u
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
_______________
Справа № 2-а-5474/08/2170
кат. 6.6.6
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 лютого 2009 року Херсонський окружний адміністративний суд
у складі головуючого Варняк С.О.,
секретаря судового засідання Леутської Н.І.
представника позивача Іващенко Р.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Херсоні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції в м. Херсоні до Товариства з обмеженою відповідальністю „Вланта” про визнання недійсним установчих документів і скасування державної реєстрації, суд,
в с т а н о в и в :
Звернувшись до суду, позивач посилається на те що, Товариства з обмеженою відповідальністю „Вланта” (далі ТОВ „Вланта”) було зареєстровано його засновником Веремковою Вікторією Вікторівною щодо заняття фінансово-господарською діяльністю, але нею вона не здійснювалась, ніяких документів вона не підписувала. ТОВ „Вланта” як платник ПДВ подає відповідні декларації протягом періоду з 20.06.06 р. по 19.07.07 р. з показниками, які свідчать про відсутність оподатковуваних поставок та має останні 12 поточних календарних місяців обсяги оподатковуваних операцій 0 гривень. За встановленням даного факту рішенням комісії ДПІ у м. Херсоні затверджено акт № 207/15-2 від 20.07.07 р. про анулювання реєстрації платника ПДВ. Встановлений факт свідчить про те, що дії не встановлених керівників ТОВ „Вланта” спрямовані на перереєстрацію даного товариства на підставну особу та використання у подальшому фактично не діючої юридичної особи для здійснення фінансово-господарських операцій сумнівного характеру з метою одержання прибутків без сплати будь-яких податків та інших обов’язкових платежів. Цей факт тягне за собою визнання недійсними установчих документів та скасування державної реєстрації відповідача. Просить суд визнати недійсними установчі документи і скасувати державну реєстрацію ТОВ „Вланта”.
У судовому засіданні представник позивача наполягав на своїх вимогах, позов просив задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, про час та місце судового засідання належно повідомлений.
Заслухавши пояснення представника позивача, вивчивши матеріали справи, суд встановив такі обставини.
16.01.1998 року Виконавчим комітетом Херсонської міської ради було зареєстровано ТОВ "Вланта" як юридичну особу.
Згідно довідки №1172 з ЄДР підприємств та організацій України ТОВ "Вланта" було зареєстровано в статусі юридичної особи, що здійснює відповідно підприємницьку діяльність.
Відповідно до довідки про взяття на облік платника податків ТОВ "Влатна" під керівництвом Веремкової Вікторії Вікторівни 22.01.1998 року за № 371 було взято на облік в ДПІ у м. Херсоні.
Аналізуючи матеріали позову можливо дійти висновку, що дії невстановлених керівників ТОВ „Вланта" спрямовані на перереєстрацію даного товариства на підставну особу (Веремкова Вікторія Вікторівна) та використання у подальшому фактично не діючої юридичної особи (підтверджується поданням звітності з показниками, що свідчать про відсутність будь-яких господарських операцій) для здійснення фінансово-господарських операцій сумнівного характеру з метою одержання прибутків без сплати будь-яких податків та інших обов'язкових платежів.
Нормами Господарського та Цивільного кодексів України, Закону України ”Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" передбачено ряд вимог, необхідних для легітимної реєстрації (перереєстрації) юридичної особи та загальні правила здійснення нею господарської діяльності. При цьому важливою умовою набуття юридичною особою цивільної право - та дієздатності та здійснення господарської діяльності є правомірність проведення державної реєстрації (перереєстрації) такої юридичної особи.
Аналізуючи фактичні обставини проведення перереєстрації ГОВ „Вланта" та вимоги діючого законодавства щодо ознак суб'єктів господарювання. їх створення, державної реєстрації та перереєстрації, слід дійти висновку, що перереєстрація ГОВ „Вланта" на гр. Веремкову В.В., відбулася з порушеннями норм діючого законодавства.
Згідно ст. 55 Господарського кодексу України (далі ГК) суб'єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (окупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством. До переліку суб'єктів господарювання входять господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до Господарського кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку.
Пунктом 4 статті 91 Цивільного Кодексу України наводиться порядок набуття та припинення правоздатності (цивільної) юридичної особи, а саме, - цивільна правоздатність юридичної особи виникає з моменту її створення. Набуття юридичною особою цивільної правоздатності є необхідним первинним кроком для набуття нею ж цивільної дієздатності, яка фактично є засобами реалізації певних прав та обов'язків, до яких, крім іншого належить право юридичної особи на укладання правочинів не заборонених законом.
Статтею 87 Цивільного кодексу України передбачено, що для створення юридичної особи її учасники (засновники) розробляють установчі документи, які викладаються письмово і підписуються всіма учасниками (засновниками), якщо законом не встановлений інший порядок їх затвердження. Аналогічні вимоги передбачені ст. 56 Господарського кодексу: суб'єкт господарювання може бути утворений за рішенням власника (власників) майна або уповноваженого ним (ними) органу, а у випадках, спеціально передбачених законодавством, також за рішенням інших органів, організацій і громадян шляхом заснування нового, реорганізації (злиття, приєднання, виділення, поділу, перетворення) діючого (діючих) суб'єкта господарювання з додержанням вимог законодавства. Установчими документами суб'єкта господарювання (ст. 57 ГК України) є рішення про його утворення або засновницький договір, а у випадках, передбачених законом, статут (положення) суб'єкта господарювання. Стані (положення) затверджується власником майна (засновником) суб'єкта господарювання чи його представниками, органа ми або іншими суб'єктами відповідно до закону.
Вказані обставини підтверджують відомості, надані гр. Веремковою В.В., про те, що вона до діяльності товариства не має ніякого відношення та у неї відсутні всі необхідні для здійснення такої діяльності документи та печатка.
Зважаючи на вищевикладені порушення, які відбулися при перереєстрації ГОВ „Вланта” на гр. Веремкову В.В., слід дійти висновку, що така перереєстрація відбулася поза межами правового поля, що в свою чергу свідчить про не набуття належним чином цивільної право- та дієздатності ТОВ „Вланта”.
Статтею 65 Господарського кодексу України визначено, що для керівництва господарською діяльністю підприємства власник (власники) або уповноважений ним орган призначає (обирає) керівника підприємства. У разі найму керівника підприємства з ним укладається договір (контракт), в якому визначаються строк найму, права, обов’язки і відповідальність керівника, умови його матеріального забезпечення, умови звільнення його з посади, інші умови найму за погодженням сторін. Керівник підприємства без доручення діє від імені підприємства, представляє його інтереси в органах державної влади і органах місцевого самоврядування, інших організаціях, у відносинах з юридичними особами та громадянами, формує адміністрацію підприємства і вирішує питання діяльності підприємства в межах та порядку, визначених установчими документами.
Статтею 3 Господарського кодексу України визначено, що під господарською діяльністю розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характер), що мають цінову визначеність. Господарська діяльність, що здійснюється для досягнення і соціальних результатів та з метою одержання прибутку.
Законом України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб –підприємців” визначено, що установчі документи (установчий акт, статут або засновницький договір, положення) юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом. Відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи.
Статтею 49 ГК України підприємці зобов’язані не порушувати права та законні інтереси держави. За завдані шкоду і збитки підприємець несе майнову та іншу встановлену законом відповідальність.
У ст. 238 ГК України вказано, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади адміністративно-господарські санкції.
Статтею 247 ГК передбачено, що у разі здійснення суб'єктом господарювання діяльності, що суперечить закону чи установчим документам, до нього може бути застосовано адміністративно-господарську санкцію у вигляді скасування державної реєстрації цього суб’єкта. У даному випадку господарська діяльність здійснювалась без відома та участі особи, яка юридичне є засновником та учасником товариства, чим порушені приписи законодавчих актів України, в частині, яка стосується вимог до створення, проведення державної реєстрації юридичної особи, відомостей, які вносяться до установчих документів, тощо. Таким чином, особи, які фактично проводять псевдодіяльність за допомогою зареєстрованого на підставних осіб підприємства, намагаються ухилитися від відповідальності у разі виявлення факту „відмивання" доходів, отриманих нелегальним шляхом або ухилення від сплати податків.
У відповідності до п. 17 ст. 11 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” органи державної податкової служби мають право звертатися до судових органів із заявою про скасування державної реєстрації суб’єкта підприємницької діяльності.
З огляду на вище викладене, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Враховуючи викладене, керуючись ЦК України, ГК України, Законом України „Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб - підприємців”, ст.ст. ст.ст. 8, 9, 12, 19, 158, 159, 161, 162, 163 КАС України
п о с т а н о в и в:
Позов Державної податкової інспекції в м. Херсоні до Товариства з обмеженою відповідальністю „Вланта” про визнання недійсним установчих документів і скасування державної реєстрації задовольнити.
Визнати недійсним установчі документи та скасувати державну реєстрацію Товариства з обмеженою відповідальністю "Вланта" (73000 м. Херсон вул.9-го Січня, 60, к.2, код ЄДРПОУ 24956482) з моменту реєстрації з 19.06.2007 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня її проголошення з наступним поданням апеляційної скарги протягом 20 днів, чи в порядку ч 5 ст. 186 КАС України.
Суддя Варняк С.О.