копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 вересня 2013 р. Справа №818/7468/13-a
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гелети С.М.,
за участю секретаря судового засідання - Кліщенко В.О.,
представника позивача - Дозорець Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Сумського районного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення коштів,-
В С Т А Н О В И В:
Сумський районний центр зайнятості (далі - позивач, Сумський РЦЗ) звернувся до суду з позовною заявою до ОСОБА_2 (далі - відповідач, ОСОБА_2) про стягнення коштів в розмірі 338,45 грн.
Свої вимоги мотивує тим, що 14.05.2012 року ОСОБА_2 звернулася до Сумського районного центру зайнятості, де серед інших даних повідомила що в даний час не є підприємцем, трудовою діяльністю не займається, пенсію не отримує, постійного або тимчасового заробітку, в тому числі за договорами цивільно-правового характеру не має.
Натомість, під час перебування на обліку ОСОБА_2 не повідомила про те, що отримувала з 10.10.2012 року до моменту зняття з обліку 21.11.2012 року додатковий дохід у вигляді винагороди за надання послуг за договором цивільно-правового характеру від 10.10.2012 року.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила суд їх задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся за місцем реєстрації, зазначеним в довідці адресно-довідкового підрозділу, а саме: АДРЕСА_1 та зважаючи на норми ст. ст. 35, 40 КАС України, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши матеріали справи, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи із наступного.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про зайнятість населення" (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Відповідно до ч. 3 ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення" (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 звернулася до Сумського РЦЗ, де спеціалістом центру зайнятості була заповнена персональна картка НОМЕР_2 від 14.05.2012 року (а.с.7). Крім того, відповідач повідомила, що на момент звернення до центру зайнятості вона не зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, пенсію не отримує, постійного або тимчасового заробітку, в тому числі за договорами цивільно-правового характеру не має, що підтверджується копією заяви від 21.05.2012 року (а.с.8).
Працівниками Сумського РЦЗ, на підставі п. 5 ч. 2 ст. 12 та ст. 35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, проведено розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", про що складено акт від 08.07.2013 року (а.с.11-12).
Перевіркою встановлено, що ОСОБА_2 працювала в ПФ "Алма" згідно договору цивільно-правового характеру від 10.10.2012 року (а.с.15).
З 10.10.2012 по 30.11.2013 року відповідач отримувала додатковий дохід у вигляді винагороди за надання послуг за вказаним договором з 10.10.2012 року до моменту зняття з обліку 21.11.2012 року. Під час працевлаштування в ПФ "Алма" відповідач з 14.05.2012 року була зареєстрована в Сумському РЦЗ, чим порушила п. 2 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".
Відповідно до ч. 2, 3 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Із копії довідки Сумського РЦЗ від 16.08.2013 року №68 вбачається, що в період з 10.10.2012 по 21.11.2012 року відповідач отримала 338,45 грн. допомоги по безробіттю (а.с.16).
Листом від 12.07.2013 року №264 позивач повідомляв ОСОБА_2 про необхідність повернути на рахунок Сумського РЦЗ суму виплаченої допомоги по безробіттю, проте у встановлений строк кошти сплачені не були (а.с.17). Вказаний лист був отриманий відповідачем особисто, що підтверджується копією повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.31).
Відповідно до п. п. 6, 8 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 року №60/62, постановою правління Пенсійного фонду України від 13.02.2009 року №7-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.03.2009 року за №232/16248 у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг. У разі відмови особи чи роботодавця повернути кошти, а також у разі неповернення їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.
Враховуючи, що сума коштів в розмірі 338,45 грн. не повернута відповідачем в добровільному порядку Сумському РЦЗ, суд вважає позовні вимоги про стягнення з ОСОБА_2 коштів, незаконно отриманих як допомога по безробіттю за період з 10.10.2012 по 21.11.2012 року в сумі 338,45 грн. обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Сумського районного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Сумського районного центру зайнятості (40002, м. Суми, вул. Перемоги, 1/1, ідентифікаційний код 21113547, р/р 37172001000398, одержувач: ГУ ДКСУ у Сумській області, МФО 837013) незаконно отриману допомогу по безробіттю в розмірі 338,45 грн. (триста тридцять вісім гривень сорок п'ять копійок).
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду в десятиденний строк з дня отримання постанови в повному обсязі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження, набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження, закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) С.М. Гелета
З оригіналом згідно
Суддя С.М. Гелета
Повний текст постанови складено та підписано 30.09.2013 року