Постанова № 33673452, 17.09.2013, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.09.2013
Номер справи
826/5909/13-а
Номер документу
33673452
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/5909/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Власенкова О.О.

Суддя-доповідач: Межевич М.В.

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 вересня 2013 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого - судді Межевича М.В., суддів Земляної Г.В. та Сорочка Є.О., розглянувши в порядку письмового провадження в місті Києві апеляційну скаргу Українського державного підприємства поштового зв'язку «Укрпошта» на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 червня 2013 року у справі за позовом Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі міста Одеси до Українського державного підприємства поштового зв'язку «Укрпошта» про стягнення заборгованості, -

В С Т А Н О В И Л А:

17 квітня 2013 року УПФ України в Приморському районі м. Одеси звернулось в суд з позовом до Українського державного підприємства поштового зв'язку «Укрпошта» про стягнення заборгованості в сумі на покриття витрат на виплату та доставку пенсій, призначених за віком на пільгових умовах (список №2).

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 червня 2013 року адміністративний позов задоволено в повному обсязі.

Відповідач, не погоджуючись із зазначеною постановою, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить суд скасувати постанову та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позову.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги та заперечення на неї, колегія суддів вважає, що скарга підлягає задоволенню, а постанова суду - скасуванню з таких підстав.

Як свідчать обставини справи, Відповідач є платником збору на обов'язкове державне пенсійне забезпечення (страхових внесків) відповідно до пункту 1, 2 статті 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування».

В результаті не відшкодування Підприємством фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій (список №2), виплачених пенсіонерам, які працювали в Одеській дирекції Українського державного підприємства поштового зв'язку «Укрпошта» в сумі 31772 грн 93 коп. УПФ України в Приморському районі міста Одеси звернулось в суд з позовом до Українського державного підприємства поштового зв'язку «Укрпошта», як юридичної особи.

Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що наведені в справі докази є достатніми для задоволення позовних вимог.

Проте, колегія суддів не може погодитись з висновком суду першої інстанції з огляду на таке.

Відповідно до абзацу 4 пункту 1 статті 2 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», об'єктом оподаткування є фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «а»- «б»статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 цього Закону.

Статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»визначені категорії працівників, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах. До 17 лютого 2000 року вказана стаття, крім визначення категорій працівників, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах, регулювала порядок внесення підприємствами та організаціями плати до Пенсійного фонду, що покривала витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «а»- «з»статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України»від 17 лютого 2000 року №1461-ІІІ, норму що регулювала дане питання у статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»виключено та врегульовано порядок покриття витрат на виплату та доставку пільгових пенсій шляхом введення окремого виду збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у Закон України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», яким передбачено, що платники збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, передбачені пунктом 1 цього Закону, повинні сплачувати збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірах, встановлених статтею 4 цього Закону, що визначається у відсотковому відношенні до об'єкта оподаткування, який передбачено статті 2 цього Закону. Суб'єкти підприємницької діяльності, незалежно від форми власності, повинні сплачувати збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у 100% розмірі від об'єкта оподаткування, яким є фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «а»- «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 цього Закону.

Відповідно до пункту 2 Розділу ХV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09 липня 2003 року №1058-ІV (Закон №1058) пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, професій, посад і показників, затверджених постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах»від 16 січня 2003 року №36 (Постанова №36), та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

Згідно пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України «Про Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці»від 01 серпня 1992 року №442 (Постанова №442) керівники підприємств та організацій всіх форм власності й господарювання зобов'язані провести атестацію робочих місць, визначити за її результатами перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням.

Підтвердженням спеціального трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах є відповідний запис у трудовій книжці працівника або уточнююча довідка підприємства, надання яких визначено пунктами 3, 20, 23 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди, зазначеним вище особам пенсії призначаються за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення». У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням статті 28 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Пунктом 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»встановлено, що відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пільгових пенсій. Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, повинні вносити до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на зазначених роботах у розмірі 20% з наступним збільшенням її щороку на 10% до 100% розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.

Відшкодування підприємствами витрат Пенсійного Фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, здійснюється відповідно до Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Пенсійного фонду України №21-1 від 19 грудня 2003 року (Інструкція).

Згідно пункту 6.8 Інструкції підприємства щомісяця, до 25 числа, вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин.

Відповідно до пункту 6.4 зазначеної вище Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного Фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року на протязі 10 днів з дня прийняття рішення про призначення пенсії.

Таким чином, фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, підтверджуються згідно поданих розрахунків та карток особового рахунку по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.

За висновком суду першої інстанції, станом на 13 червня 2013 року заборгованість відповідача, перед УПФ України в Приморському районі по відшкодуванню пільгових пенсій за списком №2 становить 25492 грн 98 коп., що підтверджується карткою особового рахунку, розрахунками позивача, отриманими відповідачем та знайшла своє підтвердження фактичними обставинами і матеріалами справи.

Отже, неналежне виконання вимог чинного пенсійного законодавства негативно впливає на фактичну реалізацію положень Конституції України й суттєво зачіпає інтереси держави, наносить шкоду законним правам та інтересам громадян, які потребують соціального захисту.

Проте, судова колегія не може погодитись із висновком суду першої інстанції про стягненням такої заборгованості з Українського державного підприємства поштового зв'язку «Укрпошта» з огляду на наступне.

Постановою Міністерства зв'язку України №10 від 24.05.1994 розпочата реорганізаційна реформа в галузі зв'язку на регіональному рівні. Наказом цього ж Міністерства №176 від 29.11.1994 Одеське обласне підприємство зв'язку реорганізовано шляхом створення на його базі: Одеського обласного підприємства поштового зв'язку та Одеського обласного підприємства електрозв'язку.

В результаті проведених реформ Ширяївський районний вузол зв'язку реорганізовано у Ширяївський районний вузол зв'язку і в Ширяївський районний вузол електрозв'язку.

Відповідно наказу №106-к від 31.12.1994 ОПЗ «Одесазв'язок» Ширяївського районного вузлу зв'язку ОСОБА_2 звільнена за переводом, згідно п. 5 ст. 36 КЗпП України, у Ширяївський районний вузол електрозв'язку «Ширяїворайтелеком».

За таких обставин слід зазначити, що як вбачається з матеріалів справи, Ширяївський районний вузол електрозв'язку «Ширяїворайтелеком» є підвідомчою структурою Одеської філії ПАТ «Укртелеком», яка у свою чергу є філією без права юридичної особи ПАТ «Укртелеком» (ідентифікаційний код 21560766).

Пунктом 6.3 Постанови «Про затвердження Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України» від 19.12.2003 №21-1 передбачено, що у разі ліквідації або зміни власника підприємства суми зазначених витрат Пенсійному фонду вносять правонаступники.

Відтак, вище викладене дає змогу одностайно стверджувати, що відповідач не повинен нести відповідальність перед УПФ України в Приморському районі міста Одеси за сплату заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій (список №2) за осіб працюючих в структурних підрозділах ПАТ «Укртелеком».

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції не відповідає нормам матеріального права, доводи апеляційної скарги спростовують висновки суду першої інстанції, викладені у зазначеній постанові, у зв'язку з чим є підстави для її скасування з постановленням нової постанови про відмову у задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 41, 160, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу Українського державного підприємства поштового зв'язку «Укрпошта» - задовольнити.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 червня 2013 року - скасувати.

У задоволенні адміністративного позову Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі міста Одеси до Українського державного підприємства поштового зв'язку «Укрпошта» про стягнення заборгованості - відмовити.

Постанова апеляційної інстанції за наслідками її перегляду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий суддя М.В. Межевич

Суддя Г.В. Земляна

Суддя Є.О. Сорочко

Головуючий суддя Межевич М.В.

Судді: Сорочко Є.О.

Земляна Г.В.