КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 2а-15525/12/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Федорчук А.Б. Суддя-доповідач: Шостак О.О.
У Х В А Л А
Іменем України
24 вересня 2013 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Шостака О.О.,
суддів - Горяйнова А.М. та Желтобрюх І.Л.,
при секретарі - Лебедєвій Ю.Б.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві, апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 27.02.2013 року по справі за адміністративним Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, Національна комісія регулювання електроенергетики України, 3-тя особа: Окружна державна податкова інспекція - Центральний офіс з обслуговування великих платників податків ДПС про визнання нечинною постанову № 1239 від 25.10.2008 року,-
ВСТАНОВИЛА:
У листопаді 2012 року позивач звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, Національна комісія регулювання електроенергетики України у якому просив визнати протиправною постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики №1239 від 25 жовтня 2008 року "Про затвердження Роздрібних цін на природний газ, що використовується для потреб населення, Міжнародного дитячого центру "Артек" і Українського дитячого центру "Молода гвардія"; стягнути з Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, суму у розмірі 4 671 688 849,00 грн. (чотири мільярди шістсот сімдесят один мільйон шістсот вісімнадцять вісім тисяч вісімсот сорок дев'ять грн. 00 коп.) на відшкодування шкоди, завданої виконанням протиправної постанови №1239 від 25 жовтня 2008 року.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 27.02.2013 року в задоволені позову було відмовлено.
Не погоджуючись із прийнятими судовими рішеннями, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду від 27.02.2013 року та прийняте нове рішення, яким задовольнити позов. Свої вимоги обґрунтовує тим, що судом першої інстанції було порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу ПАТ «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» - залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 27.02.2013 року - без змін, виходячи із наступного.
Відповідно до ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Згідно ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Як вбачається з матеріалів справи, 25.10.2008 р. Національною комісією регулювання електроенергетики України (надалі по тексту НКРЕ) прийнято було Постанову № 1239 "Про затвердження Роздрібних цін на природний газ, що використовується для потреб населення (надалі по тексту Постанова №1239).
Оскаржуваною Постановою №1239 НКРЕ постановлено: 1. Затвердити Роздрібні ціни на природний газ, що використовується для потреб населення (додаються). 2. Для потреб населення смт. Солотвине Закарпатської області, яке споживає природний газ безпосередньо із Солотвинського родовища, Роздрібні ціни на природний газ, затверджені згідно з пунктом 1 цієї постанови, застосовуються з урахуванням коефіцієнта 0,8. 3. Управлінню цінової та тарифної політики нафтогазового комплексу в установленому порядку забезпечити подання цієї постанови на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України. 4. Постанову НКРЕ від 07.08.2008 № 934 "Про затвердження Роздрібних цін на природний газ, що використовується для потреб населення", зареєстровану в Міністерстві юстиції України 20.08.2008 за № 769/15460, визнати такою, що втратила чинність. 5. Ця постанова набуває чинності з 1 грудня 2008 року.
Не погоджуючись з вказаною постановою, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.
Окружний адміністративний суд прийшов до висновку про необхідність відмовити в задоволені позову.
Колегія суддів погоджується з даним висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Основні засади діяльності та завдання Національної комісії регулювання електроенергетики України регулювання електроенергетики України визначені Положенням про Національну комісію регулювання електроенергетики України затвердженим Указом Президента України від 14.03.1995 №213/95 (надалі по тексту Положення № 213/95).
Відповідно до абзацу 5 пункту 3 Положення № 213/95 передбачено, що одним із основних завдань Комісії є забезпечення проведення цінової і тарифної політики в електроенергетиці та нафтогазовому комплексі.
Комісія відповідно до покладених на неї завдань розробляє і затверджує обов'язкові для виконання нормативні акти з питань, що належать до її компетенції (підп. З п. 4 Положення № 213/95).
Згідно підп. 16 п. 4 Положення № 213/95 Комісія відповідно до покладених на неї завдань формує в межах своєї компетенції державну політику щодо встановлення цін на електроенергію, газ, нафту та нафтопродукти, тарифів на їх транспортування, зберігання, постачання та розподіл, а також транспортування трубопроводами інших речовин.
Підпунктом 15 п. 4 Положення також передбачено, що Комісія захищає в межах своїх повноважень інтереси споживачів у питаннях, що стосуються цін на електроенергію, газ, нафту та нафтопродукти, а також надійності їх постачання та якості послуг з боку постачальних організацій.
Згідно п. 8 Постанови Кабінету Міністрів України "Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)" Національна комісія регулювання електроенергетики України встановлює, крім іншого, роздрібні ціни на природний газ для потреб населення.
Також, Тимчасовим порядком установлення роздрібних цін на природний газ для потреб населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.12.2006 № 1697 (надалі по тексту Тимчасовий порядок) передбачено, що перегляд роздрібних цін на природний газ здійснюється НКРЕ як з власної ініціативи, так і за поданням НАК "Нафтогаз України" у разі зміни ціни природного газу як товару, внесення змін до відповідних нормативно-правових актів, виникнення інших обставин, що значно впливають на величину встановлених роздрібних цін.
Як вбачається з матеріалів справи, Роздрібні ціни, затверджені постановою НКРЕ розраховані відповідно до Тимчасового порядку, з урахуванням дотримання вартісного балансу закупівлі та реалізації природного газу суб'єкта, уповноваженого Кабінетом Міністрів України на формування ресурсу природного газу для населення (НАК "Нафтогаз України").
Представником НКРЕ було надано до суду першої інстанції копії документів, які були подані до Міністерства юстиції України для проведення експертизи щодо відповідності законодавству Постанови від 25.10.2008 р.№ 1239.
Згідно з висновком Міністерства юстиції України від 10.11.2008 р. Постанова Національної комісії регулювання електроенергетики України від 25.10.2008 р. №1239 «Про затвердження Роздрібних цін на природний газ, що використовується для потреб населення» відповідає чинному законодавству, зокрема положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практиці Європейського суду з прав людини.
Основним завданням затвердження роздрібних цін на природний газ є регламентування розмірів оплати за використання природного газу для потреб населення виключно в межах територіальної одиниці.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що Постанова від 25.10.2008 р. № 1239 прийнята відповідачем в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В частині вимог в апеляційній скарзі щодо стягнення з Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, суму у розмірі 4 671 688 849,00 грн. (чотири мільярди шістсот сімдесят один мільйон шістсот вісімнадцять вісім тисяч вісімсот сорок дев'ять грн. 00 коп.) на відшкодування шкоди, завданої виконанням протиправної постанови №1239 від 25 жовтня 2008 року судова колегія зазначає наступне.
В своїй апеляційній скарзі позивач посилається на те, що за результатами камеральної перевірки податкової декларації HAK «Нафтогаз України» з податку на прибуток за 2010 рік Спеціалізованою державною податковою інспекцією у місті Києві по роботі з великими платниками податків було складено акт 42/41-20/20077720 від 10 лютого 2011 року, яким, через незастосування звичайних цін було встановлено заниження Позивачем валових доходів з операцій реалізації природного газу у І кварталі 2010 року на суму 3 559 373 050,00 грн. та, відповідно, податку на прибуток підприємств за 2010 рік у сумі 889 854 983,00 грн. Податковим повідомленням - рішенням СДПІ у м. Києві по роботі з ВВП від 6 червня 2011 року № 0002464120 визначені грошові зобов'язання Позивача у розмірі 1112304079,00 грн., в тому числі 889 843 263,00 грн. за основним платежем та 222 460 816,00 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.
За результатами судового оскарження HAK «Нафтогаз України» зазначених акту та податкового повідомлення-рішення, Київським апеляційним адміністративним судом 23 жовтня 2012 року було прийнято ухвалу, якою постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 7 листопада 2011 року про відмову у задоволенні позову - залишено без змін, а апеляційну скаргу HAK «Нафтогаз України» - без задоволення. Постанова набрала законної сили.
Отже, сума встановленого в акті податкової перевірки заниження валового доходу у розмірі 3 559 373 050,00 грн., а також податку на прибуток у розмірі 889 854 983,00 грн. мали бути враховані при визначенні складу економічно обґрунтованої ціни для населення та відповідно відображені у бухгалтерському обліку Позивача. У зв'язку з не відображенням останньої, СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП в Акті від 08.12.10 за результатами планової виїзної перевірки, вказали на заниження податку на прибуток у сумі 889 854 983,00 грн., що призвело до нарахування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 222 460 816,00 грн.
З викладеного вбачається, що своїми діями відповідач завдав позивачу шкоди на загальну суму 4 671 688 849,00 грн., яка має бути відшкодована відповідно до ст. 15 Закону України «Про ціни і ціноутворення».
Судова колегія не погоджується з такими доводами позивача, оскільки Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 07.11.2011 р. по справі №2а-11977/11/2670 встановлено наступне: «Службовою запискою від 30.11.2010 №8/2.1-1045 позивачем надано відповідь, в якій зазначено, що у лютому - березні 2010 року виник дефіцит ресурсів природного газу власного видобутку для забезпечення потреб населення. Тому, Компанія була змушена реалізувати ДК "Газ України" імпортний природний газ для забезпечення потреб населення, що передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 №1729. Оптова ціна реалізації природного газу становила 324,60грн. за 1000 куб.м без ПДВ, яка була затверджена наказом Компанії від 26.02.2009р. №85 на підставі рішення правління Компанії від 26.02.2009р. №27.
Наказ на який посилається позивач, був прийнятий в 2009 році, а дефіцит ресурсів природного газу виник в лютому - березні 2010 року.
За лютий-березень 2010 року здійснено реалізацію ДК "Газ України" HAK "Нафтогаз України" імпортованого природного газу для потреб населення за ціною 324,6грн. за тис. м3 при собівартості ціна газу складає 1780,60 -1865грн. за тис. м3.
Ціна імпортованого природного газу у 2009 році складала від 1 532,52грн. до 2 774,46грн., у період з січня по березень 2010 року від 2 432,04грн. до 2 413,84грн.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001р. №1729 "Про забезпечення споживачів природним газом" Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" є уповноваженим суб'єктом з формування і розпорядження ресурсами природного газу, що використовується для задоволення потреб населення, релігійних організацій, установ та організацій, що фінансуються з державного та місцевих бюджетів.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)"від 25.12.96р. № 1548" НКРЕ встановлює роздрібні ціни на природний газ для потреб населення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.10.2008р. № 938 унесені відповідні зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2006р. №605 "Про деякі питання діяльності Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України", згідно з якими скасовується середньозважені граничні рівні цін, за обсягами споживання природного газу».
Враховуючи викладене, колгія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивачем оскаржується Постанова від 25.10.2008 р. № 1239 (станом на 2008 р.), проте, до позивача було застосовано штрафні санкції за реалізацію імпортованого газу у 1 кварталі 2010 року не безпосередньо споживачам, а Підприємству за оптовими цінами.
В частині вимог щодо стягнення з Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, суму у розмірі 4 671 688 849,00 грн. (чотири мільярди шістсот сімдесят один мільйон шістсот вісімнадцять вісім тисяч вісімсот сорок дев'ять грн. 00 коп.) на відшкодування шкоди, завданої виконанням протиправної постанови №1239 від 25 жовтня 2008 року, судова колегія зазначає наступне.
Судом першої інстанції було встановлено, що Податковим органом встановлено, що у І кварталі 2010 року відповідно до договору від 11.03.2010 №06/10-94 ПАТ НАК «Нафтогаз України» передає, а ДК «Газ України» приймає імпортований природний газ для потреб населення, який був відібраний з ПСГ ДК «Укртрансгаз» для НАК «Нафтогаз України» (згідно з актом відбору природного газу від 28.02.2010р. №29(02) до договору від 22.04.2009 №119-130) у лютому 2010 році.
Відповідно до підпункту 1.20.8 пункту 1.20. статті 1 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" та пункту 3 статті 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" в ході перевірки надано запит від 25.11.2010 року № 36 про надання письмових пояснень щодо реалізації імпортного природного газу протягом 1 кварталу 2010 року для задоволення потреб населення по ціні, яка є меншою за ціну придбання імпортного газу.
У відповідь на запит СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП, НАК «Нафтогаз України» було надано пояснення від 29.11.2010 року №26-1329, від 30.11.2010 №8/2.1-1045 в якому зазначено, що у лютому - березні 2010 року виник дефіцит ресурсів природного газу власного видобутку для забезпечення потреб населення. Тому, Компанія була змушена реалізувати ДК «Газ України» ( дочірня компанія НАК «Нафтогаз України», тобто пов'язана особа) імпортний природний газ для забезпечення потреб населення.
Оптова ціна реалізації природного газу становила 324,60 грн. за 1000 куб.м без ПДВ і затверджена внутрішнім наказом Компанії від 26.02.2009 року № 85 на підставі рішення правління Компанії від 26.02.2009 року №27.
За лютий-березень 2010 року здійснено реалізацію ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України» імпортованого природного газу для потреб населення за ціною 324,6 грн. за тис. мЗ при собівартості ціна газу складає 1780,60 - 1865 грн. за тис. м3.
Ціна імпортованого природного газу у 2009 році складала від 1 532,52 грн. до 2 774,46 грн., у період з січня по березень 2010 року від 2 432,04 грн. до 2 413,84 грн.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001р. №1729 «Про забезпечення споживачів природним газом» із змінами та доповненнями Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" є уповноваженим суб'єктом з формування і розпорядження ресурсами природного газу, що використовується для задоволення потреб населення, релігійних організацій, установ та організацій, що фінансуються з державного та місцевих бюджетів.
Відповідно Постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)» від 25.12.1996 р. № 1548 (зі змінами та доповненнями) НКРЕ встановлює роздрібні ціни на природний газ для потреб населення, а не оптові ціни, які використовувались в договірних відносинах між пов'язаними суб'єктами господарювання.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.10.2008 р №938 внесені відповідні зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2006 року №605 «Деякі питання діяльності Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України», згідно з якими скасовується середньозважені граничні рівнів цін, за обсягами споживання природного газу.
Відповідно до п.24 Указу Президента України від 21.04.1998 року №335/98 «Про заходи щодо забезпечення діяльності Національної комісії з питань регулювання електроенергетики» та Положення про Національну комісію регулювання електроенергетики України, Національна комісія регулювання електроенергетики України (НКРЕ) є незалежним позавідомчим постійно діючим державним органом, створює для суб'єктів оптового ринку електричної енергії, ринків газу, нафти та нафтопродуктів передумови для впевненості у справедливості цих ринків і правил, за якими вони працюватимуть, шляхом відкритого обговорення питань, що належить до компетенції Комісії, у присутності постачальників і споживачів, представників громадськості та засобів масової інформації.
Національна комісія регулювання електроенергетики України (НКРЕ) встановлює тільки роздрібні ціни.
Оскільки ціна імпортованого товару з метою обчислення ПДВ регулюється нормами Закону про ПДВ та митного законодавства та встановлюється у розмірі договірної (контрактної) вартості такого товару, але не менше митної вартості, з урахуванням зазначених вище витрат та податків, зборів (обов'язкових платежів), в тому числі акцизних зборів, ввізного мита, що включаються у ціну товарів згідно з законами України з питань оподаткування, то сплачений при імпорті товарів ПДВ, обчислений відповідно до вимог податкового і митного законодавства, включається до складу податкового кредиту платника податку за умови використання імпортованих товарів в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
При подальшій реалізації імпортного товару податкові зобов'язання визначатимуться за правилами, встановленими пунктом 4.1 статті 4 Закону, а саме, у разі, якщо його договірна (контрактна) вартість буде нижче за звичайну ціну (митну вартість), база оподаткування такої операції розраховуватиметься виходячи з рівня звичайної ціни, тобто не нижче договірної (контрактної) вартості такого товару, але не менше митної вартості, з урахуванням зазначених вище витрат та податків, зборів (обов'язкових платежів), в тому числі акцизних зборів, ввізного мита, що включаються у ціну товарів згідно з законами України з питань оподаткування.
Відповідно до пп. 7.4.1. п.7.4 ст.7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» Доход, отриманий платником податку від продажу товарів (робіт, послуг) пов'язаним особам, визначається виходячи із договірних цін, але не менших за звичайні ціни на такі товари (роботи, послуги), що діяли на дату такого продажу.
У відповідності до п.4.2 ст.4 Закону України «Про податок на додану вартість»: У разі поставки товарів (робіт, послуг) без оплати або з частковою оплатою їх вартості коштами у межах бартерних (товарообмінних) операцій, здійснення операцій з безоплатної передачі товарів (робіт, послуг), натуральних виплат у рахунок оплати праці фізичним особам, що перебувають у трудових відносинах з платником податку, передачі товарів (робіт, послуг) у межах балансу платника податку для невиробничого використання, витрати на яке не відносяться до валових витрат виробництва (обігу) і не підлягають амортизації, а також пов'язаній з продавцем особі чи суб'єкту підприємницької діяльності, який не зареєстрований як платник податку, база оподаткування визначається виходячи з фактичної ціни операції, але не нижчої за звичайні ціни.
Отже, з врахуванням вищевикладеного податковим органом зроблено висновок, що в превіряємому періоді HAK «Нафтогаз України» занижена ціна реалізації імпортованого газу у 1 кварталі 2010 року , що призвело до заниження валового доходу на суму 3 559 373 050 грн.
Вищезазначені обставини встановлені постановою Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 2а-11977/11/2670, якою було відмовлено в задоволенні позовних вимог, ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду - відмовлено в задоволенні апеляційної скарги HAK «Нафтогаз України» та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 06.02.13р. - відмовлено в задоволенні касаційної скарги, рішення попередніх інстанцій залишено без змін.
У відповідності до ч. 1 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що Національна комісія регулювання електроенергетики України (НКРЕ) встановлює тільки роздрібні ціни, в той час, як позивачем було придбано та реалізовано газ по оптовій ціні, а отже позовні вимоги в даній частині не підлягають задоволенню.
Отже, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством, обґрунтовано, з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції було вірно встановлено фактичні обставини справи, надано належну оцінку дослідженим доказам та прийнято законне та обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права. В зв'язку з цим колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу ПАТ «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» - залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 27.02 .2013 року - без змін.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
В задоволені апеляційної скарги Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» - відмовити.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 27.02.2013 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили відповідно до вимог ч. 2 ст. 212 КАС України та може бути оскаржена в двадцятиденний термін шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя О.О. Шостак
Судді А.М. Горяйнов
І.Л. Желтобрюх
.
Головуючий суддя Шостак О.О.
Судді: Горяйнов А.М.
Желтобрюх І.Л.