Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 вересня 2013 р. Справа №805/13252/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 13:25
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Кошкош О.О.
при секретарі Олійник А.І.
за участю представника позивача Бобрової Г.Ю.,
представника відповідача Морозової Л.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Октябрська ЦЗФ» до Виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про скасування рішення №226 від 09.07.2013 року,
В С Т А Н О В И В:
Публічне акціонерне товариство «ДТЕК Октябрська ЦЗФ» звернулось до суду з позовною заявою до Виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про скасування рішення №226 від 09.07.2013 року, мотивуючи свої вимоги тим, що відповідачем неправомірно прийнято рішення від 09.07.2013 року №226 щодо повернення витрачених страхових коштів у сумі 4 360,60 грн. та сплати штрафних санкцій у розмірі 2 180,30 грн. з огляду на те, що формальна невідповідність листка непрацездатності вимогам Інструкції, а саме відсутність печатки закладу охорони здоров'я «Для листків непрацездатності» при виправленні помилки тексту, підтвердженого записом «виправленому вірити», не може бути наслідком застосування фінансових санкцій, передбачених ст.30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 №2240-ІІІ зі змінами та доповненнями (далі - Закон №2240). Просить скасувати рішення № 226 від 09.07.2013 року.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, надав пояснення, аналогічні тим, що викладені у позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог, зазначивши, що відповідно до п.1.1 р.1 Інструкції №455, п.4.5 Інструкції №532 у разі помилок в тексті листка непрацездатності здійснюється виправлення тексту, що підтверджується записом «виправленому вірити», підписом лікуючого лікаря та печаткою закладу охорони здоров'я «для листків непрацездатності». Листок непрацездатності є підставою для призначення допомоги лише у разі, якщо його зміст та форма відповідає вимогам установленим Інструкціями №532, 455. Таким чином, призначаючи допомогу застрахованим особам, при невідповідності оформлення листка непрацездатності, позивачем порушено норми ст. 51 Закону №2240, відтак, неправомірно витрачена сума страхових коштів у розмірі 4 360,60 грн., що слугувало застосуванню штрафних санкцій у розмірі 2 180,30 грн. Просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню.
Публічне акціонерне товариство «ДТЕК Октябрська ЦЗФ» (код ЄДРПОУ 00176549) - є юридичною особою та платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, перебуває на обліку у Донецькому обласному відділенні Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Судом встановлено, що 21 червня 2013 року виконавчою дирекцією Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності проведено перевірку Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Октябрська ЦЗФ» щодо дотримання порядку використання страхових коштів Фонду, направлених на виплату допомоги та надання соціальних послуг застрахованим особам за період з 1 червня 2013 року по 21 червня 2013 року.
В результаті проведеної перевірки виявлено порушення вимог частини 1 статті 51 Закону № 2240, про що складено акт від 21 червня 2013 року. Перевіркою встановлено безпідставне призначення допомоги тимчасової непрацездатності згідно листків непрацездатності оформлених з порушенням положень п.4.5 Інструкції від 03.11.2004 №532/274/136-ос/1406, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 17.11.2004 за №1456/1005 та п.1.1 р.1 Інструкції від 13.11.2001 №455, а саме:
- лист непрацездатності №571008 на ім'я ОСОБА_3 - при виправленні у відомостях - вік особи, підтвердженого записом «Виправленому вірити», підписом лікуючого лікаря та печаткою лікаря, відсутня печатка закладу охорони здоров'я «Для листків непрацездатності», виплати за рахунок коштів Фонду по вищевказаному листу склали 501,00 грн. (а.с.8);
- лист непрацездатності №433644 на ім'я ОСОБА_4 - при виправленні у відомостях - місце роботи, підтвердженого записом «Виправленому вірити», підписом лікуючого лікаря та печаткою лікаря, відсутня печатка закладу охорони здоров'я «Для листків непрацездатності», виплати за рахунок коштів Фонду по вищевказаному листу склали 664,72 грн. (а.с.9);
- лист непрацездатності №434417 на ім'я ОСОБА_5 - при виправленні у відомостях - місце роботи, підтвердженого записом «Виправленому вірити», підписом лікуючого лікаря та печаткою лікаря, відсутня печатка закладу охорони здоров'я «Для листків непрацездатності», виплати за рахунок коштів Фонду по вищевказаному листу склали 3 194,88 грн. (а.с.10).
3 липня 2013 року позивачем до Виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності надано заперечення до акту перевірки від 21.06.2013 року в якому зазначено, що стаття 30 Закону №2240 не передбачає застосування до страхувальників штрафних санкцій за формальну не відповідність листка непрацездатності вимогам Інструкції, оскільки це не може вважатись порушенням порядку використання коштів фонду (а.с.24-25).
9 липня 2013 року надана відповідь листом №05-07-1810 з якої, зокрема, вбачається, що відповідачем не прийнято заперечення в частині порушення порядку використання страхових коштів Фонду у загальній сумі 4 360,60 грн. з огляду на те, що призначаючи допомогу застрахованим особам, при невідповідності оформлення листка непрацездатності, позивачем порушено норми ст. 51 Закону №2240 (а.с.21-23). Отже, за результатами розгляду заперечень, на підставі акту перевірки від 21 червня 2013 року виконавчою дирекцією Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності прийнято рішення № 226 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, яким до Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Октябрська ЦЗФ» застосована фінансова (штрафна) санкція у розмірі 6 540,90 грн., у т.ч. неправомірно витрачені страхові кошти - 4 360,60 грн., штраф у розмірі 50% - 2 180,30 грн. (а.с.20).
16 липня 2013 року позивачем надана скарга за №696 до виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання недійсним рішення № 226 від 9 липня 2013 року, зазначивши, що ст.30 Закону №2240 не передбачає застосування до страхувальників штрафних санкцій за формальну не відповідність листка непрацездатності вимогам Інструкції, оскільки це не може вважатись порушенням порядку використання коштів фонду (а.с.18-19).
24 липня 2013 року рішенням № 10 про результати розгляду скарги за вихідним номером 05-07-1919, позивача повідомлено про відмову у задоволені скарги щодо скасування рішення від 09.07.2013 року №226 про застосування фінансових санкцій у розмірі 6 540,90 грн. (а.с.15-17).
31 липня 2013 року позивачем надана скарга за №771 до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання недійсним рішення № 10 про результати розгляду скарги від 24.07.2013 року за № 05-07-1919, визнання недійсним та скасування рішення № 226 від 9 липня 2013 року (а.с.13-14).
21 серпня 2013 року рішенням № 237 про результати розгляду скарги за вихідним номером 05-31-2243 відмовлено у задоволені скарги №771 від 31.07.2013 року та запропоновано звернутися до суду.
Правові, організаційні та фінансові основи загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у зв'язку з вагітністю та пологами, у разі смерті, а також надання послуг із санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованим особам та членам їх сімей відповідно до Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначаються Законом № 2240 зі змінами та доповненнями (далі Закон України № 2240).
Відповідно до пунктів 1, 2 статті 34 Закону № 2240, надаються такі види матеріального забезпечення та соціальних послуг як допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною) та допомога по вагітності та пологах.
Допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати.
Статтею 51 Закону України № 2240 визначено, що підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом - копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи.
Тобто, для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності єдиною і необхідною умовою, що підтверджує юридичний факт наявності права на її отримання, є належним чином виданий та оформлений листок непрацездатності. Порядок і умови видачі, продовження та обліку, здійснення контролю за правильністю його видачі встановлюються спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я за погодженням з Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Порядок оформлення і видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, регламентується Наказом Міністерства охорони здоров'я від 09.04.2008 №189 «Про затвердження Положення про експертизу тимчасової непрацездатності». Згідно пункту 3.2 Наказу № 189 організація експертизи тимчасової непрацездатності здійснюється відповідно до вимог чинного законодавства, у тому числі Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої МОЗ України від 13.11.2011 №455 та Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої МОЗ України від 03.11.2004 № 532/274/136-ос/1406, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 17.11.2004 за № 1456/10055.
Пунктом 1.1 р.1 Інструкції №455 передбачено, що тимчасова непрацездатність працівників засвідчується листком непрацездатності. Відповідно до п.4.5 Інструкції №532 у разі помилок у тексті здійснюється виправлення тексту, що підтверджується записом "виправленому вірити", підписом лікуючого лікаря та печаткою закладу охорони здоров'я "для листків непрацездатності".
Судом встановлено, що у спірних листах непрацездатності виправлення помилок, зроблено в обов'язкових реквізитах, засвідчено записом "виправленому вірити", не підтверджено печаткою "для листків непрацездатності", що суперечить вимогам чинного законодавства.
Зокрема, пунктом 2.15 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 1995 р. № 88 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05 червня 1995 року № 168/704) первинні документи бухгалтерського обліку підлягають обов'язковій перевірці працівниками, які ведуть бухгалтерських облік, за формою і змістом, тобто перевіряється наявність у документі обов'язкових реквізитів та відповідальність господарської операції діючому законодавству.
Забороняється приймати до виконання первинні документи на операції, що суперечать законодавчим та нормативним актам (п. 2.16. Положення № 88).
Відповідно до Інструкції «Про порядок розподілу, зберігання та обліку бланків листків непрацездатності у системі органів охорони здоров'я та лікувально-профілактичних закладах», затвердженої ВЦРПС та НАРКОМ охорони здоров'я від 13 липня 1946 р. бланки листків непрацездатності є цінним документом суворої звітності та єдиною підставою для отримання матеріального забезпечення за ними.
Отже, з огляду на наведе та враховуючи те, що чинним законодавством не передбачено поділення помилок на різновиди, зокрема, на формальні, суд приходить до висновку про безпідставність твердження позивача щодо формальності помилок у листках непрацездатності, та можливістю виправлення їх із засвідченням печатки лікаря, а ні печатки закладу охорони здоров'я "для листків непрацездатності".
Відповідно до абзаців 1, 2 частини 3 статті 50 Закону України № 2240, рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування, що створюється (обирається ) на підприємстві. Комісія (уповноважений) із соціального страхування здійснює контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення, приймає рішення про відмову в його призначенні, про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково), розглядає підставу і правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.
Крім того, слід зазначити, що відповідно до п.2.2 Положення про комісію (уповноваженого) із соціального страхування підприємства, установи, організації, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування покладається прямий обов'язок розглядати підставу і правильність видачі та заповнення листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення.
У судовому засіданні позивачем не заперечувався факт існуючих невідповідностей у листках непрацездатності та факт виплачених сум за ними допомоги по тимчасовій непрацездатності.
Отже, позивачем порушено норми статті 51 Закону №2240, а відтак, позивачем неправомірно витрачено суму страхових внесків у розмірі 4 360,60 грн., шляхом прийняття невідповідно оформлених листків непрацездатності.
Водночас, суд зазначає, що порядком формування та подання страхувальниками звітності по коштах загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратам, зумовленими похованням, затвердженого Постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 18 листопада 2011 року № 4 (пункти 7.3, 7.7) передбачено ситуацію, коли страхувальники самостійно виявляють помилки та надають відомості про їх виправлення до Фонду. Наслідком такого виявлення до початку перевірки є умова звільнення від штрафу, але обов'язок відшкодувати Фонду в повному обсязі неправомірно витрачені кошти не скасовується.
Частиною 1 статті 30 Закону №2240 передбачено, що страхувальники та інші отримувачі страхових коштів у разі порушення порядку використання страхових коштів відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.
Отже, штрафна санкція у розмірі 50 % неправомірно витрачених страхових коштів у сумі 2 180,30 грн. застосована правомірно.
Таким чином, з урахуванням наведених норм законодавства, рішення від 9 липня 2013 року № 226 щодо повернення коштів фонду та застосування фінансових санкцій за порушення позивачем законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку із тимчасовою втратою працездатності прийнято правомірно, отже, позовні вимоги не підлягають задоволенню.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
У задоволені позову Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Октябрська ЦЗФ» до Виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про скасування рішення №226 від 09.07.2013 року відмовити.
Повний текст постанови виготовлений 30 вересня 2013 року.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання особами, які беруть участь у справі, копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії до суду апеляційної інстанції.
Суддя Кошкош О.О.