Постанова № 33841282, 23.09.2013, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.09.2013
Номер справи
2а-27447/10/0570
Номер документу
33841282
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 вересня 2013 р. Справа №2а-27447/10/0570

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 13:30 годин.

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Галатіної О.О.

при секретарі Леоненко К.В.

за участю:

представників позивача - Нудьга І.Г., Цимбалюк В.Г.

представників відповідача - Колеснікової О.М., Домашенко Т.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Донецька залізниця» до Костянтинівської об'єднаної держаної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0001142342/0-19085 від 10.11.2010 року на суму 1 420 540 грн., -

В С Т А Н О В И В:

Державне підприємство «Донецька залізниця» звернулось до суду з позовом до Костянтинівської об'єднаної держаної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0001142342/0-19085 від 10.11.2010 року, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання з податку на прибуток у розмірі 1 420 540 грн. 00 коп., у тому числі за основним платежем - 965 144 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 455 396 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Костянтинівською об'єднаною державною податковою інспекцією була проведена планова виїзна документальна перевірка своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), дотримання валютного законодавства вагонним депо Костянтинівка за період з 01.10.2008 року по 30.06.2010 року, про що складено акт № 1049/23-2-01075158 від 26.10.2010 року. Вагонному депо Костянтинівка на підставі перевірки Костянтинівською об'єднаною державною податковою інспекцією направлене повідомлення-рішення з податку на прибуток № 0001142342/0-19085 від 10.11.2010 року, яке було отримане 19.11.2010 року і оскаржене 22.11.2010 року начальнику Костянтинівської ОДПІ, а за наслідками адміністративного оскарження прийняте рішення № 0001142342/0-20411 від 14.12.2010 року.

З рішеннями податкового органу позивач не згодний та посилається на те, що платниками податку на прибуток від господарської діяльності та від негосподарської діяльності є Державне підприємство «Донецька залізниця», а не вагонне депо Костянтинівка, як структурний підрозділ управління Донецької залізниці, а отже, застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій у сумі 455396грн. є безпідставним.

Окрім того, згідно з пп. 2 ст.2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» платниками податку на прибуток, одержаного від господарської діяльності залізничного транспорту, є управління залізниць. Перелік робіт та послуг, що належать до господарської діяльності залізничного транспорту, затверджується Кабінетом Міністрів України. Кабінетом Міністрів України не затверджено перелік робіт та послуг, що належать до господарської діяльності залізничного транспорту, проте існує перелік робіт та послуг від основної діяльності залізничного транспорту, затвердженого постановою КМУ № 173 від 16.02.1998 року. Відповідач безпідставно ототожнює поняття основної діяльності та господарської діяльності, ігноруючи тим самим поняття господарської діяльності, вказане у п.1.32 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств». Таким чином, донарахування позивачу податку на прибуток у податковому повідомленні-рішенні № 0001142342/0-19085 від 10.11.2010 року є безпідставним. Посилаючись на вказані обставини, позивач просить суд визнати протиправним та скасувати податкові повідомлення-рішення № 0001142342/0-19085 від 10.11.2010 року на суму 1 420 540 грн. та № 0001142342/0-20411 від 14.12.2010 року на суму 1 420 540 грн. 00 коп.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні надав письмові заперечення проти позову, у яких вказав, що Костянтинівською ОДПІ проведено планову виїзну документальну перевірку Вагонного депо Костянтинівка ДП «Донецька залізниця» (код ЄДРПОУ 01075158) з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.10.2008 року по 30.06.3010 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2008 року по 30.06.2010 року, про що складено акт від 26.10.2010 року № 1049/23-2-01075158.

Відповідно до п.п.2.2.2 п.2.2 ст.2, п.16.4 ст.16 Закону України № 344/94-ВР Вагонне депо Костянтинівка не нараховувало та не сплачувало податок на прибуток від операцій, що не входять до Переліку робіт (послуг), що належать до основної діяльності залізничного транспорту, затвердженого Постановою КМУ від 16.02.1998 року № 173, за період з 01.10.2008 року по 30.06.2010 року та не надано до Костянтинівскої ОДПІ Декларації про прибуток підприємств за 2008 рік, 1 квартал 2009 року, півріччя 2009 року, 3 квартали 2009 року, 2009 рік, 1 квартал 2010 року, півріччя 2010 року з визначенням валових доходів, валових витрат, амортизаційних відрахувань та оподатковуваного прибутку від операцій, що не входять до Переліку робіт (послуг), що належать до основної діяльності залізничного транспорту, затвердженого Постановою КМУ від 16.02.1998 року № 173.

Не сплачено податок на прибуток з прибутку, отриманого від здійснення послуг з ремонту вантажного парку вагонів, які не є основними фондами Укрзалізниці (стороннім організаціям) за місцем розташування Вагонного депо Костянтинівка. Таким чином, внаслідок наведеного порушення за перевірений період підприємством не задекларовано, але за даними перевірки встановлено, податок на прибуток від послуг по ремонту вантажного парку вагонів, які не є основними фондами Укрзалізниці (стороннім організаціям) у розмірі 965 144 грн., у т.ч. по періодах: 01.10.2008 року по 31.12.2008 року - 69 328 грн., 1 квартал 2009 року - 97 136 грн., півріччя 2009 року - 169 900 грн., 3 квартал 2009 року - 207 190 грн., 2009 рік - 282 072 грн., 1 квартал 2010 року - 328 385 грн., півріччя 2010 року - 613 745 грн.

За результатами перевірки Костянтинівською ОДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення від 10.11.2010 року № 0001142342/0-19085, яким визначено податкове зобов'язання з податку на прибуток у сумі 1 420 540,00 грн.

Відповідно до пп. 2.1.3 п. 2.1 ст. 2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» (далі - Закон) платником податку є: філії, відокремлення та інші відокремлені підрозділи платників податку (далі - філії), зазначених у п.п.2 цього пункту, що не мають статусу юридичної особи, розташовані на території іншої, ніж такий платник податку, територіальної громади.

Відповідно до п. 2.2 ст. 2 Закону, платниками податку на прибуток, одержаного від господарської діяльності залізничного транспорту, є управління залізниці. Перелік робіт та послуг, що належать до господарської діяльності залізничного транспорту, затверджуються Кабінетом Міністрів України. Підпункт 2.2.1 ст.2 Закону передбачає, що доходи залізниць, одержані від господарської діяльності залізничного транспорту визначаються в межах доходних надходжень, перерозподілених між залізницями у порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.

Згідно пп. 2.2.2 п.2.2 ст. 2 Закону, платниками податку на прибуток, що одержаний не від господарської діяльності залізничного транспорту, є підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи, у зв'язку з чим ствердження Позивача, що Вагонне депо Костянтинівка не є юридичною особою і як наслідок не є платником податку на прибуток не ґрунтується на вказаній нормі.

Посилаючись на приписи вказаної статті, вважають, що рішення про донарахування податку на прибуток та застосування штрафу прийняте відповідачем цілком законно.

Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами у межах заявлених позовних вимог, суд встановив наступне.

Позивач - Державне підприємство «Донецька залізниця» зареєстровано як юридична особа 18.05.1998 року виконавчим комітетом Донецької міської ради, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 310157, включено до ЄДРПОУ за № 01074957.

Позивач перебуває на податковому обліку у СДПІ по роботі з ВПП у м. Донецьку з 03.07.2000 року.

Вагонне депо Костянтинівка Державного підприємства «Донецька залізниця» є структурним підрозділом ДП «Донецька залізниця» без права юридичної особи (код 01075158), перебуває на обліку Костянтинівської ОДПІ, як платник окремих видів податків.

У період з 27.09.2010 по 26.10.2010 посадовими особами Костянтинівської ОДПІ проводилася планова виїзна перевірка позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2008 по 30.06.2010, за наслідками якої було складено акт від 26.10.2010 № 1049/23-2-01075158.

Перевіркою встановлено порушення пп.2.2.2 п.2.2 ст.2, п.16.4 ст.16 Закону України №334/94-ВР «Про оподаткування прибутку підприємств», вагонним депо Костянтинівка не нарахований та не сплачений податок на прибуток від операцій, що не входять до Переліку робіт (послуг), що належать до основної діяльності залізничного транспорту, затвердженого Постановою КМУ від 16.02.1998 року № 173, за період з 01.10.2006 року по 30.09.2008 року.

На підставі акту перевірки та згідно з п.п. «а», «б» п.п. 4.2.2 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» Костянтинівською ОДПІ 10.11.2010 було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0001142342/0-19085 про донарахування позивачу податку на прибуток у розмірі 1 420 540грн., у т.ч. за основним платежем - 965 144грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 455 396 грн..

Не погодившись з рішенням податкового органу, позивач оскаржив прийняте податкове повідомлення-рішення в адміністративному порядку до Костянтинівської ОДПІ.

Рішенням Костянтинівської ОДПІ у задоволенні скарги позивача було відмовлено та прийняте податкове повідомлення-рішення від 14.12.2010 № 0001142342/0-20411 про донарахування податку на прибуток у розмірі 1 420 540грн., у т.ч. за основним платежем - 965144грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 455 396грн.

Не погодившись із прийнятими відповідачем податковими повідомленнями-рішеннями позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із даним адміністративним позовом.

Дослідивши подані докази, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Судом встановлено, що Державне підприємство «Донецька залізниця» в особі свого структурного підрозділу Вагонного депо Костянтинівка протягом 2008 - 2010 року надавало послуги з ремонту вагонів стороннім організаціям, що підтверджується договорами підряду, актами виконаних робіт, виписками з банківського рахунку, щодо проведення розрахунків.

Вагонне депо Костянтинівка не задекларувало податок на прибуток від послуг по ремонту вантажного парку вагонів, які не є основними фондами Укрзалізниці (стороннім організаціям) у розмірі 965 144 грн.

Як було встановлено у судовому засіданні, дохід від послуг по ремонту вантажного парку вагонів був відображений та задекларований Державним підприємством «Донецька залізниця» у складі консолідованого податку.

Відповідно до пп. 2.1.3 п. 2.1 ст. 2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» № 334/94-ВР (далі - Закон) платником податку є: філії, відокремлення та інші відокремлені підрозділи платників податку (далі - філії), зазначених у п.п.2 цього пункту, що не мають статусу юридичної особи, розташовані на території іншої, ніж такий платник податку, територіальної громади.

Відповідно до п. 2.2 ст. 2 Закону, платниками податку на прибуток, одержаного від господарської діяльності залізничного транспорту, є управління залізниці. Перелік робіт та послуг, що належать до господарської діяльності залізничного транспорту, затверджуються Кабінетом Міністрів України. Підпункт 2.2.1 ст.2 Закону передбачає, що доходи залізниць, одержані від господарської діяльності залізничного транспорту визначаються в межах доходних надходжень, перерозподілених між залізницями у порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.

Згідно пп. 2.2.2 п.2.2 ст. 2 Закону, платниками податку на прибуток, що одержаний не від господарської діяльності залізничного транспорту, є підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи.

Згідно з п. 1.32 статті 1 Закону № 334/94-ВР господарська діяльність-будь-яка діяльність особи, направлена на отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, у разі коли безпосередня участь такої особи в організації такої діяльності є регулярною, постійною та суттєвою.

Під безпосередньою участю слід розуміти зазначену діяльність особи через свої постійні представництва, філіали, відділення, інші відокремлені підрозділи, а також через довірену особу, агента або будь-яку іншу особу, яка від імені та на користь першої особи.

Судом встановлено, що відповідно до Статуту ДП «Донецька залізниця» метою та предметом діяльності залізниці є зокрема, усі види ремонту вагонів та локомотивів (як власних, так і інших).

Згідно з п. 2.1 Положення про вагонне депо Костянтинівка Державного підприємства «Донецької залізниці» здійснює свою діяльність у сфері транспортних послуг, у тому числі ремонт (спеціалізований) залізничних і трамвайних локомотивів та рухомого складу.

Отже, надання вказаних послуг структурним підрозділом ДП «Донецька залізниця» - вагонним депо Костянтинівка Державного підприємства «Донецька залізниця» - іншим суб'єктам господарювання є господарською діяльністю залізничного транспорту виходячи з приписів п. 1.32 статті 1 Закону України № 334/94 - ВР.

Приписами п.п. 2.1.3 п. 2.1 статті 2 цього Закону передбачено, що платник податку, який має такі філії, може прийняти рішення щодо сплати консолідованого податку та сплачувати податок до бюджетів територіальних громад за місцезнаходженням філій, а також до бюджету територіальної громади за своїм місцезнаходженням.

Слід зазначити, що постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 1998 року № 334/94-ВР затверджено Перелік робіт (послуг), що належать до основної діяльності залізничного транспорту, хоча вищезгаданою нормою передбачалось визначити перелік робіт та послуг, що належать до господарської діяльності і не передбачалось відокремлення на рівні підзаконного акта «основної» діяльності залізничного транспорту.

Аналіз вказаних норм дає підстави вважати, що визначення питання суб'єкта (платника) податку закон пов'язує з отриманням прибутку від господарської чи не від господарської діяльності та організаційної визначеності самого управління залізниці. Відповідно, закон не пов'язує вирішення цього питання з терміном «основна» діяльність залізничного транспорту.

Такої ж позиції дотримується і Верховний Суд України у постанові від 16 квітня 2013 року.

Таким чином, структурним підрозділом підприємства позивача правомірно не було подано декларацію про прибуток та не сплачено податку на прибуток від доходу, отриманого від здійснення послуг ремонту вантажного парку вагонів стороннім організаціям. Суд також вважає, що правомірно було задекларовано цей дохід у складі консолідованого податку Державним підприємством «Донецька залізниця».

Разом із тим, заявляючи вимогу про визнання протиправним спірного податкового повідомлення-рішення та, водночас, про його скасування, позивачем не враховано, що відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень і про скасування або визнання його нечинним. Наслідком висновку про протиправність рішення суб'єкта владних повноважень є його скасування. Вимога про визнання протиправним (недійсним, незаконним, неправомірним) рішення суб'єкту владних повноважень виключає вимогу про скасування цього ж рішення, оскільки правові наслідки застосування обох згаданих вимог в даному випадку співпадають.

Таким чином, суд вважає, що право позивача буде відновлено повністю шляхом скасування податкових повідомлень-рішень.

Керуючись ст. ст. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Державного підприємства «Донецька залізниця» до Костянтинівської об'єднаної держаної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0001142342/0-19085 від 10.11.2010 року на суму 1 420 540 грн., - задовольнити.

Скасувати податкове повідомлення-рішення № 0001142342/0-19085 від 10.11.2010 року яким вагонному депо Костянтинівка Державного підприємства «Донецька залізниця» визначене податкове зобов'язання з податку на прибуток підприємств у сумі 1420540 грн.

Скасувати податкове повідомлення-рішення № 0001142342/1-20411 від 14.12.2010 року яким вагонному депо Костянтинівка Державного підприємства «Донецька залізниця» визначене податкове зобов'язання з податку на прибуток підприємств у сумі 1420540 грн.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного підприємства «Донецька залізниця» витрати по сплаті судового збору у розмірі 3 (три) грн. 40 коп.

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частина у судовому засіданні 23 вересня 2013 року. Постанова виготовлена в повному обсязі 28 вересня 2013 року.

Апеляційну скаргу на постанову може бути подано до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Галатіна О.О.