Постанова № 33744831, 09.09.2013, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
09.09.2013
Номер справи
826/11369/13-а
Номер документу
33744831
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601 м. Київ, вул. К.Каменєва,8, корпус 1ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

місто Київ

09 вересня 2013 року Справа №826/11369/13-а

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

судді: Пісоцької О.В.,

розглянувши у приміщенні суду у місті Києві у порядку письмового провадження справу

за позовною заявоютовариства з обмеженою відповідальністю «АЛЬФА СПАС»доприватного нотаріуса Генічеського районного нотаріального округу Херсонської області ОСОБА_1прозобов'язання вчинити певні дії,ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «АЛЬФА СПАС» (далі - ТОВ «АЛЬФА СПАС», позивач) звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до приватного нотаріуса Генічеського районного нотаріального округу Херсонської області ОСОБА_1 (далі - приватний нотаріус, відповідач), в якому просить зобов'язати відповідача вчинити дії щодо державної реєстрації у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно свідоцтва про придбання нерухомого майна з прилюдних торгів - їдальні, загальною площею 415,3кв.м., яка складається з: їдальні - літ. А, площею 326,4кв.м, тераси - літ. А, площею 47,2кв.м, тераси - літ. А-І, площею 40,3кв.м, вбиральні - літ. В, площею 1,4кв.м, - яке знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 - і яке придбане ТОВ «АЛЬФА СПАС».

В обґрунтування позову зазначено про те, що ТОВ «АЛЬФА СПАС» на прилюдних торгах придбало вказане нерухоме майно, загальна площа якого склала 415,3кв.м і власником якого була ОСОБА_2. За придбане майно позивач розрахувався у повному обсязі і, отримавши 13 червня 2013 року акт державного виконавця, звернувся до відповідача з метою одержання свідоцтва про придбання зазначеного нерухомого майна і - здійснення відповідної державної реєстрації права власності. Проте, 27 червня 2013 року приватний нотаріус лише видав ТОВ «АЛЬФА СПАС» свідоцтво про придбання нерухомого майна, а проводити реєстрацію заяви позивача на реєстрацію майна і державну реєстрацію прав відмовився, чим порушив, як зазначено, права останнього.

Приватний нотаріус стосовно заявленого позову ТОВ «АЛЬФА СПАС» повідомив суд про відсутність правових підстав проводити реєстрацію заяви позивача на реєстрацію майна і державну реєстрацію прав останнього, посилаючись у письмових поясненнях від 27 серпня 2013 року на законодавчу невизначеність. У судове засідання відповідач не прибув, однак суд не повідомив про наявність поважних причин.

Ухвалою суду від 09 вересня 2013 року (протокольною) продовжено розгляд справи у порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та врахувавши письмові пояснення відповідача, судом встановлено наступне.

Відповідно до акту «про реалізацію нерухомого майна, яке належить ОСОБА_2» від 13 червня 2013 року Відділом державної виконавчої служби Генічеського районного управління юстиції при примусовому виконанні виконавчого провадження за наказом №5024/1801/2011, виданим 27 березня 2012 року Господарським судом Херсонської області про стягнення з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_3 загальної суми боргу 202183грн. 42коп., затверджено прилюдні торги з реалізації майна, зокрема, їдальні, загальною площею 415,3кв.м (складається з: їдальні - літ. А., площею 326,4кв.м, тераси - літ. А, площею 47,2кв.м, тераси - літ. А-І, площею 40,3кв.м, вбиральні - літ. В, площею 1,4кв.м; знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 далі - нерухоме майно), яке належало ОСОБА_2 Переможцем вказаних прилюдних торгів визначено ТОВ «АЛЬФА СПАС». Загальна сума внесена переможцем за придбане майно склала 270201грн. 79коп.

27 червня 2013 року приватним нотаріусом Генічеського районного нотаріального округу Херсонської області ОСОБА_1 видано свідоцтво, зі змісту якого вбачається, що «…на підставі акту про проведення прилюдних торгів, затвердженого відділом Державної виконавчої служби Генічеського районного управління юстиції Херсонської області від 13.06.2013 року, <посвідчено>, що ТОВ «АЛЬФА СПАС» належить на праві власності майно, що складається з: їдальні, загальною площею 415,3кв.м, яка складається з їдальні літ. А. площею 326,4кв.м, тераси літ. А площею 47,2кв.м, тераси літ. А-І площею 40,3кв.м, вбиральні літ. В площею 1,4кв.м, яке знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, яке придбане ТОВАРИСТВОМ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «АЛЬФА СПАС» за 270201,79грн…, що раніше належала ОСОБА_2 на підставі договору про поділ в натурі, посвідченого Генічеською державною нотаріальною конторою 21.11.2008 року за р.№2-4564 та зареєстрованого в Генічеському державному бюро технічної інвентаризації 24.11.2008 року, реєстраційний номер 21020107…» (далі - свідоцтво від 27 червня 2013 року).

Також у свідоцтві від 27 червня 2013 року зазначено, що воно підлягає державній реєстрації.

Позивач, вважає, що приватний нотаріус ОСОБА_1 одночасно з вчиненням нотаріальної дії - видачі свідоцтва про придбання майна з прилюдних торгів - зобов'язаний був прийняти та зареєструвати заяву позивача на реєстрацію майна, та провести державну реєстрацію прав. Разом з тим, відповідач вказаних дій не вчинив, що зумовило подання даного позову.

З'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення щодо їх задоволення, оцінивши, відповідно до статті 86 Кодексу адміністративного судочинства України, докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору в межах заявлених вимог, суд дійшов наступних висновків.

За частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В Законах України «Про нотаріат» від 02 вересня 1993 року №3425-XII (з урахуванням відповідних змін; далі - Закон України №3425) та «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01 липня 2004 року №1952-IV (з урахуванням відповідних змін; далі - Закон України №1952) визначені основні засади правового регулювання діяльності нотаріату в Україні та - положення, які врегульовують відносини, пов'язані з державною реєстрацією прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

За частиною 1 статті 3 Закону України №1952 державна реєстрація прав є обов'язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав.

Відповідно до частини 1 статті 6 Закону України №1952 систему органів державної реєстрації прав становлять: Міністерство юстиції України; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації прав; органи державної реєстрації прав, утворені Міністерством юстиції України в установленому законодавством порядку (далі - органи державної реєстрації прав).

Згідно з частиною 1 статті 9 Закону України №1952 державним реєстратором може бути громадянин України, який має вищу юридичну освіту, стаж юридичної роботи не менш як два роки. У випадку, передбаченому цим Законом, державним реєстратором є нотаріус як спеціальний суб'єкт, на якого покладаються функції державного реєстратора прав на нерухоме майно.

Так, у частині 1 статті 3 Закону України №3425 передбачено, що нотаріус - це уповноважена державою фізична особа, яка здійснює нотаріальну діяльність у державній нотаріальній конторі, державному нотаріальному архіві або незалежну професійну нотаріальну діяльність, зокрема посвідчує права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняє інші нотаріальні дії, передбачені законом, з метою надання їм юридичної вірогідності.

Статтею 5 Закону України №3425 визначено обов'язки нотаріуса, в тому числі встановлено, що нотаріус зобов'язаний: сприяти громадянам, підприємствам, установам і організаціям у здійсненні їх прав та захисті законних інтересів, роз'яснювати права і обов'язки, попереджати про наслідки вчинюваних нотаріальних дій для того, щоб юридична необізнаність не могла бути використана їм на шкоду; відмовити у вчиненні нотаріальної дії в разі її невідповідності законодавству України або міжнародним договорам;

Відповідно до частини 1 статті 46-1 Закону України №3425 нотаріус під час вчинення нотаріальних дій з нерухомим майном, об'єктом незавершеного будівництва має доступ та користується Державним реєстром речових прав на нерухоме майно. Нотаріус є спеціальним суб'єктом, на якого покладаються функції державного реєстратора прав на нерухоме майно відповідно до Закону України №1952 і який має печатку такого реєстратора.

Отже, приватний нотаріус ОСОБА_1 у правовідносинах стосовно державної реєстрації прав за ТОВ «АЛЬФА СПАС», є суб'єктом владних повноважень.

Згідно з частиною 1 статті 15 Закону України №1952 державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку: 1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; 2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; 3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; 4) внесення записів до Державного реєстру прав; 5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; 6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.

У частині 9 статті 15 Закону України №1952 передбачено, що державна реєстрація прав, їх обтяжень у результаті вчинення нотаріальної дії (надання відмови в ній) проводиться одночасно з вчиненням такої дії.

Зі змісту абзаців 3 та 4 частини 1 статті 16 Закону України №1952 вбачається, що заява про державну реєстрацію прав власності, реєстрація яких проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, під час вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об'єктом незавершеного будівництва та заява про державну реєстрацію прав та їх обтяжень у результаті вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об'єктом незавершеного будівництва подаються нотаріусу, яким вчинено такі дії.

Тобто, відповідач, вчиняючи посвідчення права власності на нерухоме майно за ТОВ «АЛЬФА СПАС», повинен був прийняти та зареєструвати від останнього заяву, на підставі якої прийняти рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації.

Так, судом встановлено, що приватним нотаріусом ОСОБА_1 дії направлені на реєстрацію заяви від ТОВ «АЛЬФА СПАС» щодо подальшої державної реєстрації прав, їх обтяжень у результаті посвідчення права власності на нерухоме майно за ТОВ «АЛЬФА СПАС» та здійснення такої реєстрації не проводились.

Частина 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем доказів на підтвердження виконання передбачених Законом України №1952 дій, суду не надано, доводи викладені в позовній заяві не спростовувались взагалі.

Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Водночас, слід зауважити на тому, що здійснення судового захисту особи, чиє право порушено органами державної влади чи місцевого самоврядування внаслідок порушення ними положень Конституції та законів України у спосіб, що відповідає визначеним у законодавстві способам захисту порушеного права, є здійснення судом його повноважень органу судової влади у межах Конституції та законів України.

Крім того, згідно з частиною 2 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України суд, зокрема, може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Стаття 162 Кодексу адміністративного судочинства України визначає повноваження суду при вирішенні справи, за частиною 2 якої, зокрема, передбачено, що суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Так, враховуючи, зокрема, положення статей 2, 11, 162 Кодексу адміністративного судочинства України, а також те, що суд позбавлений можливості втручатись в дискреційні повноваження державного реєстратора, у даному випадку - нотаріуса, до яких відповідно до вимог Закону України №1952 віднесено прийняття заяви та рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень і внесення записів до Державного реєстру прав, є наявним висновок, що позовна заява підлягає частковому задоволенню шляхом зобов'язання приватного нотаріуса ОСОБА_1 прийняти заяву ТОВ «АЛЬФА СПАС» та розглянути питання щодо державної реєстрації прав та їх обтяжень на нерухоме майно, відповідно до вимог закону. В частині решти позовних вимог позов задоволенню не підлягає.

Відповідно до частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України. Разом з тим, у судовому засіданні представник позивача не зазначав про необхідність відшкодування у порядку, передбаченому процесуальним законодавством, витрат, пов'язаних зі сплатою судового збору.

Керуючись статтями 7, 9, 11, 69-72, 86, 128, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України Окружний адміністративний суд міста Києва

ПОСТАНОВИВ:

Позов товариства з обмеженою відповідальністю «АЛЬФА СПАС» задовольнити частково.

Зобов'язати приватного нотаріуса Генічеського районного нотаріального округу Херсонської області ОСОБА_1 прийняти та розглянути заяву товариства з обмеженою відповідальністю «АЛЬФА СПАС» щодо державної реєстрації у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно свідоцтва про придбання нерухомого майна з прилюдних торгів - їдальні, загальною площею 415,3кв.м, яка складається з: їдальні - літ. А, площею 326,4кв.м, тераси - літ. А, площею 47,2кв.м, тераси - літ. А-І, площею 40,3кв.м, вбиральні - літ. В, площею 1,4кв.м, яке знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 - у порядку та строки, передбачені законодавством.

В частині решти позовних вимог товариству з обмеженою відповідальністю «АЛЬФА СПАС» відмовити.

Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя (підпис) О.В. Пісоцька