тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме/ (а.с. 8).
До заяви, серед інших документів, відповідачем було додано довідку ВДВС Миргородського міськрайонного управління юстиції від 23.02.2012 №139, зі змісту якої слідує, що ОСОБА_1 не отримувала аліменти від ОСОБА_2 за період з 01.08.2011 по 31.01.2012 (а.с. 7 /зі звороту/).
На підставі заяви ОСОБА_1 від 28.02.2013 та доданих до неї документів, рішенням УПСЗН Глобинської РДА Полтавської області від 01.03.2012 їй призначено тимчасову державну допомогу дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, на період з 01.02.2012 по 31.07.2012, в тому числі на період з 01.02.2012 по 31.03.2012 щомісячно по 667,20 грн, на період з 01.04.2012 по 30.06.2012 щомісячно по 680,40 грн та на період з 01.07.2012 по 31.07.2012 у сумі 686,40 (а.с. 9).
Як свідчать матеріали справи, листом №1089 від 01.03.2012 ОСОБА_2 повідомлявся про призначення його дітям тимчасової державної допомоги, при цьому, у вказаному листі останньому також запропоновано сплачувати аліменти, а у разі несплати аліментів - повернути кошти тимчасової допомоги до державного бюджету (а.с. 9 /зі звороту/).
Як слідує зі змісту листа від 23.08.2012, що надійшов на адресу УПСЗН Глобинської РДА Полтавської області від матері ОСОБА_2, та підтверджується доданими до листа копіями банківських квитанцій, останнім у період з серпня по листопад 2011 року проведено на користь ОСОБА_1 сплату аліментів на утримання неповнолітніх дітей ОСОБА_3 та ОСОБА_4 у загальному розмірі 1200,00 грн (а.с. 10-11).
Факт сплати ОСОБА_2 у період з серпня по листопад 2011 року аліментів на утримання його неповнолітніх дітей підтверджується також листом-відповіддю Полтавської дирекції Центру поштового зв'язку №2 від 03.04.2012 №15-БС-38 на запит управління від 08.03.2012 №1231/7-34, а також листом Миргородського міськрайонного управління юстиції від 12.04.2012 №7640, відповідно до якого останнє прохало вважати довідку від 24.02.2012 №139 про неотримання ОСОБА_1 аліментів недійсною, оскільки боржником ОСОБА_2 до ВДВС Миргородського міськрайонного управління юстиції надано квитанції про сплату аліментів: від 20.08.2011 в сумі 300,00 грн, від 14.09.2011 в сумі 300,00 грн, від 15.10.2011 в сумі 300,00 грн та від 23.11.2011 в сумі 300,00 грн (а.с. 12 /в тому числі зі звороту/, 13 /зі звороту/).
Як свідчать матеріали справи, листами №1795 від 06.04.2012 та №1877 від 13.04.2012 ОСОБА_1 запрошувалась спеціалістами УПСЗН Глобинської РДА Полтавської області з'явитися до управління для дачі пояснень та вирішення питання про повернення сум переплати по тимчасовій допомозі, яка виникла, в зв'язку з неповідомленням останньою факту добровільної сплати батьком аліментів та наданням нею недостовірних відомостей позивачу при зверненні із заявою про призначення тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме (а.с. 13).
З викладеного слідує, що ОСОБА_1 на момент звернення до позивача із заявою про призначення тимчасової державної допомоги була обізнана про сплату в період з серпня по листопад 2011 року ОСОБА_2 аліментів на утримання дітей ОСОБА_3 та ОСОБА_4 у загальному розмірі 1200,00 грн, проте не повідомила про даний факт УПСЗН Глобинської РДА Полтавської області, будучи, при цьому, належно повідомленою про наявність відповідальності у разі надання недостовірних даних, про що свідчить додана до матеріалів справи розписка від 28.02.2013 за її підписом (а.с. 37).
На виконання вимог Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, розпорядженням начальника УПСЗН Глобинської РДА Полтавської області від 10.04.2012 припинено виплату ОСОБА_1 тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів з 01.02.2012 (а.с. 14 /зі звороту/).
Як свідчить довідка управління від 19.04.2012 та розрахунок переплати від 11.09.2013 (а.с. 14, 38), ОСОБА_1 за період з 01.02.2012 по 30.04.2012 отримала тимчасову державну допомогу на дітей, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, у загальному розмірі 2014,80 грн.
Позивачем на адресу ОСОБА_1 надсилалися листи від 21.05.2012 вих.№2262 та від 06.07.2012 вих.№3220 з проханням добровільно внести на рахунок УПСЗН Глобинської РДА Полтавської області кошти тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, виплачені їй в сумі 2014,80 грн, але остання вказану суму тимчасової допомоги в добровільному порядку на користь управління не повернула (а.с. 19).
Згідно статті 22 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги, тощо), стягуються згідно з законом.
Станом на дату розгляду справи в суді відповідачем не повернуто суму переплати тимчасової державної допомоги дітям в розмірі 2014,80 грн, що підтверджується довідкою УПСЗН Глобинської РДА Полтавської області від 11.09.2013 №6420/38 (а.с. 35).
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги УПСЗН Глобинської РДА Полтавської області до ОСОБА_1 про стягнення коштів у розмірі 2014,80 грн є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Управління праці та соціального захисту населення Глобинської районної державної адміністрації Полтавської області до ОСОБА_1 про стягнення коштів задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) на користь Управління праці та соціального захисту населення Глобинської районної державної адміністрації Полтавської області (р/р 35410027003181, МФО 831019, код 03195122, банк одержувача ГУДКСУ у Полтавській області /призначення платежу - повернення тимчасової допомоги/) кошти тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, у розмірі 2014 (дві тисячі чотирнадцять) гривень 80 (вісімдесят) копійок.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 30 вересня 2013 року.
Суддя О.В. Гіглава