Справа № 123/8765/13-а
Номер провадження 2-а/123/299/2013
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10.09.2013 року м. Сімферополь
Суддя Київського районного суду м. Сімферополя Автономної Республіки Крим Тонкоголосюк О.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Київської районної ради м. Сімферополя про визнання дій неправомірним та зобов'язання до вчинення певних дій,
встановив:
Позивач звернулася до суду у порядку адміністративного судочинства до Управління праці та соціального захисту населення Київської районної ради м. Сімферополя про визнання дій неправомірним та зобов'язання до вчинення певних дій, мотивуючи позов тим, що вона ІНФОРМАЦІЯ_1 року народила дочку - ОСОБА_3. Працює в державній установі, що підтверджується в наказом № 569лс від 22.12.2010р. про надання їй відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Управління з моменту народження дочки і до теперішнього часу продовжує виплачувати їй допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х річного віку в розмірі 130 гривень щомісяця, чим порушує її права. Конституцію і закони Україна.
ОСОБА_2 просила суд: визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Київської районної ради м. Сімферополя з недоплати за період з 01.01.2013 р. по 30.06.2013 р. допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму, неправомірними і такими, що порушують її права, Кнституцію України та Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Закону України « Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» в частині встановлення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму; зобов'язати відповідача негайно виконати Рішення Верховного Суду України від 11 грудня 2012 р. № 21- 300а12 , 25 грудня 2012 р. № 21- 410а12 і від 18 червня 2013 № 21- 209а13, в частині правильного застосування норм матеріального права, провести перерахунок і виплатити заборгованість з 01 січня по 30 червня 2013 року включно за невиплачену допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 5052,00 гривень. З метою повного захисту її прав, свобод та інтересів та відповідно до пунктів 5 і 10.3 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 20.05.2013 р. № 7 вийти за межі позовних вимог і припинити, порушення зазначених законів у липні і серпні 2013 року. Зобов'язати відповідача у відповідності з вказаними законами виплачувати щомісяця (липень , серпень і вересень) допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку до 10 вересня 2013 року включно розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до 6 років, провести розрахунок компенсації втрати частини доходу у зв'язку з порушенням строків їх виплати (з 01 січня по 30 червня 2013 року включно) і виплатити її в день погашення заборгованості за невиплачену допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цей же період; негайно виконати постанову суду у межах суми стягнення за один місяць з даного позовної заяви, надати до суду звіт про виконання судового рішення та встановити строк подання зазначеного звіту, відшкодувати судові витрати.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, заперечення на позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Судом встановлено, що позивачка є матір'ю ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, і має право отримувати допомогу по догляду за дитиною у розмірі, встановленому Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" № 2240-ІІІ від 18.01.2001 року, оскільки являється застрахованою особою.
Управлінням, відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.1992г. № 2811-ХП (зі змінами та доповненнями) та порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001р. № 1751 (зі змінами та доповненнями) позивачу була призначена і виплачується допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х річного віку.
Пунктами 23 і 25 розділу II Закону України від 28.12.2007 року № 107-VI «Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» були внесені зміни до законів України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» та «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», згідно з якими допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 1 січня 2008 року виплачується згідно із Законом України« Про державну допомогу сім'ям з дітьми», як незастрахованим у системі загальнодержавного державного соціального страхування, так і застрахованим особам , а також в частині визначення розміру такої допомоги Кабінетом Міністрів України.
Конституційний Суд України у пункті 3 мотивувальної частини рішення від 3 жовтня 1997 року № 4 -зп у справі про набуття чинності Конституцією України визначив: «Конкретна сфера громадських відносин не може бути водночас врегульована однопредметними нормативно - правовими актами однакової сили, які за змістом суперечать один іншому. Звичайною є судова практика , коли наступний у часі акт містить пряме попередження щодо повного або часткового скасування попереднього акту. Загальновизнаним є те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не передбачено самим цим актом, автоматично скасовується однопредметний акт, який діяв у часі раніше».
Таким чином, за наявності декількох законів, норми яких по-різному регулюють конкретну сферу відносин, під час вирішення спорів цих відносинах повинні застосовуватися положення закону з урахуванням дії закону в часі за принципом пріоритету тієї норми, яка прийнята пізніше.
Беручи до уваги наведені положення Конституції України і рішення Конституційного Суду України, враховуючи, що зміни у статтях 13, 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» були внесені Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» з 1 січня 2008 року, а зміни до статті 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», який діяв у часі раніше, не вносилися, пріоритетними в даному випадку є положення Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Статтею 45 Закону України «Про державний бюджет на 2010 рік» встановлено, що у 2010 році допомога при народженні дитини і до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» призначається і здійснюється в розмірах і порядку , визначених Кабінетом Міністрів України.
У 2011 році і станом на 10.09.2013 року діє Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751 ( із змінами та доповненнями) .
Згідно статті 152 Конституції України закони, інші правові акти або окремі положення, що визнані неконституційними , припиняють діяти з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність .
Вищевказані положення в установленому порядку неконституційними не визнавалися.
Постановою Кабінету Міністрів України № 57 від 22.02.2008 року «Питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми внесено зміни до Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затверджений постановою Кабінетом Міністрів України від 27.12.2011 року № 1751.
Пунктом 22 Постанови № 57 від 22.02.2009 року визначено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що становить різницю між 100 відсотками від прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї з розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців, але не менше 130 гривень.
Управління при виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3 - х річного віку керується чинними на момент проведення призначення та виплати допомоги нормами Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Порядком призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України.
Інших нормативних актів, що визначають розмір і порядок проведення даної виплати конкретно органами соціального захисту населення, до яких відноситься Управління, на сьогоднішній момент не існує.
Такожслід зауважити на тому, що Рішення Конституційного суду України від 26 грудня 2011 року № 20 - рп/2011 визнало відповідним Конституції України пункт 4 розділу VII «Прикінцевих положень» Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік» від 23 грудня 2010 року № 2857- VI з наступними змінами, і ще раз підтвердило право Кабінету Міністрів України забезпечувати проведення державної соціальної політики України на принципах пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, не обмежуючи поняттями прожиткового мінімуму.
Щодо питання індексації одержуваної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку то у відповідності до п.2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2012 року № 1078 (із змінами та доповненнями) , допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не відноситься до об'єкту індексації грошових доходів населення.
Враховуючи, що судом не було встановлено порушень з боку відповідача щодо порядку призначення та розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х річного віку, що виплачується на користь позивача, тому й решта вимог позивача не підлягає задоволенню, як такі, що є похідними від вимог про визнання неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Київської районної ради м. Сімферополя з недоплати за період з 01.01.2013 р. по 30.06.2013 р. допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 11, 71, 86, 94, 100, 159-163, 167, 1832 КАС України, суд
постановив:
В задоволенні вимог ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Київської районної ради м. Сімферополя про визнання дій неправомірним та зобов'язання до вчинення певних дій відмовити в повному об'ємі. .
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення, шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Тонкоголосюк О. В.