Постанова № 33673197, 02.09.2013, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
02.09.2013
Номер справи
801/8098/13-а
Номер документу
33673197
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

ПОСТАНОВА

Іменем України

02 вересня 2013 р. Справа №801/8098/13-а

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Маргарітова М.В., при секретарі Ходус Д.О., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Інспекції з питань захисту прав споживачів АР Крим

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Продмаркет Феодосія 2012"

про стягнення 4930 грн.

за участю представників:

від позивача - Мустафаєва Є.Т.;

від відповідача - не з'явився

Суть спору: Інспекція з питань захисту прав споживачів АР Крим звернулась до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом доТовариства з обмеженою відповідальністю "Продмаркет Феодосія 2012" про стягнення 4930 грн.

Представник позивача у судовому засіданні, яке відбулося 02.09.2013 року, наполягав на задоволенні адміністративного позову.

Відповідач заперечення на позов до суду не надіслав, явку свого представника у судове засідання не забезпечив, про час, дату та місце його проведення повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.

Суд, враховуючи належним чином повідомлення сторін про час, день та місце судового розгляду, приймаючи до уваги ненадання відповідачем доказів неможливості його участі у судовому засіданні з поважних причин, відсутність у матеріалах справи клопотання про неможливість розгляду справи без участі його представника, керуючись ст. 128 КАС України, вважає можливим продовжити розгляд справи на підставі наявних доказів.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд

ВСТАНОВИВ:

Регулювання відносин між споживачами товарів, робіт і послуг та виробниками і продавцями товарів, виконавцями робіт і надавачами послуг різних форм власності, встановлення прав споживачів, а також визначення механізму їх захисту та основ реалізації державної політики у сфері захисту прав споживачів передбачено Законом України "Про захист прав споживачів" (далі - Закон).

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону держава забезпечує споживачам захист їх прав, надає можливість вільного вибору продукції, здобуття знань і кваліфікації, необхідних для прийняття самостійних рішень під час придбання та використання продукції відповідно до їх потреб, і гарантує придбання або одержання продукції іншими законними способами в обсязі, що забезпечує рівень споживання, достатній для підтримання здоров'я і життєдіяльності.

Частиною 3 ст. 5 Закону передбачено, що захист прав споживачів здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи, що здійснюють державний санітарно-епідеміологічний нагляд, інші державні органи, органи місцевого самоврядування згідно із законодавством, а також суди.

Статтею 26 Закону визначено, що спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів та його територіальні органи в областях, містах Києві та Севастополі, а на території Автономної Республіки Крим - орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим у сфері захисту прав споживачів здійснюють державний контроль за додержанням законодавства про захист прав споживачів, забезпечують реалізацію державної політики щодо захисту прав споживачів.

На центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, статтею 26 Закону України "Про рекламу" також покладено повноваження щодо захисту прав споживачів реклами.

Таким центральним органом виконавчої є Державна інспекція України з питань захисту прав споживачів.

Територіальними органами Державної інспекції України з питань захисту прав споживачів є інспекції з питань захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (п.1 Положення, затвердженого Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 09.11.2011 року № 206, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.11.2011 року за № 1337/20075.

Враховуючи вищенаведене позивач у даних спірних правовідносинах є суб'єктом владних повноважень та даний спір належить до розгляду у порядку, передбаченому Кодексом адміністративного судочинства України.

Засади рекламної діяльності в Україні, регулювання відносини, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження та споживання реклами визначає Закон України "Про рекламу" від 03.07.1996, № 270/96-ВР (далі - Закон № 270).

Відповідно до ст. 1 Закону № 270 під зовнішньою рекламою слід розуміти рекламу, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг.

Відповідно до ч.1 ст.16 Закону № 270, розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів - на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Під час видачі дозволів на розміщення зовнішньої реклами втручання у форму та зміст зовнішньої реклами забороняється. Розміщення зовнішньої реклами у межах смуги відведення автомобільних доріг проводиться відповідно до цього Закону за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері дорожнього господарства та управління автомобільними дорогами, або їх власниками та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері безпеки дорожнього руху. Зовнішня реклама на територіях, будинках та спорудах розміщується за згодою їх власників або уповноважених ними органів (осіб). Стягнення плати за видачу дозволів забороняється.

Згідно з ч.1 ст. 16 Закону № 270, розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів - на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 9 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004р. № 693 (далі - Порядок) підставою для розгляду справи за порушення законодавства про рекламу є відповідний протокол за порушення законодавства про рекламу, складений уповноваженою посадовою особою Держспоживінспекції України або посадовою особою територіального органу Держспоживінспекції України.

Судом встановлено, що посадовими особами Інспекції з питань захисту прав споживачів в АР Крим в ході здійснення контролю за дотриманням вимог законодавства про рекламу в м. Феодосії, було зафіксовано порушення порядку розповсюдження зовнішньої реклами, а саме на відкритій місцевості на фасаді магазину «Борис-Агро» Товариства з обмеженою відповідальністю «Продмаркет Феодосія 2012», розташованого за адресою: м. Феодосія, вул. Челнокова, д. 62-а, встановлено поширення реклами алкогольної продукції і реклами знаків товарів під якими випускаються алкогольні напої. З зображенням пляшок з алкогольною продукцією: лікера BAILEYS, джину BEEFETER, текіли SAUZA, водки ABSOLUT, MARTINI та ін. Також на території магазину «Борис-Агро» Товариства з обмеженою відповідальністю "Продмаркет Феодосія 2012" розташованого за адресою: м. Феодосія, вул. Челнокова, д. 62-а, розміщена реклама алкогольної продукції, спрямованої на формування та / або підтримання інтересу споживачів реклами до товару. З зображенням алкогольної продукції та змістом: "МОРОША водка вперше на мінеральній воді".

Реклама алкогольних напоїв, реклама знаків для товарів і послуг, інших об'єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються алкогольні напої, забороняється засобами зовнішньої і внутрішньої реклами, що є порушенням ч. 2 ст. 22 Закону України "Про рекламу".

Згідно ч. 11 ст. 1 Закону України «Про рекламу» від 03.07.1996г. N 270/96-ВР реклама - інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару.

На адресу реєстрації Товариства з обмеженою відповідальністю "Продмаркет Феодосія 2012" та на адресу знаходження магазину «Борис-Агро» Товариства з обмеженою відповідальністю «Продмаркет Феодосія 2012» (м. Феодосія, вул. Челнокова, д. 62 - а) Інспекцією направлено вимогу про надання інформації (вих. № 02-01/1927 від 30.11.2012р.) з встановленим терміном надання інформації до 20.12.2012р.

На адресу Інспекції інформації про вартість розповсюдженої реклами відповідно до ч. 5 ст. 27 Закону України «Про рекламу" не надійшло.

Листом (вих. № 02-01/92 від 16.01.2013г.) Товариство з обмеженою відповідальністю "Продмаркет Феодосія 2012" повідомлено, що питання про накладення штрафних санкцій відповідно до ст. 27 Закону України «Про рекламу» за порушення вимог Закону України «Про рекламу» буде розглянуто на комісії Інспекції з питань захисту прав споживачів в АР Крим 29.01.2013г. о 14:00 за адресою: АР Крим, м. Сімферополь, вул. Київська, д. 150, 4 поверх, каб. 418.

Рішенням від 29.01.2013 року №41 накладено штраф за порушення вимог ч. 6 ст. 27 Закону України «Про рекламу» на Товариство з обмеженою відповідальністю "Продмаркет Феодосія 2012" у зв'язку з не наданням інформації щодо вартості розповсюдженої реклами спеціально уповноваженому територіальному органу виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів, необхідної для здійснення передбачених Законом України "Про рекламу" повноважень у розмірі 100 н. М. д. г., що становить (100 н. м.д.г. Х17 = 1700,00).

Згідно з ч. 7 ст. 27 Закону України "Про рекламу" на Товариства з обмеженою відповідальністю "Продмаркет Феодосія 2012" як на розповсюджувача, який поширював рекламу самостійно і винного в недотриманні встановлених законом вимог порядку розміщення реклами, у зв'язку з неможливістю встановлення вартості розповсюдженої реклами з порушеннями вимог Закона України "Про рекламу", у розмірі 190 н.м . д.г., що складає (190 н.м.д.г. Х17 = 3230,00 грн.)

Враховуючи несплату відповідачем у визначені законодавством строки суми штрафу, позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача 4930,00 грн. штрафних санкцій.

Приймаючи до уваги, що рішення позивача № 41 від 29.01.2013 року відповідачем у встановленому законом порядку оскаржено не було, проте, визначена у ньому сума штрафних санкцій не сплачена.

З огляду на зазначене вище, враховуючи порушення відповідачем законодавства про рекламу, не оскарження рішення № 41 про накладання штрафу за порушення вимог ч.6 ст. 27 и ч.7 ст. 27 Закону України "Про рекламу", позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Під час судового засідання, яке відбулось 02.09.2013р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 06.09.2013 р.

Керуючись ст.ст. 160-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.Адміністративний позов задовольнити.

2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Продмаркет Феодосія 2012" (98100, вул. Садова,б.8, м. Феодосія, рахунки в банках невідомі) на користь державного бюджету м. Феодосії, штрафні санкції на загальну суму 4930,00 грн. (код платежу 21081100, ОКПО 37986011, р/р 31112106700024, МФО 824026 в ГУ ДКСУ в м. Сімферополь).

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Маргарітов М.В.