ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"20" вересня 2013 р. Справа № 821/3138/13-а Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бездрабка О.І.,
при секретарі - Транчуковій О.С.,
за участю:
представників позивача - Котенко Т.В., Киковської О.Є.,
представника відповідача - Юдіна В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгівельний дім "Резтех" до Державної податкової інспекції у м.Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Торгівельний дім "Резтех" (далі - позивач, ТОВ "ТД "Резтех") звернулось з позовом до Державної податкової інспекції у м.Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області (далі - відповідач, ДПІ у м.Херсоні), у якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 16.10.2012 р. № 0000951504, яким позивачу зменшено бюджетне відшкодування з податку на додану вартість за січень 2012 року на 351796 грн. та застосовано штрафні санкції у сумі 178898 грн.
Свої вимоги мотивує тим, що ТОВ "ТД "Резтех" виконало всі вимоги Податкового кодексу України для декларування та отримання бюджетного відшкодування з ПДВ на розрахунковий рахунок в установі банку. Зазначає, що заявлена сума бюджетного відшкодування у січні 2012 року - це від'ємне значення з ПДВ попереднього податкового періоду фактично сплачене постачальникам товарів (послуг) у попередніх податкових періодах, що не суперечить вимогам ст.200 ПК України для включення цього від'ємного значення до розрахунку бюджетного відшкодування з ПДВ. З цих підстав позивач вважає незаконним зменшення бюджетного відшкодування за січень 2012 року і просить скасувати спірне податкове повідомлення-рішення.
Представник відповідача заперечував проти позову, оскільки під час перевірки встановлено, що залишки від"ємного значення ПДВ, задекларовані ТОВ "ТД "Резтех" до відшкодування по декларації за січень 2012 року, співпадають із залишками від"ємного значення ПДВ, задекларованими до відшкодування по декларації за березень 2012 року у сумі 351796 грн. Виходячи з наведеного, позивачем двічі заявлено суму ПДВ 351796 грн. до відшкодування. Просить відмовити у задоволені позовних вимог.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.
Спірне податкове повідомлення-рішення складене на підставі висновків акту документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "ТД "Резтех" від 06.08.2012 р. № 1542/15-4/37353315 (далі - акт № 1542). Відповідно до вказаного акту відповідач перевіряв достовірність нарахування позивачем бюджетного відшкодування з ПДВ на розрахунковий рахунок за січень, лютий, травень 2012 року.
Як встановила ДПІ у м.Херсоні під час проведення перевірки, залишки від"ємного значення ПДВ, задекларовані ТОВ "ТД "Резтех" до відшкодування по декларації за березень 2012 року, співпадають із залишком від"ємного значення ПДВ, задекларованого до відшкодування по декларації за січень 2012 року, зокрема: за серпень 2011 року - 155769 грн., за вересень 2011 року - 73972 грн., за листопад 2011 року - 725 грн., за грудень 2011 року - 121330 грн. У зв"язку з цим, відповідач зазначає, що позивачем двічі заявлено суму ПДВ 351796 грн. до відшкодування, внаслідок чого на порушення пп.200.4, 200.6, 200.7 ст.200 ПК України підприємством завищено суму бюджетного відшкодування з ПДВ за січень 2012 року на 351796 грн.
Положеннями п.200.1 ст.200 ПК України визначено, що сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Відповідно до п.200.4 ст.200 ПК України якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то: а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем товарів/послуг; б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.
Згідно з вимогами п.п.200.10, 200.11, 200.14 ст.200 ПК України протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки.
Якщо за результатами камеральної або документальної позапланової виїзної перевірки орган державної податкової служби виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий орган: а) у разі заниження заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування щодо суми, визначеної органом державної податкової служби за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого заниження та підстави для її вирахування. У цьому випадку вважається, що платник податку добровільно відмовляється від отримання такої суми заниження як бюджетного відшкодування та враховує її згідно з пунктом 200.6 цієї статті у зменшення податкових зобов'язань з цього податку в наступних податкових періодах; б) у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною органом державної податкової служби за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування; в) у разі з'ясування за результатами проведення перевірок факту, за яким платник податку не має права на отримання бюджетного відшкодування, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються підстави відмови в наданні бюджетного відшкодування.
Судом встановлено, що позивач протягом 2011 року весь час декларував від"ємне значення, яке протягом цього часу накопичувалося і було пред"явлено до бюджетного відшкодування у січні 2012 року.
Із наданої декларації ТОВ "ТД "Резтех" з ПДВ за січень 2012 року вбачається, що позивач за результатами декларування зобов'язань з ПДВ за цей період отримав від'ємне значення зобов'язань з ПДВ у сумі 8753 грн., залишок від'ємного значення попереднього податкового періоду визначений у розмірі 3141155 грн., у тому числі 215627 грн. від'ємне значення декларації з ПДВ за грудень 2011 року. Отже, позивач у січні 2012 року не перекрив поточними зобов'язаннями від'ємне значення з ПДВ попередніх податкових періодів і тому це від'ємне значення, незалежно від періоду виникнення, могло приймати участь у розрахунку бюджетного відшкодування за січень 2012 року.
Положеннями ст.200 ПК України не передбачено застережень щодо участі фактичної сплати ПДВ постачальникам у розрахунку бюджетного відшкодування з ПДВ та напрямів його використання при складанні декларацій з ПДВ (для визначення від'ємного значення чи перекриття поточних податкових зобов'язань з ПДВ). Участь цієї сплати у розрахунку бюджетного відшкодування обмежується лише розміром від'ємного значення з ПДВ.
Під час виїзної документальної перевірки відповідач не спростував правомірність визначення позивачем від'ємного значення з ПДВ за грудень 2011 року та фактичну сплату ПДВ постачальникам, що є більшою, ніж заявлена сума бюджетного відшкодування, тому суд вважає, що у ТОВ "ТД "Резтех" було право на декларування цього відшкодування у січні 2012 року.
Суд не бере до уваги твердження відповідача, що позивачем двічі було заявлено суму ПДВ 351796 грн. до відшкодування у січні та у березні 2012 року з наступних підстав.
Так, ДПІ у м.Херсоні було проведено документальну позапланову перевірку ТОВ "ТД "Резтех", за результатами якої складено акт від 16.05.2012 р. № 845/15-4/37353315. У висновках акту перевірки зазначено, що платником невірно заявлено відшкодування по залишках від"ємного значення, які виникли в період з липня по грудень 2011 року та сплачені постачальникам товарів (послуг), та що таке від"ємне значення мало бути заявлено до бюджетного відшкодування у січні 2012 року. На підставі акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 23.07.2013 р. № 0000661504, яким позивачу зменшено розмір бюджетного відшкодування з ПДВ за березень 2013 року на 351796 грн.
Не погоджуючись з вказаним податковим повідомлення-рішенням, ТОВ "ТД "Резтех" оскаржило його до суду. Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 01.02.2013 р. визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення від 23.07.2012 р. № 0000661504. Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 21.05.2013 р. вказану постанову залишено без змін.
Судовим рішенням, яке набрало законної сили, було встановлено, що ТОВ "ТД "Резтех" за результатами декларування зобов"язань з ПДВ за березень 2012 року отримав від'ємне значення зобов'язань з ПДВ у сумі 1129976 грн., залишок від'ємного значення попереднього податкового періоду визначений у розмірі 1013918 грн., у тому числі 571326 грн. від'ємне значення декларації з ПДВ за лютий 2012 року. Отже, позивач у березні 2012 року не перекрив поточними зобов'язаннями від'ємне значення з ПДВ попередніх податкових періодів.
Із досліджених у судовому засіданні платіжних доручень від 22.02.2012 р. № 57, від 15.02.2012 р. № 11, від 15.02.2012 р. № 12, від 20.02.2012 р. № 21, від 22.02.2012 р. № 56, від 29.02.2012 р. № 36, від 03.02.2012 р. № 3, від 24.02.2012 р. № 61, від 27.02.2012 р. № 63, від 14.02.2012 р. № 44, від 21.02.2012 р. № 29, від 22.02.2012 р. № 55 вбачається, що у лютому 2012 року позивач фактично сплатив постачальникам товарів (послуг) ПДВ у сумі 372035 грн., тобто, сума сплати ПДВ перевищує задекларований позивачем показник бюджетного відшкодування за березень 2012 року.
При цьому, суд зазначив, що невірне заповнення додатку № 2 до декларації з ПДВ не може бути підставою для відмови платникові податку в декларуванні та отримані бюджетного відшкодування з ПДВ. Зазначене може бути свідченням лише про порушення в частині складання податкової звітності та обліку цього платника податку.
Тобто, залишки від"ємного значення, задекларовані позивачем у періодах: серпень 2011 року у сумі 155769 грн., вересень 2011 року у сумі 73972 грн., листопад 2011 року у сумі 725 грн., грудень 2011 року у сумі 1213300 грн., всього у сумі 351796 грн., не приймали участі у бюджетному відшкодуванні за березень 2012 року.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог ТОВ "ТД "Резтех" щодо визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 16.10.2012 р. № 0000951504.
Керуючись ст.ст.8, 9, 12, 19, 71, 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м.Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області від 16.10.2012 р. № 0000951504.
Стягнути з Державного бюджету на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгівельний дім "Резтех" (код ЄДРПОУ 37353315) судовий збір у сумі 2325 (дві тисячі триста двадцять п"ять) грн. 81 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 24 вересня 2013 р.
Суддя Бездрабко О.І.
кат. 8.2.1