ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 вересня 2013 р.Справа № 522/8326/13-а
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Ільченко Н.А.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
доповідача - судді Турецької І.О.
суддів - Стас Л.В., Косцової І.П.
розглянувши у порядку письмового провадження в м. Одесі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на постанову Приморського районного суду м. Одеси від 14 травня 2013 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Одеський обласний військовий комісаріат,-
В С Т А Н О В И В:
У квітні 2013 року ОСОБА_1 (надалі - ОСОБА_1, позивач) звернувся до суду першої інстанції з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (надалі - ГУПФУ в Одеській області, відповідач) в якому просив визнати неправомірними дії відповідача та зобов'язати ГУПФУ в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії у відповідності до ст.ст. 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» на підставі Наказу Міністра оборони України від 25 червня 2011 року №355 (надалі - Наказ №355), за період з 01 квітня 2012 року.
Просив постанову звернути до негайного виконання.
Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 14 травня 2013 року адміністративний позов - задоволено частково.
Позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльність ГУПФУ в Одеській області та зобов'язання провести перерахунок і виплату недоплаченої частини пенсії за період з 01 квітня 2012 року по 02 жовтня 2012 року суд залишив без розгляду.
Суд визнав протиправною бездіяльність ГУПФУ в Одеській області щодо відмови у своєчасному перерахунку пенсії позивачу.
Також, суд зобов'язав ГУПФУ в Одеській області провести перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії позивачу з 03 жовтня 2012 року відповідно до довідки Одеського ОВК, яка надана у травні 2012 року до ГУПФУ в Одеській області на його запит, відповідно до вимог Наказів № 377 та № 355, які видані у відповідності та на виконання Постанови № 1294, з урахуванням зміни посадового окладу та щомісячної премії у складі грошового забезпечення відповідної позивачу категорії військовослужбовців керівного, наукового та науково-педагогічного складу навчальних закладів та зобов'язати виплатити заборговану частину пенсії за цей період.
Окрім того, суд звернув до негайного виконання постанову суду в повному об'ємі резолютивної частини постанови суду.
В апеляційній скарзі ГУПФУ в Одеській області ставиться питання про скасування судового рішення у зв'язку з порушенням судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
У зв'язку з поданням апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, яке прийнято у порядку скороченого провадження, справа розглянута згідно з п.3 ч.1 ст. 197 КАС України.
З'ясувавши обставини справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, у зв'язку із наступним.
Так, судом апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером Міністерства оборони України з 02 серпня 2004 року, перебуває на обліку в ГУПФУ в Одеській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
У березні 2013 року позивач звернуся до відповідача із заявою про перерахунок його пенсії відповідно до Наказу №355, однак, ГУПФУ в Одеській області відмовлено в проведенні такого перерахунку.
Не погоджуючись з вказаним рішенням позивач звернувся до суду.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що накази Міністра оборони України, що були видані в межах його компетенції, є достатньою підставою для здійснення перерахунку пенсії позивачу у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно з вимогами ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Колегія суддів вважає, що Приморським районним судом м. Одеси постановлено необґрунтоване рішення, зміст якого не відповідає вимогам ст. 159 КАС України, у зв'язку із наступним.
Так, рішення суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог ОСОБА_1 про перерахунку раніше призначеної пенсії з урахуванням встановленої Наказом №355 премії у розмірі 90 відсотків посадового окладу є необґрунтованим, зважаючи на наступне.
Відповідно до частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до положень пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07 листопада 2007 року № 1294 виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується, зокрема, Міністерством оборони України.
Підпунктом 2 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Пунктом 31.2 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11 червня 2008 року № 260 встановлено, що розміри премії, але не менше ніж 10 відсотків посадових окладів, установлюються за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та особливостей проходження служби.
В Наказі Міністра оборони України від 25 червня 2011 року № 355 «Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 28 січня 2011 року № 50» зазначено, що премія військовослужбовцям становить 90 відсотків посадового окладу.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до положень пункту 5 зазначеної постанови для перерахунку пенсій враховуються:
- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Оскільки преміювання військовослужбовців законодавчо встановлено у залежності від економії фонду грошового забезпечення, фактичної величини наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, то розмір премій має змінний характер, у зв'язку з чим при перерахунку пенсії премія враховується у середніх розмірах, фактично виплаченої за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії.
Наведене свідчить про те, що зміна розміру премії як в сторону його збільшення, так і в сторону його зменшення не може бути підставою для проведення перерахунку пенсії, за винятком тих випадків, коли новий розмір або новий вид премій встановлюється рішеннями Кабінету Міністрів України.
Враховуючи викладене, накази Міністра оборони України від 28 січня 2011 року №50 та від 25 червня 2011 року №355, якими встановлювались конкретні розміри премій військовослужбовців, не можуть бути підставою для перерахунку пенсії.
Окрім того, судом першої інстанції безпідставно зобов'язав ГУПФУ в Одеській області провести перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії позивачу з 03 жовтня 2012 року відповідно до довідки Одеського ОВК, яка надана у травні 2012 року до ГУПФУ в Одеській області на його запит, відповідно до вимог Наказу № 377, які видані у відповідності та на виконання Постанови № 1294, з урахуванням зміни посадового окладу та щомісячної премії у складі грошового забезпечення відповідної позивачу категорії військовослужбовців керівного, наукового та науково-педагогічного складу навчальних закладів та зобов'язати виплатити заборговану частину пенсії за цей період, оскільки, по -перше, такі позовні вимоги не заявлялися, а по друге, з цього приводу вже є судове рішення.
Так, судом апеляційної інстанції з'ясовано, що ОСОБА_1 у 2009 році вже звертався до Приморського районного суду м. Одеси з позовом до ГУПФУ в Одеській області, в якому просив визнати дії неправомірними та зобов'язати відповідача провести перерахунок раніше призначеної пенсії на підставі Постанови №1294 та Наказу №377, з урахуванням змін його посадового окладу.
Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 20 вересня 2010 року позовні вимоги - задоволено частково.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 16 березня 2011 року, постанову Приморського районного суду м. Одеси від 20 вересня 2010 року - змінено, а резолютивну частину судового рішення викладено у наступній редакції:
«Адміністративний позов ОСОБА_1 до ГУПФУ в Одеській області про визнання неправомірними дій та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність ГУПФУ в Одеській області щодо відмови у своєчасному перерахунку пенсії ОСОБА_1, виходячи з розміру посадового окладу, встановленого наказом Міністра оборони України №377 від 28 липня 2008 року «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України».
Зобов'язати ГУПФУ в Одеській області провести з 01 вересня 2008 року перерахунок пенсії ОСОБА_1, виходячи з розміру посадового окладу, встановленого наказом Міністра оборони України №377 від 28 липня 2008 року «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України».
В задоволенні решти позовних вимог відмовити».
Пунктом 4 частини 1 статті 157 КАС України чітко визначено, що суд закриває провадження у справі, якщо є такі, що набрали законної сили, постанова чи ухвала суду з того самого спору і між тими самими сторонами.
Постанова Одеського апеляційного адміністративного суду від 16 березня 2011 року, набрала законної сили 21 березня 2011 року.
Зважаючи на зазначене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про необхідність закриття провадження в цій частині.
Враховуючи те, що судом першої інстанції при вирішенні справи порушені норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, колегія суддів, керуючись п.4 ч.1 ст. 202 КАС України вважає необхідним скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити.
Частиною 10 ст. 183-2 КАС України передбачено, що у разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, судове рішення апеляційної інстанції по такій справі є остаточним і оскарженню не підлягає.
Керуючись ст. ст. 183-2, 195, 196, 198, 202, 205, 207 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу Головного управління пенсійного фонду України в Одеській області - задовольнити.
Постанову Приморського районного суду м. Одеси від 14 травня 2013 року - скасувати.
Провадження в частині зобов'язання Приморським районним судом м. Одеси Головного управління пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 з 03 жовтня 2012 року відповідно до довідки Одеського ОВК, яка надана у травні 2012 року до ГУПФУ в Одеській області на його запит, відповідно до вимог Наказу № 377, які видані у відповідності та на виконання Постанови № 1294, з урахуванням зміни посадового окладу та щомісячної премії у складі грошового забезпечення відповідної позивачу категорії військовослужбовців керівного, наукового та науково-педагогічного складу навчальних закладів та зобов'язати виплатити заборговану частину пенсії за цей період - закрити.
В задоволенні іншої частини позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити в повному обсязі.
Постанова набирає законної сили в порядку ст. 254 КАС України є остаточною та касаційному оскарженню не підлягає.
Доповідач - суддя І.О.Турецька
суддя Л.В. Стас
суддя І.П. Косцова