8.2.9
ПОСТАНОВА
Іменем України
13 вересня 2013 року Справа № 812/4208/13-а
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді - Широкої К.Ю.,
за участі секретаря - Камінська М.В.,
представника позивача: Волкова М.М.
представник відповідача: не з'явився
представник третьої особи: не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Східно -Українська компанія "Промснабсервіс" до Державної податкової інспекції у м. Алушта Автономної республіки Крим Державної податкової служби, 3-я особа - відділ Держкомзему у м.Алушта АРК про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення -рішення від 11.04.2013 №0001551501,-
ВСТАНОВИВ:
До Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов товариства з обмеженою відповідальністю "Східно-Українська компанія "Промснабсервіс", в якому позивач просив скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Алушта Автономної республіки Крим Державної податкової служби від 11 квітня 2013 року № 0001551501.
Позивачем отримано податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Алушта Автономної республіки Крим Державної податкової служби від 11 квітня 2013 року № 0001551501, яким даному суб'єкту господарювання збільшено суму грошового зобов'язання по земельному податку з юридичної особи на суму 25 7001,32 грн. в тому числі штрафних санкцій на суму - 128500 грн., на загальну суму 385501,98 грн.
Вказане податкове повідомлення-рішення прийнято відповідачем на підставі Акту № 354/15.1/31845454 від 07 березня 2013 року про результати документальної позапланової невиїзної документальної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю "Східно -Українська компанія "Промснабсервіс» з питань достовірності визначення показників декларації з плати за землю за період 2011 рік та березень-грудень 2012 року.
Позивач не згоден з висновками даного Акту, вважає їх необґрунтованими, а винесене податкове повідомлення-рішення відповідно підлягає скасуванню.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, надав пояснення аналогічні викладеному в позові, а також надав додаткові пояснення (а.с.76) та просив суд задовольнити позовну заяву в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надав письмові заперечення проти позову у яких просив суд відмовити у задоволені позовних вимог (а.с.141-145).
Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, надав письмові заперечення проти позову у яких просив суд відмовити у задоволені позовних вимог (а.с.161-163).
Суд, заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 69-72 КАС України, прийшов до наступного.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
У відповідності зі статтею 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України органи податкової служби мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків
Відповідно до п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Відповідно до п. 79.2 ст. 79 Податкового кодексу України, документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу виключно на підставі рішення керівника контролюючого органу, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Східно -Українська компанія «Промснабсервіс» (далі - ТОВ «Промснабсервіс» ) зареєстровано Виконавчим комітетом Сєвєродонецької міської ради Луганської області 20.02.2002 № 1 383 120 0000 000400 (а.с.23).
ТОВ «Промснабсервіс» взято на облік платника податків Державної податкової інспекції в м. Сєверодонецьку Луганської області від 26 лютого 2002 року за №18, у ДПІ в м. Алушта АР Крим ДПС від 16 листопада 2005 року за №6072/10 (а.с.26).
На підставі п.п. 75.1.2. п.75.1 ст.75 п.п. 78.1.1 п. п. 78.1.4 п.78.1 ст. 78, ст. 79 глави 8 розділу ІІ Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755 - VІ із змінами та доповненнями відповідно до Наказу ДПІ в м. Алчевську від 25.02.2013 №142 (а.с.72), проведено документальну позапланову невиїзну документальну перевірку ТОВ «Промснабсервіс» з питань достовірності визначення показників декларації з плати за землю за період 2010- 2011 рік та березень-грудень 2012 року (а.с.29-33). 07 березня 2013 року був складений акт № 354\15.1\31845454 (а.с.29), за висновками якого встановлено порушення вимог п.274.1. ст.274 ПКУ.
На підставі акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 11 квітня 2013 року № 0001551501, яким даному суб'єкту господарювання збільшено суму грошового зобов'язання по земельному податку з юридичної особи на суму 25 7001,32 грн. в тому числі штрафних санкцій на суму - 128500 грн., на загальну суму 385501,98 грн. (а.с.27)
Як встановлено в ході розгляду справи, перевірка ТОВ «Промснабсервіс» проводилась на підставі податкової декларації з плати за землю на 2011 рік від 28.01.2011 №910 на суму 11980,70 грн., податкової декларації з плати за землю на 2012 рік від 14.02.2012 №1145 на суму 11980,70 грн. в тому числі за березень-грудень по 998 грн. щомісячно, даних листа відділу Держкомзему у м. Алушта від 04.06.2012 №10-03/12-104, висновку №171 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земель від 10.02.2011, наданого відділом Держкомзему у м. Алушта АРК ТОВ "Східно -Українська компанія «Промснабсервіс» (а.с.34, 41-47).
Згідно державного акту на право власності на земельну ділянку від 29 жовтня 2010 року зареєстрованого 12 листопада 2010 року виданого ТОВ «Промснабсервіс» значиться земельна ділянка (а.с.81).
Відповідно п.п.269.1.1. п.269.1 ст. 269 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VІ (із змінами та доповненнями) 269.1. позивач є платником податку та власник земельної ділянки.
Згідно п.274.1.ст. 274 Податкового кодексу України, ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 цього Кодексу.
Згідно поданих декларацій ТОВ «Промснабсервіс» відповідачу узгоджена сума податкового зобов'язання земельного податку складає: на 2011 рік - 11980,70 грн. та на 2012 рік 11980,70 грн. у тому числі за березень-грудень по 998 грн. щомісячно.
Згідно інформації відділу Держкомзему у м. Алушта нормативно грошова оцінка земельної ділянки, якою користується позивач на 2011 рік та на 2012 рік встановлено 15216110,00 грн. (а.с.65)
Перевіркою повноти визначення податкових зобов'язань з земельного податку на 2011 рік та за березень-грудень 2012 року встановлено порушення п.274.1.ст.274 Податкового Кодексу України, в частині заниження податкового зобов'язання з земельного податку.
В судовому засіданні було встановлено, що відповідно до вимог п.274.1.ст.274 Податкового Кодексу України, ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотку від їх нормативної грошової оцінки. Перевіркою повноти нарахування земельного податку на 2011 рік та березень-січень 2012 року встановлено заниження податкового зобов'язання з земельного податку на суму 257001,32 грн.
В судовому засіданні позивач стверджував, що не правильно була проведена нормативна грошова оцінка об'єкта оподаткування, а саме що земельна ділянка відноситься до земель оздоровчого та рекреаційного призначення. Та повинен використовуватися коефіцієнт 0,5%.
Відповідно до ст.18 Земельного Кодексу України, до земель України належать усі землі в межах її території, в тому числі острови та землі, зайняті водними об'єктами, які за основним цільовим призначенням поділяються на категорії. Категорії земель України мають особливий правовий режим. Стаття 19 Кодексу, передбачає, що землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення. Земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадян чи юридичних осіб, можуть перебувати у запасі.
Відповідно до пункту 1.4. Наказу від 27.01.2006 N 19/16/22/11/17/12 «Про Порядок нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення (крім земель у межах населених пунктів), об'єктами нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення є земельні ділянки, що використовуються за функціональним призначенням незалежно від того, до якої категорії вони віднесені. Згідно зазначеного порядку до земель комерційного використання, відносяться землі готелів та ресторанів.
Згідно ст.50 ЗК України, до земель рекреаційного призначення належать землі, які використовуються для організації відпочинку населення, туризму та проведення спортивних заходів.
Відповідно до ст.51 Кодексу, до земель рекреаційного призначення належать земельні ділянки зелених зон і зелених насаджень міст та інших населених пунктів, навчально-туристських та екологічних стежок, маркованих трас, земельні ділянки, зайняті територіями будинків відпочинку, пансіонатів, об'єктів фізичної культури і спорту, туристичних баз, кемпінгів, яхт-клубів, стаціонарних і наметових туристично-оздоровчих таборів, будинків рибалок і мисливців, дитячих туристичних станцій, дитячих та спортивних таборів, інших аналогічних об'єктів, а також земельні ділянки, надані для дачного будівництва і спорудження інших об'єктів стаціонарної рекреації.
Відповідно до ст. 201 Земельного кодексу України, грошова оцінка земельних ділянок визначається на рентній основі. Залежно від призначення та порядку проведення грошова оцінка земельних ділянок може бути нормативною і експертною.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо. Експертна грошова оцінка використовується при здійсненні цивільно-правових угод щодо земельних ділянок. Грошова оцінка земельних ділянок проводиться за методикою, яка затверджується Кабінетом Міністрів України.
Згідно Закону України «Про оцінку земель», за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Відповідно до ст. 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Відповідно до ст.2 Закону України «Про оцінку земель», правове регулювання оцінки земель здійснюється відповідно до Конституції України, Земельного кодексу України, Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні", цього Закону, законів України, інших нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до них. Стаття 13 Закону, передбачає, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі: визначення розміру земельного податку.
Згідно статті 20 зазначеного закону, за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт.
Судом було встановлено, що 18-ю сесією 5-го скликання Малоріченської сільської ради було прийнято рішення від 16.07.2007 № 18\201 «Про проведення грошової оцінки земель Малоріченської сільської ради с.Сонячногірське, с.Рибаче, с. Малоріченське» (а.с.164). В результаті експертизи був виданий позитивний Висновок Державної експертизи землевпорядної документації від 13.10.2008 № 7885\15 (а.с.165).
31 - ю сесією 5-го скликання Малоріченської сільської ради було прийнято рішення від 12.122008 № 31\39 «Про затвердження технічної документації з нормативно грошової оцінки земель населеного пункту Малоріченської сільської ради с.Рибаче», яким затвердили технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки с.Рибаче площею 613,5251 га та здійснення стягнення земельного податку, орендної плати за землю по затвердженій нормативній оцінки земельної ділянки с.Рибаче з 01.01.2009. Третя особа, керуючись затвердженою Технічною документацією з нормативної грошової оцінки земель сільськогоспосподарського призначення та населених пунктів № 18\15\21\11 від 27.01.2006 надала відповідачу довідку у якої зазначила, що станом на 01.01.2010 вартість земельної ділянки складає 29226560 грн.
39-ю сесією 5-го скликання Малоріченської сільської ради було прийнято рішення від 01.09.2009 № 39\4 про проведення актуалізації нормативно грошової оцінки с.Рибаче. Після чого була проведена експертиза та був виданий позитивний Висновок Державної експертизи землевпорядної документації від 12.01.2010 №3412/15 (а.с. 167).
48 - ю сесією 5-го скликання Малоріченської сільської ради було прийнято рішення від 09.04.2010 №48\130 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населеного пункту Малоріченської сільської ради: с.Рибаче», яким затвердити технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки с.Рибаче площею 613,5251 га та здійснення стягнення земельного податку, орендної плати за землю по затвердженій нормативній оцінки земельної ділянки с.Рибаче після закінчення 31 денного строку з моменту опублікування даного рішення. Середня вартість земельної ділянки знизилась. Нормативна вартість 1 м.кв. земельної ділянки станом на 09.04.2010 дорівнювала 661 грн.57 коп., а нормативна грошова вартість всієї ділянки дорівнювала 15216110 грн. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки розраховується по формулі: Цн=Цнз*Кф*Км3*Пз, де Цн- нормативна грошова оцінка земельної ділянки (в гривнах); Цнз- середня вартість 1 м.кв. земель для економіко-планувальної зони; Пз- площа земельної ділянки; Кф-коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки; Км3 - добуток локальних коефіцієнтів, які враховують місце розташування земельної ділянки в межах економіко-планувальної зони. При розрахунках коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки брався 2,5.
Суд критично ставиться до твердження позивача про те, що при розрахунках нормативно грошової оцінки Кф повинно братись 0,5, так як земельна ділянка відноситься до земель рекреаційного призначення з огляду на наступне.
16 травня 2006 року між позивачем та Малоріченською сільською радою був укладений договір оренди земельної ділянки для розміщення курортного комплексу. Відповідно до пункту 13 договору визначено цільове використання земельної ділянки як комерційне. Також в договорі купівлі - продажу земельної ділянки у п. 1.2. зазначено, цільове призначення земельної ділянки - розміщення курортного комплексу. Відповідно до Порядку нормативно грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, для земель комерційного використання застосовується коефіцієнт 2,5. Згідно зазначеного Порядку до земель комерційного призначення відносяться землі готелів та ресторанів. Відповідно до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку (а.с.96) зазначено цільове призначення: для будівництва та обслуговування об'єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування; вид використання - для розміщення курортного комплексу.
У зв'язку з наведеним нормативним обгрунтуванням та дослідженими документами, судом встановлено, що земельна ділянка відноситься до земель комерційного призначення, та податковим органом правильно застосовувався коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки 2,5.
Відповідно до частини 1 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно частини 2 статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Аналізуючи викладені обставини, суд вважає, що позивачем не доведено не правомірність дій відповідача, а тому позовні вимоги ТОВ «Промснабсервіс» до Державної податкової інспекції у м. Алушта Автономної республіки Крим Державної податкової служби, 3-я особа - відділ Держкомзему у м.Алушта АРК про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 11.04.2013 №0001551501 є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить із того, що згідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст. ст. 2, 6-9, 69, 71, 86, 159-163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволені позовних вимог ТОВ «Східно -Українська компанія «Промснабсервіс» до Державної податкової інспекції у м. Алушта Автономної республіки Крим Державної податкової служби, треття особа - відділ Держкомзему у м.Алушта АРК про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 11.04.2013 №0001551501 відмовити в повному обсязі.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанці.
Повний текст постанови складено та підписано у повному обсязі 18 вересня 2013 року.
Суддя К.Ю. Широка