Ухвала суду № 33732073, 23.09.2013, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
23.09.2013
Номер справи
2а-62/09/2470
Номер документу
33732073
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 вересня 2013 року м. Київ К-15806/10

Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:

головуючого Ланченко Л.В.

суддів Пилипчук Н.Г.

Степашка О.І.

розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу

Споживчого товариства «Зарожанське сільське споживче товариство»

на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 11.02.2010

у справі №2а-62/09/2470

за позовом Споживчого товариства «Зарожанське сільське споживче товариство»

до Державної податкової інспекції у Хотинському районі Чернівецької області

про скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Постановою Чернівецького окружного адміністративного суду від 08.05.2009 позов задоволено повністю. Визнано планову перевірку Споживчого товариства «Зарожанське сільське споживче товариство» з питань дотримання вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», проведену на підставі направлення на перевірку №4048 та №4049 від 232.09.2008, підписаного Головою ДПА в Чернівецькій області, незаконною. Визнано протиправним та скасовано рішення ДПІ у Хотинському районі Чернівецької області №00002304101/0 від 06.10.2008 про застосування до Споживчого товариства «Зарожанське сільське споживче товариство» штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 32869,50 грн.

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 11.02.2010 постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 08.05.2009 скасовано та прийнято нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовлено.

У справі відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою позивача, у якій ставиться питання про скасування рішення суду апеляційної інстанції та залишення в силі рішення суду першої інстанції, з підстав невірного застосування норм матеріального та процесуального права.

Перевіривши під час попереднього судового засідання повноту встановлення обставин справи та правильність їх юридичної оцінки в судових рішеннях, в межах доводів касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з такого.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, 22.09.2008 посадовими особами ДПА у Чернівецькій області на підставі направлень проведено планову перевірку буфету, що розташований у с.Владична Хотинського району Чернівецької області, який належить СТ «Зарожанське сільське споживче товариство», з метою здійснення контролю за додержанням суб'єктом господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявністю торгових патентів та ліцензій, за результатами якої складено акт №1536/24/00/23/01750105 від 23.09.2008.

Перевіркою встановлено порушення суб'єктом господарювання пп.1, 2, 9, 13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

На підставі акта перевірки відповідачем прийнято рішення від 06.10.2008 №100002304101/0 про нарахування 32869,50 грн. штрафних санкцій відповідно до п.1 ст.17, п.4 ст.22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, погодився з доводами позивача, що посадовими особами відповідача порушено норми чинного законодавства, яким регулюється проведення планових перевірок, у зв'язку з чим проведена перевірка є назаконною, а прийняте рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій підлягає скасуванню.

Суд апеляційної інстанції, скасовуючи рішення суду першої інстанції та відмовляючи в задоволенні позову, обґрунтовував свої висновки тим, що перевірки з питань здійснення контролю за дотриманням суб'єктами господарювання встановленого порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, проводяться відповідно до повноважень органів державної податкової служби, визначених Законом України від 04.12.1990 № 509 «Про державну податкову службу в Україні».

Зокрема, пунктом 2 статті 11 цього Закону встановлено, що органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону.

Загальні умови і порядок контролю за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги) встановлені Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Так статтями 15 та 16 цього Закону визначено, що контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок.

Статтею 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» визначені підстави та порядок проведення планових та позапланових виїзних перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), у зв'язку з цим, ці норми не поширюються на перевірки щодо контролю за дотриманням вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», який регулює питання порядку проведення розрахунків і не відноситься до законодавства з питань оподаткування.

При здійсненні контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), органи державної податкової служби керуються вимогами Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», яким контроль за проведенням готівкових розрахунків покладено на органи державної податкової служби, статтею 11-2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», в частині дотримання умов допуску посадових осіб органів державної податкової служби до проведення планових та позапланових перевірок та чинними наказами Державної податкової адміністрації України.

Посадові особи податкового органу мають право приступити до проведення перевірок щодо контролю за дотриманням вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» за умови надання суб'єкту господарювання під розписку направлення на перевірку, копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової перевірки. Наказ на проведення планової перевірки не видається.

У разі порушення відповідачем приписів ст.11-2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», суб'єкт підприємницької діяльності має право не допустити посадових осіб податкового органу до проведення перевірки, чим позивач не скористався, визнавши її проведення правомірним.

З огляду на викладене, враховуючи, що позивачем не надано доказів, які б спростовували висновки податкового органу по суті виявлених порушень, висновки суду апеляційної інстанції, що податковий орган при проведенні перевірки діяв у межах повноважень та у спосіб передбачений Законами України «Про державну податкову службу в Україні», «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» є правильними.

Доводи касаційної скарги правильності висновків суду апеляційної інстанції не спростовують та не можуть бути підставою для його скасування, з мотивів викладених в касаційній скарзі.

Керуючись ст. ст. 220-1, 223, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу Споживчого товариства «Зарожанське сільське споживче товариство» відхилити, а постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 11.02.2010 залишити без змін.

Ухвала вступає в законну силу з моменту проголошення. Заява про перегляд судового рішення в адміністративній справі Верховним Судом України може бути подана з підстав, в порядку та у строки встановлені ст.ст.236-238 КАС України.

Головуючий Л.В.Ланченко

Судді Н.Г.Пилипчук

О.І.Степашко