Ухвала суду № 33662864, 11.09.2013, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.09.2013
Номер справи
815/1018//13-а
Номер документу
33662864
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 вересня 2013 р.Справа № 815/1018//13-а

Категорія: 8.2.1 Головуючий в 1 інстанції: Соколенко О. М. Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду

у складі:

головуючого - Лук'янчук О.В.

суддів - Зуєвої Л.Є.,

- Шевчук О.А.

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційними скаргами Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби, Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 22 березня 2013 року у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Легран" до Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби, Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області про скасування податкових повідомлень-рішень та стягнення суми заборгованості з бюджетного відшкодування податку на додану вартість,

В С Т А Н О В И Л А :

ТОВ "Легран" звернулось до суду з адміністративним позовом до ДПІ у Малиновському районі м. Одеси Одеської області ДПС, ГУ ДКС України в Одеській області про:

- скасування податкового повідомлення-рішення №0000292350/0 від 29 квітня 2011 року, яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 568 050 грн. за порушення п.200.1, п.200.4 ст. 200 ПК України;

- скасування податкового повідомлення-рішення №0000352350/0 від 16 травня 2011 року, яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 194 931 грн. за порушення п.200.1, п.200.4 ст. 200 ПК України;

- скасування податкового повідомлення-рішення №0000432350/0 від 30 червня 2011 року, яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 440 050 грн. за порушення п.п.14.1, п.14.1 ст. 14 ПК України;

- стягнення з Державного бюджету України в особі ГУ ДКС України на користь ТОВ "Легран" бюджетну заборгованість з податку на додану вартість за січень 2011 року 568 050 грн., за лютий 2011 року у зі 194 91грн. та за березень 2011 року у розмірі 440 050 грн.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказував, що висновки актів перевірок, на підставі яких прийняті податкові повідомлення-рішення є безпідставними та необґрунтованими, а отже рішення підлягають скасуванню. Разом з тим, заявлена сума бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 1 203 031 грн. за січень 2011 року, лютий 2011 року та березень 2011 року підлягає відшкодуванню. Відповідач - ДПІ у Малиновському районі м. Одеси Одеської області ДПС, позов не визнав, вказуючи, що основним постачальником товару та надання послуг оренди позивачеві було підприємство ПП ВКФ "Велес Агро", яким сформований податковий кредит від СГД високого ризику, тобто яким фактично податок до бюджету не перераховувався, і тому, оскільки постачальники позивача по ланцюгу до виробника не сплатили податок до бюджету, то заявлена позивачем до відшкодування сума податку на додану вартість не підтверджується податковими зобов'язаннями постачальників продукції, а отже підтвердити бюджетне відшкодування податку на додану вартість, заявлене позивачем, відповідач не має можливості.

Відповідач - ГУ ДКС України в Одеській області вказував, що оскільки управління не отримувало висновок від податкового органу на повернення з Державного бюджету України сплаченого податку на додану вартість на користь ТОВ "Легран", тому не мало жодних підстав на здійснення операції щодо повернення спірної грошової суми.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 22 березня 2013 року адміністративний позов ТОВ "Легран" до ДПІ у Малиновському районі м. Одеси Одеської області ДПС, ГУ ДКС України в Одеській області про скасування податкових повідомлень-рішень та стягнення з Державного бюджету України суми заборгованості з бюджетного відшкодування податку на додану вартість - задоволений.

Скасовані податкові повідомлення-рішення ДПІ у Малиновському районі м. Одеси ДПС №0000292350/0 від 29 квітня 2011 року, №0000352350/0 від 16 травня 2011 року, №0000432350/0 від 30 червня 2011 року.

Стягнуто з Державного бюджету України через ГУ ДКС України в Одеській області на користь ТОВ "Легран" суму заборгованості з бюджетного відшкодування податку на додану вартість за січень 2011 року на суму 568 050 грн., за лютий 2011 року у розмірі 194 931 грн. та за березень 2011 року у розмірі 440 050 грн.

В апеляційних скаргах ДПІ у Малиновському районі м. Одеси Одеської області ДПС, ГУ ДКС України в Одеській області ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права, оскільки судом першої інстанції не було досліджено обставини справи, що мають значення для справи, наслідком чого стало постановлення необґрунтованого та неправомірного рішення суду.

В судове засідання апеляційної інстанції сторони не прибули, були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

Враховуючи неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, колегія суддів на підставі п. 2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Вирішуючи справу, суд першої інстанції встановив, що позивач, за результатами своєї господарської діяльності, надав до ДПІ у Малиновському районі м. Одеси податкову декларацію з ПДВ за січень 2011 року (вх. №9000699213 від 21 лютого 2011 року), податкову декларацію з ПДВ за лютий 2011 року (вх. №9001440270 від 21 березня 2011 року), податкову декларацію з ПДВ за березень 2011 року (вх. №9002296061 від 19 квітня 2011 року) разом із довідками щодо залишку суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду, розшифровками податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів, реєстрами отриманих та виданих податкових накладних за ці періоди, а також, надав розрахунки суми бюджетного відшкодування та заяви про повернення суми бюджетного відшкодування відповідно за січень 2011 року у сумі 568 050 грн., за лютий 2011 року у сумі 194 931 грн. та за березень 2011 року у сумі 440 050 грн.

У зв'язку з поданням вищевказаних декларацій, ДПІ у Малиновському районі м. Одеси проведено позапланові виїзні перевірки ТОВ "Легран" з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку: за січень 2011 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення ПДВ, що декларувалось у листопаді, грудні 2010 року; за лютий 2011 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення ПДВ, що декларувалось у листопаді, грудні 2010 року та січні 2011 року та за березень 2011 року, за результатами яких відповідачем складені:

- акт перевірки №37/23-310/30851368 від 22 квітня 2011 року, яким встановлено порушення з боку позивача п.200.4 ст. 200 ПК України, в результаті чого позивачем завищено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за січень 2011 року на суму у розмірі 568 050 грн.;

- акт перевірки №45/23-310/30851368 від 13 травня 2011 року, яким встановлено порушення з боку TOB "Легран" п.200.4. ст. 200 ПК України, в результаті чого позивачем завищено суму бюджетного відшкодування за лютий 2011 року на суму у розмірі 194 931 грн.;

- акт перевірки №64/23-310/30851368 від 30 червня 2011 року, яким встановлені порушення з боку TOB "Легран" пп.14.1.18 п.14.1 ст. 14 ПК України, а саме, позивачем завищено суму бюджетного відшкодування за березень 2011 року у розмірі 440 050 грн.

На підставі акта перевірки №37/23-310/30851368 від 22 квітня 2011 року ДПІ у Малиновському районі м. Одеси винесено податкове повідомлення-рішення форми №0000292350/0 від 29 квітня 2011 року, яким ТОВ "Легран" зменшено суму бюджетного відшкодування за січень 2011 року у розмірі 568 050 грн. (декларація за січень 2011 року №9000699213 від 21 лютого 2011 року).

На підставі акта перевірки №45/23-310/30851368 від 13 травня 2011 року ДПІ у Малиновському районі м. Одеси прийнято податкове повідомлення-рішення форми №0000352350/0 від 16 травня 2011 року, яким TOB "Легран" зменшено суму бюджетного відшкодування з ПДВ за лютий 2011 року у розмірі 194 931 грн. (декларація за лютий 2010 року №9001440270 від 21 березня 2011 року).

На підставі акта перевірки №64/23-310/30851368 від 30 червня 2011 року ДПІ у Малиновському районі м. Одеси винесено податкове повідомлення-рішення форми №0000432350/0 від 30 червня 2011 року, яким TOB "Легран" зменшено суму бюджетного відшкодування з ПДВ за березень 2011 року у розмірі 440050 грн. (декларація за березень 2011 року №9002296061 від 19 квітня 2011 року).

Позивач, не погоджуючись з винесеними податковими повідомленнями-рішеннями, скористався досудовим порядком оскарження та звернувся із відповідними скаргами про скасування вищевказаних рішень до ДПА в Одеській області та ДПС України.

Рішеннями ДПА в Одеській області про результати розгляду первинної скарги залишено без змін оскаржувані податкові повідомлення-рішення ДПІ у Малиновському районі, а скарги директора ТОВ "Легран" залишено без задоволення.

Рішенням ДПС України скаргу ТОВ "Легран" на податкове повідомлення-рішення ДПІ у Малиновському районі від №0000292350/0 від 29 квітня 2011 року залишено без розгляду, у зв'язку з тим, що скарга позивача не підписана уповноваженою особою.

Рішенням ДПС України про результати розгляду повторної скарги на податкові повідомлення-рішення від 16 травня 2011 року №0000352350/0 та від 30 червня 2011 року №0000432350/0, скарга ТОВ "Легран" залишена без задоволення, а оскаржувані податкові повідомлення-рішення - без змін.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що спірні податкові повідомлення-рішення прийняті відповідачем безпідставно та необґрунтовано, у зв'язку з чим підлягають скасуванню. Також, суд першої інстанції дійшов висновку, що сума заборгованості з бюджетного відшкодування податку на додану вартість підлягає стягненню, оскільки позивач має право на таке відшкодування згідно вимог діючого законодавства.

Колегія суддів погоджується з цими висновками суду першої інстанції та вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до п.п.14.1.18 п.14.1 ст. 14 ПК України - бюджетне відшкодування - відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.

Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків визначено ст. 200 ПК України.

Відповідно до п.200.1 ст. 200 вказаного Кодексу - сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

Датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту у відповідності із п.198.2 ст. 198 ПК України вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківською рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.

Згідно абз.4 п.198.3 ст. 198 ПК України право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

У відповідності п.198.6 ст. 198 ПК України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.

Податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту (п.201.10 ст.201 ПК України).

З наведених законодавчих положень випливає, що окрім формальних вимог щодо наявності у платника належним чином оформлених податкових накладних, визначальною умовою реалізації права платника на податковий кредит (який в подальшому бере участь в розрахунку суми бюджетного відшкодування), є реальність її здійснення в рамках провадження господарської діяльності платника.

З матеріалів справи вбачається, що основним контрагентом у перевіряємий період ТОВ "Легран" було ПП ВКФ "Велес-Агро", з яким в ході здійснення господарської діяльності були укладені договори купівлі-продажу сільськогосподарської техніки (№09/07 від 09 липня 2007 року) та договір поставки (№14-01 від 14 січня 2010 року) на виконання умов яких надано відповідні податкові та видаткові накладні.

Разом з тим, з ПП ВКФ "Велес-Агро" були укладені договори оренди складських приміщень (№12/1 від 12 січня 2010 року, додаткова угода №1 від 01 червня 2010 року, додаткова угода №3 від 01 червня 2011 року), що підтверджує факт зберігання придбаних позивачем товарів.

Наведені документи містять необхідну для цілей оподаткування інформацію щодо змісту спірних операцій та мають усі необхідні реквізити первинних документів, що дозволяють ідентифікувати учасників цих операцій та встановити факт надання послуг.

За таких обставин, колегія суддів вважає обґрунтованими висновки суду першої інстанції щодо документального підтвердження права позивача на отримання суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за відповідний період.

Також слід відзначити, що право платника податку на бюджетне відшкодування не залежить від проведення або не проведення зустрічних перевірок по всьому ланцюгу до кінцевого контрагента, оскільки позивач не може нести відповідальність за невиконання чи неналежне виконання обов'язків щодо сплати податків іншими контрагентами. Якщо інші контрагенти не виконали свого зобов'язання по сплаті податку до бюджету, то це тягне відповідальність та негативні наслідки виключно для них.

При цьому, апелянтом не спростовано, що на момент здійснення операцій з купівлі товару позивачем та його поставки, його контрагент був зареєстрований в ЄДРПОУ, був юридичною особою, наділеною цивільною правоздатністю і дієздатністю, та перебував на обліку як платники податків і зборів.

Враховуючи, що факт правомірності формування податкового кредиту на підставі господарських операцій з контрагентом підтверджено, податкові повідомлення-рішення №0000292350/0 від 29 квітня 2011 року, №0000352350/0 від 16 травня 2011 року та №0000432350/0 від 30 червня 2011 року підлягають скасуванню, що було вірно встановлено судом першої інстанції.

Стосовно вимог про стягнення бюджетної заборгованості з податку на додану вартість, колегія суддів зазначає наступне.

Пунктом 200.7 ст. 200 ПК України обумовлено, що платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, а також оригінали митних декларацій (примірників декларанта), що підтверджують вивезення товарів (супутніх послуг) за межі митної території України (п.200.8. ст.200 ПК України).

Згідно п.200.10. ст. 200 ПК України протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.

Відповідно до п.200.12. ст. 200 ПК України орган державної податкової служби зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

На підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган Державного казначейства України видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби (п.200.13 ст. 200 ПК України).

За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що ненадання податковим органом висновку із зазначенням суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 1 203 031 грн. за січень 2011 року, лютий 2011 року та березень 2011 року є порушенням права ТОВ "Легран" на бюджетне відшкодування, у зв'язку з чим відсутні підстави для відмови у наданні відповідачем бюджетного відшкодування.

Доводи апеляційної скарги колегія суддів не приймає до уваги, оскільки вони повністю спростовуються матеріалами справи та обставинами, які повно та об'єктивно були встановлені судом першої інстанції при вирішенні спірного питання.

Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, відповідно, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 197, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206, ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А :

Апеляційні скарги Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби, Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області залишити без задоволення, постанову Одеського окружного адміністративного суду від 22 березня 2013 року залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий :

Судді: