УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"24" травня 2013 р. справа № 2а-5522/11
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Поплавського В.Ю.
суддів: Сафронової С.В. Чепурнова Д.В.
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу ОСОБА_1
на постанову Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу від 02 вересня 2011 року у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Саксаганському районі м. Кривого про перерахунок пенсії, -
В С Т А Н О В И В :
Постановою Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу від 02 вересня 2011 року в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено в повному обсязі.
Не погодившись з постановою суду, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду, оскільки вважає, що вона винесена з порушенням норм матеріального права та ухвалити нове рішення по справі, яким задовольнити його позовні вимоги в повному обсязі.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість оскаржуваного рішення суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, колегія суддів приходить висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а постанову суду необхідно залишити без змін.
Постановляючи рішення про відмову у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на перерахунок пенсії за віком згідно ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» (далі по тексту Закон 1058).
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України та страхового стажу регулюється статтею 42 Закону 1058, частина 4 якої передбачає, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону.
Така редакція існує після визнання неконституційними змін, внесених підпунктом «б»підпункту 10 пункту 35 Розділу 2 Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-6 визнаних такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008.
Скасовані зміни надавали можливість перераховувати пенсію із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Аналіз відновленої (діючої) норми абзацу 3 частини 4 статті 42 Закону 1058 доводить, що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Тобто, правила частини першої статті 40 при перерахунку пенсії, застосовуються виключно з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата (дохід).
Частина 1 статті 40 передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу, починаючи з 01 липня 2000 року.
Колегія суддів приходить висновку, що показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, використовується як складова для призначення пенсії відповідно до ч.2 ст.40 Закону 1058 і є величиною постійною та не змінною при перерахунку пенсії, на відміну від інших показників, які використовуються при визначенні заробітної плати (доходу) застрахованої особи для обчислення пенсії.
Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення. Такими законами є Закон України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-12 (надалі Закон 1788) та Закон України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» № 1058 від 9 липня 2003 року. З огляду на зазначене та керуючись положеннями принципу законності закріпленого в статті 9 КАС України приписи постанови № 530 від 28 травня 2008 року не можуть застосовуватись до спірних відносин.
З урахуванням зазначеного, правові підстави для перерахунку пенсії позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні відсутні. Цей показник застосовується виключно для призначення пенсії, застосування його для перерахунку є безпідставним.
За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції вірно були застосовані норми матеріального та процесуального права, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції і не можуть бути підставою для скасування оскаржуваної постанови, а тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення.
Крім того, колегія суддів вважає за необхідне зазначити про обов'язковість сплати судового збору ОСОБА_1 за подання апеляційної скарги, оскільки дана справа була призначена до розгляду в порядку письмового провадження, та під час відкриття провадження по справі не було вирішено питання про сплату апелянтом судового збору.
Згідно з пп.2 п.3 ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір", який набрав чинності з 1 листопада 2011 року, при подачі апеляційної скарги до адміністративного суду сплачується збір у розмірі 50% ставки, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви, а у разі подання позовної заяви майнового характеру - 50% ставки, обчисленої виходячи з оспорюваної суми.
Підпунктом 1 п.3 ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що за подання адміністративного позову немайнового характеру сплачується судовий збір з розрахунку 0,03 розміру мінімальної заробітної плати.
Оскільки позовні вимоги, розглянуті судом першої інстанції є вимогами немайнового характеру, а позивач відповідно до Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 року № 3674-VІ не звільнений від сплати судового збору, апелянту за подачу апеляційної скарги необхідно сплатити 16 грн. 10 коп.
Таким чином, для усунення зазначеного недоліку, апелянт повинен надати документ про сплату судового збору у розмірі 16 грн. 10 коп., за реквізитами:
Одержувач: УДКСУ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області,
Код з ЄРДПОУ 37989274,
Рахунок отримувача 31217206781004,
МФО 805012, Банк: ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області м. Дніпропетровська,
Призначення платежу: судовий збір, 34513210, пп. 2 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", код платежу 22030001.
Керуючись п.1 ч.1 ст.198, ст. 200 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Постанову Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу від 02 вересня 2011 року - залишити без змін.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 16 грн. 10 коп. за подання апеляційної скарги на постанову Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу від 02 вересня 2011 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Саксаганському районі м. Кривого про перерахунок пенсії.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та оскарженню не підлягає.
Головуючий: В.Ю. Поплавський
Суддя: С.В. Сафронова
Суддя: Д.В. Чепурнов