Постанова № 33682156, 25.09.2013, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.09.2013
Номер справи
803/1819/13-а
Номер документу
33682156
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

"fs61">ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

="tds5">

25 вересня 2013 року

Справа № 803/1819/13-a

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Каленюк Ж.В.,

розглянувши в порядку скороченого провадження в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Територіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області до державного підприємства “Волиньвугілля” про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду,

ВСТАНОВИВ:

Територіальне управління Держгірпромнагляду у Львівській області звернулося з позовом до державного підприємства “Волиньвугілля” (далі - ДП “Волиньвугілля”) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, а саме: зобов’язання ДП “Волиньвугілля” невідкладно зупинити виконання робіт шахтою №1 відокремленого підрозділу (ВП) “Шахтоуправління “Нововолинське” ДП “Волиньвугілля” з видобування кам’яного вугілля до усунення в повному обсязі порушень нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, встановлених актом планової перевірки від 16 серпня 2013 року №6.2-09/87, та отримання рішення на відновлення роботи.

В обґрунтування позову позивач вказав, вказаним вище актом перевірки дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, а також ведення робіт, пов’язаних з геологічним вивченням надр, їх використанням та охороною при геолого-маркшейдерському забезпеченні ведення гірничих робіт шахти №1 “Нововолинська” ВП “Шахтоуправління “Нововолинське” ДП “Волиньвугілля” виявлено самовільне користування надрами – видобуванням кам’яного вугілля без спеціального дозволу на користування ділянкою надр, що є порушенням статей 19, 56 Кодексу України про надра.

Відповідно до частини сьомої 7 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Ухвалою судді від 02 вересня 2013 року відкрите скорочене провадження в даній адміністративній справі відповідно до пункту 5 частини першої статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України).

Відповідач заперечень проти позову не подав, хоча була належним чином повідомлений про розгляд справи в порядку скороченого провадження та про наслідки неподання заперечень проти позову, що підтверджується повідомленням про вручення 06 вересня 2013 року поштового відправлення з копією ухвали про відкриття скороченого провадження (а.с32).

Дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню повністю з таких підстав.

Судом встановлено, що відповідно до наказу територіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області від 18 липня 2013 року №489 (а.с.28) та направлення на проведення перевірки від 18 липня 2013 року №1371/6.2 (а.с.17) в присутності уповноважених осіб ДП “Волиньвугілля” в особі ВП “Шахтоуправління “Нововолинське” в період з 08 год. по 17 год. 16 серпня 2013 року була проведена планова перевірка дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, а також ведення робіт, пов’язаних з геологічним вивченням надр, їх використання та охороною, за результатами перевірки був складений акт №6.2-09/87 від 16 серпня 2013 року (а.с. 8-14). В зазначеному акті перевірки було встановлено ряд порушень (14 порушень) вимог промислової безпеки, безпеки праці та законодавства про надра, в тому числі самовільне користування надрами – видобування кам’яного вугілля шахтою №1 “Нововолинська” ВП “Шахтоуправління “Нововолинське” ДП “Волиньвугілля” без спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Термін дії спеціального дозволу на користування надрами від 11 серпня 2003 року, реєстраційний №3106, виданий ДП “Волиньвугілля” на видобування вугілля кам’яного на полі шахти №1 “Нововолинська” (пласти n8, n7, n7в), закінчився 11 серпня 2013 року.

Відповідно до статті 19 Кодексу України про надра, надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр.

Основними вимогами в галузі охорони надр є: додержання встановленого законодавством порядку надання надр у користування і недопущення самовільного користування надрами (стаття 26 Кодексу України про надра).

Пунктами 2.26. та 2.27. Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України та уніфікованої форми Акта перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта), затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11 серпня 2011 року №826 передбачено, що у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; непроведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку в посадової особи Держгірпромнагляду України виникає право заборони виконання робіт, виробництва. Заборона виконання робіт або виробництва, обмеження виробництва здійснюються на підставі відповідного акта перевірки.

Відповідно до преамбули Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” цей Закон визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).

Частиною 7 статті 7 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” визначає, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п’яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб’єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.

Частина 10 зазначеної статті також передбачає, що у разі якщо обґрунтованість заходів реагування, зазначених у розпорядчих документах щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходів державного нагляду (контролю), відповідно до закону має бути підтверджена адміністративним судом, зазначені в таких документах строки усунення виявлених порушень, застосування до суб’єкта господарювання санкцій обраховуються з дня набрання законної сили постановою адміністративного суду про підтвердження обґрунтованості вжиття заходів реагування.

Наведена норма визначає наступну процедуру реалізації контролюючим органом своїх повноважень. У випадку наявності підстав для застосування одного з таких заходів як: 1) повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), 2) реалізації продукції, 3) виконання робіт, 4) надання послуг, будь-який орган контролю без попереднього прийняття розпорядчого документа безпосередньо звертається до суду із адміністративним позовом, предметом якого є застосування одного з вищенаведених заходів.

На підставі вищевикладеного, з урахуванням того, що уповноважені особи суб’єкта господарювання акт перевірки підписали без зауважень, відповідач заперечень проти адміністративного позову не подав, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення у повному обсязі.

Одночасно, суд вважає за необхідне роз'яснити відповідачу, що у відповідності до частин дванадцятої - тринадцятої статті 183-2 КАС України особа має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої пунктом 5 частини першої цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

Відповідно до частини першої статті 256 КАС України негайно виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження. Отже, дана постанова підлягає до негайного виконання.

Згідно з частиною четвертою статті 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем – фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України та уніфікованої форми Акта перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта), затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11 серпня 2011 року №826, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Зобов’язати державне підприємство “Волиньвугілля” зупинити виконання робіт з видобування кам’яного вугілля шахтою №1 “Нововолинська” відокремленого підрозділу “Шахтоуправління “Нововолинське” Державного підприємства “Волиньвугілля” до усунення порушень, зазначених в акті перевірки від 16 серпня 2013 року №6.2-09/87, а саме, отримання спеціального дозволу на користування ділянкою надр та рішення на відновлення роботи.

Постанова підлягає до негайного виконання.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Ж.В. Каленюк