Рішення № 3385049, 12.01.2009, Господарський суд Луганської області

Дата ухвалення
12.01.2009
Номер справи
19/15пн
Номер документу
3385049
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32 ______

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12.01.09 Справа № 19/15пн

Суддя Косенко Т.В., за участю секретаря судового засідання Хухрянської І.В., розглянув матеріали справи за позовом

Прокурора міста Антрацита в інтересах держави в особі Антрацитівської міської ради, м.Антрацит Луганської області

до фізичної особи -підприємця ОСОБА_1, м.Антрацит Луганської області

про повернення земельної ділянки

в присутності представників сторін:

від заявника -представник не прибув;

від позивача - Земледенко С.С., довіреність № 01-5-1/3 від 09.01.2009;

від відповідача -ОСОБА_1., паспорт НОМЕР_1 від 11.11.1998.

В С Т А Н О В И В:

Обставини справи: заявлено вимоги про зобов'язання відповідача звільнити земельну ділянку площею 0,0097 га, розташовану у м.Антрациті Луганської області, вул.Петровського, в районі будівлі хімчистки.

На підставі рішення Антрацитівської міської ради від 30.10.2007 № 24/23, Приватному підприємцю ОСОБА_1 було надано у користування на умовах оренди (терміном на п'ять років) земельну ділянку площею 0,0190 га, яка розташована за адресою: м.Антрацит Луганської області, вул.Петровського, в районі будівлі хімчистки для обслуговування торгівельного кіоску та організації літнього майданчика.

Управлінням з контролю за використанням та охороною земель у Луганській області 28.07.2008 було здійснено перевірку дотримання вимог земельного законодавства. У результаті перевірки було встановлено, що Приватним підприємцем ОСОБА_1 самовільно використовується земельна ділянка площею 0,0097 га, яка розташована за адресою: м.Антрацит Луганської області, вул.Петровського, в районі будівлі хімчистки.

Діями Приватного підприємця ОСОБА_1 порушені вимоги ст.ст.124-125 Земельного кодексу України, про що було складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 28.07.2008.

З метою усунення порушення вимог земельного законодавства відповідачу було надано припис від 29.07.2008 № 1152, в якому приписувалося в 30-денний термін оформити правовстановлюючі документи на вищезазначену земельну ділянку.

У відношенні відповідача був складений протокол про адміністративне правопорушення № 000050 від 29.07.2009 за правопорушення передбачене ст.531 Кодексу України про адміністративні правопорушення та ст.211 Земельного кодексу України.

Постановою службової особи про накладення штрафу за порушення земельного законодавства № 9 від 29.07.2008 Приватний підприємець ОСОБА_1 був визнаний винним у скоєні адміністративного правопорушення передбаченого ст.531 Кодексу України про адміністративні правопорушення та на нього було накладене адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 170 грн. 00 коп.

Відповідачем зазначену постанову було отримано та не оскаржено у встановленому порядку.

01.09.2008 Управлінням з контролю за використанням та охороною земель у Луганській області була здійснена повторна перевірка дотримання вимог земельного законодавства. У результаті даної перевірки було встановлено, що Приватним підприємцем ОСОБА_1. умови припису № 1152 від 29.07.2008 не виконані, порушення вимог земельного законодавства не усунено. Самовільно зайнята земельна ділянка площею 0,0097 га, яка розташована за адресою: м.Антрацит Луганської області, вул.Петровського, в районі будівлі хімчистки, продовжує використовуватися без правовстановлюючих документів.

Приватному підприємцю ОСОБА_1. був наданий повторний припис № 1925 від 01.09.2008 в 30-денний термін усунути порушення вимог земельного законодавства.

У відношенні відповідача повторно був складений протокол про адміністративне правопорушення № 1261 від 01.09.2008 за правопорушення передбачене ст.1885 Кодексу України про адміністративні правопорушення та ст.211 Земельного кодексу України.

Постановою про накладення адміністративного стягнення № 10 від 01.09.2008 Приватний підприємець ОСОБА_1 був визнаний винним у скоєні адміністративного правопорушення передбаченого ст.1885 Кодексу України про адміністративні правопорушення та на нього було накладене адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 170 грн. 00 коп.

Відповідачем зазначену постанову також було отримано та не оскаржено у встановленому порядку.

08.10.2008 Управлінням з контролю за використанням та охороною земель у Луганській області була проведена перевірка виконання умов припису № 1925 від 01.09.2008, в результаті якої виявлено, що умови припису не виконані, земельна ділянка використовується в повному обсязі без правовстановлюючих на то документів.

У зв'язку з чим прокурор міста Антрацита в інтересах держави в особі Антрацитівської міської ради звернувся до суду.

Ухвалою господарського суду Луганської області від 27.11.2008 було порушено провадження по справі та розгляд справи призначений на 09.12.2008.

Позивачем на вимогу ухвали господарського суду Луганської області від 27.11.2008 наданий акт перевірки дотримання відповідачем вимог земельного законодавства від 08.12.2008, який свідчить про використовування земельної ділянки без правовстановлюючих документів.

Ухвалою господарського суду Луганської області від 09.12.2008 по справі № 19/15пн розгляд справи був відкладений на 22.12.2008, у зв'язку з неявкою відповідача у судове засідання та для витребування від сторін додаткових доказів.

22.12.2008 у судовому засіданні, на підставі ст.77 Господарського процесуального кодексу України, оголошено перерву до 12.01.2009 на 11 год. 00 хв.

12.01.2009 представник заявника по справі у судове засідання не прибув, причини неявки не повідомив.

Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав.

Відповідач пояснив, що звертався з заявою до Антрацитівської міської ради але до теперішнього часу правовстановлюючих документів на використання земельної ділянки площею 0,0097 га, яка розташована за адресою: м.Антрацит Луганської області, вул.Петровського, в районі будівлі хімчистки, не має.

Тобто відповідачем позов неоспорений, але земельна ділянка не звільнена.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників позивача та відповідача, встановивши фактичні обставини справи, оцінивши надані докази, господарський суд Луганської області вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі, з огляду на наступне.

Відповідно до ст.ст.33, 34 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Згідно ст.43 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.

Приписи ст.ст.13 і 41 Конституції України визначають, що від імені Українського народу права власника зокрема на землю здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією і усі суб'єкти права власності рівні перед законом. Кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю.

Відповідно ст.ст.142-145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішень. Права органів самоврядування захищаються у судовому порядку.

Відповідно до ст.2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Стаття 12 Земельного кодексу України визначає повноваження сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин, до яких, зокрема, належить розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.

Статтею 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

Відповідно до п.34 ч.1 ст.26, ч.2 ст.77 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" питання надання земельної ділянки в оренду вирішується на пленарному засіданні ради - сесії, а спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, вирішуються в судовому порядку.

Таким чином, законодавством передбачено, що способом волевиявлення ради, яка здійснює право власності від імені відповідної територіальної громади, щодо регулювання земельних відносин є прийняття рішення сесії.

Згідно ч.1 ст.124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється (ст.125 Земельного кодексу України).

Право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами. Форми державних актів затверджуються Кабінетом Міністрів України. Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону (ст.126 Земельного кодексу України).

Матеріалами справи підтверджується те, що відповідач в порушення ст.125 Земельного кодексу України використовує земельну ділянку без одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації.

Відповідно до п."б" ч.1 ст.211 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за самовільне зайняття земельних ділянок.

Самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду (ст.212 Земельного кодексу України).

Таким чином, самовільно зайнята земельна ділянка підлягає звільненню.

За вказаних обставин вимоги прокурора підтверджені матеріалами справи, відповідають фактичним обставинам, тому підлягають до задоволення повністю з віднесенням судових витрат на відповідача, згідно ст.49 Господарського процесуального кодексу України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.43, 22, 33, 34, 44, 49, 77, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, ст.ст.13, 41, 142-145 Конституції України, ст.ст.12, 116, 124-126, 211 Земельного кодексу України, господарський суд Луганської області

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Зобов'язати фізичну особу - підприємця ОСОБА_1,ІНФОРМАЦІЯ_1, АДРЕСА_1, код НОМЕР_1 звільнити земельну ділянку площею 0,0097 га, розташовану: м.Антрацит Луганської області, вул.Петровського, в районі будівлі хімчистки, та повернути її Антрацитівській міській раді, м.Антрацит Луганської області, вул.Леніна, 1, інд. код 25992095, видати наказ.

 3. Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1,ІНФОРМАЦІЯ_1, АДРЕСА_1, код НОМЕР_1:

 - в доход Державного бюджету України на поточний рахунок 31118095700006, МФО 804013, ОКПО 24046582, одержувач -УДК у м.Луганську ГУ ДКУ у Луганській області, банк -ГУДКУ в Луганській області, код бюджетної класифікації 22090200 - державне мито в сумі 85 грн. 00 коп., видати наказ Антрацитівській об'єднаній державній податковій інспекції;

- в доход Державного бюджету України на р/р 31211259700006, банк ГУДКУ в Луганській області, одержувач УДК у м.Луганську, МФО 804013, ОКПО 24046582, код бюджетної класифікації 22050000, символ звітності банку 259 - витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 118 грн. 00 коп., видати наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня його підписання.

Дата підписання рішення : 19.01.2009.

Суддя Т.В.Косенко

Помічник судді С.А.Кулешова