Справа № 110/1667/13-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"01" жовтня 2013 р.
Красноперекопський міськрайонний суд АР Крим у складі: головуючого судді Шевченко О.В., за участю секретаря Бєлковій Н.М., представників ДП «Придніпровська залізниця» - Мотової С.П., Бурмістрова І.М., Лісового І.В., представника УПТСЗ Красноперекопської міської ради АР Крим - Гнезділової І.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Красноперекопськ адміністративний позов Державного підприємства «Придніпровська залізниця» до управління праці та соціального захисту Красноперекопської міської ради АР Крим про визнання протиправними дій та стягнення заборгованості за пільгове перевезення пасажирів,
Встановив:
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, який мотивує тим, що між сторонами існує договір про розрахунки за надані послуги по перевезенню пільгових категорій громадян у приміському сполучені. Відповідач своїх договірні зобов'язання не виконує, станом на 31 грудня 2012 року заборгованість становить89130,24 грн. Просить визнати бездіяльність відповідача протиправною, стягнути заборгованість.
Представник Державного підприємства «Придніпровська залізниця» Мотова С.П., Бурмістров І.М., Лісовий І.В. в судове засідання з'явилися, позов підтримали. Зазначили, що дійсно за березень 2012 року було помилково включена така категорія осіб як діти-сироти, вартість на їх проїзд склав 140 грн.
Управління праці та соціального захисту Красноперекопської міської ради АР Крим - Гнезділова І.В. в судове засідання з'явилася, з позовом не згодна. Надала заперечення проти позову.
Дослідивши письмові матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню.
Статтею 95 Конституції України встановлено, що бюджетна система України будується на засадах справедливого і неупередженого розподілу суспільного багатства між громадянами і територіальними громадами.
Виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» передбачено субвенцію державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг і компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян: ветеранам війни і праці, військової служби, органів внутрішніх справ, реабілітованим громадянам, які стали інвалідами внаслідок репресії, інвалідам згідно постанови Кабінету Міністрів України від 17.05.1993 року № 354 «Про безкоштовний проїзд пенсіонерів на транспорті загального користування» та «Про продовження дії постанови Кабінету Міністрів України від 17.05.1993 року № 354» від 16.08.1994 року № 555.
Відповідно до ст. 75 Бюджетного кодексу України вбачається, що в тижневий термін з дня ухвалення Закону України про Державний бюджет України, Кабінет Міністрів України доводить до місцевих державних адміністрацій, виконавських органів відповідних місцевих рад, визначних даним законом, показники міжбюджетних відносин (включаючи обсяги міжбюджетних трансфертів для відповідних бюджетів).
Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 року № 256 Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, встановлено, що управління праці та соціального захисту населення є розпорядником коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів щодо виконання державних програм з соціального захисту населення відносно пільг з компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян.
В залежності від обсягу субвенції, яка передбачена для міста, фінансовим управління Красноперекопської міської ради визначені видатки, що фінансуються за рахунок коштів субвенції державного бюджету для оплати витрат по перевезенню пільгових категорій населення залізничним транспортом.
Відповідно до ч. 5 ст. 9 Закону України «Про залізничний транспорт» для захисту інтересів окремих категорій громадян на пасажирських перевезеннях, у тому числі приміських, можуть передбачатися пільгові тарифи. Збитки залізничного транспорту загального користування від їх використання відшкодовуються залізницям за рахунок державного або місцевих бюджетів залежно від того, яким органом прийнято рішення щодо введення відповідних пільг.
Суд зазначає, що пільгове перевезення пасажирів залізничним транспортом передбачено такими нормативно-правовими актами, зокрема, Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», Законом України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні» та іншими.
Рішенням міської ради на 2012 рік на компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян на залізничному транспорті затверджений обсяг коштів в сумі 80000 грн. головним розпорядником вказаних коштів визначене управління праці та соціального захисту населення.
Судом встановлене, що 11.01.2012 року між ДП «Придніпровська залізниця» в особі відокремленого структурного підрозділу «Кримська дирекція залізничних перевезень» укладено договір № 19/14/ПР/ДН-4-12-111/НЮдч про розрахунку за надані послуги по перевезенню пільгових категорій громадян у приміському сполучені з відповідачем - управлінням праці та соціального захисту Красноперекопської міської ради.
Відповідно до п. 2.1 вказаного договору вбачається, що Управління праці та соціального захисту Красноперекопської міської ради АР Крим зобов'язано компенсувати збитки за перевезення у приміському сполученні окремих пільгових категорій громадян на залізничному транспорті загального користування на підставі наданих позивачем звітів та актів звіряння, після надходження грошових коштів та відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 року № 256 «Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету» (а.с. 71).
Умови договору відповідають вимогам ч.5 ст.9 Закону України «Про залізничний транспорт», який передбачає, що для захисту інтересів окремих категорій громадян на пасажирських перевезеннях, у тому числі приміських, можуть передбачатися пільгові тарифи. Збитки залізничного транспорту загального користування від їх використання відшкодовуються залізницям за рахунок державного або місцевих бюджетів залежно від того, яким органом прийнято рішення щодо введення відповідних пільг.
Порядок розрахунків обсягів компенсаційних виплат за пільгове перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2009 року за № 1359. Пункт 10 Порядку передбачає, що залізниці подають відповідним головним розпорядникам коштів рахунок на суму, які підлягає компенсації та облікові форми.
Щомісячно, протягом 2012 року позивач подавав відповідачу облікові форми на загальну суму 169130,24 грн., тобто на суму наданих послуг з 1 січня 2012 року по 31 грудня 2012 року, що підтверджується довідкою про перевезення пільгових категорій пасажирів у приміському сполученні по вокзалу Красноперекопськ за 2012 рік, актами звіряння розрахунків за надання населенню послуг, на які надаються пільги, між Кримською дирекцією залізничних перевезень та головним розпорядником коштів місцевого бюджету - Управлінням праці та соціального захисту населення Красноперекопської міської ради за січень - грудень 2012 року
Однак, відповідачем компенсовано було лише 89000,00 грн.
Заборгованість станом на 31 грудня 2012 року становить 89130,24 грн.
Управлінням праці та соціального захисту Красноперекопської міської ради із сумою заборгованістю 89130,24 грн. не згодна, а саме із заборгованість за період січня 2012 року - 3208,80 грн., березень 2012 року - 140 грн., липень 2012 року - 1715,22 грн., а всього у загальному розмірі 5064,02 грн.
Порядком розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2009 року № 1359 визначається механізм розрахунку обсягів компенсаційних виплат залізницям за пільгові перевезення окремих категорій громадян, яким таке право надано законом, що здійснюються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів, а також субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на зазначені цілі. (надалі - Порядок № 1359).
Відповідно до п. 9 даного Порядку № 1359 встановлено, що на підставі місячної станційної звітності залізниці складають облікову форму про недоотримані кошти за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, витрати на перевезення яких відшкодовуються з державного або місцевих бюджетів, згідно з додатком.
Для компенсації недоотриманих коштів облікова форма складається окремо для органу виконавчої влади, який є головним розпорядником бюджетних коштів, передбачених на цю мету державним бюджетом, та органу виконавчої влади, який є головним розпорядником коштів, виділених місцевим бюджетом.
Пунктом 10 цього Порядку № 1359 вбачається, що залізниці не пізніше ніж 15 числа місяця наступного звітного періоду подають відповідним головним розпорядникам коштів рахунок на суму, яка підлягає компенсації, та облікові форми.
Згідно з п. 11 Порядку № 1359 встановлено, що головні розпорядники коштів, передбачених на компенсаційні виплати, після надходження їх на власні рахунки у п'ятиденний строк перераховують зазначені кошти відповідній залізниці.
Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету від 04.03.2002 року № 256 визначає відповідно до статті 102 Бюджетного кодексу України механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення щодо надання пільг та житлових субсидій населенню. (надалі - Порядок № 256).
Відповідно до пп. 8 п. 6 Порядку № 256 вбачається, що у разі виникнення додаткових зобов'язань головні розпорядники коштів місцевих бюджетів надсилають щомісяця до 18 числа фінансовим органам райдержадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення) уточнену інформацію про фактично нараховані у поточному місяці суми. Зазначені фінансові органи готують уточнені реєстри нарахованих у поточному місяці сум та подають їх до 20 числа Міністерству фінансів Автономної Республіки Крим, фінансовим органам обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, управлінням Державної казначейської служби в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі.
З урахуванням викладеного, вбачається, що дійсно за березень 2012 року ДП «Придніпровська залізниця» помилково внесла суму у розмірі 140 грн. які не входять до бюджетного асигнування УТСЗН Красноперекопської міської ради, що також підтверджено представниками позивача.
Проте щодо іншого - Управлінням праці та соціального захисту Красноперекопської міської ради не надано доказів нарахування сум, що виходять з межі вищевказаного бюджетного асигнування та надіслання відповідним фінансовим органам уточненої інформації, що спричинили фактичну неможливість відшкодування заявлених позивачем витрат у зв'язку із перевезенням пільгових категорій громадян.
Суд не приймає доводи відповідача щодо відсутності бюджетних асигнувань як підставу звільнення від відповідальності за порушення чинного законодавства, оскільки відсутність бюджетного асигнування не є підставою для звільнення від виконання грошового зобов'язання органу виконавчої влади, тобто Управлінням праці та соціального захисту Красноперекопської міської ради.
Аналогічні висновки міститься в постанові Верховного Суду України від 13 жовтня 2009 року у справі №21-348во09; в ухвалі Вищого Адміністративного суду України від 15.07.2013 року у справі К/800/33321/13.
Суд не приймає довід представника відповідача, що за січень 2012 року ДП «Придніпровська залізниця» надавало розрахунок за старим методом (за списками пільгових осіб) , а не за новим - за обліковими формами, що призвело до корегування та перевірки цих списків із запізненням, тобто тільки у лютому 2012 року. Проте суд вважає, що хоча із запізненням списки осіб, які мають право на пільгове перевезення, було подано і витрати на їх перевезення мале місце, а тому вони підлягали відшкодуванню.
Суд не приймає довід представника відповідача, що за липень 2012 рік відсутні облікові форми на суму 1715,22 грн., а тому витрати за липень 2012 року у загальному розмірі 15156,75 грн. (15156,75-1715,22 грн=13441,53 грн), не підтверджені належними доказами. Проте згідно з актом звірки за серпень 2012 року (а.с.122) витрати у загальному розмірі 15156,75 грн. затверджені обома сторонами договору, ніхто протягом періоду з серпня 2012 року по теперішній час не висказував свою незгоду із нарахованими витратами у розмірі 1715,22 грн., а тому ці витрати на пільгове перевезення пасажирів приміським залізничним транспортом підлягають відшкодуванню.
На підставі вказаного, Закону України «Про залізничний транспорт», ст.ст. 6, 17, 155, 157 КАС України, керуючись ст.ст.158 - 163 КАС України, суд
Постановив:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Красноперекопської міської ради АР Крим у частині невиконання вимог п.6 «Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету» затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2002 року № 256, а саме: не реєстрації за період з 1 січня 2012 року по 31 грудня 2012 року додаткових зобов'язань за фактично надані послуги пільгового проїзду залізницею у приміському сполученні окремих категорій громадян по станціям та зупиночним пунктам території Красноперекопської міської ради за вказаний період та не надсилань інформації про додаткові зобов'язання щомісяця до 18 числа фінансовому органу Красноперекопської міської ради АР Крим.
Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Красноперекопської міської ради АР Крим в частині неповної сплати Державному підприємству «Придніпровська залізниця» витрат на перевезення пасажирів залізницею, які користуються пільгами з оплати проїзду у приміських поїздах за період з 1 січня 2012 року по 31 грудня 2012 року.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Красноперекопської міської ради АР Крим на користь Державного підприємства «Придніпровська залізниця» витрати на перевезення залізницею пасажирів, які користуються пільгами з оплати проїзду у приміських поїздах, за період з 1 січня 2012 року по 31 грудня 2012 року у сумі 88990,24 грн. В інший частині позову відмовити.
Судові витрати, понесені позивачем у сумі 2263,31 грн. стягнути з місцевого бюджету міста Красноперекопськ на користь ДП «Придніпровська залізниця».
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Красноперекопський міськрайонний суд АР Крим протягом 10 днів з часу отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлений 02.10.2013 року.
Суддя: О. В. Шевченко