Ухвала суду № 33907549, 05.06.2013, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.06.2013
Номер справи
2а-13241/12/2070
Номер документу
33907549
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 червня 2013 р.Справа № 2а-13241/12/2070Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Курило Л.В.

Суддів: Русанової В.Б. , Зеленського В.В.

за участю секретаря судового засідання - Мурга С.С.,

представника позивача - Стриж Л.А.,

представника відповідача - Дитиненко Ю.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова Харківської області Державної податкової служби на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 29.01.2013р. по справі № 2а-13241/12/2070

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія з управління активами "Фінекс-Капітал"

до Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова Харківської області Державної податкової служби

про скасування податкового повідомлення - рішення,

ВСТАНОВИЛА:

30.11.2012 року позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Компанія з управління активами "Фінекс-Капітал" - звернувся до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова Харківської області Державної податкової служби, в якому просив скасувати податкове повідомлення - рішення № 0005401501 від 11.09.2012 р., прийняте ДПІ у Київському районі міста Харкова за наслідками проведеної камеральної перевірки податкової звітності з податку на прибуток ТОВ «КУА «Фінекс-Капітал» (акт перевірки №1595/15-1/34333275 від 15.08.2012 року) у повному обсязі.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 29.01.2013 року адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія з управління активами "Фінекс-Капітал" задоволено.

Скасовано податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова Харківської області Державної податкової служби №0005401501 від 11.09.2012 року .

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Позивачем до суду апеляційної інстанції подані заперечення на апеляційну скаргу відповідача, в яких позивач просить постанову суду першої інстанції залишити без задоволення.

Представник відповідача в судовому засіданні суду апеляційної інстанції вимоги апеляційної скарги підтримав в повному обсязі, просив постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.

Представник позивача в судовому засіданні суду апеляційної інстанції просила постанову суду першої інстанції залишити без змін, а апеляційну скаргу відповідача без задоволення.

В судове засідання суду апеляційної інстанції, призначене на 05.06.2013 року сторони не прибули, про дату, час і місце судового засідання повідомлені своєчасно та належним чином.

Відповідно до ч.4 ст. 196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, вислухавши сторони, переглянувши в межах апеляційної скарги постанову суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши докази по справі, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Компанія з управління активами "Фінекс-Капітал" зареєстровано Виконавчим комітетом Харківської міської ради 10.04.2006 р., код 34333275, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи №072377 серія А01 від 10.04.2006 р.

Видами діяльності за КВЕД є: 66.19 інша допоміжна діяльність у сфері фінансових послуг, крім страхування та пенсійного забезпечення, 64.19 інші види грошового посередництва, 64.30 -трасти, фонди та подібні фінансові суб'єкти.

15.08.2012 року фахівцем ДПІ у Київському районі міста Харкова проведена камеральна перевірка податкової звітності з податку на прибуток ТОВ "Компанія з управління активами "Фінекс-Капітал" за 1 півріччя 2012 року, за результатами якої складено акт камеральної перевірки податкової звітності з податку на прибуток №1595/15-1/34333275 від 15.08.2012 р.

Перевіркою встановлено, що ТОВ "Компанія з управління активами "Фінекс-Капітал" в порушення пункту 153.8 ст. 153 та п. 150.1 статті 150 Податкового кодексу України із доповненнями, внесеними Законом України від 24.05.2012 року №4834-УІ "Про внесення змін до Податкового кодексу України", п.3 підрозділу 4 Розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України включено від'ємний фінансовий результат за наслідками попереднього звітного (податкового) періоду у повному обсязі, внаслідок цього завищення збитків (-) від операцій з акціями та іншими, ніж цінні папери, корпоративними правами, а також збитків від операцій з іншими цінними паперами за 1 півріччя 2012 року складає у загальній сумі 2 028 574 грн.

Не погоджуючись з висновками акту перевірки, позивач звернувся з запереченням до ДПІ в Київському районі міста Харкова.

Згідно листа ДПІ в Київському районі міста Харкова від 04.09.2012 №9411/10/15136 податковий орган залишив висновки за актом камеральної перевірки від 15.08.2012 року №1595/15-1/3433275 без змін.

На підставі акту перевірки 1595/15-1/34333275 від 15.08.2012 р. ДПІ у Київському районі міста Харкова винесено податкове повідомлення - рішення №0005401501 від 11.09.2012 р., яким позивачу зменшено суму від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток в розмірі 2.028.574,00 грн. (а.с. 19)

ТОВ "КУА "Фінекс-Капітал" оскаржило податкове повідомлення-рішення в адміністративному порядку, передбаченому ст. 56 Податкового кодексу України.

За результатами оскарження податкове повідомлення-рішення залишено без змін, а скарги без задоволення. (а.с. 20-25)

Не погодившись із податковим повідомленням - рішенням №0005401501 від 11.09.2012 р., позивач звернувся із зазначеним позовом до суду.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що оскаржуване позивачем податкове повідомлення-рішення не відповідає вимогам закону, що є підставою для його скасування.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з наступних підстав.

Спір між сторонами виник з приводу застосування до обліку операцій з цінними паперами приписів п. 3 підрозділу 4 розділу ХХ (Прикінцеві та перехідні положення) Податкового кодексу України, яка наголошує про особливості застосування у 2011-2012 році приписів ст.150 Податкового кодексу України та визначає порядок визначення податку на прибуток.

З висновків акту перевірки убачається, що податковий орган дійшов висновку про завищення збитків (-) від операцій з акціями та іншими, ніж цінні папери, корпоративними правами, а також збитків від операцій з іншими цінними паперами за 1 півріччя 2012 року на 2028574 грн. у зв'язку з тим, що товариством, в порушення вимог пункту 3 підрозділу 4 Розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України, при розрахунку фінансових результатів від операцій з торгівлі цінними паперами та іншими, ніж цінні папери корпоративними правами (рядок 03.20 додатку ЦП до декларації) враховано суму від'ємного фінансового результату попереднього звітного періоду в повному обсязі, без врахування обмежень, встановлених пунктом 3 підрозділу 4 Розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України.

З матеріалів справи вбачається, що позивач 08.08.2012 року подав декларацію з податку на прибуток підприємства за І півріччя 2012 року з додатком ЦП до рядків 03.20 та 03.21 додатка ІД до податкової декларації з податку на прибуток підприємства, в якому зазначив від'ємний фінансовий результат попереднього звітного (податкового) періоду 2704765 грн.

Судом встановлено, що від'ємний результат, що задекларований позивачем у декларації за 1 півріччя 2012 року, є результатом операцій з цінними паперами.

Згідно пункту 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Відповідно до підпункту 75.1.1 пункту 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні органу державної податкової служби виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків.

Податковим кодексом України встановлено, що оподаткування операцій з торгівлі цінними паперами, деривативами та іншими, ніж цінні папери, корпоративними правами, належить до оподаткування операцій особливого виду.

Так, пунктом 153.8 статті 153 Податкового кодексу України встановлено окремий податковий облік фінансових результатів операцій з цінними паперами та деривативами.

Згідно ч. 1 п. 153.8 ст. 153 Податкового кодексу України для цілей цього підпункту під терміном "доходи" слід розуміти суму коштів або вартість майна, отриману (нараховану) платником податку від продажу, обміну або інших способів відчуження цінних паперів, деривативів або інших, ніж цінні папери, корпоративних прав, а також вартість будь-яких матеріальних цінностей чи нематеріальних активів, які передаються платнику податку в зв'язку з таким продажем, обміном або відчуженням. До складу доходів включається також сума будь-якої заборгованості платника податку, яка погашається у зв'язку з таким продажем, обміном або відчуженням.

Під терміном "витрати" слід розуміти суму коштів або вартість майна, сплачену (нараховану) платником податку продавцю (у тому числі емітенту, крім придбання під час первинного розміщення) цінних паперів, деривативів або інших, ніж цінні папери, корпоративних прав, як компенсація їх вартості. До складу витрат включається також сума будь-якої заборгованості покупця, яка виникає у зв'язку з таким придбанням (ч.2 п. 153.8 ст.153 Податкового кодексу України ).

Платник податку веде відокремлений облік фінансових результатів операцій з цінними паперами і деривативами в розрізі окремих видів цінних паперів, деривативів та інших, ніж цінні папери, корпоративних прав. При цьому облік операцій з акціями ведеться разом з іншими, ніж цінні папери, корпоративними правами.

Згідно ч.4 п. 158.3 ст.153 Податкового кодексу України , якщо протягом звітного періоду витрати на придбання кожного з окремих видів цінних паперів, деривативів, та інших, ніж цінні папери, корпоративних прав, понесені (нараховані) платником податку, перевищують доходи, отримані (нараховані) від продажу (відчуження) цінних паперів, деривативів або інших, ніж цінні папери, корпоративних прав цього ж виду протягом такого звітного періоду, від'ємний фінансовий результат переноситься на зменшення фінансових результатів від операцій з цінними паперами, деривативами або іншими, ніж цінні папери, корпоративними правами цього ж виду наступних звітних періодів у порядку, визначеному статтею 150 цього розділу.

Якщо протягом звітного періоду доходи від продажу кожного з окремих видів цінних паперів, деривативів та інших, ніж цінні папери, корпоративних прав отримані (нараховані) платником податку, перевищують витрати, понесені (нараховані) платником податку внаслідок придбання цінних паперів, деривативів або інших, ніж цінні папери, корпоративних прав цього ж виду протягом такого звітного періоду (з урахуванням від'ємного фінансового результату від операцій з цінними паперами, деривативами або іншими, ніж цінні папери, корпоративними правами цього ж виду минулих періодів), прибуток включається до складу доходів такого платника податку за результатами такого звітного періоду.

У змінах до Податкового кодексу України, прийнятих Законом України від 24 травня 2012 року №4834, запроваджено особливий порядок застосування статті 150 Податкового кодексу України в період 2012-2015 років, який передбачає обмеження розміру від'ємного значення об'єкта оподаткування, отриманого станом на 1 січня 2012 року, що враховується у витратах при визначенні податкових зобов'язань платника податку у наступних звітних податкових періодах.

Податковий орган вважає, що в даному випадку від'ємний фінансовий результат, що виник станом на 01.01.2012 року підлягає включенню до витрат, починаючи з І півріччя і наступних звітних періодах 2012 року у розмірі 25% від суми, що виникла станом на 01.01.2012 року.

Приписами п. 4. підрозділу 4 розділу ХХ Податкового кодексу України передбачено, що операції з цінними паперами та деривативами, що придбані до набрання чинності розділом ІІІ цього Кодексу, відображаються в обліку при визначенні податку на прибуток підприємств за правилами, що діяли на момент придбання таких цінних паперів.

Відповідно наданих до суду позивачем декларацій за 1-4 квартал 2011 року суд дійшов до висновку, що від'ємний фінансовий результат від операцій з цінними паперами у розмірі 2704765 грн. виник, ще у період дії Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" та до набрання чинності розділом ІІІ Податкового кодексу України. Тобто, на момент придбання цінних паперів діяв Закон України "Про оподаткування прибутку підприємств".

Відповідно до пп. 7.6.1 п. 7.6 ст.7 Закону України від 28.12.94 р. №334/94-ВР "Про оподаткування прибутку підприємств", якщо протягом звітного періоду витрати на придбання кожного з окремих видів цінних паперів, а також деривативів, понесені (нараховані) платником податку, перевищують доходи, отримані (нараховані) від продажу (відчуження) цінних паперів або деривативів такого ж виду протягом такого звітного періоду, від'ємний фінансовий результат переноситься на зменшення фінансових результатів від операцій з цінними паперами або деривативами такого ж виду майбутніх звітних періодів у порядку, визначеному статтею 6 цього Закону.

Таким чином, Закон України "Про оподаткування прибутку підприємств" в редакції, що діяла на момент придбання цінних паперів, не містить будь-яких обмежень, щодо визначення та перенесення до наступного податкового періоду від'ємного фінансового результату операцій з цінними паперами.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що від'ємний фінансовий результат операцій з цінними паперами не є від'ємним значенням об'єкта оподаткування, положення пункту 22.4 Закону №334 не застосовується для цілей ведення окремого обліку операцій з цінними паперами.

Крім того, податковим органом не враховано те, що обмеження розміру від'ємного значення об'єкта оподаткування для врахування в наступних звітних періодах при застосуванні статті 150 Кодексу не передбачалось Законом №4834 при застосуванні пункту 153.8 статті 153 кодексу для визначення прибутку від операцій з цінними паперами і ніяким чином не обмежувало право платника податку враховувати повну суму від'ємного показника фінансових результатів від операцій з цінними паперами в наступних податкових періодах.

Отже, будь-яких обмежень щодо врахування повної суми від'ємного показника фінансових результатів від операцій з цінними паперами, придбаними до набрання чинності розділом ІІІ Податкового кодексу України, чинним законодавством не встановлено, а отже позивачем правомірно в повному обсязі перенесено від'ємний фінансовий результат, що виник станом на 01.01.2012 року від операцій з цінними паперами.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що посилання податкового органу на порушення позивачем пункту 3 підрозділу 4 розділу ХХ перехідних положень Податкового кодексу України є безпідставним, оскільки як вбачається із самого змісту даної норми, він стосується лише особливостей перенесення від'ємного значення об'єкта оподаткування з податку на прибуток, а тому не може бути застосований на порядок перенесення від'ємного фінансового результату від операцій з цінними паперами, який за своєю економічною суттю не є об'єктом оподаткування.

Відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 28.09.2011 року №1213 "Про затвердження форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємств" платник податку веде відокремлений облік фінансових результатів операцій з цінними паперами в додатку ЦП.

Відповідно до п. 135.5.11 Податкового кодексу України доходи, визначені відповідно до статей 146,147,153 і 155-161 цього Кодексу, є іншими доходами.

В податковій декларації, а саме - в додатку Інші доходи (далі ІД) зазначається лише прибуток від операцій з торгівлі цінними паперами та іншими ніж цінні папери, корпоративними правами, а від'ємне значення від операцій з акціями та іншими, ніж цінні папери корпоративними правами зазначається лише в додатку ЦП до податкової декларації, а в самій декларації та додатку ІД до декларації з податку на прибуток від'ємний фінансовий результат взагалі не відображається.

Вищенаведене підтверджує той факт, що від'ємний фінансовий результат операцій з цінними паперами не є від'ємним значенням об'єкту оподаткування з податку на прибуток.

Виходячи зі змісту норм Податкового кодексу України, лише в разі якщо доходи від продажу перевищують витрати внаслідок придбання цінних паперів протягом такого звітного періоду (з урахуванням від'ємного фінансового результату від операцій з цінними паперами), буде мати місце прибуток від операцій з цінними паперами, який і включається до складу доходів платника та тільки після цього збільшує об'єкт оподаткування з податку на прибуток.

Відповідно до п. 134.1 ст.134 Податкового Кодексу України об'єкт оподаткування податку на прибуток - це прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом зменшення суми доходів звітного періоду, визначених згідно зі статтями 135-137 цього Кодексу, на собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг та суму інших витрат звітного податкового періоду, визначених згідно зі статтями 138-143 цього Кодексу, з урахуванням правил, встановлених статтею 152 цього Кодексу;

Враховуючи норми статті 134 Податкового Кодексу України, позитивний результат від торгівлі цінними паперами, розрахований згідно до статті 153.8 Податкового Кодексу України, включається до доходів у Декларації. Даний результат як окремий показник не може призвести до виникнення від'ємного значення об'єкта оподаткування, якого стосуються норми пункту 3 підрозділу 4 "Особливості справляння податку на прибуток підприємств" Перехідних положень Податкового кодексу України.

Таким чином, від'ємний фінансовий результат від операцій з торгівлі цінними паперами в будь-якому разі не може бути перенесений на витрати в такому ж самому порядку, як від'ємне значення об'єкта оподаткування з податку на прибуток, оскільки він є нічим іншим, як витратами на придбання цінних паперів (не проданих на даний час), понесеними в минулих податкових періодах.

Таким чином, Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення деяких податкових норм" від 24 травня 2012 року №4834, жодним чином не обмежує право платника податку врахувати повну суму від'ємного показника фінансових результатів від операцій з цінними паперами в наступних податкових періодах.

Наказом ДПА України від 22.12.10р. №985 затверджено Порядок направлення органами державної податкової служби податкових повідомлень-рішень платникам податків.

Відповідно до п. 2.1. Порядку №985 орган державної податкової служби визначає суму нарахування (зменшення) грошового зобов'язання, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування, та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість та складає податкове повідомлення-рішення. Нормами цього Порядку не передбачено форму податкового повідомлення-рішення на зменшення від'ємного фінансового результату від операцій з цінними паперами, тому відповідач в порушення норм матеріального права, на підставі акту перевірки, яким зменшено від'ємний фінансовий результат від операцій з цінними паперами, прийняв податкове повідомлення-рішення про зменшення від'ємного значення об'єкту оподаткування.

Разом з тим, колегія суддів зазначає, що дії відповідача у правовідносинах, що склалися між ним та позивачем, не кореспондуються з вимогами ч.2 ст. 19 Конституції України.

Відповідно до ч.3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно ч.ч.1,2 ст. 71 КАСУ кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Тобто, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов'язок (тягар) доказування в спорі покладається на відповідача - орган публічної влади, який повинен надати докази, які свідчать про правомірність його дій.

Однак відповідач, як суб'єкт владних повноважень, заперечуючи проти позову, в порушення ч.2 ст. 71 КАС України, не надав жодних доказів, які б свідчили про правомірність, законність та обґрунтованість його рішення, яке є предметом оскарження позивача.

З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що податкове повідомлення - рішення №0005401501 від 11.09.2012 року не відповідає вимогам законодавства.

Відповідно до ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.

Колегія суддів вважає, що постанова Харківського окружного адміністративного суду від 29.01.2013 року відповідає вимогам ст. 159 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог апелянта - відповідача у справі.

Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст. 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова Харківської області Державної податкової служби залишити без задоволення.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 29.01.2013р. по справі № 2а-13241/12/2070 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)Курило Л.В.Судді(підпис) (підпис) Русанова В.Б. Зеленський В.В. ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Курило Л.В.

Повний текст ухвали виготовлений 10.06.2013 р.