Справа № 522/6102/13-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 червня 2013 року м. Одеса
Приморський районний суд м. Одеси в складі:
головуючого одноособово судді Донцова Д.Ю.
при секретарі судового засідання Кінгольц М.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Одесі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області; третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Одеський обласний військовий комісаріат про зобов'язання суб'єкта владних повноважень зробити перерахунок раніше призначеної пенсії,
ВСТАНОВИВ:
13 березня 2013 року до суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якій позивач просить зобов'язати суб'єкта владних повноважень Головно управлення Пенсійного фонду Україна в Одеській області зробити перерахунок раніше призначеної пенсії з 01 січня 2012 року з урахуванням виплат у її складі: окладу за військом званням; надбавки за вислугу років у розмірі 35 відсотків посадового окладу та окладу за військовим званням; надбавки за роботу з таємними документами у розмірі 15 відсотків від посадового окладу; надбавки до посадового окладу за третій кваліфікаційний клас судді; надбавки за високі досягнення або виконання особливо важливої роботи у розмірі 50 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавки за кваліфікаційний клас; премії у розмірі 100 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавки за кваліфікаційний клас та здійснити доплату частини не виплаченої ОСОБА_3 пенсії з 01 січня 2012 року до теперішнього часу.
Позивач у судове засідання не з'явилися, про час та місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином, згідно наданої до суду заяви просить справу розглядати у його відсутності.
Представник відповідача, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в судове засідання не з'явився, про час та місце проведення судового засідання відповідач був повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив. Згідно наданого до суду письмового заперечення на адміністративний позов, просить в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі з підстав, наведених в запереченні.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Одеського обласного військового комісаріату, у судове засідання не з'явився, про час та місце проведення судового засідання третя особа була повідомлена належним чином, причини неявки суду не повідомлені.
Суд вважає за необхідне розглядати справу без участі сторін, на підставі наявних у ній доказів, що відповідає ч. 4 ст. 122 та ст. 128 КАС України.
Дослідивши надані позивачем письмові докази та оцінивши заперечення відповідача в сукупності, проаналізувавши приписи чинного законодавства України у відповідний період, зазначений в позові, на підставі повного і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Правовідносини між сторонами є адміністративно-правовими та урегульовані положеннями КАС України.
Відповідно до ч.1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Судом встановлені такі обставини справи.
01 листопада 2010 року ОСОБА_1 була призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсійна справа № НОМЕР_1.
Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 12 липня 2012 року по справі № 1522/6984/2010 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третя особа на стороні відповідача Одеській обласний військовий комісаріат, про зобов'язання суб'єктів владних повноважень зробити перерахунок раніше призначеної пенсії задоволено, постановлено зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області зробити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії у зв'язку із змінами посадового окладу, а саме виходячи з його нового розміру в сумі 9013,20 грн. з 01.01.2012 р. по 31.03.2012 р. та виходячи з його нового розміру в сумі 9189,60 грн. з 01.04.2012 р.
Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 02 жовтня 2012 року апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області залишено без задоволення, а постанову Приморського районного суду м. Одеси від 12 липня 2012 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третя особа на стороні відповідача Одеській обласний військовий комісаріат, про зобов'язання суб'єктів владних повноважень зробити перерахунок раніше призначеної пенсії без змін.
Відповідач в заперечені проти позову цих фактів не заперечує.
Відповідно до листа Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 28.02.2013 р. № 235/Д-11, 236/Д-11, 237/Д-11 позивача повідомлено, що відповідачем згідно постанови відділу виконання рішень управління держаної виконавчої служби Головного управління юстиції в Одеській області від 27.12.2012 р. про відкриття виконавчого провадження по виконавчому листу № 1522/6984/12, виданому 23.11.2012 р. Приморським районним судом м. Одеси, яким зобов'язано Головне управління провести перерахунок пенсії у зв'язку із зміною посадового окладу, виходячи з його нового розміру в сумі 9013,20 грн. за період з 01.01.2012 р. по 31.03.2013 р. та у розмірі 9189,60 грн. з 01.04.2012 р., ОСОБА_1 у січні 2013 року було проведено відповідний перерахунок пенсії. Доплата за період з 01.01.2012 р. по 31.01.2013 р. в сумі 4420,99 грн. буду виплачена за умови надходження коштів на ці цілі.
В позовній заяві позивач зазначає, що вважає такі дії неправомірними, оскільки постановою Приморського районного суду м. Одеси від 12 липня 2012 року у справі № 1522/6984/12 відповідача не було зобов'язано припинити виплату інших складових грошового забезпечення, і при цьому перерахунок пенсії був пов'язаний виключно з необхідністю підвищення розміру лише однієї із її складових - посадового окладу.
Відповідно до вимоги ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно ч. 3 ст. 63 вищезазначеного Закону, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», встановлено, що грошове забезпечення складається з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім місячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років, згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Тобто, щомісячна премія являється основним видом грошового забезпечення військовослужбовців з якого нараховується пенсія.
Відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів; грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
В преамбулі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», визначається, що держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за ним Законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до п. 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 01.11.1996 року № 9 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя», суд при розгляді справи повинен застосувати тільки той закон, який ґрунтується на Конституції і не суперечить їй.
Пенсійний фонд України, функціонуючий на підставі Указу Президента України від 01.03.2001 р. № 121 «Про Положення про Пенсійний фонд України», є центральним органом виконавчої влади і, як і всі його підрозділи, повинний виконувати вимоги чинного законодавства.
Правовідносини, що виникають в процесі реалізації права на пенсійне забезпечення (в даному випадку це стосується можливості реалізації встановленої державою гарантії для військовослужбовців та деяких інших осіб на отримання пенсійного забезпечення, розмір якого визначається у певному порядку, відмінному від пенсій для решти категорій громадян) будуються на принципі юридичної визначеності. Зазначений принцип не дозволяє державі посилатися на відсутність певного нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах.
Затверджуючи і забезпечуючи права і свободи громадян, держава окремими законами України встановила певні соціальні пільги, компенсації і гарантії, що є складовою конституційного права на соціальний захист, а тому відповідно до ч. 2 ст. 6, ч. 2 ст. 19, ч. 1 ст. 68 Конституції України вони є загальнообов'язковими, однаковою мірою мають додержуватися органами державної влади, місцевого самоврядування, їх посадовими особами.
Відповідно ч. 2 ст. 19, ст. 22 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, при цьому права громадян не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав.
Невиконання державою своїх соціальних зобов'язань щодо окремих осіб закономірно призводить до порушення принципів соціальної, правової держави, ставить громадян у нерівні умови, підриває принцип довіри особи до держави.
Керуючись статтею 11 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до Кодексу адміністративного судочинства, і не може виходити за межи позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно зробити для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Наряду з цим, в силу ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, визнання зобов'язання зробити перерахунок раніше призначеної пенсії за період з 01 січня 2012 року окладу за військом званням; надбавки за вислугу років у розмірі 35 відсотків посадового окладу та окладу за військовим званням; надбавки за роботу з таємними документами у розмірі 15 відсотків від посадового окладу; надбавки до посадового окладу за третій кваліфікаційний клас судді; надбавки за високі досягнення або виконання особливо важливої роботи у розмірі 50 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавки за кваліфікаційний клас; премії у розмірі 100 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавки за кваліфікаційний клас та здійснити доплату частини не виплаченої ОСОБА_3 пенсії з 01 січня 2012 року по день винесення рішення суду підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись статтями 3, 6, 8, 21, 22, 24, 48, 55, 56, 124, 147, 152. Конституції України, Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» ст.ст. 9-11, 70, 159-163,122, 128, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області; третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Одеський обласний військовий комісаріат про зобов'язання суб'єкта владних повноважень зробити перерахунок раніше призначеної пенсії - задовольнити.
Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Одеській області зробити перерахунок раніше призначеної пенсії з 01 січня 2012 року з урахуванням виплат у її складі: окладу за військом званням; надбавки за вислугу років у розмірі 35 відсотків посадового окладу та окладу за військовим званням; надбавки за роботу з таємними документами у розмірі 15 відсотків від посадового окладу; надбавки до посадового окладу за третій кваліфікаційний клас судді; надбавки за високі досягнення або виконання особливо важливої роботи у розмірі 50 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавки за кваліфікаційний клас; премії у розмірі 100 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавки за кваліфікаційний клас та здійснити доплату частини не виплаченої ОСОБА_1 пенсії з 01 січня 2012 року до дня прийняття постанови суду.
Постанова може бути оскаржена в Одеський апеляційний адміністративний суд через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. Якщо було подано апеляційну скаргу , постанова якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя: