Ухвала суду № 33707002, 18.09.2013, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.09.2013
Номер справи
1570/1331/2012
Номер документу
33707002
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 вересня 2013 р.Справа № 1570/1331/2012

Категорія: 8.2.1 Головуючий в 1 інстанції: Бжассо Н. В.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого - судді Скрипченка В.О.,

суддів Золотнікова О.С., Осіпова Ю.В.,

за участю секретаря судового засідання Сівєлькіної С.Є.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у місті Одесі Державної податкової служби на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 12 липня 2012 року у справі за адміністративним позовом Одеської залізниці до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у місті Одесі Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення,

В С Т А Н О В И В:

20 лютого 2012 року Одеська залізниця звернулась до суду з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у місті Одесі Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення № 0000071510 від 09 лютого 2012 року.

В обґрунтування позову зазначалось, що Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у місті Одесі Державної податкової служби була проведена позапланова виїзна документальна перевірка ДП «Одеська залізниця» з питань дотримання податкового законодавства по фінансово-господарським взаємовідносинам з ТОВ «ВКК «Трансенергопром», код ЄДРОУ 37143649 за серпень 2011 року, про що був складений акт №14/15-1/01071315/2 від 26 січня 2012 року, у висновках якого встановлено порушення ДП «Одеська залізниця» абз. 1 та абз. 2 п. 198.6 ст.198, абз. «г»п. 201.1 ст. 201 розділу V Податкового Кодексу України, а саме заниження податку на додану вартість за серпень 2011 року в сумі 498 483,00 грн.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 12 липня 2012 року позовні вимоги Одеської залізниці задоволені. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення - рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у місті Одесі № 0000071510 від 09 лютого 2012 року.

Не погоджуючись з постановленим по справі судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, у який зазначає, що судом першої інстанції при вирішенні справи неповно з'ясовані обставини справи, порушено норми матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим ставиться питання про скасування постанови суду першої інстанції з винесенням нової постанови про відмову у задоволенні позовних вимог підприємства.

Заслухавши суддю-доповідача, доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги, колегія суддів дійшла таких висновків.

Судом першої інстанції встановлено наступне.

Державне підприємство «Одеська Залізниця» зареєстровано рішенням Виконавчого комітету Одеської міської ради 18 лютого 1998 року, номер запису про включення відомостей про юридичну особу до ЄДРПОУ -15561200000009151. ДП «Одеська залізниця» підпорядковано Державній адміністрації залізничного транспорту України, що входить до сфери управління Міністерства транспорту України.

ДП «Одеська залізниця» взято на податковий облік в СДПІ у м. Одесі з функціями безпосереднього обслуговування та контролю за великими платниками податків 04 липня 2000 року за № 45 на підставі рішення від 03 липня 2000 року № 84 про включення Одеської залізниці до категорії великих платників податків.

Відповідно до Свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість від 14 липня 2000 року № 40370948, виданого СДПІ у м. Одесі з функціями безпосереднього обслуговування та контролю за великими платниками податків, ДП «Одеська залізниця» зареєстровано платником податку на додану вартість з 14 липня 2000 року, індивідуальний податковий номер 010713115014.

Посадовими особами СДПІ по роботі з ВПП у м. Одесі проводилась позапланова виїзна документальна перевірка ДП «Одеська залізниця» з питання дотримання податкового законодавства по фінансово-господарським взаємовідносинам з ТОВ «ВКК Трансенергопром» за серпень 2011 року за період з 02 листопада 2011 року по 19 січня 2012 року, про що було складено акт перевірки № 14/15-1/01071315/2 від 26.01.2012 року.

За результатами перевірки податковий орган дійшов висновку про порушення ДП «Одеська залізниця» абз.1 та абз. 2 п. 198.6 ст. 198, абз. «г»п. 201.1 ст. 201 розділу V Податкового Кодексу України, а саме заниження податку на додану вартість за серпень 2011 року в сумі 498483,00грн. внаслідок віднесення до складу податкового кредиту податкових накладних, виданих ТОВ «ВКК Трансенергопром», в яких зазначена адреса продавця, за якої він фактично не знаходиться, діяльність за даною адресою не проводиться, у зв'язку з чим орган ДПС, на обліку якого він знаходиться, не має можливості провести його перевірку.

Податковий орган дійшов висновку про те, що за адресою, яка зазначена в договорах, видаткових накладних, податкових накладних, наданих для перевірки, ТОВ «ВКК Трансенергопром» не здійснювало господарську діяльність, що призвело до формування ДП «Одеська залізниця» податкового кредиту по взаємовідносинам з вказаним контрагентом з порушенням вимог ст. 198 ПК України.

На підставі акту перевірки № 14/15-1/01071315/2 від 26 січня 2012 року СДПІ по роботі з ВПП в м. Одесі, було прийнято податкове повідомлення-рішення від 09 лютого 2012 року № 0000071510 про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість в сумі 747 724,50 грн., з яких: 498 483 грн. - за основним платежем; 249 241,50 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями.

Задовольняючи позовні вимоги ДП «Одеська залізниця» суд першої інстанції виходив з того, що позивачем правомірно віднесено до складу податкового кредиту податкові накладні, видані ТОВ «ВКК Трансенергопром» по господарським операціям з позивачем в серпні 2011 року. Також суд дійшов висновку про відповідність вимогам ст. 201 ПК України податкових накладних, виданих ТОВ «ВКК Трансенергопром».

З матеріалів справи вбачається, що між ДП «Одеська залізниця» та ТОВ «ВКК Трансенергопром» було укладено низку господарських угод: договір поставки від 05 серпня 2011 року № ОД/НХ-11-679 НЮ, на предмет постачання товару-колодки гальмівній чавунної до локомотивів тип «С» для ремонту рухомого складу Одеської залізниці, на загальну суму 1978817,76 грн., у т.ч. ПДВ в сумі 329 802, 96 грн.; договір поставки від 05 серпня 2011 року № ОД/НХ-11-681 НЮ, на предмет постачання товару - колодка гальмівна чавунна для моторвагонного рухомого складу тип «Ф» Одеської залізниці, на загальну суму 1 983 700,8 грн., у т.ч. ПДВ в сумі 330 616,8 грн.; договір поставки від 14 липня 2011 року № ОД/НХ -11-593 НЮ на предмет постачання товару-дріб сталева для ремонту пасажирських вагонів Одеської залізниці на загальну суму 627 187, 2 грн., у т. ч. ПДВ в сумі 104 531,2 грн.; договір поставки від 16 серпня 2011 року № ОД/НХ-11-729 НЮ, на предмет постачання товару - прокат металевий для ремонту пасажирських вагонів Одеської залізниці на загальну суму 582 545, 1 грн., у т. ч. ПДВ 97 090,85 грн.

На виконання умов вищевказаних договорів ДП «Одеська залізниця» перерахувала на рахунок ТОВ «ВКК Трансенергопром» кошти в сумі 3 955 660,96 грн., кредиторська заборгованість позивача на час проведення перевірки складала 2 407 956,33 грн.

Як правильно встановлено судом першої інстанції, видаткові накладні, податкові накладні, перелічені в акті перевірки, інші документи, які б підтверджували фактичне отримання товару від ТОВ «ВКК Трансенергопром», в акті перевірки зазначаються, як не надані.

Також суд першої інстанції врахував, що позивачем були надані до суду приходні ордери, рахунки-фактури, специфікації, письмові заявки (відповідно до умов вище перелічених договорів товар мав поставлятися на підставі письмових заявок), також суду були надані копії витягів з книги обліку реєстрації довіреностей на отримання ТМЦ, про видачу комірнику відділу складського господарства служби матеріально-технічного постачання Одеської залізниці Майдан Е.Н. (на час розгляду справи у в'язку з укладенням шлюбу прізвище змінено на Алєкбєрову) довіреностей на отримання товарно-матеріальних цінностей.

Крім того в документах бухгалтерського обліку, в тому числі податкових накладних, виданих ТОВ «ВКК Трансенергопром» адреса товариства зазначена, як м. Київ, пров. Киянівський, 7а.

В ході проведення перевірки відповідачем було отримано відповідь від ДПІ у Шевченковському районі м. Києва від 23 грудня 2011 року № 40127/7/23-1106, в якій вказано, що здійснити перевірку ТОВ ВКК Трансенергопром» не має можливості, у зв'язку з тим, що підприємство не знаходиться за податковою адресою - м. Київ, пров. Киянівський, 7а, яка зазначена в ЄДР.

Колегія суддів вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції про те, що позивачем правомірно віднесено до складу податкового кредиту податкові накладні, видані ТОВ «ВКК Трансенергопром» по господарським операціям з позивачем в серпні 2011 року, а також про відповідність вимогам ст. 201 ПК України податкових накладних, виданих ТОВ «ВКК Трансенергопром», з огляду на таке.

Відповідно до положень п.п. 12.1., 12.2 Наказу Мінфіну від 09 грудня 2011 року, №1588 «Про затвердження Порядку обліку платників податків і зборів», з метою більш повного обліку платників податків - юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців, унеможливлення отримання юридичними особами або фізичними особами - підприємцями неконтрольованих доходів підрозділи органів державної податкової служби, до функцій яких входить ведення обліку платників податків, повинні забезпечувати систематичний контроль за повнотою та своєчасністю взяття на облік юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців органами державної податкової служби після здійснення їх державної реєстрації, реорганізації та внесення змін до Єдиного державного реєстру чи установчих документів.

Підрозділи органу державної податкової служби стосовно платників податків, якими не подано у встановлені законом терміни податкових декларацій (звітів, розрахунків), у порядку, передбаченому законодавством, самостійно визначають суму грошового зобов'язання, проводять роботу з узгодження грошового зобов'язання та інші заходи; стосовно платників податків, які мають податковий борг, у порядку, передбаченому законодавством, здійснюють заходи з погашення податкового боргу. У рамках проведення цих заходів, а також при призначенні чи проведенні будь-якого виду перевірки платника податків чи при виконанні інших службових обов'язків працівниками органів державної податкової служби здійснюється або може здійснюватись перевірка місцезнаходження (місця проживання) платника податків.

За наслідками перевірки складається акт перевірки місцезнаходження платника податків. Якщо встановлено відсутність платника податків за його місцезнаходженням (місцем проживання), то проводиться робота із з'ясування фактичного місця розташування (місцезнаходження, місця проживання) платника податків, відповідальних та пов'язаних осіб.

В акті перевірки № 14/15-1/01071315/2 від 26 січня 2012 року є посилання на інформацію, отриману від ДПІ у Шевченківському районі м. Києва. Відомості щодо наявності акту, складеного вказаним податковим органом, щодо неможливості встановлення місця знаходження платника податків ТОВ «ВКК Трансенергопром» в акті перевірки відсутні.

Також, згідно п. 2.13 акту перевірки № 14/15-1/01071315/2 від 26 січня 2012 року, вбачається, що в ході проведення перевірки зустрічні звірки не проводились.

Колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, який дійшов висновку про те, що відповідь, отримана від ДПІ у Шевченківському районі м. Києва від 23 грудня 2011 року, за своєю формою та змістом не може бути доказом того, що ТОВ «ВКК Трансенергопром» не здійснювало свою господарську діяльність за адресою, зареєстрованою в Єдиному державному реєстрі, саме в серпні 2011 року.

Відповідно до ч.1 ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.

Як вбачається з довідки Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 12 липня 2012 року, ТОВ «Виробничо-комерційна компанія «Трансенергопром», зареєстровано 08 червня 2010 року за місцезнаходженням м. Київ, Печерський район, вул. Архітектора Городецького, 11б. Відповідно до запису 15, місцезнаходження ТОВ «ВКК Трансенергором» 04053, м. Київ, Шевченківський район, пров. Киянівський, 7-А. 08 травня 2012 року, за номером запису 1 074 106 0010 038233, проведено реєстраційну дію щодо підтвердження відомостей про юридичну особу.

Відповідно до положень п. 201.1. ст.201 Податкового Кодексу України, платник податку зобов'язаний надати покупцю (отримувачу) на його вимогу підписану уповноваженою платником особою та скріплену печаткою (за наявності) податкову накладну, у якій зазначаються в окремих рядках такі обов'язкові реквізити: а) порядковий номер податкової накладної; б) дата виписування податкової накладної; в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг; г) податковий номер платника податку (продавця та покупця); ґ) місцезнаходження юридичної особи - продавця або податкова адреса фізичної особи - продавця, зареєстрованої як платник податку; д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг; е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг; є) ціна постачання без урахування податку; ж) ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні; з) загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку; и) вид цивільно-правового договору; і) код товару згідно з УКТ ЗЕД (для підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України).

Згідно положень п. п. 198.2, 198.3 ст. 198 Податкового Кодексу України, датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше; дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.

Не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.

Із врахуванням викладеного, суд апеляційної інстанції знаходить обґрунтованими висновки суду першої інстанції щодо відповідності податкових накладних, виданих ТОВ «ВКК Трансенергопром» вимогам ст. 201 ПК України та про правомірності формування податного кредиту ДП «Одеська залізниця» по господарським операціям з зазначеним контрагентом в серпні 2011 року.

За таких обставин колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог ДП «Одеська залізниця».

Доводи, зазначені скаржником в апеляційній скарзі, колегією суддів відхиляються, оскільки вони не спростовують обставин, встановлені судом першої інстанції на підставі належних та допустимих доказів.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З урахуванням викладеного колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та не допустив порушень норм матеріального і процесуального права при вирішенні справи, а наведені в апеляційній скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують.

Таким чином апеляційна скарга Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у місті Одесі Державної податкової служби задоволенню не підлягає.

Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у місті Одесі Державної податкової служби - залишити без задоволення.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 12 липня 2012 року - залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення ухвали апеляційного суду в повному обсязі.

Головуючий В.О.Скрипченко

Суддя О.С.Золотніков

Суддя Ю.В.Осіпов