Ухвала суду № 33820869, 18.09.2013, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.09.2013
Номер справи
2а-2873/10/1970
Номер документу
33820869
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 вересня 2013 року Справа № 34728/10/9104

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Пліша М.А.,

суддів Коваля Р.Й., Судової-Хомюк Н.М.,

за участю секретаря судового засідання Федак С.Р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 04 жовтня 2010 року по справі за позовом Тернопільської обласної автомобільної школи Всеукраїнської спілки автомобілістів до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції про скасування податкового рішення,-

В С Т А Н О В И В :

Тернопільська обласна автомобільна школа Всеукраїнської спілки автомобілістів звернулась в суд першої інстанції з адміністративним позовом до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції(на даний час Тернопільська об'єднана державна податкова інспекція ГУ Міндоходів у Тернопільські області) в якому просила скасувати рішення відповідача про застосування штрафних санкцій № 0002152303 від 13 травня 2010 року у розмірір 49500 грн.

Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 04 жовтня 2010 року позовні вимоги задоволено, визнано протиправним та скасовано рішення Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції № 0002152303 від 13 травня 2010 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій.

Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції Тернопільська об'єднана державна податкова інспекція оскаржила його в апеляційному порядку, вважає, що висновки не ґрунтуються на вимогах законодавства і постанова винесена з порушенням норм матеріального права.

В апеляційній скарзі зазначає, що працівником контрольно-ревізійного відділу у м. Тернополі проведено позапланову виїзну ревізію ТОАШ ВСА окремих питань фінансово-господарської діяльності за період з 23.09.07 р. по 16.07.09 р. Відповідно до акту перевірки від 20.04.10 р. за № 4331/19/18/23/05508890 ревізією встановлено не оприбуткування готівки в касі ТОАШ ВСА на загальну суму 1920,0 грн. та несвоєчасне оприбуткування на загальну суму 7980,0 грн. За результатами розгляду акту перевірки Тернопільською ОДПІ прийнято рішення від 13.05.10 р. за № 0002152303 про застосування до ТОАШ ВСА штрафних (фінансових) санкцій на суму 49500,0 грн. за не оприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування готівки у касі.

Відповідно до пункту 2.6 глави 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.04 за № 637 уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно,(у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. У порушення зазначених норми, готівкові кошти у сумі 7980,0 грн. несвоєчасно здані в касу підприємства, в свою чергу, готівкові кошти у сумі 1920 грн. в касі ТОАШ ВСА не обліковані, що свідчить про їх не оприбуткування.

Пунктом 7.3 глави 7 Положення передбачено, що у разі виявлення порушень установленого порядку ведення операцій з готівкою органи державної податкової служби України застосовують до порушників штрафні санкції на підставі подання органів контролю згідно із законодавством України.

Згідно ст.1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» за не оприбуткування (не повне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки до суб'єктів господарювання застосовуються штрафні (фінансові) санкції у п'ятикратному розмірі не оприбуткованої суми. Відповідно до зазначеної норми законодавства, Тернопільською ОДПІ за несвоєчасне оприбуткування готівкових коштів, що надійшли у касу суб'єкта господарювання, до ТОАШ ВСА застосовано фінансову санкцію в розмірі 39 900 грн. (7980х5), а також за не оприбуткування готівкових коштів в сумі 1920 грн. застосовано фінансову санкцію в розмірі 9600 грн. (1920х5).

Беручи до уваги вищенаведене, Тернопільська ОДПІ вважає, що рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 13.05.10 р. за № 0002152303 повністю відповідає нормам чинного законодавства України.

При винесенні, оскаржуваної постанови судом першої інстанції не надано належної оцінки доводам податкового органу, щодо термінів застосування адміністративно-господарських санкцій встановлених ст. 250 Господарського кодексу України. Так, згідно із статтею 4 зазначеного Кодексу, не є предметом регулювання цього Кодексу адміністративні та інші відносини управління за участі суб'єктів господарювання, в яких орган державної влади або місцевого самоврядування не є суб'єктом, наділеним господарською компетенцією, і безпосередньо не здійснює організаційно-господарських повноважень щодо суб'єкта господарювання.

В процесі проведення перевірки господарської діяльності та застосуванні до позивача штрафних (фінансових) санкцій, Тернопільська ОДПІ, як орган державної влади не була наділена будь-якою господарською компетенцією та безпосередньо не мала жодних організаційно-господарських повноважень щодо ТОАШ ВСА, а тому норми Господарського кодексу щодо строків накладення адміністративно-господарських санкцій не поширюються на адміністративні відносини які склалися в наслідок застосування Тернопільською ОДПІ до суб'єкта господарювання фінансових санкцій за порушення законодавства про регулювання обігу готівки.

Беручи до уваги зазначене просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення, яким позовну заяву залишити без задоволення.

Заслухавши суддю доповідача, вивчивши матеріали справи та доводи апеляційної скаргою, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних міркувань.

Судом першої інстанції встановлено, що 20 квітня 2010 р. контрольно-ревізійним управлінням в Тернопільській області було проведено позапланову виїзну ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Тернопільської обласної автошколи Всеукраїнської спілки автомобілістів за період з 23.09.2007 р. по 16.07.2009 р. за результатами якої було складено акт № 17 -22/61 згідно якого встановлено не оприбуткування готівки в касу ТОАШ ВСА на загальну суму 1 920 грн. та несвоєчасне оприбуткування готівки на загальну суму 7 980 грн. в період 2007 р. - 2008 р. Згідно акту перевірки № 4331/19/18/23/05508890 від 20.04.2010 р. податковим органом встановлено порушення п. 2.6 ст. 2 п.п. 4.2 ст. 4 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» №637 від 13.01.2005 р. та на підставі Закону України «Про податкову службу в Україні» та Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» № 436/95 від 12.06.1995 року, застосовано до позивача штрафні (фінансові) санкції у розмірі 45 500 грн. 00 коп..

Розглядаючи спір суд першої інстанції вірно вказав, що відповідно до статті 238 Господарського кодексу України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідації його наслідків. Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх

застосування визначаються статтею 239 цього Кодексу, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.

З огляду на це суд першої інстанції правильно вважав, що фінансові санкції у вигляді штрафів за порушення норм регулювання обігу готівки є адміністративно-господарськими санкціями, а отже повинні застосовуватися у межах строків, визначених статтею 250 цього Кодексу, згідно якої адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

Оскільки порушення, яке полягає у не оприбуткуванні готівки в касу ТОАШ ВСА на загальну суму 1 920 грн. та несвоєчасне оприбуткування готівки на загальну суму 7 980 грн. в період 2007 - 2008 р.., відображено в акті перевірки від 20.04.2010, на підставі якого прийнято спірне рішення, то суд першої інстанції вірно вважав, що встановлені ст. 250 ГК України строки сплинули, а відтак застосування до позивача адміністративно-господарської санкції у вигляді штрафу за порушення норм регулювання обігу готівки після закінчення одного року з дня його вчинення є неправомірним.

З огляду на це суд апеляційної інстанції вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а постанова відповідає нормам матеріального та процесуального права. постанов

Керуючись ч.3 ст. 160, ч. 4 ст. 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, ст.205, ст.206, ст. 254 КАС України, суд,

У Х В А Л И В :

апеляційну скаргу Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції - залишити без задоволення, а постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 04 жовтня 2010 року по справі № 2а-2873/10/1970 - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя М.А. Пліш

Судді Р.Й. Коваль

Н.М. Судова-Хомюк

Повний текст ухвали виготовлений 23.09.2013 року