Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(в порядку письмового провадження)
18 вересня 2013 року Справа № 1170/2а-1747/11
Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Мирошниченко В.С., розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Кіровоградського міськрайонного центру зайнятості до товариства з обмеженою відповідальністю «Копілка» про стягнення заборгованості,-
ВСТАНОВИВ:
Кіровоградський міськрайонний центр зайнятості (далі - Кіровоградський МЦЗ або відповідач) звернувся з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Копілка» (далі - ТОВ "Копілка" або відповідач) про стягнення економічних санкцій за порушення законодавства про зайнятість населення в розмірі 18140,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Інспекцією по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Кіровоградського обласного центру зайнятості проведено перевірку додержання законодавства про зайнятість населення у Товаристві з обмеженою відповідальністю «Копілка», в ході якої встановлено, що відповідачем працевлаштовано громадянку Росії ОСОБА_2, без одержання дозволу державної служби зайнятості, чим порушено ч. 2 ст. 8 Закону України "Про зайнятість населення " та п. 2 Порядку оформлення іноземцями та особами без громадянства дозволу на працевлаштування в Україні.
Ухвалою суду від 10.06.2011 р. провадження у справі зупинялося до набрання законної сили судовим рішенням у справі №1170/2а-1573/11 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Копілка" до Інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Кіровоградського обласного центру зайнятості про визнання недійсним рішення від 24.03.2011 р. № 1106-05/32967633 про застосування штрафу за порушення законодавства про зайнятість населення в сумі 18140,00 грн.
Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 17.04.2012 р. постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 05.08.2011 р. скасовано та прийнято нову постанову, якою у задоволенні позову ТОВ «Копілка» до Інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Кіровоградського обласного центру зайнятості відмовлено.
Ухвалою суду від 12.09.2013 р. провадження у справі поновлено, оскільки обставини, які були підставою для зупинення справи відпали.
Представник позивача належно повідомлений у судове засідання не з'явився, до суду надійшла заяву про розгляд справи без його участі та про підтримання позовних вимог у повному обсязі (а.с. 56).
Представник відповідача повторно не з'явився у судове засідання, до суду надійшло клопотання про перенесення судового засідання на іншу дату у зв'язку з відпусткою юриста підприємства, але належних доказів перебування юриста у відпустці не надав (а.с. 59). З огляду на те, що судом апеляційної інстанції прийнято остаточне рішення, яке в касаційному порядку ТОВ "Копілка" не оскаржене, клопотання відповідача про перенесення розгляду справи суд розцінює як намагання затягування розгляду справи.
Таким чином, суд вважає за можливе розглянути справу без участі відповідача відповідно до положень ч. 6 ст. 128 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши письмові докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом, товариство з обмеженою відповідальністю «Копілка» зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Кіровоградської міської ради 17.06.2004 р. (а.с.13,14).
Відповідно до п.1 Положення про державну службу зайнятості, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 24.06.1991 р. №47 та чинного на час проведення перевірки ТОВ «Копілка», державна служба зайнятості складається з Державного центру зайнятості Мінпраці, центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських, районних, міськрайонних, міських і районних у містах центрів зайнятості, центрів організації професійного навчання незайнятого населення, центрів професійної орієнтації населення, інспекцій по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення.
Згідно п. 1 Положення про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 24.06.1991 р. №47 (чинного на момент проведення перевірки ТОВ «Копілка») інспекція по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення (далі - інспекція) входить до складу державної служби зайнятості. Інспекція здійснює контроль за виконанням законодавства про зайнятість населення підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності, фермерами та іншими роботодавцями.
19.01.2011 р. Інспекцією по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Кіровоградського обласного центру зайнятості проведено планову перевірку додержання законодавства про зайнятість населення у Товаристві з обмеженою відповідальністю «Копілка», за наслідками якої складено акт контрольного заходу від 19.01.2011 р. №14 (а.с.5-6).
Перевіркою встановлено, що в період з 25.09.2010 р. по 20.10.2010 р. у трудових відносинах з ТОВ «Копілка» перебувала громадянка Російської Федерації ОСОБА_2, яка на підставі наказу №46 пр від 25.09.2010 р. прийнята на роботу на посаду продавця (а.с.8).
На підставі акту контрольного заходу винесено рішення про застосування штрафу за порушення законодавства про зайнятість населення №1106-05/32967633 від 24.03.2011 р., яким до ТОВ «Копілка» застосовано економічні санкції в розмірі 18140,00 грн. (а.с.7).
Відповідно до листа відділу у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб УМВС України в Кіровоградській області від 18.03.2011 р. №8/1166 громадянка Російської Федерації ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 дозволу на імміграцію в Україну не отримувала, клопотання щодо набуття громадянства України не території Кіровоградської області не порушувала (а.с. 10).
Згідно з ст. 8 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 04.02.1994 р. №3929-ХІІ (в редакції, що діяла на момент існування спірних правовідносин) іноземці та особи без громадянства мають рівні з громадянами України права та обов'язки в трудових відносинах, якщо інше не передбачено законодавством України та міжнародними договорами України. Іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають в Україні, а також яким надано статус біженця в Україні, мають право працювати на підприємствах, в установах і організаціях або займатися іншою трудовою діяльністю на підставах і в порядку, встановлених для громадян України. Іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну для працевлаштування на визначений термін, можуть займатися трудовою діяльністю відповідно до одержаного у встановленому порядку дозволу на працевлаштування.
Іноземці та особи без громадянства, крім найнятих відповідно до угоди про розподіл продукції, які прибули в Україну на визначений термін, одержують право на трудову діяльність лише за наявності в них дозволу на працевлаштування, виданого державною службою зайнятості України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України. Працевлаштування в Україні іноземців, найнятих інвестором у межах і за посадами (спеціальністю), визначеними угодою про розподіл продукції, здійснюється без отримання дозволу на працевлаштування.
На час працевлаштування громадянки ОСОБА_2, оформлення іноземцям та особам без громадянства дозволу на працевлаштування в Україні здійснювалося відповідно до Порядку видачі, продовження стоку дії та анулювання дозволів на використання праці іноземців та осіб без громадянства, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.2009 р. №322.
Цим Порядком визначено, що оформлення документів, необхідних для отримання дозволу на використання праці іноземців здійснює роботодавець, який запрошує на роботу іноземця, а дозвіл на використання праці іноземця видається центром занятості АР Крим, областей, міст Києва та Севастополя за місцем реєстрації роботодавця як платника страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття за умови відсутності в країні (регіоні) працівників, спроможних виконувати відповідні роботи або наявності достатніх обґрунтувань доцільності використання праці іноземця. Саме зазначений дозвіл надає право роботодавцю тимчасово використовувати працю конкретного іноземця на конкретному робочому місці або певній посаді.
Для отримання дозволу на використання праці іноземця роботодавець зобов'язаний подати до відповідного центру зайнятості наступні документи: заяву, дві кольорові фотокартки розміром 3,5 х 4,5 см; обґрунтування доцільності використання праці іноземця і можливості створення для нього відповідних мВ для перебування і роботи; документ (наказ, витяг з протоколу, доручення тощо), оформлений в установленому порядку, який посвідчує право особи представляти інтереси роботодавця у центрі зайнятості; довідку органу державної податкової служби про сплату роботодавцем податків та зборів (обов'язкових платежів); довідку центру зайнятості про відсутність заборгованості у роботодавця перед Фондом; квитанцію про внесення плати за розгляд заяви; копію проекту трудового договору (контракту), засвідчену роботодавцем; довідку, скріплену печаткою та завірену підписом роботодавця (у разі наявності на підприємстві режимно-секретного органу - також підписану його керівником), про те, що робоче місце або посада, на яких використовуватиметься праця іноземця, відповідно до законодавства не пов'язані з належністю до громадянства України і не потребують надання допуску до державної таємниці; довідку органу міграційної служби про відсутність (наявність) судимості у іноземця, який на момент оформлення дозволу перебуває за межами України, не відбуває покарання за скоєння злочину та не перебуває під слідством; копію статуту та свідоцтва про державну реєстрацію роботодавця, засвідчені в установленому порядку; копії документів про освіту або кваліфікацію іноземця; копії сторінок паспортного документа іноземця, що містять основні ідентифікаційні дані.
Дозвіл на використання праці іноземця видається строком до одного року, який у разі потреби може бути продовжено, якщо роботодавець вчасно, а саме не пізніше ніж за місяць до закінчення строку дії дозволу, звернеться до відповідного центру зайнятості.
Рішення про видачу або відмову у видачі дозволу на використання праці іноземця чи продовження строку його дії приймається протягом 30 календарних днів, про що роботодавець повідомляється центром зайнятості письмово, а відмову у видачі дозволу на працевлаштування може бути оскаржено роботодавцем у Державному центрі зайнятості або в суді.
При цьому роботодавець зобов'язаний письмово повідомляти відповідний центр зайнятості про початок та припинення роботи іноземцем та забезпечувати реєстрацію паспортного документа іноземця у відповідному органі внутрішніх справ. Також роботодавець зобов'язаний подавати до відповідного центру зайнятості державну статистичну звітність.
Отже, наведені вище положення свідчать про те, що роботодавець-платник збору до Фонду загальнообов'язкового державного страхування України на випадок безробіття, зареєстрованого у місцевих центрах зайнятості, може укласти трудовий договір з іноземцем лише при наявності оформленого і виданого Державним центром зайнятості або за його дорученнями відповідними центрами зайнятості АР Крим, областей, міст Києва та Севастополя дозволу на працевлаштування, та в подальшому звітувати до відповідного центру зайнятості і повідомляти останнього про початок і припинення роботи іноземцем.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач проігнорував вищенаведені вимоги законодавства, якими регулюються правовідносини по працевлаштуванню іноземців та осіб без громадянства, а тому висновки позивача про застосування до ТОВ «Копілка» штрафних санкцій за порушення законодавства про зайнятість населення, а саме використання праці громадянки Російської Федерації ОСОБА_2 без дозволу на використання праці іноземця.
Рішення позивача про застосування штрафних санкцій №1106-05/32967633 від 24.03.2011 р. оскаржувалося відповідачем в судовому порядку. За результатами судового розгляду в задоволенні позову ТОВ «Копілка» до Інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Кіровоградського обласного центру зайнятості відмовлено, рішення про застосування штрафу за порушення законодавства про зайнятість населення від 24.03.2011 р. №1106-05/32967633 залишено в силі.
Частиною першої 72 КАС України визначено, що обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Відповідно до ч.1,2 ст. 255 КАС України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.
Таким чином, відповідачем при прийомі на роботу громадянки Російської Федерації ОСОБА_2 не дотримано вимог Закону України «Про зайнятість населення».
У відповідності до п. п. «г» п.8 Положення про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 24.06.1991 р. №47 (чинного на момент проведення перевірки ТОВ «Копілка») інспекції надається право застосовувати економічні санкції до підприємств, установ і організацій, незалежно від форм власності й господарювання, за порушення законодавства про зайнятість населення, передбачені статтями 5, 20 Закону України «Про зайнятість населення» і за недодержання вимог статей 8, 18 зазначеного Закону.
Згідно ч. 3 ст.8 Закону України «Про зайнятість населення» (в редакції діючій на час вчинення відповідачем порушення законодавства про зайнятість населення) у разі використання роботодавцем праці іноземців або осіб без громадянства на умовах трудового договору без дозволу на використання праці іноземців та осіб без громадянства державна служба зайнятості стягує з роботодавця штраф за кожну таку особу у двадцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом. У разі несплати (або відмови від сплати) протягом місяця у добровільному порядку зазначеного штрафу його стягнення провадиться в установленому законом порядку. Кошти від стягнутих штрафів спрямовуються до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
На підставі аналізу встановлених обставин та правовідносин, суд дійшов висновку, що Інспекцією по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Кіровоградського обласного центру зайнятості правомірно визначено відповідачу економічні санкції в розмірі 18140,00 грн., а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 158-163, 167 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Копілка», код ЄДРПОУ 32967633 ( (вул. Шосейна, 3, с. Соколівське, Кіровоградський р-н, Кіровоградська обл., 27641,) на користь Кіровоградського міськрайонного центру зайнятості економічні санкції за порушення законодавства про зайнятість населення в розмірі 18140,00 грн. (вісімнадцять тисяч сто сорок грн. 00 коп.).
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10- денний строк з дня отримання копії постанови.
Суддя (підпис)
Згідно з ригіналом:
Суддя В.С.Мирошниченко