Головуючий у 1 інстанції - Троянова О.В.
Суддя-доповідач - Яковенко М.М.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 вересня 2013 року справа №805/9474/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючий суддя: Яковенко М.М.
судді : Гайдар А.В., Ханова Р.Ф.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління пенсійного фонду України в м.Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 15 серпня 2013 року у адміністративній справі № 805/9474/13-а за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в м.Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області про скасування рішення про накладання штрафу за неподання звітності та вимоги про сплату недоїмки, -
В С Т А Н О В И В :
Фізична особа-підприємець ОСОБА_2 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Управління пенсійного фонду України в м.Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області про скасування вимоги № Ф - 401 від 22 травня 2013 року про сплату недоїмки в сумі 1194, 03 грн. та рішення №826-ф від 25.04.2013 року про застосування штрафної санкції за неподання звітності, передбаченої Законом Країни «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
В обґрунтування вимог позивач зазначив, що положеннями статті 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" в редакції Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих норм Податкового кодексу України" № 3609-VI, що набрав чинності 06 серпня 2011 року, звільнено фізичних осіб-підприємців, що перебувають на спрощеній системі оподаткування та є пенсіонерами за віком від обов'язку щодо нарахування та сплати єдиного соціального внеску за себе. Посилаючись на відсутність обов'язку сплачувати єдиний внесок позивач, та як наслідок необхідності подання звітності, зауважував на неправомірності вимоги відповідача з нарахування єдиного внеску, та рішення про застосування штрафної санкції за неподання такої звітності.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 15 серпня 2013 року у адміністративній справі № 805/9474/13-а позов задоволений (а.с.64, 65-67).
Скасована вимога № Ф-401 від 22 травня 2013 року про сплату недоїмки та рішення №826-ф від 25.04.2013 року про застосування штрафної санкції за неподання звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Не погодившись рішенням суду першої інстанції відповідач звернувся з апеляційною скаргою, пославшись на незаконність та необґрунтованість постанови, як прийнята з порушенням норм матеріального права, просив постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову (а.с.69-70). В якості підстави незгоди визначив не досягнення позивачем пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", як наслідок обов'язку позивача нараховувати та сплачувати єдиний внесок, та подавати до фонду відповідну звітність.
Розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, з огляду на п.2 ч.1 ст.197 КАС України.
Колегія суддів заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що позивач, ОСОБА_2 є фізичною особою-підприємцем, зареєстрований Виконавчим комітетом Красноармійською міської ради Донецької області 14.05.2007 року, номер запису про державну реєстрацію 2 271 000 0000 003816, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця серії, копія якого наявна в матеріалах справи (арк. справи 38). Як платник єдиного внеску позивач перебуває на обліку в Управління пенсійного фонду України в м.Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області (відповідач у справі) (а.с.39).
Згідно пенсійного посвідчення серії НОМЕР_1, копія якого наявна в матеріалах справи, позивач є пенсіонером за віком (а.с.14). Відповідно до довідки відповідача (а.с.36), позивач є отриувачем пенсії за віком, призначеної на пільгових умовах за Списком №1.
08 квітня 2013 року відповідачем складений акт №254 про неподання звіту щодо єдиного внеску, на підставі якого прийняте рішення №826-ф від 25.04.2013 року, на підставі п.4 ч.11 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» про застосування штрафної санкції в сумі 170 грн. за неподання звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Крім того, відповідачем сформовано вимогу № Ф 401 від 22.05.2013 року про сплату недоїмки з єдиного внеску в сумі 1194, 03 грн. Згідно викладеного відповідачем запереченнях на позов недоїмка, визначена в наведеній вимозі, є недоїмкою за 1 квартал 2013 року.
Зазначені обставини не є спірними між сторонами.
Статтею 67 Конституції України встановлений обов'язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Визначення правових та організаційних засад забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, встановлено Законом України від 08.07.2010, № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (надалі - Закон №2464).
З урахуванням статті п.4 ч.1 ст.4 Закону №2464, дія цього закону поширюється на позивача, як на платника єдиного внеску - фізичну особу підприємця, як особа, що обрав спрощену систему оподаткування.
Пунктом 4 ч. 2 ст. 6 Закону № 2464-VI передбачено, що платник єдиного внеску зобов'язаний: своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
База нарахування, розмір єдиного внеску та пропорції його розподілу за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, порядок обчислення і сплати єдиного внеску визначені статтями 7-9 Закону №2464.
Так, частиною 8 статті 9 Закону №2464 (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
Також частиною 12 цієї статті встановлено, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).
На підставі викладеного, колегія суддів зазначає, що позивач має обов'язок щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у встановлений законом строк.
В той же час, колегія суддів звертає увагу, що пунктом 7 р. I Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих норм Податкового кодексу України» від 07.07.2011 р. № 3609-VI (далі - Закон № 3609) внесено зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI (далі - Закон про ЄСВ), згідно з якими ст. 4 цього Закону доповнено частиною 4 такого змісту: «особи, зазначені у пункті 4 частини першої цієї статті, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування».
Колегія суддів зазначає, що з урахуванням змін, внесених Законом № 3609, пенсіонери - приватні підприємці, що сплачували єдиний податок, більше не є платниками єдиного внеску, в частині сплати цього внеску за себе у зв'язку з тим, що тепер вони не належать до числа застрахованих осіб (в обов'язковому порядку). Зміни, внесені Законом № 3609, набули чинності 06.08.2011 року.
Враховуючи, що страховий стаж особам для призначення пенсії обчислюється в місяцях, вищезазначені платники, починаючи з серпня 2011 року, не мають обов'язку щодо сплати єдиного внеску у розмірі не менше мінімального страхового внеску.
На підставі системного аналізу, виходячи із правого змісту зазначених положень законодавства, колегія суддів приходить до висновку, що Позивач, як приватний підприємець, що є пенсіонером за віком, який зареєстрований платником єдиного податку, в 2011 році повинен був сплатити єдиний внесок лише за січень-липень у розмірі не менше мінімального страхового внеску (п. 3 ч. 1 ст. 7 Закону №2464). Починаючи з серпня він не зобов'язаний сплачувати такий внесок.
В даному випадку частиною 4 статті 4 Закону №2464 не визначено обмежень щодо осіб, які є пенсіонерами за віком, та не пов'язує право позивача на звільнення від сплати відносно себе єдиного внеску з досягненням 60 річчя відповідно до ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Ч.4 ст.4 Закону №2464 встановлює пільги для всіх суб'єктів, які є пенсіонерами за віком, не залежно від того на підставі якого закону, особа набула статусу пенсіонера за віком, будь-то на пільгових умовах, чи набула вона 60-ти річного віку ( для чоловіків). Будь-яких обмежень щодо надання таких пільг з цього приводу, внесеними змінами до статті 4 Закону №2464 не встановлено.
Щодо правомірності прийняття рішення №826-ф від 25.04.2013 року про застосування штрафної санкції за не подання звітності, колегія суддів зазначає, що п.4 ч.2 ст.6 Закону №2464 визначений обов'язок платника внеску подавати звітність до територіального органу Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом за погодженням з відповідними фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики.
На виконання зазначеної норми, була прийнята постанова правління Пенсійного фонду України від 8 жовтня 2010 року N 22-2, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 1 листопада 2010 р. за N 1014/18309, якою затверджений Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Пунктом 2.14 Розділом II Загальні правила формування та подання звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування встановлено, що ФО - підприємці зобов'язані подавати звіт незалежно від того, чи ведуть вони підприємницьку діяльність, крім фізичних осіб - підприємців, зазначених в пункті 3.3 розділу III цього Порядку.
Пунктом 3.3. Розділом III Форми та строки подання звіту передбачено, що підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.
Звіт зазначеними особами не подається.
Оскільки наявними в матеріалах справи документами підтверджено призначення позивачу пенсії за віком, та оподаткування доходів від здійснюваної підприємницької діяльності на умовах спрощеної системи оподаткування, із врахуванням відсутності в частині 4 статті 4 Закону № 2464 обмежень її застосування до осіб, яким пенсію за віком призначено на пільгових умовах, враховуючи положення Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, суд першої інстанції прийшов до вірного висновку про скасування прийнятого рішення про застосування штрафної санкції.
Такого обов'язку, як подання звітності до відповідача, для позивача, пенсіонера за віком на законодавчому рівні не встановлено. Позивач звільнений від його подачі, а тому до нього не може бути застосована штрафна санкція положення п.4 ч.11 ст.25 Закону №2464.
На підставі викладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про задоволення позовних вимог.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.
Таким чином, судова колегія вважає, що рішення суду першої інстанції є обґрунтованим, прийняте на підставі з'ясованих та встановлених обставинах справи, які підтверджуються доказами, та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.
Доводи апеляційної скарги не спростовують правильність прийнятого судом першої інстанції постанови.
Керуючись статтями 2, 11, 159, 160, 167, 184, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В :
Апеляційну Управління пенсійного фонду України в м.Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 15 серпня 2013 року у адміністративній справі № 805/9474/13-а - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя М.М. Яковенко
Судді А.В. Гайдар
Р.Ф.Ханова