ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
ПОСТАНОВА
Іменем України
08 серпня 2013 рокуСправа №827/1048/13-а
Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі:
судді - Кравченко М.М.;
при секретарі - Коваль К.М.,
за участю:
представник позивача Сморчков Володимир Володимирович довіреність № б/н від 15.05.13 Севастопольська квартирно-експлуатаційна частина морська Міністерства оборони України;
представник відповідача Янчук Вікторія Вікторівна довіреність № 8-1-6/11131 від 19.12.12 Головне управління Держземагентства у м. Севастополі;
представник третьої особи Никифоров Ілля Миколайович довіреність № 01/13/Ю від 03.01.13 Товариство з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "Ларанд ЛТД";
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Севастополі адміністративну справу за позовом Севастопольської квартирно-експлуатаційної частини морська Міністерства оборони України до Головного управління Держземагентства у м. Севастополі, за участю третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "Ларанд ЛТД
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Севастопольська квартирно-експлуатаційна частина морська Міністерства оборони України звернулася до суду з адміністративним позовом до Головне управління Держземагенства у м. Севастополі про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвалами Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 17 квітня 2013 р. відкрито провадження в адміністративній справі № 827/1048/13-а, підготовче провадження по справі закінчене, справу призначене до судового розгляду.
16 липня 2013 р. до участі у справі у якості третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору залучено Товариство з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційну фірму "Ларанд ЛТД".
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, просив задовольнити позов з підстав, що у ньому наведені.
Представник третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору, Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційну фірму "Ларанд ЛТД" підтримав свої вимоги до позивача та відповідача, просив задовольнити свій позов з підстав, що у ньому наведені.
Представник відповідача заперечував проти позову позивача та третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору, Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційну фірму "Ларанд ЛТД", просив суд у задоволенні позовних вимог позивача та третьої особи відмовити.
Представник позивача заперечував проти позову третьої особи, просив у задоволенні позовних вимог третьої особи відмовити у зв'яЗемельного кодексу України із безпідставністю позовних вимог.
Заслухавши думку представників сторін та третьої особи, дослідивши матеріали справи та наявні докази, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог Севастопольської квартирно-експлуатаційної частини морська Міністерства оборони України до Головного управління Держземагентства у м. Севастополі, та відмову у задоволенні позовних вимог третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору, Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційну фірму "Ларанд ЛТД" до Севастопольської квартирно-експлуатаційної частини морська Міністерства оборони України та Головного управління Держземагентства у м. Севастополі, виходячи з такого.
Матеріали справи свідчать, що Севастопольська квартирно-експлуатаційна частина морська (надалі - КЕЧ), є юридичною особою, створеною є юридичною особою приватного права, створеною у формі установи згідно із законодавством України.
КЕЧ на праві постійного користування належить земельна ділянка площею 29015,30 кв.м., що розташована за адресою: м. Севастополь, вул. Отрадна, 12.
Відповідно до п. 9.1.10 Податкового кодексу України (надалі - Податкового кодексу України) до загальнодержавних податків та зборів відноситься плата за землю. Це підтверджує і п. 14.1.147 статті 14 Податкового кодексу України, відповідно до якого плата за землю це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Відповідно до статті 269 Податкового кодексу України платниками податку на землю є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі.
Відповідно до п. 14.1.73. статті 14 Податкового кодексу України землекористувачі - юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди.
Отже, позивач, як землекористувач, є суб'єктом сплати земельного податку.
Стаття 282 Податкового кодексу України встановлює пільги щодо сплати земельного податку для юридичних осіб.
Так, згідно з пп. 282.1.3. п. 282.1 статті 282 Податкового кодексу України, від сплати земельного податку звільняються органи державної влади та органи місцевого самоврядування, органи прокуратури, заклади, установи та організації, спеціалізовані санаторії України для реабілітації, лікування та оздоровлення хворих, військові формування, утворені відповідно до законів України, Збройні Сили України та Державна прикордонна служба України, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.
Суд погоджується із доводами позивача про те, КЕЧ, як військове формування, що повністю утримується за рахунок коштів державного бюджету, звільнено від сплати земельного податку.
Згідно з п. 284.3. ст. 284 Податкового кодексу України якщо платники податку, які користуються пільгами з цього податку, надають в оренду земельні ділянки, окремі будівлі, споруди або їх частини, податок за такі земельні ділянки та земельні ділянки під такими будівлями (їх частинами) сплачується на загальних підставах з урахуванням прибудинкової території.
Встановлено, що 11.07.2011 року між КЕЧ, з однієї сторони, та TOB «ВКФ «Ларанд ЛТД» з іншої сторони, укладено договір оренди №2/2011 нерухомого військового майна, розташованого в Севастопольському гарнізоні за адресою: місто Севастополь, вул. Отрадна, 12 (надалі - Договір оренди).
Відповідно до умов Договору оренди КЕЧ передало у строкове платне користування TOB «ВКФ «Ларанд ЛТД» нежитлові приміщення загальною площею 3819,5 кв.м, а також елементи благоустрою - асфальтове мощення. огорожа, ворота площею 10053,8 кв.м.
Таким чином, КЕЧ, користуючись пільгою зі сплати земельного податку на підставі пп. 282.1.3. п. 282.1 статті 282 Податкового кодексу України, втратило таку пільгу передавши нерухоме майно, розташоване на земельній ділянці, в оренду.
Таким чином, з 11.07.2011 року позивач мав сплачувати в установленому порядку земельний податок.
В грудні 2012 року позивач отримав від Головного управління Державного агентства земельних ресурсів України у місті Севастополі Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №6543-31/5 від 16.11.2012 року (надалі - Витяг).
Під час визначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки відповідачем застосовано коефіцієнт функціонального використання земельних ділянок - 2,50.
Суд не може погодитися із законністю таких дій відповідача виходячи з такого.
Стаття 270 Податкового кодексу України визначає об'єкт оподаткування земельним податком. Об'єктом оподаткування земельним податком є: земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні; земельні частки (паї), які перебувають у власності.
Відповідно до статті 271 Податкового кодексу України базою оподаткування земельним податком є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.
Згідно з частиною 2 статті 201 Земельного кодексу України (надалі - Земельного кодексу України) залежно від призначення та порядку проведення грошова оцінка земельних ділянок може бути нормативною і експертною.
Згідно з частиною 3 статті 201 Земельного кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо.
Відповідно до частини 5 статті 201 Земельного кодексу України грошова оцінка земельних ділянок проводиться за методикою, яка затверджується Кабінетом Міністрів України.
Правові засади проведення оцінки земель, професійної оціночної діяльності у сфері оцінки земель в Україні, регулювання відносин, пов'язаних з процесом оцінки земель, забезпечення проведення оцінки земель, з метою захисту законних інтересів держави та інших суб'єктів правовідносин у питаннях оцінки земель, інформаційного забезпечення оподаткування та ринку земель визначені законом України «Про оцінку земель».
Відповідно до статті 1 Закону України «Про оцінку земель», нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
Порядок проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок визначений в статті 18 Закону України «Про оцінку земель».
Так, відповідно до частини 1 статті 18 Закону України «Про оцінку земель», нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.
Відповідно до частини 2 статті 18 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України "Про землеустрій".
Відповідно до ч. 1 статті 20 Закону України «Про оцінку земель», за реЗакону України льтатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за реЗакону України льтатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт.
Відповідно до статті 21 Закону України «Про оцінку земель» технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.
Відповідно до пункту 271.2. статті 271 Податкового кодексу України рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Рішенням V сесії Севастопольської міської Ради від 20.12.2011 року №2163 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель в адміністративних границях міста Севастополя і введення. Зазначеним рішенням нормативну грошову оцінку земель введено в дію з 01.01.2012 року.
Відповідно до ч. 2 статті 20 Закону України «Про оцінку земель» дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Указом Президента України від 08.04.2011 року № 445/2011 «Про Державне агентство земельних ресурсів України» (надалі - Положення) затверджено положення про Державне агентство земельних ресурсів України (надалі - Держземагентство).
Згідно з ч. 1 Положення Держземагентство є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів та топографо-геодезичної і картографічної діяльності, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері земельних відносин та топографо-геодезичної і картографічної діяльності.
Згідно з пп. 6 п. 4. Положення Держземагентство видає витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок та надає інші адміністративні послуги відповідно до законодавства.
Відповідно до п. 7 Положення Держземагентство здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, містах, а також через міськрайонні. міжміські, міжрайонні територіальні органи.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.1995 року №213 затверджено «Методику нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів» (надалі - Методика).
Відповідно до п. 2-1 Методики дані за реЗакону України льтатами проведення нормативної грошової оцінки земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земель, що видається територіальним органом Держземагентства за місцезнаходженням земельної ділянки у строк, що не перевищує семи робочих днів з дати надходження відповідної заяви.
Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України. Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006 року №18/15/21/11 затверджено «Порядок нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів» (надалі - Порядок).
Згідно з ч. 1 п. 3.5. Порядку коефіцієнт, який характериЗакону України є функціональне використання земельної ділянки (Кф) (додаток 1, табл. 1.1), ураховує відносну прибутковість видів економічної діяльності.
Згідно з ч. 2 п. 3.5 Порядку віднесення земель до категорії земель за функціональним використанням провадиться згідно з Інструкцією з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми NN 6-зем, ба-зем, 6б-зем, 2-зем), затвердженою наказом Держкомстату України від 05.11.98 N 377, зареєстрованою в Мін'юсті України 14.12.98 за N 788/3228, відповідно до видів економічної діяльності, зазначених у довідках, що надають юридичним особам органи державної статистики.
Як випливає з довідки про включення КЕЧ до Єдиного державного реєстру підприємств та установ України №33/06, видом діяльності КЕЧ згідно з КВЕД с 75.22.0 ОБОРОНА.
Як вбачається за КВЕД номеру 75.22.0 відповідає діяльність у сфері оборони. Цей вид діяльності знаходиться в секції L. Відповідно до додатку 1 до пунктів 3.5, 3.7, 3.9, 3.10 Порядку (таблиця 1.1) видам економічної діяльності, які знаходяться в Секції L державного класифікатора видів економічної діяльності, відповідає коефіцієнт 0,7, а не 2,50 як зазначено у Витязі.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про протиправність дій Головного управління Державного агентства з земельних ресурсів у місті Севастополі по застосуванню у витязі №6543-31/5 від 16.11.2012 року з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки до земельної ділянки площею 29015,30 кв.м.. розташованої за адресою м. Севастополь, вул. Отрадна, 12, коефіцієнту функціонального використання - 2,50.
Наведені вище доводи виключають можливість задоволення позовних вимог третьої особи до позивача та відповідача.
Частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Як визначено положеннями частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Отже, з наведеного випливає, що позивач може обрати будь-який спосіб захисту свого порушеного права, який не заборонено законом, а суд повинен захистити таке право, якщо буде встановлено його порушення.
Згідно ч.ч.1, 2 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо докаЗакону України вання правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Системно аналіЗакону України ючи докази по справі у їх сукупності, суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено правомірності своїх дій та рішень, а заперечення відповідача на позов спростовуються фактичними обставинами, які були досліджені у судовому засіданні.
Керуючись ст. ст. 158-163, 167 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Севастопольської квартирно-експлуатаційної частини морська Міністерства оборони України до Головного управління Держземагентства у м. Севастополі задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Державного агентства з земельних ресурсів у місті Севастополі по застосуванню у витязі № 6543-31/5 від 16.11.2012 р. з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки до земельної ділянки площею 29015,30 кв.м., розташованої за адресою м. Севастополя, вул. Отрадна, 12 коефіцієнту функціонального використання - 2,50.
Зобов'язати Головне управління Державного агентства з земельних ресурсів у місті Севастополі видати Севастопольської квартирно-експлуатаційної частини морська Міністерства оборони України новий витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки до земельної ділянки площею 29015,30 кв.м., розташованої за адресою м. Севастополя, вул. Отрадна, 12 із застосуванням коефіцієнту функціонального використання земельної ділянки 0,7.
У задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "Ларанд ЛТД до Севастопольської квартирно-експлуатаційної частини морська Міністерства оборони України, Головного управління Держземагентства у м. Севастополі - відмовити.
Повний текст постанови складений 13 серпня 2013 р.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України, та може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки, передбачені ст. 186 КАС України.
Постанова не набрала законної сили.
Суддя М.М. Кравченко