Ухвала суду № 33711878, 12.09.2013, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.09.2013
Номер справи
825/1027/13-а
Номер документу
33711878
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 825/1027/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Лобан Д.В.; Суддя-доповідач: Сорочко Є.О.

У Х В А Л А

Іменем України

12 вересня 2013 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Сорочко Є.О.

Суддів: Земляна Г.В.

Межевич М.В.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 02 квітня 2013 року у справі за адміністративним позовом Козелецької міжрайонної державної податкової інспекції Чернігівської області Державної податкової служби до фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 про стягнення податкового боргу, -

В С Т А Н О В И В:

Козелецька міжрайонна державна податкова інспекція Чернігівської області Державної податкової служби (далі - Козелецька МДПІ) звернулася до Чернігівського окружного адміністративного суду з позовом до фізичної особи - підприємця ОСОБА_4 (далі - ФОП ОСОБА_4) про стягнення податкового боргу на суму 364301,75 грн.

Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 02 квітня 2013 року позов задоволено, стягнуто з ФОП ОСОБА_4 податковий борг з податку на додану вартість в сумі 364301,75 грн. та податковий борг з податку на доходи фізичних осіб в сумі 10495,00 грн.

На вказану постанову ФОП ОСОБА_4 подала апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати та ухвалити нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.

У зв'язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, та згідно п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України підлягає розгляду в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до матеріалів справи, Козелецькою МДПІ проведено документальну позапланову невиїзну перевірку дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства ФОП ОСОБА_4 за період з 01.01.2009 по 06.01.2012, за результатами якої складено акт перевірки від 15.03.2012 №19/17-046/НОМЕР_1.

Даною перевіркою встановлено порушення ФОП ОСОБА_4:

- ст. 1 Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва", внаслідок чого занижено обсяги виручки за 3 квартал 2009 року, за 4 кв. 2009 року, за 1 кв. 2010 року, за 2 кв. 2010 року, за 3 кв. 2010 року, за 4 кв. 2010 року, за 1 кв. 2011 року, за 2 кв. 2011 року, за 4 кв. 2011 року;

- ст. 13 Декрету Кабінету Міністрів України "Про прибутковий податок з громадян" п. 177.5 ст. 177, в результаті чого встановлено не подання платником декларації за період 3 кв. 2009 року, за 4 кв. 2009 року, за 1 кв. 2010 року, за 2 кв. 2010 року, за 3 кв. 2010 року, за 4 кв. 2010 року, за 1 кв. 2011 року, за 2 кв. 2011 року, за 3 кв. 2011 року, за 4 кв. 2011 року;

- ст. 13 Декрету Кабінету Міністрів України "Про прибутковий податок з громадян" п. 177.5 ст. 177, в результаті чого донараховано податку на доходи фізичних осіб за періоди з 3 кв. 2009 року по 4 кв. 2011 року - 4104.27 грн.;

- п. 4.1.4 а) п. 4.1 ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", пп. 49.18.1 п. 49.18 ст. 49, п. 203.1 ст. 203 Податкового кодексу України платником не подано декларації з податку на додану вартість за період з жовтня 2009 року по грудень 2009 року;

- пп. 2.3.1 п. 2.3 ст. 2, п 7.3 ст. 7 та п. 9.3 та 9. ст. 9 Закон України "Про податок на додану вартість", пп. 181.1 ст. 181, пп. 183.1, пп. 183.2, 183.4, 183.10 ст. 183, п. 187.1 ст.187 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено податкове зобов'язання з податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету в тому числі: за жовтень 2009 року - 17264 грн, за листопад 2009 року - 10555 грн, за грудень - 16000 грн, за січень 2010 року - 2300 грн, за лютий 2010 року - 7074 грн, за березень 2010 року - 10870 грн, за квітень 2010 року - 7657 грн, за травень 2010 року - 7953 грн, за червень 2010 року - 13713 грн, за липень 2010 року - 15354 грн, за серпень 2010 року - 11110 грн, за вересень 2010 року - 11907 грн, за жовтень 2010 року - 11297 грн, за листопад 2010 року - 11475 грн, за грудень 2010 року - 9515 грн, за січень 2011 року - 12202 грн, за лютий 2011 року - 10891 грн, за березень 2011 року - 12365 грн, за квітень 2011 року - 11644 грн, за травень 2011 року 14710 грн, за червень 2011 року - 14875 грн, за липень 2011 року - 16624 грн, за серпень 2011 року - 15499 грн, за вересень 2011 року - 14640 грн, за жовтень 2011 року - 12578 грн, за листопад 2011 року - 3034 грн.

На підставі акту перевірки Козелецькою МДПІ прийняті податкові повідомлення від 22.03.2012 №0003881730, яким ФОП ОСОБА_4 визначено податкове зобов'язання по податку з доходів фізичних осіб на суму 4104,27 грн., в тому числі 170,00 грн. штрафної (фінансової) санкції та №0003891730 яким ФОП ОСОБА_4 визначено податкове зобов'язання з податку на додану вартість на суму 303106,00 грн., в тому числі 80366,50 грн. штрафних (фінансових) санкцій.

Не погоджуючись із вказаними податковими повідомленнями-рішеннями ФОП ОСОБА_4 звернулась зі скаргою до ДПС у Чернігівській області, рішенням якої №165/М/10-215 від 29.05.2012:

- залишено без змін податкове повідомлення - рішення Козелецької МДПІ від 22.03.2012 №0003881730 про сплату податку з доходів фізичних осіб;

- збільшено на 5576,19 грн. суму податку з доходів фізичних осіб та на 644,58 грн. штрафну санкцію, визначену у податковому повідомленні - рішенні Козелецької МДПІ від 22.03.2012 №0003881730;

- скасовано податкове повідомлення - рішення Козелецької МДПІ від 22.03.2012 № 0003891730 в частині сплати 19170,75 грн. застосованої штрафної санкції.

Рішенням ДПС України №20/0/141-12/11/10-2315 від 06.08.2012 повторна скарга ФОП ОСОБА_4 була залишена без задоволення, а рішення ДПС у Чернігівській області від 29.05.2012 №165/М/10-215 - без змін.

За результатами розгляду первинної скарги ФОП ОСОБА_4 Козелецькою МДПІ було винесено податкові повідомлення-рішення від 08.06.2012 №0004371730, яким ФОП ОСОБА_4 донараховано податок на доходи фізичних осіб в сумі 6220,77 грн. та від 07.05.2012, яким донараховано податове зобов`язання з податку на додану вартість в сумі 364301,75 грн.

Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 24 вересня 2012 року, яку залишено без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 21 листопада 2012 року, підтверджено законність податкових повідомлень-рішеннь Козелецької МДПІ від 07.05.2012 №0004361730 та від 08.06.2012 №0004371730.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Податкове повідомлення-рішення від 22.03.2012 №0003881730, яким ФОП ОСОБА_4 визначено податкове зобов'язання на суму 4104,27 грн. податку з доходів фізичних осіб і 170,00 грн. штрафної санкції не оскаржувалось в судовому порядку.

Згідно статті 1 Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" №746/99 від 28.06.1999 (чинного на час виникнення спірних правовідносин), спрощена система оподаткування, обліку та звітності запроваджується для фізичних осіб, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і у трудових відносинах з якими, включаючи членів їх сімей, протягом року перебуває не більше 10 осіб та обсяг виручки яких від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік не перевищує 500000 грн.

Відповідно до ст. 5 цього Указу у разі порушення вимог, установлених статтею 1 цього Указу, платник єдиного податку повинен перейти на загальну систему оподаткування, обліку та звітності, починаючи з наступного звітного періоду (кварталу).

З 1 січня 2004 року набрав чинності Закон України "Про податок з доходів фізичних осіб", яким у пункті 22.10 статті 22 було визначено, що Декрет Кабінету Міністрів України "Про прибутковий податок з громадян" втратив чинність крім розділу IV у частині оподаткування доходів фізичних осіб від зайняття підприємницькою діяльністю, який застосовується з урахуванням положень пункту 9.12 статті 9 цього Закону та діє до набрання чинності спеціальним закон з питань оподаткування фізичних осіб - суб'єктів господарської діяльності.

Відповідно до пп. 4.2.8 п. 4.2 ст. 4 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" до складу загального місячного оподатковуваного доходу включаються: оподатковуваний дохід (прибуток), не включений до розрахунку загальних оподатковуваних доходів попередніх податкових періодів та самостійно виявлений у звітному періоді платником податку або нарахований податковим органом згідно із законом.

З метою визначення права перебування на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності, суб'єкти підприємницької діяльності, включаючи і тих, які здійснюють комісійну торгівлю, надають експедиторські, брокерські послуги, повинні враховувати всі надходження коштів, отриманих на розрахунковий рахунок або (та) в касу від продажу продукції (товарів, робіт, послуг), позареалізаційні доходи та виручку від іншої реалізації.

Отже, ФОП ОСОБА_4 була зобов'язана з 01.10.2009 здійснювати підприємницьку діяльність на загальній системі оподаткування, керуючись вимогами підпункту 9.12.1 пункту 9.12 статті 9, пункту 19.1. статті 19 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" від 22.05.2003 за №889-IV, та розділом IV Декрету Кабінету Міністрів України "Про прибутковий податок з громадян" від 26.12.1992 №13-92, тобто визначаючи валовий дохід, валові витрати, оподатковуваний дохід та подавати у встановлені терміни декларацію про отримані доходи та понесені при цьому витрати.

Згідно пп. 2.3.1 п. 2.3 ст. 2 Закону України "Про податок на додану вартість" (чинного на час виникнення спірних правовідносин) особа підлягає обов'язковій реєстрації як платник податку у разі коли загальна сума від здійснення операцій з поставки товарів (послуг), у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, що підлягають оподаткуванню згідно з цим Законом, нарахована (сплачена, надана) такій особі або в рахунок зобов'язань третім особам, протягом останніх дванадцяти календарних місяців сукупно перевищує 300000 гривень (без урахування податку на додану вартість).

Пунктом 9.3 статті 9 Закону України "Про податок на додану вартість" встановлено, що особи, які підпадають під визначення пункту 2.3 статті 2 цього Закону, зобов'язані зареєструватися як платник податку у податковому органі за їх місцезнаходженням (місцем проживання). Форма заяви про реєстрацію визначається у порядку, визначеному центральним податковим органом. Дані з реєстру платників податку підлягають оприлюдненню в порядку, визначеному центральним податковим органом.

Пунктом 9.4 статті 9 цього Закону встановлено, якщо особа, на яку не поширюється дія пункту 2.3 статті 2 цього Закону, як платник податку, вважає за доцільне добровільно зареєструватися платником податку і відповідає вимогам підпункту 2.2 статті 2 цього Закону, така реєстрація провадиться за її заявою. Якщо обсяг оподатковуваних операцій особи протягом звітного податкового періоду перевищує суму, визначену підпунктом 2.3.1 пункту 2.3 статті 2 цього Закону, не більше ніж у два рази, така особа зобов'язана надіслати податковому органу заяву про реєстрацію протягом двадцяти календарних днів, наступних за таким звітним податковим періодом. Якщо особа укладає одну чи більше цивільно-правових угод (договорів), унаслідок виконання яких планується здійснення оподатковуваних операцій, обсяг яких перевищуватиме протягом звітного податкового періоду у два чи більше разів суму, визначену підпунктом 2.3.1 пункту 2.3 статті 2 цього Закону, то така особа зобов'язана зареєструватися як платник цього податку до кінця такого звітного податкового періоду. Особа, що не надсилає таку заяву у таких випадках та у такі строки, несе відповідальність за ненарахування або несплату цього податку на рівні зареєстрованого платника без права нарахування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування.

Підпунктом 7.3.1 пункту 7.3 статті 7 цього Закону встановлено час виникнення податкових зобов'язань з поставки товарів (робіт, послуг).

Згідно пп. "а" пп. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Відповідно до пп. "а" п. 185.1 ст. 185 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є операції платників податку з: постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю.

Пунктом 187.1 статті 187 цього Кодексу встановлено час виникнення податкових зобов'язань з поставки товарів (робіт, послуг).

Пунктом 203.1 ст. 203 цього Кодексу встановлено, що податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Відповідно до п. 49.2 ст. 49 цього Кодексу платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.

Згідно пункту 10.2 статті 2 Закону України "Про податок на додану вартість" особа, яка мала зареєструватися платником податку на додану вартість, але не здійснила таку реєстрацію, несе обов'язки з нарахування та сплати цього податку, а також відповідальність за його не нарахування або несплату на рівні особи, зареєстрованої як платник податку, без права виписки податкової накладної та нарахування податкового кредиту.

Наявність хоча б однієї з таких підстав як загальна сума від здійснення операцій з поставки товарів (послуг), що перевищує допустимий розмір для платників податків єдиного податку; здійснення операцій або укладення угод на суму, що перевищує допустимий розмір для підприємців платників єдиного податку; перевищення обсягу виручки, максимально встановленого для платників єдиного податку; недотримання форми розрахунків, - передбачають перереєстрацію платника єдиного податку платником податків на загальних підставах.

Як вбачається з матеріалів справи, ФОП ОСОБА_4 не зареєструвалась платником ПДВ з 01.10.2009 при досягненні загальної суми від здійснення операцій з поставки товарів (послуг) протягом останніх дванадцяти календарних місяців, що сукупно перевищує дозволену для платників єдиного податку.

Згідно п. 120.1 ст. 120 Податкового кодексу України неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати та сплачувати податки, збори податкових декларацій (розрахунків), - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.

Пунктами 59.1 та 59.5 Податкового кодексу України встановлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання у встановлені законодавством строки, орган держаної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. У разі, коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.

Козелецька МДПІ оформила податкову вимогу від 26.12.2012 №145 на суму 364301,75 грн., яка направлялась відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення та була ним отримана, а тому грошове зобов'язання на вказану суму є узгодженим.

Підпунктом 20.1.18 п. 20.1 статті 20 Податкового кодексу України передбачено, що органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Таким чином, оскільки доказів сплати узгодженої суми вказаного грошового зобов'язання ФОП ОСОБА_4 не надано, вимоги про стягнення податкового боргу на суму 364 301,75 грн. є обґрунтованими.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо задоволення позову, а тому апеляційну скаргу ФОП ОСОБА_4 необхідно залишити без задоволення, а постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 02 квітня 2013 року - без змін, оскільки вона ухвалена з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ст. ст. 41, 160, 197, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд,-

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 залишити без задоволення, а постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 02 квітня 2013 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена в порядку та строки передбачені ст. 212 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Сорочко Є.О.

Судді: Земляна Г.В.

Межевич М.В.

Головуючий суддя Сорочко Є.О.

Судді: Земляна Г.В.

Межевич М.В.