Постанова № 33851330, 30.09.2013, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.09.2013
Номер справи
812/7892/13-а
Номер документу
33851330
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

10.1

ПОСТАНОВА

Іменем України

30 вересня 2013 року Справа № 812/7892/13-а

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Ірметова О.В. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративний позов Свердловського міськрайонного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю, -

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Свердловського міськрайонного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю в розмірі 6729,06 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач послався на те, що ОСОБА_1 перебував на обліку у Свердловському міськрайонному центрі зайнятості у якості безробітного з 10.04.2013 року по 17.07.2013 року.

В ході розслідування страхового випадку виявлено, що ОСОБА_1 в період перебування на обліку в центрі зайнятості як безробітній, отримував пенсію за віком на пільгових умовах, тобто не мав права на отримання матеріальної допомоги по безробіттю. За період перебування на обліку в державній службі зайнятості з 10.04.2013 року по 17.07.2013 року відповідачу була нарахована та виплачена допомога по безробіттю у сумі 6729,06 грн.

У пояснювальній від 10.07.2013 ОСОБА_1 погодився повернути зазначену суму у добровільному порядку.

Оскільки відповідачем кошти добровільно не повернуті, позивач просить стягнути з відповідача 6729,06 грн. - розмір незаконно отриманої допомоги по безробіттю.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню повністю з таких підстав.

Вирішуючи питання про наявність підстав для стягнення з ОСОБА_1 виплачені кошти за час перебування в статусі безробітного суд виходить з наступного.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.43 Закону України «Про зайнятість населення» (далі - Закон №5067) статусу безробітного може набути особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи.

Згідно з п.4 ч.2 ст.44 Закону №5067 зареєстровані безробітні зобов'язані інформувати територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, протягом трьох робочих днів про обставини припинення реєстрації, визначені у частині першій статті 45 цього Закону.

Відповідно до п.13 ч.1 ст.45 цього Закону реєстрація безробітного в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, припиняється у разі досягнення особою встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійного віку або призначення пенсії на пільгових умовах, або за вислугу років.

Механізм проведення розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення визначає Порядок розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13 лютого 2009 року № 60/62, постановою правління Пенсійного фонду України від 13 лютого 2009 року № 7-1 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 12 березня 2009 року за № 232/16248 (надалі -Порядок № 60/62).

У відповідності із пунктом 5 Порядку № 60/62 перевірка достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, проводиться центрами зайнятості шляхом: звіряння наданої особою інформації з відомостями, наявними в Державній податковій адміністрації України, Пенсійному фонді України, у державних реєстраторів; використання даних вищевказаних органів, Державного департаменту нагляду за додержанням законодавства про працю, контрольно-ревізійних органів цільового використання коштів Фонду; проведення центром зайнятості перевірки достовірності зазначених у довідках про середню заробітну плату даних та записів у трудових книжках безпосередньо на підприємствах, в установах, організаціях та у фізичних осіб, які використовують найману працю, у порядку, встановленому законодавством. За результатами звірки або перевірки оформлюється акт, який підписується посадовими особами, що її проводили.

У разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа згідно пункту 6 Порядку № 60/62 знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.

Рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформлюється наказом. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти (пункт 7 Порядку № 60/62).

Пунктом 8 Порядку № 60/62 регламентовано, що у разі неможливості вручення повідомлення про необхідність повернення коштів з підстав, передбачених абзацом першим пункту 132 Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17 серпня 2002 року № 1155, відмови особи чи роботодавця повернути кошти, а також у разі неповернення їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.

Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 був зареєстрований в Свердловському міськрайонному центрі зайнятості з 10.04.2013 року як такий, що шукає роботу та перебував у статусі безробітного з 10.04.2013 по 17.07.2013 року (а.с.7, 8, 12).

Згідно довідки від 10.07.2013, виданої УПФУ в м. Свердловську, ОСОБА_1 з лютого 2013 року було призначено пенсію за віком за списком №1 (а.с.15). Факт отримання відповідачем пенсії за віком, призначеної на пільгових умовах також підтверджується відповіддю УПФУ в м. Свердловську на судовий запит (а.с.22).

Згідно акту розслідування страхових випадків №105 від 15 липня 2013 року ОСОБА_1 під час подання заяви про надання статусу безробітного від 10.04.2013 не повідомив про відношення до категорії громадян, які мають право на призначення пенсії на пільгових умовах, що привело к неприйняттю своєчасного рішення про відмову у статусі безробітного та відмовленню у допомоги по безробіттю (а.с.9). В поясненнях ОСОБА_1 зазначив, що на період звернення до центру зайнятості була написана заява до Пенсійного фонду, але пенсія не була призначена.

На виконання порядку розслідування страхових випадків позивачем прийнято наказ №НТ 130717 від 17.07.2013 року про повернення коштів, з яким відповідач був ознайомився 12.08.2013 (а.с.11).

Оскільки у судовому засіданні було встановлено, що ОСОБА_1 під час перебування на обліку в Свердловському міськрайонному центрі зайнятості набув статусу пенсіонера та з лютого 2013 року йому було призначено пенсію за віком на пільгових умовах, що унеможливлює його перебування у статусі безробітного, та відповідач після призначення йому пенсії не сповістив відповідача про обставини, які впливають на умови перебування його у статусі безробітного, суд вважає, що вимоги Свердловського міськрайонного центру зайнятості про стягнення з ОСОБА_1 сум коштів, виплачених за час перебування відповідача у статусі безробітного.

Враховуючи вимоги частини 4 статті 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись статтею 2, 11, 17, 18, 71, 87, 90, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Свердловського міськрайонного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Свердловського міськрайонного центру зайнятості незаконно отриманої матеріальної допомоги по безробіттю у сумі 6729,06 грн. ( шість тисяч сімсот двадцять дев'ять гривень 06 коп.).

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

На підставі частини 3 статті 160 КАС України у судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено, про що згідно вимог частини 2 статті 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.

Суддя О.В. Ірметова