Постанова № 33869703, 02.10.2013, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.10.2013
Номер справи
821/3423/13-а
Номер документу
33869703
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"02" жовтня 2013 р. Справа № 821/3423/13-а Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бездрабка О.І.,

при секретарі - Транчуковій О.С.,

за участю:

представників позивача - Дейберт Ю.В., Гірченка О.І., Яськович О.М.,

представника відповідача - Жигалова А.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Херсонській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Південенерго" про вжиття заходів реагування під час здійснення державного нагляду у сфері господарської діяльності,

встановив:

Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Херсонській області (далі - позивач, Управління ДСНС України у Херсонській області) звернулося з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Південенерго" (далі - відповідач, ТОВ "Південенерго"), у якому просить застосувати до новобудови двохсекційного дев'ятиповерхового житлового будинку ТОВ "Південенерго" захід реагування у вигляді зупинення проведення будівельно-монтажних робіт шляхом знеструмлення, опломбування, опечатування електрощита та вхідних дверей.

27.09.2013 р. від позивача надійшла заява про зміну предмету позову, відповідно до якої просить застосувати до ТОВ "Південенерго" захід реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі дев"ятиповерхового будинку по проспекту Сенявіна в районі будинку № 152 (квартал № 10) в місті Херсоні, житловий будинок № 84, друга черга будівництва.

Свої вимоги мотивує тим, що у період з 19.08.2013 р. по 23.08.2013 р. було проведено перевірку стану виконання вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки на новобудові двохсекційного дев"ятиповерхового житлового будинку ТОВ "Південенерго", за результатами перевірки складено акт від 23.08.2013 р. № 30. Актом перевірки було зафіксовано ряд порушень вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки, а тому вважає, що до відповідача має бути застосований захід реагування у вигляді повного зупинення експлуатації новобудови.

У судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги, просили їх задовольнити.

Представник відповідача заперечував проти позовних вимог, вказав на те, що позивач має право перевіряти тільки ті об"єкти, будівництво яких здійснюється, однак будівництво двохсекційного дев"ятиповерхового житлового будинку ТОВ "Південенерго" вже завершено та будівлю здано в експлуатацію. До того ж Інспекцією ДАБК у Херсонській області видано декларацію про готовність об"єкта до експлуатації, що є доказом того, що побудований будинок введений в експлуатацію та повністю відповідає вимогам державних будівельних норм, стандартів та правил. Крім того, відповідач не погоджується із порушеннями, викладеними в акті перевірки. Вважає, що позивач передчасно звернувся до суду, оскільки ще не закінчилися строки усунення недоліків, які визначені в приписі від 27.08.2013 р. № 01. Таким чином, вимога позивача про застосування заходу реагування є протиправною. Просив відмовити в задоволенні позовних вимог.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справ, суд прийшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог з наступних підстав.

Відповідно до п.1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого Указом Президента України від 16.01.2013 р. № 20/2013, Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра оборони України.

ДСНС України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності.

Згідно п.3 Положення основними завданнями ДСНС України є: реалізація державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності; здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, за діяльністю аварійно-рятувальних служб.

Підпунктами 1, 22, 67, 87 пункту 4 Положення передбачено, що ДСНС України відповідно до покладених на неї завдань здійснює безпосереднє керівництво діяльністю єдиної державної системи цивільного захисту; організовує та забезпечує охорону від пожеж підприємств, установ, організацій та інших об'єктів на підставі договорів; складає акти перевірок, видає приписи, розпорядження про усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту, виносить постанови про застосування спеціальних запобіжних заходів; перевіряє стан готовності до використання за призначенням аварійно-рятувальної, пожежної техніки, обладнання та засобів пожежегасіння, призначених для забезпечення безпеки об'єкта, локалізації та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій і пожеж.

У п.6 Положення зазначено, що ДСНС України здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, а також міжрегіональні (повноваження яких поширюються на кілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи (у разі їх створення).

Відповідно до ст.ст.64, 65, 66 Кодексу цивільного захисту України Управління здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до чинного законодавства.

Наказом МНС України від 25.05.2012 р. № 863 затверджений "Порядок проведення перевірок органами Державної інспекції техногенної безпеки України" (далі - Порядок № 863).

Згідно з пп.2.1 п.2 Порядку № 863 організація перевірок органами Держтехногенбезпеки України здійснюється шляхом проведення планових та позапланових перевірок. Під час проведення планових перевірок здійснюється огляд (обстеження) територій, будівель, споруд та приміщень, проводиться перевірка організації та виконання об'єктом перевірки вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту.

Підпунктами 2.5, 2.6 пункту 2 Порядку № 863 визначено документи, які є підставою для проведення перевірки, - наказ та посвідчення.

Тривалість планової перевірки визначається залежно від кількості, площі будівель, приміщень, дільниць, які перебувають у власності або користуванні суб'єктів господарювання, де буде здійснюватись перевірка, а також ступеня ризику від провадження господарської діяльності та не може перевищувати п'ятнадцяти робочих днів суб'єкта господарювання, а для суб'єкта малого підприємництва - п'яти робочих днів, якщо інше не передбачено законом (пп.2.9 п.2 Порядку № 863).

Приписами пп.3.3 п.3 Порядку № 863 передбачено, що перед початком перевірки посадові особи органу Держтехногенбезпеки України зобов'язані: з'ясувати, хто з посадових осіб суб'єкта господарювання або органу влади, інших підконтрольних об'єктів перевірки буде присутнім під час її здійснення та чи були спеціально уповноважені керівником суб'єкта господарювання особи, які повинні бути присутніми під час здійснення перевірки; пред'явити керівнику суб'єкта господарювання або органу влади, іншого підконтрольного об'єкта або уповноваженій ним особі посвідчення на перевірку та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу Держтехногенбезпеки України; надати суб'єкту господарювання або органу влади, іншому підконтрольному об'єкту копію посвідчення на проведення перевірки.

Посадова особа органу Держтехногенбезпеки України без посвідчення на перевірку та службового посвідчення не має права її здійснювати. Суб'єкт господарювання має право не допускати посадових осіб органу Держтехногенбезпеки України до здійснення перевірки, якщо вони не пред'явили зазначених у цьому пункті документів (пп.3.3.1 пп.3.3 п.3 Порядку № 863).

Відповідно до пп.3.10-3.14 п.3 Порядку № 863 за результатами проведеної перевірки суб'єкта господарювання посадовою особою органу Держтехногенбезпеки України складається Акт перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб згідно з уніфікованою формою (далі - Акт перевірки). Посадова особа органу Держтехногенбезпеки України зазначає в Акті перевірки стан додержання і виконання вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту суб'єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства. В останній день перевірки два примірники Акта перевірки підписуються посадовими особами органу Держтехногенбезпеки України, які здійснювали перевірку, та суб'єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом, а також іншими особами, які брали участь у перевірці. У разі якщо керівник суб'єкта господарювання, або його заступник, або уповноважена ним особа, яка була присутня під час здійснення перевірки, робить зауваження щодо здійснення перевірки, то вони є невід'ємною частиною акта, який підписується із зауваженнями. У разі відмови суб'єкта господарювання підписати Акт перевірки посадова особа органу Держтехногенбезпеки України вносить до такого акта відповідний запис. Один примірник Акта перевірки надається керівнику суб'єкта господарювання, або його заступнику, або уповноваженій ним особі. У разі якщо керівник суб'єкта господарювання, або його заступник, або уповноважена ним особа відмовляється від отримання Акта перевірки особисто, такий Акт перевірки передається суб'єкту господарювання (із зазначенням вхідного реєстраційного номера) або надсилається рекомендованим листом (із зазначенням дати реєстрації в канцелярії органу Держтехногенбезпеки України як вихідної кореспонденції) із повідомленням про вручення, а на другому примірнику проставляються відповідний вихідний номер листа реєстрації в канцелярії органу Держтехногенбезпеки України як вихідної кореспонденції, яким було надіслано Акт перевірки, та дата надіслання.

Судом встановлено, що на підставі наказу № 00247 від 12.08.2013 р., посвідчення на перевірку № 000079 від 19.08.2013 р. в період з 19.08.2013 р. по 23.08.2013 р. в присутності виконроба ТОВ "Південенерго" Сороковського Ю.Є. провідним інспектором сектору НТР та контролю за системами протипожежного захисту відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Управління ДСНС України у Херсонській області Гірченком О.І. проведено планову перевірку стану виконання вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки на новобудові двохсекційного дев"ятиповерхового житлового будинку ТОВ "Південенерго" за адресою: м.Херсон, проспект Сенявіна, 152.

За результатами перевірки складено акт № 30 від 23.08.2013 р., в якому зазначено ряд порушень у сфері пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту.

Суд вважає твердження відповідача про незаконність перевірки безпідставними, оскільки у позивача були в наявності всі необхідні документи, які є підставою для здійснення перевірки, як то наказ та посвідчення на проведення перевірки. ТОВ "Південенерго" допустила посадову особу Управління ДСНС України у Херсонській області до проведення перевірки; перевірка проведена в присутності уповноваженої особи відповідача - виконроба Сороковського Ю.Є., яким підписано акт без зауважень. Наявність у відповідача другого екземпляру акта перевірки без підпису виконроба не свідчить про відсутність підпису цієї особи на першому примірнику акта та не вказує на незаконність перевірки.

Твердження представника відповідача про те, що позивач не мав права проводити перевірку, оскільки 20.08.2013 р. Інспекцією ДАБК у Херсонській області зареєстровано декларацію про готовність об"єкта до експлуатації, суд не бере до уваги, так як перевірка була розпочата 19.08.2013 р., тобто, до реєстрації даної декларації.

У акті перевірки № 30 від 23.08.2013 р. зазначено наступні порушення: не розпочато проведення робіт з вогнезахисту металоконструкцій (костурів сходових маршів) з метою підвищення їх меж вогнестійкості, які повинні виконуватися одночасно із зведенням будівлі (пункт 8.4.29 Правил пожежної безпеки в Україні); не виконано монтаж спринклерного пожежегасіння сміттєзбиральної камери (одночасно із зведенням об'єкту) (пункт 8.4.58 Правил); на новобудові не встановлений порядок відключення напруги з електрообладнання, силових та контрольних кабелів на випадок пожежі, крім систем протипожежного водопостачання та евакуаційного (аварійного) освітлення (пункт 5.1.31 Правил); пожежний щит (стенд) та засоби пожежегасіння не пофарбовані у відповідні кольори з ДСТУ ІSО 6309:2007 (пункт 6.4.11 Правил); на пожежному щиті (стенді) не вказано порядковий номер та номер телефону для виклику пожежної охорони (пункт 6.4.12 Правил); пожежний щит (стенд) не в повній мірі укомплектований немеханізованим пожежним ручним інструментом відповідно до належності (пункти 6.4.9, 8.4.9 Правил); не передбачено встановлення протипожежних дверей 2-го типу виходу на покрівлю житлового будинку (пункти 6.6 Правил); не надано на розгляд сертифікати відповідності на встановлені вхідні двері квартир, які повинні мати вогнестійкість не менше ЕІ 30 (пункт 2.34 Правил); не надано на розгляд протоколи випробувань на будівельні матеріали (утеплення покрівлі, стін) за показниками пожежної небезпеки (пункти 2, 2.19, 3.4 Правил); не заведений журнал інструктажів з питань пожежної безпеки (пункти 3.18, 8.4.4 Правил); горючі будівельні відходи не придбано з території будівництва (пункти 8.4.18 Правил).

Суд зазначає, що Кодексом цивільного захисту України регулюються відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності.

Згідно ч.3 ст.55 Кодексу цивільного захисту України забезпечення пожежної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.

У відповідності до п.12 ч.1 ст.67 Кодексу цивільного захисту України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить: звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Частиною 2 статті 68 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Згідно ст.70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зокрема, є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення.

З матеріалів справи слідує, що на новобудові, яка знаходиться в місті Херсоні по проспекту Сенявіна в районі будинку № 152, серед чисельних порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, мають місце такі, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, та у подальшому можуть призвести до тяжких наслідків у сфері цивільного захисту та пожежної безпеки, що, в свою чергу, є підставою для застосування санкцій за порушення вимог законодавства з питань пожежної безпеки.

Положеннями ст.3 Конституції України передбачено, що людина, її життя і здоров"я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

При цьому суд зазначає, що з моменту звернення Управління ДСНС України в Херсонській області 03.09.2013 р. до суду з позовом і до розгляду справи по суті - 01.10.2013 р. відповідачем не надано жодних доказів щодо вжиття заходів стосовно усунення виявлених під час перевірки порушень. Представник відповідача у судовому засіданні невиконання законних вимог Управління ДСНС України у Херсонській області щодо створення та забезпечення безпечних умов для проживання людей у новобудові обґрунтовує лише тим, що будинок введений в експлуатацію, а тому він повністю відповідає вимогам державних будівельних норм, стандартів та правил. Між тим суд вважає таку позицію представника відповідача помилковою, оскільки Управлінням ДСНС України у Херсонській області, яке є спеціальним органом виконавчої влади, що здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, виявлено такі порушення у сфері пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, та у подальшому можуть призвести до тяжких наслідків у сфері цивільного захисту та пожежної безпеки. При цьому, жодним нормативно-правовим актом не заборонено позивачу при виявлені порушень у сфері пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров"ю людей, при проведенні перевірки, під час якої об"єкт було здано в експлуатацію, звертатися до адміністративного суду з позовом про вжиття заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

Твердження представника відповідача про передчасність звернення Управління ДСНС України у Херсонській області до суду з даним позовом, так як не закінчилися строки усунення недоліків, визначених позивачем у приписі № 01 від 27.08.2013 р., є безпідставними, так як: по-перше, приписом визначені строки усунення - до 16.09.2013 р., 23.09.2013 р., 27.09.2013 р., між тим відповідач станом на 01.10.2013 р. не надав доказів про вжиття заходів щодо усунення порушень; по-друге, наявність припису не перешкоджає та не позбавляє права Управління ДСНС України в Херсонській області, при виявлені порушень, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, та у подальшому можуть призвести до тяжких наслідків у сфері цивільного захисту та пожежної безпеки, звертатися до адміністративного суду з позовом про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

Що стосується наданих відповідачем до суду документів (акти освідчення скритих робіт від 14.08.2012 р., від 06.12.2012 р., від 04.07.2013 р., лист № 183/1 від 13.10.2011 р. на адресу ВАТ "Херсон-Діпромісто", сертифікат стосовно виробництва плит гіпсокартонних, акт про проведення випробувань трубопроводів на міцність та герметичність від 06.12.2012 р., акт про проведення промивки (продувки) трубопроводів від 01.12.2012 р., інструкція про порядок відключення напруги з електрообладнання, силових та контрольних кабелів на випадок пожежі), які, на думку відповідача, спростовують порушення, викладені у п.1, 2, 3 акту перевірки, суд зазначає наступне.

Підпунктом 2.10 пункту 2 Порядку № 863 визначено, що позапланова перевірка суб'єкта господарювання є перевірка, проведення якої не передбачено планами роботи Держтехногенбезпеки України, її територіальних органів, яка проводиться на підставі, а саме: перевірки виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення планових перевірок органом Держтехногенбезпеки України. Під час проведення позапланової перевірки з'ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов'язковим зазначенням цих питань у посвідченні на проведення перевірки.

Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується у судовому засіданні представником відповідача, посадовій особі Управління ДСНС України у Херсонській області не надавалися жодні документи, що стосується зазначених у п.п.1, 2, 3, 8, 9, 10 акту перевірки порушень. Тому, документи надані до суду, як докази правомірної поведінки ТОВ "Південенерго" не можливо дослідити та перевірити у встановлений законодавством спосіб, оскільки відповідно до пп.2.10 п.2 Порядку № 863 таким способом є проведення позапланової перевірки.

Пунктом 5 статті 4 Закону України "Про основні засади державного контролю у сфері здійснення господарської діяльності" повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Наведені норми кореспондують із приписами пункту 2 частини 2 статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно якого окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи про застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням.

На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог Управління ДСНС України у Херсонській області.

Одночасно, суд вважає за необхідне роз'яснити відповідачу, що згідно ч.8 п.5 ст.4 Закону України "Про основні засади державного контролю у сфері здійснення господарської діяльності" застосовані адміністративним судом заходи реагування за позовом органу державного нагляду (контролю), а також вжиті органом державного нагляду (контролю) заходи, обґрунтованість яких підтверджена адміністративним судом, скасовуються адміністративним судом у порядку, встановленому процесуальним законом.

У відповідності до ч.ч.12-13 ст.183-2 КАС України особа має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої пунктом 5 частини першої цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

Керуючись ст.ст.8, 9, 12, 19, 71, 158-163, 167 КАС України, суд -

постановив:

Позов задовольнити.

Застосувати до Товариства з обмеженою відповідальністю "Південенерго" захід реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі дев"ятиповерхового житлового будинку по проспекту Сенявіна в районі будинку № 152 (квартал № 10) в місті Херсоні, житловий будинок № 84, друга черга будівництва.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 03 жовтня 2013 р.

Суддя Бездрабко О.І.

кат. 5.1.2