Ухвала суду № 33735785, 25.09.2013, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.09.2013
Номер справи
805/2087/13-а
Номер документу
33735785
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Кошкош О.О.

Суддя-доповідач - Геращенко І.В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 вересня 2013 року справа №805/2087/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого Геращенка І.В.

суддів Арабей Т.Г., Губської Л.В.

секретар судового засідання Борисова А.А.

за участю представників сторін:

від позивача - Блохін О.Є. - за довір. від 07.12.2012 року № 17

від відповідача - Сиромятников Є.В. - за довір. від 04.01.2013 року № 134/10

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління Пенсійного Фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 09 серпня 2013 року у справі № 805/2087/13-а за позовом Відокремленого підрозділу «Шахта «Шахтарська-Глибока» Державного підприємства «Шахтарськантрацит» до Управління Пенсійного Фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області про визнання дій протиправними та скасування розрахунку,-

ВСТАНОВИВ:

Відокремлений підрозділ «Шахта «Шахтарська-Глибока» Державного підприємства «Шахтарськантрацит» (з урахуванням уточнених позовних вимог) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління Пенсійного Фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області про визнання дій протиправними та скасування розрахунку на 2012 рік № 56/04 від 04.01.2012 року.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 09 серпня 2013 року у справі № 805/2087/13-а (суддя Кошкош О.О.) позовні вимоги задоволено у повному обсязі.

Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області з включення до розрахунку № 56/04 від 04.01.2012 року фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій на 2012 рік за списком № 2 до відшкодування з боку ДП «Шахтарськантрацит» ВП «Шахта «Шахтарська-Глибока» по 78 пенсіонерах на загальну суму 49883,52 грн.

Визнано протиправним та скасовано розрахунок № 56/04 від 04.01.2012 року фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій на 2012 рік за списком № 2 в частині включення до вищевказаного розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій до відшкодування з боку ДП «Шахтарськантрацит» ВП «Шахта «Шахтарська-Глибока» 78 пенсіонерів на загальну суму 49883,52 грн.

Стягнуто з Державного бюджету України на користь Державного підприємства «Шахтарськантрацит» (код ЄДРПОУ 32299510) судові витрати в розмірі 2328 грн. 41 коп.

Відповідачем подана апеляційна скарга, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції ті ухвалити нове рішення, яким у задоволені позовних вимог відмовити.

Доводи апеляційної скарги обґрунтовує невірним застосуванням норм матеріального та процесуального права.

Вважає, що постанова суду прийнята при неповному та не всебічному досліджені усіх матеріалів справи, висновки суду першої інстанції не відповідають фактичним обставинам справи.

Наголошує на тому, що із набранням чинності Законом України № 1058-ІV витрати на виплату і доставку пенсій, призначених на підставі пункту «а» частини першої статті 13 Закону №1788-ХІІ особам, які були зайняті на роботах за списком № 1, покриваються підприємствами та організаціями.

Обов'язок підприємств та організацій з відшкодування понесених ПФУ після 1 січня 2004 року витрат на виплату і доставку зазначених пенсій не пов'язаний із датою призначення такої пенсії.

Таким чином, незалежно від того, чи призначена особі пільгова пенсія за

списком № 2 до 1 січня 2004 року чи після 1 січня 2004 року, підприємство, має покривати витрати Пенсійного фонду на її виплату і доставку, починаючи з 2004 року.

Зазначає, що у постанові суду визначено, що документи щодо нарахування особам пенсії та відомості щодо складу витрат на виплату та доставку пенсій з наведенням підстав перерахунків та джерел їх сплати по кожному пенсіонеру до суду не надавались. Управління не мало можливості віддати пенсійні справи судовому експерту, тому представником управління 11 березня 2013 року були передані завірені копії за витребуваними позивачем документами. Згідно Інструкції про порядок обліку, зберігання і використання документів, справ, видань та інших матеріальних носіїв інформації, які містять конфіденційну інформацію, що є власністю держави, в Пенсійному фонді України та його органах документи в пенсійних справах, що містять інформацію про фізичну особу та її майновий стан, є документами службового користування та містять інформацію з обмеженим доступом, тому не можуть бути надані управлінням. Зазначені документи у пенсійних справах не можуть бути вилучені з управління та надані у користування до інших осіб, оскільки є власністю держави і кожна пенсійна справа обліковується в автоматичному реєстрі управління. Під час здійснення експертизи від позивача та експерта ніяких додаткових вимог правлінню не надсилалось.

У судовому засіданні представник відповідача наголошував на задоволені апеляційної скарги, проти чого заперечував представник позивача.

Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги та наданих заперечень, колегія суддів встановила.

Відокремлений підрозділ «Шахта «Шахтарська-Глибока» Державного підприємства «Шахтарськантрацит» є відокремленим підрозділом Державного підприємства «Шахтарськантрацит» і діє на підставі «Положення про Відокремлений підрозділ «Шахта «Шахтарська-Глибока» Державного підприємства «Шахтарськантрацит», зареєстровано в якості платника страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в Управлінні Пенсійного Фонду України в м. Шахтарськ та Шахтарському районі Донецької області.

Управлінням Пенсійного Фонду України в м. Шахтарськ та Шахтарському районі Донецької області на адресу ВП «Шахта «Шахтарська-Глибока» ДП «Шахтарськантрацит» був надісланий розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій № 56/04 від 04.01.2012 року, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» в частині пенсій відповідно до пунктів «б-з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Зі змісту даного розрахунку вбачається, що до відшкодування пільгових пенсій включено 98 осіб, яким призначена пільгова пенсія, відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV в частині пенсій, призначених відповідно до п. «б-з» ст. 13 Закону №1788-ХІІ, крім працівників безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком №2, зокрема: ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_30, ОСОБА_31, ОСОБА_32, ОСОБА_33, ОСОБА_34, ОСОБА_35, ОСОБА_36, ОСОБА_37, ОСОБА_38, ОСОБА_39, ОСОБА_40, ОСОБА_41, ОСОБА_42, ОСОБА_43, ОСОБА_44, ОСОБА_45, ОСОБА_46, ОСОБА_47, ОСОБА_48, ОСОБА_49, ОСОБА_50, ОСОБА_51, ОСОБА_52, ОСОБА_53, ОСОБА_54, ОСОБА_55, ОСОБА_56, ОСОБА_57, ОСОБА_58, ОСОБА_59, ОСОБА_60, ОСОБА_61, ОСОБА_62, ОСОБА_63, ОСОБА_64, ОСОБА_65, ОСОБА_66, ОСОБА_67, ОСОБА_68, ОСОБА_69, ОСОБА_70, ОСОБА_71, ОСОБА_72, ОСОБА_73, ОСОБА_74, ОСОБА_75, ОСОБА_76, ОСОБА_77, ОСОБА_78, ОСОБА_79, ОСОБА_80, ОСОБА_81

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 02.04.2013 року призначена економічна експертиза по справі, проведення якої доручене Донецькому науково-дослідному інституту судових експертиз Міністерства юстиції України.

З висновку судово-економічної експертизи №1483/26-1557/26 від 15 липня 2013 року вбачається:

- по першому питанню (чи підтверджується документально розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій № 56/04 від 04.01.2012 року за списком № 2 Управління Пенсійного фонду України у м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області) встановлено, що розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за 2012 рік за списком №2 УПФУ у м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області №56/04 від 04.01.2012р. на загальну суму 53 362,04 грн. по 98 особах, підтверджується документально частково на суму 3 478,52 грн. по 5 пенсіонерах;

- по другому питанню (в якому розмірі підлягають відшкодуванню щомісячно у 2012 році з боку Державного підприємства «Шахтарськантрацит» Відокремленого підрозділу «Шахта «Шахтарська-Глибока» фактичні витрати Управління Пенсійного фонду України у м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області на виплату та доставку пільгових пенсій за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України відповідно до визначеного чинним законодавством України порядку визначення сум даних витрат та згідно з рішенням (протоколами, розпорядженнями) про призначення пенсії працівникам Державного підприємства «Шахтарськантрацит» Відокремленого підрозділу «Шахта «Шахтарська-Глибока») встановлено, що із загальної суми місячного розміру фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за 2012 рік за списком №2 УПФУ у м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області №56/04 від 04.01.2012р. підтверджується документально до відшкодування розмір витрат на суму 3 478,52 грн. по 5 пенсіонерах;

- по третьому питанню (чи відповідає дійсності та данним документів щодо складу витрат та факту їх понесення Управлінням Пенсійного фонду України у м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області визначений Державним підприємством «Шахтарськантрацит» Відокремленого підрозділу «Шахта «Шахтарська-Глибока» розмір фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України у розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах № 56/04 від 04.01.2012 року Управління Пенсійного фонду України у м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області) встановлено, що в матеріалах справи та додатково наданих документах не значиться визначений ДП «Шахтарськантрацит» ВП «Шахта «Шахтарська-Глибока» розмір фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України за розрахунком фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах № 56/04 від 04.01.2012року УПФУ у м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області;

- по четвертому питанню (чи включені Управлінням Пенсійного фонду України у м. Шахтарсьтку та Шахтарському районі Донецької області до суми, що підлягають відшкодуванню з боку Державного підприємства «Шахтарськантрацит» Відокремленого підрозділу «Шахта «Шахтарська-Глибока» за розрахунком фактичних витрат на виплату та доставку пенсій № 56/04 від 04.01.2012 року за списком № 2 суми виплат, надбавок і підвищень, що призначені відповідно до законодавства України та виплачуються за рахунок інших джерел, ніж кошти Пенсійного фонду України) встановлено, що за результатами досліджень розпоряджень УПФУ підтверджуються документально розмір фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій на суму 3478,52 грн. по 5 пенсіонерах, по яких не включені УПФУ до суми, що підлягають відшкодуванню з боку ДП «Шахтарськантрацит» ВП «Шахта «Шахтарська-Глибока» за рахунком фактичних витрат на виплату та доставку пенсій № 56/04 від 04.01.2012р. за списком №2 суми виплат, надбавок і підвищень, що призначені відповідно до законодавства України та виплачуються за рахунок інших джерел, ніж кошти Пенсійного фонду України.

Експерту не виявляється можливим документально обґрунтувати відповіді по вищевказаним питанням по 78 пенсіонерам у зв'язку з наданням на дослідження додаткових матеріалів не у повному обсязі.

Між сторонами немає розбіжностей щодо обставин справи, встановлених судом першої інстанції, апелянт вказує на порушення норм матеріального та процесуального права.

Колегія суддів вважає такий висновок помилковим, а апеляційну скаргу такою, що не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Згідно ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України Суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого:

1) суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України;

2) суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України..

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені конституцією та законами України.

За Преамбулою Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Статтею 58 зазначеного Закону на Пенсійний фонд покладене керівництво та управління солідарною системою, збір, акумуляція та облік страхових внесків, призначення пенсії та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішення питань, пов'язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснення адміністративного управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені Законом і статутом Пенсійного фонду.

Згідно ст. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра соціальної політики України (далі - Міністр). Пенсійний фонд України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок).

За приписами п. 5 ст. 4 вказаного Положення, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, управлінь у районах, містах і районах у містах (далі - територіальні органи) щодо: забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами актів законодавства про пенсійне забезпечення і законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску; повного і своєчасного обліку платників єдиного внеску; забезпечення збору та ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску, інших коштів відповідно до законодавства; здійснення контролю за додержанням законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати єдиного внеску, страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески) та інших платежів, призначенням (перерахунком) і виплатою пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці та іншими виплатами, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, інших джерел, визначених законодавством; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не нарахованих та/або не сплачених сум єдиного внеску, страхових внесків та інших платежів; застосовування фінансових санкцій, передбачених законом; призначення (перерахунку) і виплати пенсій та щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці; забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством; обліку коштів Пенсійного фонду України, ведення статистичної та бухгалтерської звітності; надання страхувальникам та застрахованим особам інформації, визначеної законодавством.

Тобто, відповідача у справі - орган владних повноважень, який виконує владні управлінські функції, надані йому чинним законодавством, відносно платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Пунктом 2 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що Пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди, особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення». У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.

Виплата пенсій особам, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників, за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та особам, пенсії яким призначені відповідно до пунктів "в" - "е" та "ж" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", здійснюється до 1 січня 2005 року за рахунок коштів Пенсійного фонду, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.

Відповідно до п. 1 та п. 2 ст. 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є:

1) суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників;

2) філії, відділення та інші відокремлені підрозділи платників податку, зазначених у пункті 1 цієї статті, що не мають статусу юридичної особи, розташовані на території іншої, ніж платник зборів, територіальної громади.

Згідно ст. 2 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» розроблена Інструкція про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, яка затверджена Постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за № 64/8663.

Відповідно п. 6.1 вказаної Інструкції відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в таких розмірах: для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Згідно пункту 6.4 вказаної Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій.

У разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає повідомлення згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї Інструкції для зазначених підприємств, у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства. Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації (пункт 6.9 розділу 6 Інструкції).

Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, що визначено пунктом 6.8 Інструкції.

Відповідно до п. 6.10 Інструкції, відшкодування сум і фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.

Відповідно до ч. 4, ч. 5 ст. 82 КАС України експерт дає свій висновок у письмовій формі. Висновок експерта приєднується до справи. Суд має право в судовому засіданні запропонувати експерту дати усне пояснення до свого висновку. Якщо експертиза проводиться в судовому засіданні, експерт може дати усний висновок.

Висновок експерта для суду не є обов'язковим, однак незгода суду з ним повинна бути вмотивована в постанові або ухвалі.

Аналізуючи приведене законодавство та нормативні акти, які врегульовують спірні правовідносини та встановлені обставини справи, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог, оскільки відповідачем не надано підтверджень щодо нарахування 78 пенсіонерам пенсій відповідно до п. «б-з» ст. 13 Закону №1788-ХІІ, крім працівників безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та за списком №2, тобто відповідачем не доведено правомірності своїх дій щодо включення 78 пенсіонерів до розрахунку № 56/04 від 04.01.2012 року.

За таких підстав апеляційний адміністративний суд вважає, що постанова суду першої інстанції прийнята при вірному застосуванні норм матеріального та процесуального права, висновки суду відповідають обставинам справи, тому не вбачає підстав для скасування постанови.

На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, Законом України «Про пенсійне забезпечення», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 2, ст.160, ст. 167, ст. 195, ст. 196, п. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. 206, ст. 211, ст. 212, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного Фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 09 серпня 2013 року у справі № 805/2087/13-а - залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 09 серпня 2013 року у справі № 805/2087/13-а за позовом Відокремленого підрозділу «Шахта «Шахтарська-Глибока» Державного підприємства «Шахтарськантрацит» до Управління Пенсійного Фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області про визнання дій протиправними та скасування розрахунку - залишити без змін.

Ухвала Донецького апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених Кодексом адміністративного судочинства України, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.

У судовому засіданні 25.09.2013 року проголошена вступна та резолютивна частина ухвали, повний текст ухвали виготовлений 27.09.2013 року.

Головуючий суддя І.В.Геращенко

Судді Т.Г.Арабей

Л.В.Губська