ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 вересня 2013 року справа № 823/2836/13-а
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Холода Р.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Міндоходів у Черкаській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій, -
ВСТАНОВИВ:
20 серпня 2013 року Головне управління Міндоходів у Черкаській області звернулось до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 заборгованість зі сплати фінансових санкцій у сумі 6800,00грн.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач посилається на те, що за наслідками проведення перевірки відповідача з питань додержання суб'єктом господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, контролюючим органом було встановлено порушення вимоги Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995р. №481/95-BP (далі - Закон №481/95-BP), та прийнято рішення про застосування фінансових санкцій на суму 6800грн. №230253-2307-045 від 26.04.2013р. Отже, оскільки відповідачем не сплачено в добровільному порядку застосовані фінансові санкції, позивач просив стягнути вказану суму в судовому порядку.
Ухвалою від 22 серпня 2013 року відкрито скорочене провадження та запропоновано відповідачу в разі невизнання адміністративного позову в строк до 12 вересня 2013 року подати Черкаському окружному адміністративному суду заперечення проти позову та відповідні докази на підтвердження своїх заперечень.
Відповідач у вказаний строк з дня одержання зазначеної ухвали не подав до суду заперечення проти позову.
Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, вивчивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1, зареєстрована як суб'єкт господарювання 14.12.2009р.
Як вбачається з матеріалів справи, з метою виконання комплексної програми профілактики злочинності, запобігання дитячій бездоглядності, захисту прав дітей, працівниками кримінальної міліції у справах дітей Канівського МВ УМВС України в Черкаській області проводились оперативно-профілактичні заходи по виявленню фактів реалізації неповнолітнім алкогольних напоїв та тютюнових виробів в закладах торгівлі.
В ході проведення вказаних заходів, було встановлено, що 30.05.2012р. близько 20 год. 00 хв., продавцем магазину «ІНФОРМАЦІЯ_1» ОСОБА_3, що розташований за адресою АДРЕСА_1, в якому здійснює господарську діяльність ФОП ОСОБА_1, реалізовано 1 пачку цигарок з фільтром «Монте-Карло», особі ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2, який не досяг 18-го віку.
За результатами проведеної перевірки оперуповноваженим ВКМСД Канівського МВ лейтенантом міліції Хавришиним О.І. складено протокол про адміністративне правопорушення №08. . 011435 від 30.05.2012 р. за ч. 2 ст. 156 КУпАП.
Відповідно до пояснень продавця ОСОБА_3 від 30.05.2012р., остання визнала факт продажу пачки цигарок «Монте-Карло», особі, яка не досягла 18 річного віку.
Крім того, дані пояснення повністю узгоджуються з поясненнями неповнолітнього ОСОБА_4 та свідків ОСОБА_6 та ОСОБА_7
В подальшому, 19.03.2013р. до регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Черкаській області надійшло подання Канівського МВ УМВС України в Черкаській області №6172 про усунення причин та умов, які сприяють поширенню пияцтва та тютюно паління серед дітей.
Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Черкаській області розглянуло дане подання та направило ФОП ОСОБА_1 лист від 02.04.2013р. №891/21-332 із запрошенням для ознайомлення з матеріалами перевірки та надання вмотивованих пояснень за фактом встановлених порушень.
Вказане повідомлення 04.04.2013р. отримано відповідачем, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення, проте остання не з'явилась до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Черкаській області для надання пояснень.
Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Черкаській області розглянуло матеріали перевірки господарської діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 та встановило, що відповідачем порушено вимоги ст. 153 Закону №481/95-ВР.
За наслідками перевірки контролюючим органом прийнято рішення №230253-2307-045 від 26.04.2013р. яким до відповідача на підставі абз. 9 ч. 2 ст. 17 Закону №481/95-BP застосовано фінансову санкцію у розмірі 6800грн.
Вказане рішення отримане відповідачем, 27.04.2013р., що підтверджується копією поштового відправлення.
Відповідно до розділу 6 Положення про Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.10.2011р. №1289 регіональне управління здійснює контроль за дотриманням суб'єктами господарювання вимог законодавства з питань зберігання, транспортування та реалізації спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, застосовують до суб'єктів господарювання у випадках, передбачених законодавством, фінансові санкції за порушення вимог законодавства, яке регулює відносини при здійсненні роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами.
Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 20.03.2013р. №229 «Про утворення територіальних органів Міністерства доходів і зборів», Державна податкова служба у Черкаській області та Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПС у Черкаській області реорганізуються шляхом приєднання до Головного управління Міндоходів у Черкаській області, яке є правонаступником вказаних установ.
Спеціальним Законом який визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України є Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19 грудня 1995 року №481/95-BP (надалі за текстом - Закон №481/95-BP).
Частиною 1 стаття 153 Закону №481/95-BP встановлює, що забороняється продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів: особами, які не досягли 18 років; у приміщеннях та на території навчальних закладів, закладів охорони здоров'я, крім ресторанів, що знаходяться на території санаторіїв; у приміщеннях спеціалізованих торговельних організацій, що здійснюють торгівлю товарами дитячого асортименту або спортивними товарами, а також у відповідних відділах (секціях) універсальних торговельних організацій; у закритих спортивних спорудах (крім пива у пластиковій тарі); з торгових автоматів; на полицях самообслуговування (крім тютюнових виробів у блоках та алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових, пива); поштучно (для тютюнових виробів, крім сигар); у споживчих упаковках, що містять менш як 20 сигарет; з рук; у невизначених для цього місцях торгівлі.
Згідно з ч. 3 ст. 153 Закону №481/95-BP, продавець пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових або тютюнових виробів зобов'язаний отримати у покупця, який купує пиво (крім безалкогольного), алкогольні напої, слабоалкогольні напої, вина столові або тютюнові вироби, паспорт або інші документи, які підтверджують вік такого покупця, якщо у продавця виникли сумніви щодо досягнення покупцем 18-річного віку.
У разі відмови покупця надати такий документ продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових або тютюнових виробів такій особі забороняється.
Відповідальність за порушення норм Закону №481/95-BP визначена статтею 17 зазначеного Закону. Зокрема абзацом 9 частиною другою зазначеної статті встановлено, що до суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі порушення вимог статті 153 цього Закону - 6800 гривень.
Пунктом 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 2 червня 2003 р. №790 «Про затвердження Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», встановлено, що підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій, зокрема є матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб'єктами підприємницької діяльності вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Частиною 5 та 6 ст. 17 Закону №481/95-BP передбачено, що у разі невиконання суб'єктом господарювання рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду. Дії органів, які мають право контролю за реалізацією норм цього Закону, можуть бути оскаржені в місячний термін у судовому порядку.
Враховуючи ту обставину, що відповідачем рішення №230253-2307-045 у встановленому законом порядку не оскаржено та відсутність відомостей про сплату підприємцем зазначених фінансових санкцій, позовні вимоги є законними та обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 14, 160-163, 167, 1832, 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (19041, АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) до Державного бюджету України через Головне управління Міндоходів у Черкаській області (18002, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 235, ідентифікаційний код - 38715330) фінансові санкції у сумі 6800 (шість тисяч вісімсот) гривень 00 копійок.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження, є остаточною.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги в порядку, передбаченому ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Строк для подання апеляційної скарги обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Суддя Р.В. Холод