Постанова № 33699513, 10.09.2013, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
10.09.2013
Номер справи
826/13102/13-а
Номер документу
33699513
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

10 вересня 2013 року 11:25 № 826/13102/13-а

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Іщука І.О., при секретарі судового засідання Самаренко Х.С., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомПриватного акціонерного товариства «Агрофірма «Троянда»до Державної податкової інспекції у Подільському районі Головного управління Міндоходів у м. Києвіпро визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 05.08.2013 р. № 0001832201,за участю представників сторін:

від позивача: Ремінська С.П., яка діє на підставі довіреності

від відповідача: Макаревич О.С., який діє на підставі довіреності від 21.06.2013 р. № 374/9/10.

На підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 10 вересня 2013 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено, про що повідомлено осіб, які брали участь у розгляді справи, з урахуванням вимог частини другої статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України. Під час проголошення вступної та резолютивної частин постанови сторонам роз'яснено зміст судового рішення, порядок і строк його оскарження, а також порядок отримання повного тексту постанови, визначеного статтею 167 Кодексу адміністративного судочинства України.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Приватне акціонерне товариство «Агрофірма «Троянда» звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Державної податкової інспекції у Подільському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 05.08.2013 р. № 0001832201.

Позовні вимоги мотивовані тим, що Державною податковою інспекцією у Подільському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві на підставі необґрунтованих висновків акту перевірки від 19.07.2013 р. № 360/26-56-22-05-03/03359658 щодо порушення позивачем вимог податкового законодавства прийнято податкове повідомлення-рішення від 05.08.2013 р. № 0001832201, яким позивачу визначено грошове зобов'язання з орендної плати на земельні ділянки державної та комунальної власності з юридичних осіб у розмірі 1 564 945,75 грн.

Позивач підтримав позовні вимоги та просив суд задовольнити їх в повному обсязі. Обґрунтовуючи позовні вимоги, представник позивача зазначив, що розмір орендної плати за земельну ділянку може змінюватися лише на підставі відповідного внесення змін до договору. Враховуючи факт відсутності договорів про внесення змін - відсутні підстави для самостійної зміни розміру орендної плати. Зміна розміру орендної плати податковим законодавством не тягне автоматичного підвищення розміру орендної плати, встановленого в договорі оренди. Відтак позивач вважає дії податкового органу неправомірними.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечив проти заявлених позовних вимог з огляду на наступне. Так, з 01.01.2011 р. набрав законної сили податковий кодекс України. Позивачем здійснюється оплата за орендовані земельні ділянки з порушенням вимог податкового кодексу, а саме в заниженому розмірі. Оскільки податкові зобов'язання нараховувалися в період дії Податкового кодексу України, то позивач повинен сплачувати орендну плату за земельні ділянки у відповідності до останнього. Щодо посилань позивача на Постанову Вищого адміністративного суду України від 19.07.2012 р. № К/9991/10837/12, то в даному судовому рішенні висвітлена правова позиція щодо правовідносин, які мали місце до набрання чинності Податковим кодексом України, а тому вони не можуть мати приюдиційного значення.

Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд,

ВСТАНОВИВ:

Державною податковою інспекцією у Подільському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві проведено документальну планову перевірку Приватного акціонерного товариства «Агрофірма «Троянда» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2012 р. по 31.12.2012 р., валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2012 р. по 31.12.2012 р.

Перевіркою встановлено порушення ПрАТ «Агрофірма «Троянда»:

1. п. 198.2, п. 198.3, п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено податок на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету в розмірі 27 000,00 грн. в т.ч. по періодам: за жовтень 2012 р. на 27 000,00 грн.

2. п. 274.1 ст. 274, пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України внаслідок чого позивачем занижено розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності на суму 1 043 297,15 грн., в тому числі по періодах:

Січень 2012 року - 86 941, 43 грн.;

Лютий 2012 року - 86 941, 43 грн.;

Березень 2012 року - 86 941, 43 грн.;

Квітень 2012 року -86 941, 43 грн.;

Травень 2012 року - 86 941, 43 грн.;

Червень 2012 року - 86 941, 43 грн.;

Липень 2012 року - 86 941, 43 грн.;

Серпень 2012 року - 86 941, 43 грн.;

Вересень 2012 року - 86 941, 43 грн.;

Жовтень 2012 року - 86 941, 43 грн.;

Листопад 2012 року - 86 941, 43 грн.;

Грудень 2012 року - 86 941, 43 грн.

За результатами перевірки складено акт від 19.07.2013 р. № 360/26-56-22-05-03/03359658 та прийнято податкове повідомлення-рішення від 05.08.2013 р. № 0001832201, яким позивачу визначено грошове зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності з юридичних осіб на загальну суму 1 564 945,75 грн., в тому числі за основним платежем в розмірі 1 043 297,15 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 521 648,60 грн.

За наслідками розгляду заперечення, Державною податковою інспекцією у Подільському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві надано відповідь від 02.08.2013 р. № 2291/10/66-16-22-01-12, якою висновки акту перевірки від 19.07.2013 р. № 360/26-56-22-05-03/03359658 залишено без змін.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням позивач звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва за захистом свої порушених прав та інтересів.

Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.

Плата за землю, відповідно до п.п. 14.1.147. п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Відповідно до п.п. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 ПК України, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Так, згідно п. 288.1 ст. 288 ПК України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

За змістом частини першої ст. 15 Закону України «Про оренду землі» від 6 жовтня 1998 року161-XIV (надалі - Закон N 161-XIV ) орендна плата встановлюється із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату належить до істотних умов договору оренди землі.

Відповідно до ч. 2 ст. 21 Закону України «Про оренду землі» розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Відповідно до пункту 289.1 статті 289 ПК України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Згідно з підпунктом 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 ПК України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для всіх категорій земель, крім земель сільськогосподарського призначення, - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.

Як встановлено судом, позивач має у користуванні земельні ділянки, по яким укладено наступні договори:

- договір від 05.08.2005 року, зареєстрований Головним управлінням земельних ресурсів 06.12.2005 року за № 85-6-00235, загальна площа ділянки: 43044 кв.м кад. № 85:148:007. Річна орендна плата у розмірі 1,5 % від нормативно грошової оцінки. Нормативно грошова оцінка становить 127 62061,76 грн.

- договір від 05.08.2005 року зареєстрований Головним управлінням земельних ресурсів 06.12.2005 року за № 85-6-00234, загальна площа ділянки: 129823 кв.м кад. № 85:148:001. Річна орендна плата у розмірі 1,5 % від нормативно грошової оцінки, після введення в експлуатацію об'єкта річна орендна плата буде становить у розмірі 2 % від нормативно грошової оцінки для нежитлових площ та 0,03 для житлових площ. Нормативно грошова оцінка становить 42697097,00 грн.

- договір від 23.05.2012 року зареєстрований Головним управлінням земельних ресурсів 27.08.2012 р. № 85-6-00519, загальна площа ділянки 1800кв.м кад. № 85:148:079. Річна орендна плата у розмірі 3 % від нормативно грошової оцінки. Нормативно грошова оцінка становить 901398,09грн.

- договір оренди земельної ділянки від 16.12.2009 року зареєстрований Головним управлінням земельних ресурсів 28.01.2010 року за № 85-6-00468 загальна площа ділянки: 120,00 кв.м кад. № 85:174:133. Річна орендна плата у розмірі 3 % від нормативно грошової оцінки. Нормативно грошова оцінка становить 69 877,66 грн.

- договір оренди земельної ділянки від 16.12.2009 року зареєстрований Головним управлінням земельних ресурсів 28.01.2010 року за № 85-6-00469 загальна площа ділянки: 100,00 кв.м кад. 85:174:134. Річна орендна плата у розмірі 3 % від нормативно грошової оцінки. Нормативно грошова оцінка становить 58 231,38 грн.

Позивач здійснював орендну плату за землю на підставі платіжних доручень: № 216 від 10.02.2012 р., № 308 від 27.02.2012 р., № 543 від 27.03.2012 р., № 739 від 23.04.2012 р., № 974 від 25.05.2012 р., № 4 від 19.06.2012 р., № 6 від 04.07.2012 р., № 8 від 03.08.2012 р., № 1623 від 16.08.2012 р., № 1819 від 17.09.2012 р., № 1885 від 25.09.2012 р., № 2085 від 25.10.2012 р., № 2347 від 23.11.2012 р., № 2546 від 14.12.2012 р.

Статтею 271 Податкового кодексу України передбачено, що базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.

Згідно п. 274.1 ст. 274 Податкового кодексу України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 цього Кодексу.

Враховуючи застереження про мінімальний розмір орендної плати, передбачений пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України, суд дійшов висновку про правомірність донарахування позивачеві зобов'язання з орендної плати за землю оскаржуваним повідомленням-рішенням.

Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги Приватного акціонерного товариства «Агрофірма «Троянда» необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд вважає, що відповідачем надано достатні докази, які свідчать що оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийнято в межах повноважень податкового органу та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України, обґрунтовано та правомірно. В той же час, позивач не довів обставин в обґрунтування своїх вимог, в зв'язку з чим суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати не підлягають поверненню.

Керуючись ст.ст. 69-71, 94, 160-163, 167, 254 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

П О С Т А Н О В И В:

У позові Приватного акціонерного товариства «Агрофірма «Троянда» до Державної податкової інспекції у Подільському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві відмовити.

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її проголошення особою, яка оскаржує постанову, за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя І.О. Іщук

Повний текст постанови виготовлено 13.09.2013 р.