Постанова № 337344, 18.12.2006, Господарський суд Харківської області

Дата ухвалення
18.12.2006
Номер справи
ас-42/621-06
Номер документу
337344
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

_____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"18" грудня 2006 р. 09:30 Справа № АС-42/621-06

вх. № 13511/1-42

Суддя господарського суду Харківської області Яризько В.О.

за участю секретаря судового засідання Булавінова Ю.В.

представників сторін

позивача - Маркова І.М. (дов.), Мажара С.В. (дов.)

відповідача - Федоренко О.А. (дов.)

по справі за позовом Харківського національного університету ім. Каразіна, м. Харків

до ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова

про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Харківський національний університет ім.Каразіна, просить визнати нечинними податкові повідомлення-рішення ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова № 0001022320/0 від 13.06.2006р., № 0001012320/0 від 13.06.2006р., № 0001022320/1 від 19.08.2006р., № 0001012320/1 від 19.08.2006р., № 0001012320/2 від 27.10.2006р., № 0001022320/2 від 27.10.2006р.

Відповідач проти позову заперечує.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив, що працівниками відповідача проведена планова перевірка позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2004р. по 31.12.2005р., про що складений акт № 3563/2320/02071205 від 02.06.2006р.

В ході проведення перевірки встановлено, що протягом періоду, що перевірявся, доходи одержані з інших джерел власних надходжень, визначались відповідно до п.п.7.11.2 п.7.11 ст.7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" № 283/97-ВР від 22.05.97р.

Для неприбуткових організацій, які включені до Реєстру неприбуткових організацій відповідно з абзацом "а" п.п.7.11.1 п.7.11 ст.7 Закону та утримуються за рахунок бюджету, доходи зараховуються до складу кошторису (на спеціальні рахунки) на утримання неприбуткової організації та використовуються виключно на фінансування витрат такого кошторису, пов'язаного виключно з господарською діяльністю відповідно статуту.

Згідно Переліку платних послуг, які можуть надаватись бюджетними установами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів від 20 січня 1997 року № 38 "Про затвердження переліку платних послуг, які можуть надаватися державними навчальними закладами" із змінами і доповненнями та переліку груп власних надходжень бюджетних установ, вимог щодо їх утворення та напрямів використання, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 17 червня 2002 року №659 із змінами і доповненнями, ХНУ ім.Каразіна протягом 2004-2005 років отримані доходи від надання послуг підрозділами, які не є самостійними, а саме:

"Універ ЛОКО" - надання платних спортивних послуг;

"Уніфехт" - надання платних спортивних послуг, занять в тренажерному залі, спортивної аеробіки;

"Унікорт" - надання платних послуг на тенісних кортах.

Таким чином, відповідач в акті перевірки вказує, що дані види послуг не відносяться ні до першої, ні до другої групи надходжень відповідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 17 червня 2002 року №659.

Дані види спортивних послуг надавались комерційним структурам, а також фізичним особам. Оплата за послуги від комерційних структур надходила через банк з вказівкою платника. Крім того, оплата за надання спортивних послуг надходила в касу підприємства, через уповноважених осіб структурних підрозділів та окремо від фізичних осіб, що підтверджено прибутковими касовими ордерами.

Відповідно п.4 Переліку платних послуг, які можуть надаватися державними навчальними закладами, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України від 20.01 97 р №38 із змінами та доповненнями ХНУ їм.Каразіна В.Н. має право надавати послуги в сфері фізичної культури і спорту при проведені групових та індивідуальних занять фізичною культурою та спортом на стадіонах, у спортивних залах, плавательних басейнах, тенісних кортах тощо понад норми, встановленої навчальними планами, за винятком занять, що проводяться з учнями та студентами навчальних закладів спортивного профілю.

Таким чином, доходи отримані від надання платних спортивних послуг, згідно п.п.7.11.9 п.7.11 ст.7 Закону, є доходом отриманим з інших джерел і підлягає оподаткуванню.

Крім того, при перевірці повноти та своєчасності перерахування до бюджету сум плати за землю встановлено, що ХНУ ім. Каразіна В.Н. користується пільгою за сплати плати за землю на підставі п.4 ст. 12 Закону України " Про плату за землю " від 03.07.92 року № 2535-ХП із змінами і доповненнями.

ХНУ ім.Каразіна В.Н. має земельні площі зайняті гуртожитками, які належать закладу та використовуються, як приміщення для проживання студентів.

Нормами Житлового кодексу визначено, що житловий фонд включає: жилі будинки і жилі приміщення в інших будівлях, що належать установам , організаціям, їх об'єднанням та іншим громадським організаціям, квартири, що належать громадянам на правах приватної власності тощо. Жилі будинки і жилі приміщення призначаються для постійного проживання громадян, а також для використання у встановленому порядку як службові жилі приміщення і гуртожитки. Законом України від 3 липня 1992 року №2535-ХП "Про плату за землю" зі змінами та доповненнями визначено, що за земельні ділянки, зайняті житловим фондом, податок справляється у розмірі трьох відсотків від суми земельного податку, обчисленого відповідно до частини першої або другої ст.7 Закону

Враховуючи вимоги чинного законодавства України, гуртожитки не є закладами освіти, оскільки за даними державного земельного кадастру облікуються як землекористувачі земель житлового фонду (рядок 57 ), тому сплата земельного податку за ці об'єкти справляється згідно з частиною п'ятою ст.7 Закону №2535-ХІІ. Норма ст. 12 цього Закону в частині пільгового оподаткування закладів освіти не може поширюватися на категорію земель житлового фонду.

В порушення ч.5 ст.7 Законом України від 3 липня 1992 року №2535-ХІІ "Про плату за землю" зі змінами та доповненнями ХНУ ім.Каразіна В.Н. неправомірно застосована пільга на категорію земель житлового фонду, в наслідок чого нарахований податок на землю.

В акт перевірки зроблені висновки :

- в порушення п.п.7.11.9 п.7.11 ст.7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" від 22.05.97 №283/97 із змінами та доповненнями, нарахований податок на прибуток на суму 292 410,0 грн., у тому числі:

1 квартал 2004 року в сумі 21250,0 грн.;

2 квартал 2004 року в сумі 32180,0 грн.;

3 квартал 2004 року в сумі 16720,0 грн.;

4 квартал 2004 року в сумі 50880,0 грн.;

1 квартал 2005 року в сумі 58350,0 грн.;

2 квартал 2005 року в сумі 32450,0 грн.;

3 квартал 2005 року в сумі 23430,0 грн.;

4 квартал 2005 року в сумі 57150,0 грн.

- в порушення ч.5 ст.7 Закону України від 3 липня 1992 року №2535-XII "Про плату за землю" зі змінами та доповненнями неправомірне застосування пільги на категорію земель житлового фонду, внаслідок чого нарахований податок на землю за 2004 рік в сумі 3570,33 грн., за 2005 рік в сумі 2832,90 грн.

На підставі висновків акту перевірки відповідачем прийняті податкові повідомлення-рішення :

- № 0001012320/0 від 13.06.2006р., яким донараховано зобов"язання по податку на прибуток у сумі 413539,00 грн., в т.ч. основний платіж - 292410,00 грн., штрафні (фінансові) в сумі 121129,00 грн.

- № 0001022320/0 від 13.06.2006р., яким донараховано зобов"язання по податку на землю в сумі 9604,85 грн., в т.ч. основний платіж - 6403,23 грн., штрафні (фінансові) санкції в сумі 3201,62 грн.

Позивачем вказані податкові повідомлення-рішення були оскаржені в адміністративному порядку, але рішеннями податкових органів скарги позивача залишені без задоволення, у зв"язку з чим відповідачем були прийняті податкові повідомлення-рішення № 0001022320/1 від 19.08.2006р., № 0001012320/1 від 19.08.2006р., № 0001012320/2 від 27.10.2006р., № 0001022320/2 від 27.10.2006р. на ті ж саме суми, що повідомлення-рішення № 0001012320/0 від 13.06.2006р., № 0001022320/0 від 13.06.2006р.

Позивач в обгрунтування своїх позовних вимог посилається на те, що п. 4 Постанови КМ України від 20.01.1997р. № 38 „Про затвердження переліку платних послуг, які можуть надаватись державними навчальними закладами” передбачає, що державні освітні установи (до яких належить і Університет) можуть надавати платні послуги в сфері фізичної культури та спорту.

Позивач вважає, що відповідно до даної Постанови університет має право на надання таких платних послуг, в т.ч. через свої підрозділи, які не є самостійними. Крім того, позивач вказує, що дана Постанова не містить переліку та не обмежує кола суб'єктів, яким можуть надаватись такі платні послуги; перелік таких видів послуг, передбачений п. 4 даної Постанови, не є вичерпним.

Позивач вважає, що згідно до п. 2 Додатку № 1 до Постанови КМ України № 359 від 17.05.2002р., доходи від надання платних послуг несамостійними підрозділами Університету належать до 2 підгрупи першої групи надходжень бюджетних організацій як плата за послуги, що надаються бюджетною організацією (установою), а саме: "плата за послуги, що надаються бюджетними установами. Цю групу утворюють надходження за послуги, що надаються бюджетними установами згідно із законами та нормативно-правовими актами"; „надходження бюджетних установ від господарської та/або виробничої діяльності. До цієї групи відносяться кошти, які отримують бюджетні установи від господарсько-виробничої діяльності допоміжних, навчально-допоміжних підприємств, господарств, майстерень, тощо..."

Стосовно донарахування податку на землю позивач зазначає, що згідно зі ст. 127 ЖК України, гуртожитки - це спеціально споруджені або переобладнані для проживання студентів в період навчання житлові будинки, які підлягають використанню за цільовим призначенням та підлягають реєстрації як гуртожитки.

Крім того, згідно п. 4 ст. 12 Закону України «Про плату за землю» передбачено, що від земельного податку звільняються вітчизняні заклади культури, науки, освіти, охорони здоров'я, соціального забезпечення, фізичної культури та спорту, спортивні споруди, що використовуються ними за цільовим призначенням (у тому числі студентські бази, табори відпочинку та структурні підрозділи вищого навчального закладу, які забезпечують діяльність цього закладу)".

Позивач вважає, що він використовує гуртожитки Університету за цільовим призначенням виключно для проживання студентів в період їх навчання, гуртожитки є його складовими частинами, що забезпечують його діяльність, гуртожитки не можуть бути віднесені до житлового фонду, оскільки мають спеціальний статус відповідно до ЖК України, отже на земельні ділянки, на яких розташовані гуртожитки, повинна розповсюджуватись норма п. 4 ст. 12 Закону України "Про плату за землю" - звільнення від сплати земельного податку.

Відповідач в обгрунтування своїх заперечень посилається на доводи викладені в акті перевірки, а також вказує на те, що при проведенні перевірки було враховано, що університет є неприбутковою організацією, яка створена Міністерством освіти і науки України та утримується за рахунок коштів відповідних бюджетів.

Підрозділами університету, які не є самостійними надавались спортивні послуги комерційним структурам, а також фізичним особам.

Дані види послуг не відносяться ні до першої, ні до другої групи надходжень відповідно з затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 17 червня 2002 року №659

Дані види спортивних послуг, які не пов'язані з виконанням основних функцій, а саме, основною діяльністю університету - наданням послуг з вищої освіти, надавались комерційним структурам, а також фізичним особам, причетність, яких до групових та індивідуальних занять понад норми, встановленої навчальними планами, довести не можливо. Оплата за послуги від комерційних структур надходила через банк з вказівкою платника, в касу установи оплата надходила, через уповноважених осіб структурних підрозділів та окремо від фізичних осіб, що підтверджено прибутковими касовими ордерами.

Таким чином, доходи від надання платних спортивних послуг комерційним структурам та фізичним особам відноситься до категорії доходів з інших джерел і відповідно п.п.7.11.9 п.7.11 ст.7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" №283/97-ВР від 22.05.97 р. підлягають оподаткуванню на загальних підставах.

Щодо донарахування земельного податку відповідач вказує, що Законом України від 3 липня 1992 року №2535-ХІІ зі змінами та доповненнями визначено, що вітчизняні заклади освіти звільняються від сплати земельного податку (п.4 ст.12 Закону №2535-ХІІ), а за земельні ділянки, зайняті житловим фондом, податок справляється у розмірі трьох відсотків від суми земельного податку, обчисленого відповідно до частини першої або другої ст.7 Закону №2535-ХІІ.

Враховуючи вимоги чинного законодавства України, гуртожитки, які знаходяться на балансі позивача, не є закладами освіти, оскільки за даними державного земельного кадастру облікуються як землекористувачі земель житлового фонду (рядок 57 Державного земельного кадастру), а заклади освіти - відповідно до рядка 45. Отже, сплата земельного податку за ці об'єкти повинна справлятися згідно з частиною п'ятою ст.7 Закону №2535-ХІІ. Норма ст.12 цього Закону в частині пільгового оподаткування закладів освіти не може поширюватися на категорію земель житлового фонду.

Вислухавши представників сторін, розглянувши матеріали справи, суд встановив, що Харківський національний університет ім.Кразіна є вищим навчальним закладом, є неприбутковою організацією, яка створена Міністерством освіти і науки України та утримується за рахунок коштів відповідних бюджетів.

Відповідно до п.п. 7.11.2 п.7.11 ст.7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств " від оподаткування звільняються доходи неприбуткових організацій, визначених у абзаці "а" підпункту 7.11.1, отримані у вигляді:

- коштів або майна, які надходять безоплатно або у вигляді безповоротної фінансової допомоги чи добровільних пожертвувань;

- пасивних доходів;

- коштів або майна, які надходять до таких неприбуткових організацій як компенсація вартості отриманих державних послуг, у тому числі доходів державних професійно-технічних навчальних закладів, отриманих від виготовлення та реалізації товарів (виконання робіт, надання послуг), пов'язаних з їх основною, статутною діяльністю.

Згідно ч.2 п.п. 7.11.9 п.7.11 ст.7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" незалежно від положень абзацу першого цього підпункту, у разі коли неприбуткова організація отримує доход з джерел, інших ніж визначені відповідними підпунктами 7.11.2 - 7.11.7 цього пункту, така неприбуткова організація зобов'язана сплатити податок на прибуток, який визначається як сума доходів, отриманих з таких інших джерел, зменшена на суму витрат, пов'язаних із отриманням таких доходів, але не вище суми таких доходів.

Судом встановлено, що позивачем були створені як структурні підрозділи навчально-спортивні комплекси : "Спеціалізований фехтовальний клуб "Уніфехт", "Спеціалізований футбольний клуб "Універ-Локо", тенісний клуб "Унікорт".

Згідно пункту 4 Постанови КМ України від 20.01.1997р. № 38 „Про затвердження переліку платних послуг, які можуть надаватись державними навчальними закладами" державні освітні установи (до яких належить і Університет) можуть надавати платні послуги в сфері фізичної культури та спорту:

- групові та індивідуальні заняття фізичною культурою та спортом на стадіонах, у спортзалах, плавальних басейнах, тенісних кортах тощо понад норми, встановлені навчальними планами, за винятком занять, що проводяться з учнями та студентами навчальних закладів спортивного профілю;

- послуги спортивних баз і спортивно-оздоровчих таборів, спортивних клубів, у тому числі прокат спортивного інвентарю, за винятком послуг, що надаються учням та студентам навчальних закладів спортивного профілю.

Відповідно п.2 Переліку груп власних надходжень бюджетних установ, вимоги щодо їх утворення та напрями використання, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 червня 2002 року №659, власні надходження бюджетних установ поділяються на дві групи, які в свою чергу поділяються на підгрупи.

Першу групу утворюють надходження від плати за послуги, що надаються бюджетними установами згідно із законами та нормативно-правовими актами. Такі надходження мають постійний характер і обов'язково плануються у бюджеті, друга підгрупа цієї групи включає надходження бюджетних установ від господарської та/або виробничої діяльності. До цієї підгрупи відносяться кошти, які отримують бюджетні установи від господарсько-виробничої діяльності допоміжних, навчально-допоміжних підприємств, господарств, майстерень, тощо.

Таким чином, Університет має право на надання платних послуг через створені підрозділи, доходи від надання таких послуг не оподатковуються,, тому відповідачем неправомірно зроблені донарахування податку на прибуток та застосовані штрафні санкції.

Стосовно донарахування податку на землю суд зазначає, що згідно п. 4 ст. 12 Закону України "Про плату за землю" від земельного податку звільняються вітчизняні заклади культури, науки, освіти, охорони здоров'я, соціального забезпечення, фізичної культури та спорту, спортивні споруди, що використовуються ними за цільовим призначенням (у тому числі студентські бази, табори відпочинку та структурні підрозділи вищого навчального закладу, які забезпечують діяльність цього закладу).

Згідно зі ст. 127 ЖК України, гуртожитки - це спеціально споруджені або переобладнані для проживання студентів в період навчання житлові будинки, які підлягають використанню за цільовим призначенням та підлягають реєстрації як гуртожитки.

Згідно Положення про студентський гуртожиток Харківського національного університету ім.Каразіна студентські гуртожитки університету призначені для мешкання студентів, аспірантів, слухачів підготовчих відділень, факультетів підвищення кваліфікації на період навчання.

Згідно Положення про студентське містечко Харківського національного університету ім.Каразіна Студентське містечко Харківського національного університету ім. В.Н Каразіна (надалі - студмістечко) - комплекс студентських гуртожитків з підприємствами громадського харчування, медичного і побутового обслуговування, спортивними спорудами та іншими будовами, що входять в цей комплекс, територія, на якій вони розташовані та виробничі приміщення, майстерні, необхідні для експлуатації і підтримки життєдіяльності споруд, інженерного обладнання та комунікацій.

Студмістечко є структурним підрозділом університету.

Таким чином гуртожитки позивача є його структурними підрозділами, які створені для забезпечення діяльності вищого навчального закладу, використовуються за цільовим призначенням, а отже позивачем правомірно застосовані пільги по платі за землю, на якій розташовані дані гуртожитки.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги нормативно та документально обгрунтовані і підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 4, 7, 8, 17, 86, 94, 160 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України , суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги задовольнити.

Визнати нечинними податкові повідомлення-рішення ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова № 0001022320/0 від 13.06.2006р., № 0001012320/0 від 13.06.2006р., № 0001022320/1 від 19.08.2006р., № 0001012320/1 від 19.08.2006р., № 0001012320/2 від 27.10.2006р., № 0001022320/2 від 27.10.2006р.

Стягнути з державного бюджету на користь Харківського національного університету ім. В.Н.Каразіна, код 01071205, м.Харків, пл.Свободи, 4, державне мито в сумі 3,40 грн.

На постанову через суд першої інстанції може бути подана заява про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі.

Апеляційна скарга може бути подана через суд першої інстанції протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно направляється до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі заяви про апеляційне оскарження.

Постанова в повному обсязі виготовлена 25.12.2006р.

Суддя Яризько В.О.